Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Aburire parbriz + geamuri


Razvan_sb

Postări Recomandate

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Prin zona indicata de tine se trece cablajul pentru carlig, care in mod normal vine invelit intr-un tampon de cauciuc. Incearca daca nu ai cairlig, sa faci un dop din ceva mastic.

 

Numai bine,

Alin

 

Tamponul de cauciuc era, numai ca sarise din locas. Nu sunt sigur ca erau cablele pentru carlig. Mufa aferenta pentru alimentarea electrica a remorcii am gasit-o in spatele contraaripii, bine mascata si cu un capac fals peste. De la mufa asta catre exterior nu pleca nici un circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Masina mea are volanul mutat din dreapta. Singurul inconvenient este ca aeroterma sufla mai mult aer cald pe partea dreapta, unde pana nu de mult statea soferul. M-ar tenta sa remediez acest inconvenient.

Intrebarea mea catre colegii care au desfacut aerotereme e, daca e vorba de diametrul tubulaturii (respectiv un diametru mai mare pe partea soferului sau cantitatea aerului suflat pe parbriz depinde de constructia (aerodinamica) aerotermei. A incercat cineva sa remedieze acest lucru?

 

Mersi anticipat, si la multi ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Diametrul tubulaturii este acelasi, aeroterma in sine si tubulatura stanga-dreapta sunt simetrice. Cel mai probabil tubulatura de pe stanga nu e montata corect.

716692877_bordRHD.thumb.jpg.faeba87c002dfa8706292f7dbe95d939.jpg

22122011204.thumb.jpg.dd1af12cdafc4f3b59e3cf8611ad6c20.jpg

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Mersi, sunt putin descurajat, ca asa va trebui sa gasesc problema la fata locului... Accesul e ingreunat de coloana volanului. Acum ar fi momentul pentru remediere pentru ca se vede rezultatul, dar e si frig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Vezi ca paletii aerotermei au sens de rotatie diferit RHD- LHD faza cu mutatul motorului aerotermei pe carcasa nu te ajuta pre mult. Am citit pe undeva pe aici ca se potriveste motorul aerotermei cu paleti cu tot de pe golf 3 parca.. scormoneste prin topic ca se gaseste mult mai usor de golf decat de LR- LHD

firekeeper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Motorul aerotermei a fost schimbat. Se vede spary-ul cu vopsea cu care-si marcheaza baietii de la dezmembrari marfa. Pe dreapta dezabureste foarte repede, pe stanga mai greu. Sub bord am gasit un tub cotit care era dislocat si l-am pus la loc. Urmeaza sa-l verific daca vine iarna si ingheata din nou parbrizul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Tubulatura ce duce la baza parbrizului s-a deplasat de la locul ei, sau problema la comutatorul de pozitie. Cat despre umezeala din portbagaj, are 2 cauze, lichid varsat accidental in portbagaj sau capacul de acces la pompa de motorina din rezervor nu este strans etans (il gasesti sub bancheta spate).

 

Si eu am o mare problema cu condensul in portbagaj, toata mocheta este umeda. Cred ca se formeaza condens atat de puternic deoarece toba de esapament se afla sub portbagaj, toba de esapament se incalzeste destul de tare iar caldura degajata se duce direct in portbagaj, acum fiind frig afara cand motorul nu mai functioneaza se formeaza condensul. Am desfacut gura de aerisire din portbagaj dar nu am observat de unde isi trage aer. Toba de esapament are tabla aceea de aluminiu pt a reflecta caldura degajata de esapament dar nu cred ca este de ajuns. Ma gandesc si eu sa dau 2 gauri pt o aerisire mai buna in cutia aceea, sau este alta rezolvare? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Si eu am o mare problema cu condensul in portbagaj, toata mocheta este umeda. Cred ca se formeaza condens atat de puternic deoarece toba de esapament se afla sub portbagaj, toba de esapament se incalzeste destul de tare iar caldura degajata se duce direct in portbagaj, acum fiind frig afara cand motorul nu mai functioneaza se formeaza condensul. Am desfacut gura de aerisire din portbagaj dar nu am observat de unde isi trage aer. Toba de esapament are tabla aceea de aluminiu pt a reflecta caldura degajata de esapament dar nu cred ca este de ajuns. Ma gandesc si eu sa dau 2 gauri pt o aerisire mai buna in cutia aceea, sau este alta rezolvare? Multumesc

 

Desi vb. de portbagaj, sunt de parere ca umezeala nu provine de la toba. Sunt sigur ca totul este de la bratul culisant de la usa, pe care se prelinge apa. Incercati intr-o zi cand totul este uscat, cu usa deschisa (nu la maxim, deoarece are alt unghi de cadere) sa turnati incet cu un bidon apa pe geam (in exterior). La toate freelanderele am vazut plasticul din interiorul portbagajului, respectiv chederul neetans in partea dreapta. De asemenea urmariti "rama" de plastic de pe caroserie.

 

Numai bine,

Alin

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

merita verificat si asta http://www.myfreelander.co.uk/Body/bodyprobs9.htm , nefiind un "Recall action" pentru chestia asta e posibil sa se fi intamplat si dupa VIN-ul respectiv

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Desi vb. de portbagaj, sunt de parere ca umezeala nu provine de la toba. Sunt sigur ca totul este de la bratul culisant de la usa, pe care se prelinge apa. Incercati intr-o zi cand totul este uscat, cu usa deschisa (nu la maxim, deoarece are alt unghi de cadere) sa turnati incet cu un bidon apa pe geam (in exterior). La toate freelanderele am vazut plasticul din interiorul portbagajului, respectiv chederul neetans in partea dreapta. De asemenea urmariti "rama" de plastic de pe caroserie.

 

Numai bine,

Alin

 

Asa este.De un an am incercat sa scap de ,,condens" dar pana nu am schimbat chederul usa spate nu am rezolvat. Nou e destul de scump cam 900 ron acum in toamna,dar poate gasesti unul bun la dezmembrari.

Succes!

Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Mai verificati si rama de la compartimentul de scule din portbagaj, in 2003, 2004 si 2005 au fost loturi cu aceasta problema, masticul pus din fabrica nu etansa si se infiltra apa.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

la mine la masina,dezaburirea s-a rezolvat dupa demontarea bordului(operatiunea clasica) si asezarea tulumbelor pe lacasurie lor(schimbat si aeroterma,ca supura)!pentru "siguranta mea financiara",la baza tulumbelor in partea inferioara,am montat la fiecare cate un autoforant,pentru a evita deplasarea lor(tulumbele prin care circula aerul catre parbriz)!cu aceasta ocazie(se poate intampla oricui)mecanicul meu a bagat incorect mufa la modulatorul de inchidere(situat sub ceasurile din bord,se demonteaza usor,10 minute cel mult),deci inchiderea mea centralizata,nu mai functiona!!defectiunea a fost remediata cu ajutorul lui DKW,caruia ii multumesc!daca nu exista forumul,moderatorii,in speta DKW(iarasi il pomenesc,sper sa nu sughite) si sectiunea dedicata l.r.,ma jumuleau electricienii de vreo 300lei(alte chei,alta inchidere..etc.)!postez pentru cei cu aceleasi probleme:cl:x!cu stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Nu se poate, din pacate. Trebuie sa scoti tuburile de ghidaj ale aerului pentru a putea sa sa misti aeroterma, iar pentru asta trebuie sa dai tot bordul jos daca nu vrei sa injuri foarte mult. http://forum.club4x4.ro/showthread.php?64146-FarmLander!&p=759687&viewfull=1#post759687.

 

Si a venit si ziua cea mare in care am avut timp de aceasta operatiune presat de balta de sub pres si de antigelul consumat la suta de km.

De dat jos dureaza dar nu e complicat ,au 3 tipuri de suruburi si mufele nu le poti conecta in alta parte.Pentru cei cu probleme de genu'

la mine apa se scurgea prin tubulatura care duce in spate si pe langa ea deci nu se vedea sa picure pe langa radiator sau pe langa motoras.

Avantajele demontarii totale a turbinei au fost ca am reetansat toate conexiunile tubulaturii si a clapetelor (acum sulfa pe unde si cat trebuie) si am strans bine si toate suruburile de la bord ca incepuse sa cam zornaie.

Multumesc DKW pentru sfaturi si poze .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Nu stiu daca s-a mai povestit si nici nu stau sa citesc atatea pagini de comment-uri.

 

Problema aburirii nedezaburibile, din ce am aflat, apare la toate cele care au avut initial volan pe dreapta si a fost mutat pe stanga. Modificarea partii pe care e volanul face ca admisia de aer din exterior sa nu mai fie posibila iar acaretul sa fie mereu, de fapt, pe recirculare, indiferent unde pui comanda din bord. Cu alte cuvinte, daca nu ai geamurile deschise, umiditatea din interior nu are unde sa se evacueze.

 

Solutia, simpla si tiganeasca dar eficienta, ar fi sa pui si sa uiti pe sub un scaun un ciorap din ala feminin umplut cu granule de silica gel. Alea absorb umiditatea (de aia gasim pliculetele alea in cutiile produselor electronice si-n cele de pantofi). De gasit, granulele salvatoare se gasesc la furnizorii de materiale pentru tamplaria termopan sau la magazinele cu chestii pentru animalele de companie.

 

Cu stima,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

308229696_DSC_25431.thumb.JPG.efa0ba5e1170b442842a425ae8726140.JPG

 

In cazul meu problema era ca la mutarea volanului, s-a sudat suportul volanului pe stanga, nu au avut grija sa nu obtureze traseul aerului dinspre tubulatura spre parbriz. Astfel, pe dreapta dezaburiza repede, pe stanga aproape de loc. Se vede in poza atasata. A trebuit sa tai eu cu flexul o bucata din suportul volanului, sa fie identic cu ce a ramas pe stanga. Se mai vede aeroterma, si tabloul de sigurante ramasa pe partea stanga (si deranjul imens de fire trase in plus, dar asta nu tine de acest topic), a ramas optiunea de recirculare a aerului, sau de a muta pe aerul din exterior, prin micsorerea aerotermei (si implicit a filtrului de polen), sa incapa dupa tabloul de sigurante. Desigur manopera e mizerabila, a trebuit sa mai cosmetizez cate ceva, ca sa traga cat mai putin aer "pe langa" daca vreau aer din afara. Acum e ok. Am facut poza inainte de interventia cu flexul.

Editat de tarkanyi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

[ATTACH=CONFIG]270390[/ATTACH]

 

In cazul meu problema era ca la mutarea volanului, s-a sudat suportul volanului pe stanga, nu au avut grija sa nu obtureze traseul aerului dinspre tubulatura spre parbriz. Astfel, pe dreapta dezaburiza repede, pe stanga aproape de loc. Se vede in poza atasata. A trebuit sa tai eu cu flexul o bucata din suportul volanului, sa fie identic cu ce a ramas pe stanga. Se mai vede aeroterma, si tabloul de sigurante ramasa pe partea stanga (si deranjul imens de fire trase in plus, dar asta nu tine de acest topic), a ramas optiunea de recirculare a aerului, sau de a muta pe aerul din exterior, prin micsorerea aerotermei (si implicit a filtrului de polen), sa incapa dupa tabloul de sigurante. Desigur manopera e mizerabila, a trebuit sa mai cosmetizez cate ceva, ca sa traga cat mai putin aer "pe langa" daca vreau aer din afara. Acum e ok. Am facut poza inainte de interventia cu flexul.

 

Asa este, cei care shimba volanul se fac ca uita sa ii puna carcasa filtrului de polen LHD si filtru nou de polen. Din aceasta cauza se aburesc geamurile ca la dacia 1300 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Asa este, cei care shimba volanul se fac ca uita sa ii puna carcasa filtrului de polen LHD si filtru nou de polen. Din aceasta cauza se aburesc geamurile ca la dacia 1300 !

 

Nici golf 3 nu are filtru de polen !

Cauta alt motiv...mai citeste te rog!

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Am rezolvat cu aburirea geamurilor... De vina era cand au schimbat cutia de ac au pus un tub sa traga aer de afara cam de 7-8cm diametru care l au tras direct in intrarea de la ac... Dar gura la ac e dreptunghiular si nu au astupat in jurul tubului.... Si tragea mai mult aer din interior... Am astupat pe langa tub cu spuma si de acuma trage aer doar de afara si nu se mai abureste.

Dar a aparut alta problema... Fiind tubul de aer mic in diametru nu face fata sa traga aer cat cere ventilatorul( inlocuit cu unul de golf 3).

De acuma prin vara cand se incalzeste trebuie sa dau jos ac ul si sa inlocuiesc tubul acela de 7-8cm diametru cu unul mai mare sa asigure debitul de aer....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Nici golf 3 nu are filtru de polen !

Cauta alt motiv...mai citeste te rog!

 

 

Golful 3 are filtru polen si este mai accesibil de schimbat decat la L.R. ! Si badea Gheorghe il poate schimba la un golf 3 pe cand la L.R. a trebuit sa ma indoiesc in doua si sa ma chinuiesc nitel pana am reusit sa fac treaba asta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
Salut, nu am gasit dici o discutie pe aceasta tema, iar pe mine ma sacaie la culme treba asta cu aburirea.

In Freelanderul meu TD4 2001 aburesc foarte repede geamurile+parbrizul si se dezaburesc foarte greu. Nu stiu ce pot sa fac sa scap de lucrul asta, si deasta v-as ruga sa ma ajutati.

Masina nu area A/C si nici vreun buton de recirculare a aerului din habitaclu. Dezabureste foarte greu cand dau caudura treapta 4 numia pe parbriz,iar geamurile laterale tot aburite raman. Treaba e mai nasoala atunci cand sunt 3-4 oameni in masina, iar cel mai nasol e cand opresti mototrul, lasi masina in parcare peste noapte si cand vrei sa pleci a 2-a zi parbrizul e inghetat pe interior de trebuie sa-l razi cu racleta. (abureste f tare si dupa ce nu mai e nimeni in masina).

 

Acum astept sugestii. Sau poate unii dintre voi ati avut probleme deastea si imi spuneti si mie cum sa rezolv o rezolv.

 

Io ma gandeam sa nu fie ceva probleme de izolatie ,tinand cont ca a fost mutat volanul, plus ca nici climatizarea nu baga aer cu intensitate mare.(se incalzeste cam greu in masina)

Am incercat si solutii de dezaburire dar sunt degeaba, am verificat si sa nu existe umiditate in masina, am sters presuri => degeaba.

:hl

 

mașina ta e o conversie ieftină ; știu, răspund tardiv dar va fi folositor altora ; se poate remedia problema dar sunt mai multe operațiuni de desfășurat, inclusiv refacerea instalației electrice ; dacă conversia e făcută unde cred eu, e de muncă 2 - 3 zile

LAND ROVER FREELANDER 1.8 ( 2002, K4F )

LAND ROVER FREELANDER 2.5 ( 2001, K6F )

YAMAHA FZS 600 FAZER ( 2000 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

Daca ai schimbat volanul,aici este buba.

-Nu are nici cutia cu filtru polen ,deci nu exista comunicarea cu exteriorul,rezulta ca aerul recircula in interior.

-Incalzeste greu pentru ca aerotema are paleti invers(adica a pus motorasul pe prtea cealalta a intors polaritatea dar paleti au ramas si sant inclinati)

-Problema cu ABURIREA o rezolvi prin scoaterea unui furtun flexibil din admisia aerotermei in compartimentul motor(undeva unde nu trage gaze,praf,vapori de apa,etc)-Eu asa am rezolvat....

-Problema cu mai greu cald in habitaclu....schimbat aeroterma s-au paleti si eu sant in cercetare cu aceasi problema.

p.s. Chiar daca ai cutia cu filtru polen pusa -sigur nu are comunicare cu exteriorul care se face electric.

parțial adevărat

 

LAND ROVER FREELANDER 1.8 ( 2002, K4F )

LAND ROVER FREELANDER 2.5 ( 2001, K6F )

YAMAHA FZS 600 FAZER ( 2000 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Aburire parbriz + geamuri

 

 

 

Asa este, cei care shimba volanul se fac ca uita sa ii puna carcasa filtrului de polen LHD si filtru nou de polen. Din aceasta cauza se aburesc geamurile ca la dacia 1300 !

 

FALS ..... de fapt, nu FALS ci INCOMPLET

cei care va cumparati astfel de masini, la astfel de preturi, ganditi - va intai de ce gasiti primul SUV CROSSOVER adaptat la mediul urban, o mașină destul de versatilă din punctul meu de vedere, cu volan pe stanga, la asa diferenta de pret fata de unul adus din Germania ( de exemplu ) ; preturile s - au mai egalizat intre timp, dar de cele mai multe ori pretul unei conversii nu reflectă realitatea tehnică a mașinii ; de principiu, pt cei ce au conversii ieftine, diferenta intre ce conduc si ce isi doresc sa conduca, e de vreo 1000 euro, mare parte din bani fiind alocata pieselor

 

- conversia ieftina inseamna costuri ulterioare

- caseta de Cielo, Espero, Saab, Opel Astra, Opel Vectra inseamna pericol in trafic

- suportul de volan de UK montat in stanga inseamna distrugerea mai rapida, mult mai rapida, a casetei de directie

 

 

Orice intrebare aveti legata de conversii, va stau la dispozitie.

 

Sfatul meu : faceti conversia cu piese originale si nu mai visati la o conversie buna ( nu perfecta ) in 12 ore, cu 500 euro

Editat de mihail_daniel

LAND ROVER FREELANDER 1.8 ( 2002, K4F )

LAND ROVER FREELANDER 2.5 ( 2001, K6F )

YAMAHA FZS 600 FAZER ( 2000 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FERESTRE ABURITE ( era si un film pe tema asta, pt publicul adult :D )

 

- lipsă aer din exterior

- lipsă priză de aer ( suprafață minimă 1200 mm pătrați ) efectiv decupată sub parbriz

- lipsă ventilator model european

- lăsați în pace aeroterma că n - are nici o treabă

- carcasa evaporatorului spartă, deci lipsă incintă intermediară

- cablajul ventilatorului are polaritatea inversată, altfel sare mufa din soclu

 

!!! conductele de egalizare a t° dintre compartimentul ECU și habitaclu " sunt sublime dar lipsesc cu desăvârșire "

 

- cablaj bloc de lumini insuficient prelungit, precum și cablaj coloană de volan prelungit cu cablaje mai subțiri, fără gram de cositor ( atenție la pericolul de incendiu )

- peretele de foc varză, fie cu găuri neastupate, fie cu tăieturi anapoda

- cablaje uși trase pe podea ( facelift, 5 uși )

- panou de siguranțe "uitat" pe dreaptă

- cutie evaporator ciopârțită

- scurgere condens constituită dintr - un furtun atașat la evaporator cu silicon negru ( maxim 1 an ) scos prin podea, printr - o gaură dată cu un dorn

- suport volan de UK mutat pe stânga ; înclinație neconformă de 7 ° - 8 ° față de traiectoria normală a axului coloanei de volan ; nu se remediază nici cu piulițeme M24 sau seturile de șaibe puse pe post de distanțiere

- lipsă cochilie metalică la îmbinarea axului casetei cu coloana de volan ; în locul ei se punea initial spumă poliuretanică ( dă termoane tată ) , iar ulterior un fel de silicon gri / negru ; alții au pus plăci de fibră de sticlă prinse cu te miri ce

- termoizolația de interior ciopârțită

- lipsă suport superior pt pedala de frână

- suport ambreiaj prins necorespunzător ( duce la atingerea pedalelor de frână și ambreiaj )

- tevi de AC trase peste motor ( la TD4 transmisie automată cauzează distrugerea cablajelor cutiei de viteze + alte daune, inclusiv scurtcircuitarea ECU )

- lipsă cositor pe răsucirile cablajelor ;

 

... listă e mai lungă ...

-

Editat de mihail_daniel

LAND ROVER FREELANDER 1.8 ( 2002, K4F )

LAND ROVER FREELANDER 2.5 ( 2001, K6F )

YAMAHA FZS 600 FAZER ( 2000 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare