Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reasamblare cutie viteze serria III


Valentin

Postări Recomandate

Re: Reasamblare cutie viteze serria III

 

Exact,este vorba doar de Swivelball housing,unde de obicei se baga 0,75 l ulei,dar au ca optiune si un amestec mai dens de vaselina cu ulei.In diferentiale am ulei.Rotulele mele au ceva urme de rugina ,pe ici pe colo sunt brazdate de urme de rugina si nu mai etanseaza corect pe simeringurile de directie.De aceea am optat pentru kit de mansoane de cauciuc de la Bermach,inconvenientul este ca se monteaza fara simeringuri.

http://img510.imageshack.us/i/00000074.jpg/

http://img412.imageshack.us/i/00000065.jpg/

Editat de oldlander
In afaceri, nu primesti ceea ce meriti, ci ceea ce negociezi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reasamblare cutie viteze serria III

 

Am citit 'ulei de diferential' si de asta mi-am agatat recomandarea si explicatia . Asta e , am zis-o ....

Eu sint unul din cei care au defectul sau darul de a vedea si idei paralele si a dezvolta detalii paralele (aparent aberatii daca sint puse alaturi ) , lucru total anormal pentru majoritatea oamenilor .De asta nu mi s-a parut ca ar fi o absurditate vaselina in diff . ( Geniu de frate- miu si-a distrus doua cutii de viteza cu ulei+ vaselina ...Geniu pt ca e genist , nu neaparat si cu minte ...)

Scuze de off .

Si nu se pot monta in in loc de garniturile racloare cite un inel de pisla , in interiorul burdufului ?Ar sta ca un inel distantier de 3mm .

Sint si vaseline care nu se combina cu apa ...probabil mai bune decit ulei in homocinetica ( in special pentru ca sint consistente , nepretentioase la etansare ).

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reasamblare cutie viteze serria III

 

Fratilor va rog pastrati titlul topicului. Oldlander chiar te rog sa deschizi mai multe topicuri in sectiunea "Seria 1,2/2A, 3" cu problemele aparute si chiar poze.

Multumesc

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reasamblare cutie viteze serria III

 

Iti cer o parere,eu la puntea fata ,dupa ce am schimbat toata homocinetica,la rotule,(swivel ball )am inlocuit simeringurile de etansare din locasul rotulei(Swivel ballhousing) cu un kit de mansoane de cauciuc de la Bermach. Acum stau si ma intreb daca in loc de ulei de diferential sa bag vaselina in amestec cu ulei sau numai vaselina la greu?

Eu pun ulei ceva mai gros cum ar fi tutela W140.

Ulei ma gandesc ca ii mai bine pt a prelungi viata simeringurilor, asigura ungerea acelor crucii de la planetara a rulmentului, emulsionarea uleiului cu apa . Dezanvantaj ar fi pt etanseitate si se poate curge in diferential, hub sau afara.

Normal ungere ar trebui pt rulment si simeringuri, crucea ar trebui sa aiba vaselina apa si mizeria intra mai greu in ea.

Parerea mea.

Editat de Valentin

Discovery II TD5 2000

Series III 88" 2.25 diesel

Range rover clasic 3.5 V8 carburator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Reasamblare cutie viteze serria III

 

Valentin,spune-mi te rog arcurile astea sunt de la sinchro cluch ? De unde le-ai luat? Eu am gasit cand am schimbat uleiul la cutie in baie o jumatate de arc,in mod sigur s-a rupt,dar cu toate astea nu am avut probleme cu cutia si am mai mers cu ea 3 ani.

Multumesc![ATTACH=CONFIG]99416[/ATTACH]

291855135_cutievitezeS-III030(Medium).jpg.0220ba29340372d9673a72f12ebfd43b.jpg

In afaceri, nu primesti ceea ce meriti, ci ceea ce negociezi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reasamblare cutie viteze serria III

 

Da, sunt de la sincronul 3-4 cod RTC1956 mai au si alte aplicatii la modelele mai vechi.

Simti lipsa lor atunci cand schimbi vitezele si nu ai sincronizare pentru 3,4 mai ales cand schimbi din 4 in 3 dar si un arc sa il ai tot mai ai un pic de sincronizare.

Daca te uiti la poze cu sincronul pe discul din mijloc din fier intra furca si in interiorul lui se gasesc dinti de cuplare. .

Arcurile au rol sa impinga cand schimbi viteza si "conurile" de cupru care sincronizeaza vitezele de rotatie(intre pinioane) ca sa cupleze in alta treapta de viteza la aceeasi turatie.

Discovery II TD5 2000

Series III 88" 2.25 diesel

Range rover clasic 3.5 V8 carburator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reasamblare cutie viteze serria III

 

Mai adaugam si iesirea pt priza de putere in curs de montare.

http://img64.imageshack.us/img64/6269/photo0031h.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img402.imageshack.us/img402/4271/photo0032lp.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img64.imageshack.us/img64/8772/photo0034c.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Discovery II TD5 2000

Series III 88" 2.25 diesel

Range rover clasic 3.5 V8 carburator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare