Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?


boca77

Postări Recomandate

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

 

Dupa multe topicuri si review-uri citite despre suspensia pentru Toyota am ajuns la urmatoarele concluzii:

 

- tipul de offroad pe care vrei sa-l practici conteaza foarte mult in alegerea kitului/sitemului de suspensie pe care vrei sa-l montezi pe masina: lite offroad (standard; cauciucuri 31") - mai bine o lasi stock; medium offroad (open; cauciucuri 33") - pana in 50mm; hard offroad (extrem; cauciucuri 35") - peste 50mm (aici deja incep si alte tipuri de modificari: tendoane, bari panhard, unghiuri);

- cu cat mentii masina mai aproape de setarile din fabrica cu atat va functiona mai bine si scade posibilitatea de a fi obligat la alte modificari care pot duce atat la cresterea costurilor , cat si la functionare improprie a atelajului;

- pentru a obtine performante in offroad trebuie tinut cont si de faptul ca un kit/sistem de suspensie lucreaza diferit fata de o suspensie stoc si este gandit special pentru a compensa greutatea suplimentara adusa masinii prin montarea unui troliu, bari tip ARB, roata de rezerva mai grea, echipament de recovery;

- o inaltare mai mare de 50mm atrage dupa sine montarea unui kaster kitt cu bucsi cu excentric, bari panhard reglabile;

- in cazul utilizarii masinii in conditii de concurs exista posibilitatea deteriorarii unui arc sau amortizor, prin urmare trebuie tinut cont de posibilitatea procurarii cat mai rapide a pieselor de schimb;

- in majoritatea cazurilor producatorii/dealerii de piese offroad nu ofera garantie in cazul utilizarii masinii in competitii;

- nu este chiar atat de recomandat sa-ti montesi un "under body polybushes kitt", experienta altora dovedind ca bucsile originale din cauciuc sunt mult mai trainice decat cele poli;

- in cazul LC 70/73, 73-urile sunt mai lungi si, respectiv, mai grele decat 70-urile, prin urmare trebuie avut grija cu ce suspensie se alege;

 

Prin urmare, avand in vedere cele enumerate mai sus, Toyota mea este un LC KZJ73 si tinand cont de faptul ca intentiile mele sunt cauciucuri 33" si clasa open, m-am hotarat astfel:

 

- initial alesesem Dobinsons +60mm. Asta implica bari Panhard reglabile si caster kit. De asemenea nu am gasit distribuitor in Europa decat in Polonia, cu termene de livrare destul de mari (2 luni);

- intr-un final m-am decis asupra OME HD +50mm. Fata +51/110 kg, spate +100kg constant. Acest kit nu necesita ajustarea barilor Panhard sau instalarea unui caster kit;

 

Sper sa ajute pe cineva.

si cat costa in configuratia asta ?

  • LJ 7O

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

 

Vezi ca fara greutatea constanta in masina suspensia HD o sa cam zdruncine. Gandeste-te bine inainte.

 

In catalogul OME suspensia o iei de la LJ70; prin urmare insasi masina constituie o greutate suplimentara constanta !

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

 

Precum zice si colegul RazvanGTC (de la care am obtinut multe informatii :tk) Toyota mea ar fi mai grea din start fata de LJ70 din 2 motive:

 

- constructiv 73u' fata de 70 e mai lung cu 360mm, mai lat cu 100mm si mai inalt cu 70mm, prin urmare, mai mult material deci greutate mai mare;

 

- (aici nu bag mana in foc, e o parere logica) majoritatea 70/73 sunt cu motoare de 2.4l; a mea e KZJu' cu motor de 3.0l care, prin deductia mea logica, fiind mai mare ar trebui sa fie si mai greu (daca nu am dreptate nu dati cu pietre :grin:);

 

:hl Poate un coleg de pe forum posesor de LJ70 ne poate comunica dimensiunile si masele masinii sale din cartea de identitate :hl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

 

Georgenis are drepate 70-ul cu OME HD zdruncina RAU,cu arcuri de LR 110 si mai rau,cu arcuri de 80(pe spate) mai e cum mai e.GTC-ul din cataloagele lui stie cel mai bine configuratia corecta.Cred ca si amortizoarele sunt importante pentru ca cu arcuri de LR 110 fara amortizoare merge minunat da.............fara amortizoare ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

 

In general arcul spate care este HD pentru masina scurta devine arc Medium Duty pentru modelul mai lung.

Diferenta de greutate este exact pe puntea spate iar incarcarea suplimentara care se pune in zona din spate a masinii se distribuie mai mult pe puntea spate; rezultatul este ca la denivelari mai mari spatele LJ73-ului se infunda in punte; dupa ceva vreme arcurile se mai inmoaie si devine si mai puternic efectul.

Pentru 70/71 nu recomand arc spate HD dar pentru 73 da.

Atentie- discutam despre codul de arc HD de la OME pt 70 (care are in catalog doar modelul 70 nu si 73) dupa 1990. Modelul pana in 1990 nu are varianta HD dar exista o varianta de arc care se potriveste; codul respectiv face parte din bucataria dealerului de OME, dar important este ca exista.

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

 

Am rezolvat dilema cu diferenta de greutate:

 

- conform celor spuse de gabitzu KZJ70 are 1815kg;

- conform http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=35156 LJ70 are 1800kg;

- conform brief nemtesc si CIV romanesc KZJ73 are 1930kg;

 

Rezulta faptul ca Toyota mea este mai grea cu 115kg decat KZJ70 si cu 130kg fata de un LJ70 si, prin urmare, observatiile facute de RazvanGTC cu privirea la alegerea unei configuratii HD a suspensiei mi se par corecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

 

eu am de cateva luni si sunt foarte multumit si pe asfalt si in afara lui. daca sari cu masina ramane acolo cand cazi nu mai sare aiurea. mai au cativa prieteni pe patrol, pe pajero si sunt foarte incantati. patrolul a avut ome inainte si dupa 3 ani a schimbat-o.

  • LJ 7O

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

 

sal.ce inseamna ca au disparut barile stabilizat?(asa ai scris la un moment)adik leai demontat?

 

 

1. Te rog ca sa scri corect ca sa se inteleaga bine ce vrei sa spui.

 

2. Da, in unele situatii se renunta la barile stabilizatoare cand se face inaltarea masinii, mai ales daca aceasta se foloseste preponderent in offroad. Barile stabilizatoare limiteaza oarecum cursa suspensiei lucru nu foarte avantajos in offroad.

Demontarea barilor stabilizatoare la masinile cu susensie pe arcuri elicoidale trebuie facuta cu grija.

La cele cu suspensie pe foi, aproape ca nici nu se simte lipsa lor inclusiv pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

 

Eu iti recomand suspensia +50mm ptr rotile de 33" nu necesita modificari la barile panhard, la o inaltare de peste 50mm a suspensiei trebuie prelungite si barile panhard cu 25mm!

Suspensia originala cu roti 33" ai putea avea surprize la denivelari mai mari, si sa frece rotile pe spate in caroserie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
Vizitator Turbo4x4

Re: Care este inaltarea optima a suspensiei pt LC KZJ 73 ?

 

Dar la suspensia de +5 cm puntile "pleaca" un pic in stanga respectiv dreapta datorita lungimii barelor panhard si aceasta problema se rezolva cu flanse distantiere de 3 cm si 4 cm pozitionate pe diagonale iar daca masina are volanul pe partea dreapta cu flanse de 3 cm pe o parte si de 4 cm pe cealalta parte sau cu bare panhard reglabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare