GTC Auto Shop
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimaUltima
Afisez rezultatele 21 la 30 din 40

Data Inscriere
    Jun 2018
    Masina
    Ford Ranger 4door cab model 2000

Implicit Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

Ok, mersi de link, acum stiu ca sunt cel putin 2 marimi care sunt la limita, dar e posibil sa mearga, tinand cont ca urmeaza sa o ridic putin si sa-i pun alta bara fata ar trebui sa mearga oricare din ele. Legat de calculatorul ala, am tot comparat dimensiuni si am vazut; dar nu m-am prins exact la care din cele 4 din tabel te refereai sa nu depaseasca 10, 15% ?
    Dar azi am avut norocul cand am mers pe la piata in Flavia sa vad un L200 mai vechiut, parcat langa statia de tramvai, pe care erau montate exact ce vroiam si eu si ce ai avut si tu adica 235/85/16 pe niste jante de alu normale si cu profil MT Simex uzat la un 30, 40% si am masurat cat de cat cam cat e roata de mare fata de ce am eu in diametru. Si e destul de sesizabil cum spuneai si tu. Dar va intra la limita nemodificata frecand putin, probabil, dar cand le voi monta pe ea cand o duc la modificat atunci vor sta zic eu ok. As fi vrut sa il cunosc pe om sa-i pun mai multe intrebari dar de cate ori am vazut masina acolo parcata niciodata nu am vazut pe nimeni in apropiere. Poate e si el logat prin club4x4 si pot da de el. Nu am retinut numarul de inmatriculare dar e veshnic acolo parcat, in caz ca vede careva din Timi postul asta si il cunoaste pe om. :-) Sau as putea sa scriu un anuntz undeva pe forum daca il stie cineva pe tip sa dau cumva de el? este ceva sectiune de genu? Te intreb pe tine ca stii mai bine fiind moderator, daca pot scrie asa anunt pe undeva la l200 sau pe undeva.
    Oricum multam de ajutor pana acuma, si daca mai sunt idei sau pareri despre asa ceva feel free si spuneti-mi , orice parere e binevenita.
    Dau un vin sau o bere , dupa preferinte cand treci pe aici. :)
    Last edited by Astral; 23rd June 2018 at 14:15.

Administrator
    Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    48
    Masina
    Toyota LC KZJ 78

In link-ul de mai sus sunt mai multe calculatoare, nu mai stiu exact care dintre ele arata diferenta de marime....incearca-le si tu pe rand sau poti incerca sa gasesti alte calculatoare cu google.

PS - Asta de mai jos mi se pare cel mai complet :
    https://www.carbibles.com/tyre-size-calculator/
    Last edited by Astral; 23rd June 2018 at 14:23.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    &
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    45

235/85/16 vor atinge daca masina nu e inaltata din suspensie ( bare de torsiune mai stranse pe fata si cercei mai lungi pe spate - cel mai ieftin ... si de aici fara limita - suspensie dedicata cu arcuri lamelare pe spate , bare de torsiune pe fata ... etc ... ) .

... .... dar , un mare DAR vine tocmai din marimea inaltarii . Peste 4 cm ridicare din suspensie masina devine greu controlabila din cauza geometriei la suspensia si directia fata . Se poate regla convergenta ceva mai stransa de fata dar asta va uza anvelopele si sistemul de directie . Pana la 4 cm inca mai e acceptabil , planetarele nu vor face zgomot prematur pentru ca bratele fata nu vor avea un unghi exagerat .

In rest masina duce fara probleme chiar si roti de 31 inch ( motorul se limiteaza la turatie si nu la putere , poate ca va consuma si ceva mai mult , eu n-am tinut socoteala cat si cand consuma , stiu doar ca daca o fugaresti consuma mai mult decat atunci cand e cocosata de greutate ) .

Insa tot ce inseamna roti mai mari de 30 inch ( indiferent de janta , ca-i pe 15 sau pe 22 inch , la roti conteaza doar diametrul total , latimea si ET-ul ) va atinge in aripa , in prag si in coltul de la bara fata . Pe spate nu sunt probleme , altele decat franele cu tamburi conceptie 1960 ...

Masina merge prea bine asa cum e stock , nu e logic s-o incapacitezi cu o inaltare nejustificata tehnic numai pentru a inghesui roti mai mari . Nu e o caroserie de exceptie , nu e o transmisie nemaipomenita sau o suspensie prea inteligenta , nu va arata super mega wow cu roti de 32 , pentru care va trebui sa tai destul = sa cheltui destul - pentru moment , pana se descopera ca nu mai franeaza bine , nu mai accelereaza ca inainte si bate volanul ....
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Jun 2018
    Masina

Salut. Mersii mult pt toate info-urile. cu cat mai multe cu atat mai bine. Ca sa stiu ce aleg.
    Am mentionat si mai sus ca nu vreau sa o inaltz exagerat si nici decum sa arate bine sau sa inghesui roti mari :) motivul pt care vreau sa o inalt e pt ca botul e mult prea jos pt locurile in care ma bag cu ea si am nevoie neaprat sa fie mai inalta decat stoc, care acest stoc iese din discutie la modelul asta fiind chiar mic . De aceea acea inaltare prin schimbare de roti as fi vrut sa imi dea un minim de 2cm nu mai mult si inca 2, maxim 3 as fi inaltzat prin ridicarea caroseriei. deci cum ziceai si tu, nu depasesc 4 cm din inaltarea de suspensie(cea din bari +cercei) si mai adaug 2 din roti. Asta ar fi solutia sa nu stresez zic eu nimic prea tare. Crezi ca adunate cele 2 ar crea problemele ce mi le-ai spus? tinand cont ca nici una nu e dusa la extrem?
    Eu ma gandeam la marimea aceea de roti 235/85/16 (fata de actualul 235/75/15)doar in ideea de a o inalta din roti fara a mari latimea doar diamterul final. Dar , te rog, daca sti vre-o alta marime de roata care sa se apropie de o inaltare asemanatoare te rog da-mi un pont. ca am tot calculat o gramada de dimensiuni dar unele se gasesc ff greu pe la noi. Si tot nu ma lamurisem daca sa raman pe jante de 15 sau sa trec pe 16 pt a ajuta la diametrul total?
    Am citit ce ziceai : ""Pe spate nu sunt probleme , altele decat franele cu tamburi conceptie 1960 ... "" poti sa-mi spui mai multe putin? Ca nu ma pricep ata de bine si sa nu inteleg gresit. Daca as pune roti mai mari voi avea probleme la franare pe puntea spate? faza cu consumul si aceleratia o inteleg; de asta nu stiam :-?
    Oricum am nevoie de o solutie ,si ma bucur ca vad atatea sfaturi si pareri; de asta mai zic odata nu vreau si nu tin mortish pe marimea aceea aleasa de mine, nu-s fixist si nu vreau un monster truck :-) nici sa arate cat un tanc, doar ca sunt nevoit sa o inaltz cat mai mult fara ai face rau pe alte parti din cauza locului pe unde ma bag cu ea :/ Altfel nu o pot folosi pt ce am luat-o defapt :-)
    Mersii .

PS, azi m-am inatalnit ca un prieten din alta localitate care are o bazda B2500 tot de prin 2001 si el avea montate 31x10.5x15(adica un 265/75/15 cam asta ar fi echivalentul) dar avea si caroseria inaltzata putin si puses si flanse de 30. Nu stiu daca flansele erau puse pt ca altfel frecau(janta neavand un ET prea mare) sau doar pt ca ai placea mai mult cu rotile scoase. Masina lui aratand cu o garda mult mai buna la sol ,in partea din fata, fata de a mea. Crezi ca ar merita sa merg si eu pe aceasi marime?
    Last edited by Dirtbones; 24th June 2018 at 21:57.

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    45

... eu nu iti pot indica alte marimi de roti , va trebui sa experimentezi singur . Dupa ce am incercat cateva eu m-am oprit la roti cu doar doi cm mai mari - inaltare cu doar 1 cm din roata - si numai atat . La roti de aproape 31 inch transmisia era intre viteze , treptele mici erau supraturate iar in treptele mari se infunda tractiunea ( motorul tinde sa piarda cuplul , comparatia fiind facuta
    cu 235/75/16 ) . Cum masina merge mult pe asfalt si am tinut sa ramana fasneata dar stabila si buna la consum am ramas la modificari minime . Cum transmisia coboara mult si penalizeaza garda la sol n-am mai tras mata de coada si am zis ca unde nu e tehnica poate ma scot cu arta condusului . Uneori mi-a mers ( astea unde ai trecut nu se pun , n-au fost destul de serioase ... umbla vorba ... ) , alteori m-am troliat cu sufe infasurate pe rotile fata ( LSD-ul de pe puntea spate e cam jalnic de inutil pe suspendari desi are uleiul si tot ce trebuie ) .

Rotile cu flanse sau ET negativ arata ele cool dar vor uza prematur sistemul de directie ( nu foarte solid dar foarte ieftin de intretinut ... daca asta ar fi un criteriu de apreciere ... nu forta iesirea rotii din sant ca se lungesc bieletele si se zapaceste semicaseta in ritm de o scoatere = un set de directie ) .

Franele cu tambur pe spate sunt exact acelasi sistem primitiv , mentinut de toti fabricantii doar pentru frana de mana - chiar si la Duster ... in curand cred ca fac o conversie la discuri pe spate la Duster ca la franele pe spate sunt cel putin ridicole la tot - timonerie ineficienta , sistemul de autoreglare inutil si foarte fragil , cilindrul de frana spate tip ATV in toate sensurile ... si asta la bani multi . Daca la astea noi iti iau ochii cu lemn din plastic si touchscreen cat mai fatos si mai falos , cele pentru santier ca la Ford/Mazda astea de care vorbim inca mai sunt cu mai mult fier dar intr-o idee ( prea ) conservatoare si la care trebuie sa intervii pentru curatare/reglare/inlocuire la fiecare schimb de ulei . Daca schimbul de face la 12 000 km atunci masina a fost exploatata moderat si asta se regaseste la orice element al masinii ... daca schimbul de ulei se face la 6000 km asta inseamna ca a avut o expoatare mai grea si asta se regaseste si la frane/directie/suspensie ... masina nu se foloseste in nestire si nu se repara numai atunci cand te lasa in drum .

Directia , suspensia fata si franele la masina asta trebuie intretinute periodic , asemenea motorului . Si neaparat ar trebui relocat intercoolerul ca in pozitia initiala e prea jos si prea expus in teren .
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Jun 2018
    Masina

Salut. Multam dinnou pentru sfaturi. :-)
    Foarte bine spus cu ingrijitul pieselor nu numai cand se strica, stiu ce ai spus si sunt adeptul la asa ceva. verificat si mentinut din timp. Deci nu se pune problema de asa ceva. Mersi si pt explicatia cu franele si le voi verifica la fiecare schimb de ulei.
    Intercoolerul va fi relocat cand o voi duce cu caroseria, sper sa gaseasca un loc bun pt el daca nu sa-l inlocuiasca cu un model mai lunguietz si mai ingust nu patratos cum e la mine. asa am vazut pe mazda-ul acella.
    In rest mersii pt topicul cu rotile si marimiile. Inca sunt indecis de ce marime va merge mai ok la mine dar realizez ca pana nu am jantele exacte ce le vreau degeaba ma uit dupa anvelope si marimi ca va depinde mult si de et si de diametru. Asa ca voi folosii calculatoarele de marimi in speranta ca nu dau gresh :-)) si imi iese ceva bine. Nu voi merge nici eu cu inaltare din roti mai mare de 2 cm in nici un caz, asa ca totul spre bine. oi vedea cum arata cand e gata .
    Mersi inca odata pt ajutor si am mai pus o bere sau un vin la rece pt cand ajungi si tu prin Tm. ok?
    Seara faina. Numai bine.
    Last edited by Dirtbones; 26th June 2018 at 20:48.

Data Inscriere
    Jun 2018
    Masina

Revin dinnou catre cei cu experienta mai multa, cu o intrebare.
    Cei ce au folosit sau folosesc flanshe pt roti;30mm din aluminiu sau mai mari, pot sa imi spuna daca au circulat cu masina destul de mult si pe asflat la viteza de 110/130km , daca au avut probleme cu prezoanele sa se indoaie sau sa cedeze?
    Ideea e ca am intrebat si eu pe un asa zis mecanic si mi-a spus ca sa nu pun flanse de aluminiu cu suruburile care vin acestea stoc ca nu tine si ca e riscant si o gramada de lucruri rele despre prezoanele ce vin pe ele. Eu am luat flansele acestea:

https://forum.club4x4.ro/showthread....e-mari-6*139-7

Si vreau sa stiu daca lumea a mers cu ele pe jante care au CB-ul de 110.(NU ca la ranger 92mm) Deci janta sta ori doar pe inelul de centrare si flansa sta daor in prezoanele masinii , ori daca nu are inel de centrare sta doar in prezoanele flansei si ea la randul ei in prezoanele masinii.
    Pe scurt; vreau sa stiu daca rezista prezoanele fordului ranger daca flansa e cu cb-ul mai mare adica de 110 si daca are inel de centrare si daca nu. Nu vreau motivele pt care nu as pune flanse sau ce se uzeaza in timp daca pun flanshe sau alte chestii de genu.
    Mersi. Zi faina.

Administrator
    Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    48
    Masina
    Toyota LC KZJ 78

Citat Postat original de Dirtbones Vizualizare Mesaj
    Revin dinnou catre cei cu experienta mai multa, cu o intrebare.
    Cei ce au folosit sau folosesc flanshe pt roti;.........
    Mersi. Zi faina.

Scurt : NU folosi !

Concluzia discutiei de mai jos este ca atat flansele, cat si jantele cu ET negativ solicita destul de mult articulatia, iar uzura in toate elementele apare mai repede decat ar trebui.
    Personal, am optat totusi pentru jante cu un ET moderat (-35) doar ca sa nu am stresul unor prezoane in plus si a unor greutati inutile pe roti.
    https://forum.club4x4.ro/showthread....ghlight=flanse

&

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    45

Poate ca ar rezista prezoanele la montarea unei jante cu CB mai mare , dar cat timp si in ce conditii e greu de estimat ( pana sa manifeste oarece simptome ) . In lipsa jantelor corecte se pot folosi inele de centrare - si acestea tributare unor conditii la fel de stricte dar te scutesc de probleme .

Flanse fara inel de centrare s-au folosit si se vor mai folosi dar asta nu inseamna ca e si bine .

Nu imi aduc aminte ca in prezent sa mai fie masini cu janta doar in prezoane fara centrare pe inelul central ... au fost candva dar solutia e de mult timp abandonata ...

Data Inscriere
    Jun 2018
    Masina

#astral Am citit tot topicul acela. Eu nu am jante cu Et negativ, sunt jante stoc de ford cu et pozitiv cat "casa" :) deci nu le scot nu stiu cat in afara, Iar flansele sunt de 30mm deci nimic exagerat nici aici. Nu am alta optiune la banii PE care ii pot investi momentan.
    O sa incerc probabil sa gasesc un strungar care sa imi confectioneze inelele de centrare care sa suplineasca si diferenta intre butuc si flansa. sa vad la ce suma ajung si daca renteaza. In teorie va trebui sa stea centrat ok pe butuc flansa si dupa aceea janta pe buza de centrare. Stiu ce piese se vor uza mai repede si prefer sa-mi asum asta dar sa stiu ca masina e mai stabila. Nu fac offroad extrem si nici viteze de peset 130 km/h pe sosea, si aia ff rar. De aceea am si intrebat daca a mai incercat cineva sa foloseasca flanse care nu stateau ele in sine pe butuc ci doar in prezoane, cum s-au comportat si la ce sarcini au fost supuse.
    Last edited by Astral; 11th July 2018 at 01:03.

Discutii Similare

1. Raspunsuri: 4
    :: 22nd November 2012, 17:11
  2. Ford Ranger
    By Dan Cilan in forum Ford
    Raspunsuri: 50
    :: 24th February 2011, 20:08
  3. Pentru reparatie Mazda b2500 si Ford Ranger
    By tazz_bestie in forum Mazda
    Raspunsuri: 6
    :: 17th February 2011, 02:32
  4. Ford Ranger Max