Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?


danutzf

Postări Recomandate

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

Si ma lasa in mijlocul treseului din delta sau in mijlocul lacului bateria..

 

 

Bine, atunci ai grija sa nu scapi in apa Iphone-ul......sau poti sa-l scapi ca si asa e doar 4.......:ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

Ca de obicei discutii constructive....

Am pt tel dry bag special...deci nu se uda si pluteste :grin:

Aveam nevoie de un format KML care era la indemina dar eu bou-multumesc Astral(nu credeam ca o sa spun asta in public :ha:)

Am facut transformarea din KML in GPX pe un alt forum unde oamenii se mai ocupa cu aventuri :grin: vezi bah ca nu fac reclama..

Si bulangii astia care au pus Ios Tispe pe tel mai nou, sunt dragutzi -pe banii tai adica dupa ce cumperi motionX - si-ti transforma ei trackul gratis plus ca-l trimit direct pe tel tau.....

 

Deci am track pe tel,este ok, acum sa vad cum dreak se foloseste motionX fara sa fii online...

 

Le multumesc prietenilor. ca sa intelegeti de ce faceam mofturi,este un track de traversare un lac plus nite canale imbirligate...daca de chix gps-ul ai cam sfeclit-o.....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

Le multumesc prietenilor. ca sa intelegeti de ce faceam mofturi,este un track de traversare un lac plus nite canale imbirligate...daca de chix gps-ul ai cam sfeclit-o.....

 

Razvan, ai vorbit de Delta. Zona pe care o frecventez, localnicii, pescarii sau cum vrei a fi numiti, folosesc ptr. localizarea amplasarii plaselor, Garmin, in conditiile in care au iPhoane. In noiembrie voi ajunge in zona si voi aborda cu ei acest aspect.

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

Stiu Pitonule, un track pe un garmin este bomboana de pe tort....

Dar ce te faci cind valoarea bomboanelor pe care le posezi depaseste cu mult orice asteptari? :grin:

Adica gadgeturi scumpe, barci, masini...multe din ele cu folosinta strict hobby...

Mai scurt, am taiat Garminul de pe lista ,este prea scump sii criza :grin:

Asa ca folosesc ce am....sau macar incerc pina imi iau Garmin.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

eu nu pricep de ce te zbati asa....ca pestele ala dupa care umbli?

 

cum naibe te poti rataci pe Dunare?:grin:

 

daca tot vrei ceva sfant si ieftin...iti recomand varianta old .....harta si busola.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

Mai scurt, am taiat Garminul de pe lista ,este prea scump sii criza :grin:

Asa ca folosesc ce am....sau macar incerc pina imi iau Garmin.

 

No offence, dar cred ca economisesti unde nu trebuie.

De ce crezi ca localnicii aia de care vorbea @pitonul folosesc Garmin cu toate ca au iphone?

 

Mai bine investesti 150-200€ într-un Garmin bun si de nadejde, decît 3-400 într-un iphone care te lasa cînd ti-e lumea mai draga.

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

Bine, atunci ai grija sa nu scapi in apa Iphone-ul......sau poti sa-l scapi ca si asa e doar 4.......:ha:

 

Cu accesoriul potrivit, nu este o problema :grin:

 

http://www.globetrotter.de/de/shop/detail.php?mod_nr=214505&k_id=2102&hot=0

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

No offence, dar cred ca economisesti unde nu trebuie.

De ce crezi ca localnicii aia de care vorbea @pitonul folosesc Garmin cu toate ca au iphone?

 

Mai bine investesti 150-200€ într-un Garmin bun si de nadejde, decît 3-400 într-un iphone care te lasa cînd ti-e lumea mai draga.

 

Pai simplu..in Iphone deja am investit....in Garmin ar trebui sa....

Si husa gen am deja...plus ca a mea si pluteste :grin:

plus un Garmin pt caiac sau canoe...este cam piperat de investit.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

Pai simplu..in Iphone deja am investit....in Garmin ar trebui sa....

Si husa gen am deja...plus ca a mea si pluteste :grin:

plus un Garmin pt caiac sau canoe...este cam piperat de investit.

 

Da`, dar pîna-l faci sa navigheze (soft, harti, timp, etc.)... . Si în plus, (si asta-i cel mai mare neajuns) nu e fiabil; ce te faci daca ramîi fara semnal, sau mai rau te "pozitioneaza" fals pe harta...?

Nu numai ca nu te ajuta, ci te face sa te ratacesti, te induce în eroare si nesiguranta.

...pe cînd cu vreo 200€ iei un Garmin Vista HCX (de ex.) care are unul dintre cele mai bune semnale, cu harta topo deja instalata, bateriile tin peste 24h, e Waterproof, are si navigatie maritima, si, si, si... .

 

Banuiesc ca la asa un hobby ca pescuitul (asta am înteles ca practici)unde numai o mulineta buna costa 3-400€ si arzi benzina de cel putin 100€/zi suma asta nu-i o avere.

 

Dar asta e doar parerea mea, nu neaparat cea buna. Tu tre`sa-ti stii mai bine socotelile.

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

:grin: dap socotelile sunt facute.....trebuie Garmin...

Am probat astazi Iphonul...merge super cit timp are semnal....cind nu....harta si busola....

Din pacate varianta asta nu merge asa bine....o buleala pe un canal ingust unde nu poti sa intorci barca si este plin de stuf stinga dreapta si curentul de 6-7-8 km pe ora....este de neiertat si dai la visle de-ti ies ochii sa te intorci 100m....

Va trebui sa iau un garmin ,acum sa vad de care ca buget oha pt jucarii noi...

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: iPhone- se poate folosi sau nu, ca sistem GPS pt. offroad ?

 

Am investit intr-un Garmin pina la urma ,de care sunt foarte incintat.

Am luat un Dakota 20,verificat in WE ,merge super ok.Semnal super stabil,merge incarcat track de pe Google,are calendar cu pescuit si vinatoare, foarte usor de folosit ,intr-un cuvint super multumit.

Multumesc de ajutor Patrolator :old

2013934784_poza(3).JPG.214511a574ee978676822b938f741665.JPG

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare