Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?


ssmy

Postări Recomandate

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Salut. Multam dinnou pentru sfaturi. :-)

Foarte bine spus cu ingrijitul pieselor nu numai cand se strica, stiu ce ai spus si sunt adeptul la asa ceva. verificat si mentinut din timp. Deci nu se pune problema de asa ceva. Mersi si pt explicatia cu franele si le voi verifica la fiecare schimb de ulei.

Intercoolerul va fi relocat cand o voi duce cu caroseria, sper sa gaseasca un loc bun pt el daca nu sa-l inlocuiasca cu un model mai lunguietz si mai ingust nu patratos cum e la mine. asa am vazut pe mazda-ul acella.

In rest mersii pt topicul cu rotile si marimiile. Inca sunt indecis de ce marime va merge mai ok la mine dar realizez ca pana nu am jantele exacte ce le vreau degeaba ma uit dupa anvelope si marimi ca va depinde mult si de et si de diametru. Asa ca voi folosii calculatoarele de marimi in speranta ca nu dau gresh :-)) si imi iese ceva bine. Nu voi merge nici eu cu inaltare din roti mai mare de 2 cm in nici un caz, asa ca totul spre bine. oi vedea cum arata cand e gata .

Mersi inca odata pt ajutor si am mai pus o bere sau un vin la rece pt cand ajungi si tu prin Tm. ok?

Seara faina. Numai bine.

Editat de Dirtbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Revin dinnou catre cei cu experienta mai multa, cu o intrebare.

Cei ce au folosit sau folosesc flanshe pt roti;30mm din aluminiu sau mai mari, pot sa imi spuna daca au circulat cu masina destul de mult si pe asflat la viteza de 110/130km , daca au avut probleme cu prezoanele sa se indoaie sau sa cedeze?

Ideea e ca am intrebat si eu pe un asa zis mecanic si mi-a spus ca sa nu pun flanse de aluminiu cu suruburile care vin acestea stoc ca nu tine si ca e riscant si o gramada de lucruri rele despre prezoanele ce vin pe ele. Eu am luat flansele acestea:

 

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?96780-Vand-flanse-distantiere-Japoneze-mari-6*139-7

 

Si vreau sa stiu daca lumea a mers cu ele pe jante care au CB-ul de 110.(NU ca la ranger 92mm) Deci janta sta ori doar pe inelul de centrare si flansa sta daor in prezoanele masinii , ori daca nu are inel de centrare sta doar in prezoanele flansei si ea la randul ei in prezoanele masinii.

Pe scurt; vreau sa stiu daca rezista prezoanele fordului ranger daca flansa e cu cb-ul mai mare adica de 110 si daca are inel de centrare si daca nu. Nu vreau motivele pt care nu as pune flanse sau ce se uzeaza in timp daca pun flanshe sau alte chestii de genu.

Mersi. Zi faina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Revin dinnou catre cei cu experienta mai multa, cu o intrebare.

Cei ce au folosit sau folosesc flanshe pt roti;.........

Mersi. Zi faina.

 

 

Scurt : NU folosi !

 

Concluzia discutiei de mai jos este ca atat flansele, cat si jantele cu ET negativ solicita destul de mult articulatia, iar uzura in toate elementele apare mai repede decat ar trebui.

Personal, am optat totusi pentru jante cu un ET moderat (-35) doar ca sa nu am stresul unor prezoane in plus si a unor greutati inutile pe roti.

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?53133-flanse-distantiere-versus-et-negativ&highlight=flanse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Poate ca ar rezista prezoanele la montarea unei jante cu CB mai mare , dar cat timp si in ce conditii e greu de estimat ( pana sa manifeste oarece simptome ) . In lipsa jantelor corecte se pot folosi inele de centrare - si acestea tributare unor conditii la fel de stricte dar te scutesc de probleme .

 

Flanse fara inel de centrare s-au folosit si se vor mai folosi dar asta nu inseamna ca e si bine .

 

Nu imi aduc aminte ca in prezent sa mai fie masini cu janta doar in prezoane fara centrare pe inelul central ... au fost candva dar solutia e de mult timp abandonata ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

#astral Am citit tot topicul acela. Eu nu am jante cu Et negativ, sunt jante stoc de ford cu et pozitiv cat "casa" :) deci nu le scot nu stiu cat in afara, Iar flansele sunt de 30mm deci nimic exagerat nici aici. Nu am alta optiune la banii PE care ii pot investi momentan.

O sa incerc probabil sa gasesc un strungar care sa imi confectioneze inelele de centrare care sa suplineasca si diferenta intre butuc si flansa. sa vad la ce suma ajung si daca renteaza. In teorie va trebui sa stea centrat ok pe butuc flansa si dupa aceea janta pe buza de centrare. Stiu ce piese se vor uza mai repede si prefer sa-mi asum asta dar sa stiu ca masina e mai stabila. Nu fac offroad extrem si nici viteze de peset 130 km/h pe sosea, si aia ff rar. De aceea am si intrebat daca a mai incercat cineva sa foloseasca flanse care nu stateau ele in sine pe butuc ci doar in prezoane, cum s-au comportat si la ce sarcini au fost supuse.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

#astral Am citit tot topicul acela. Eu nu am jante cu Et negativ, sunt jante stoc de ford cu et pozitiv cat "casa" :) deci nu le scot nu stiu cat in afara, Iar flansele sunt de 30mm deci nimic exagerat nici aici. Nu am alta optiune la banii PE care ii pot investi momentan.

O sa incerc probabil sa gasesc un strungar care sa imi confectioneze inelele de centrare care sa suplineasca si diferenta intre butuc si flansa. sa vad la ce suma ajung si daca renteaza. In teorie va trebui sa stea centrat ok pe butuc flansa si dupa aceea janta pe buza de centrare. Stiu ce piese se vor uza mai repede si prefer sa-mi asum asta dar sa stiu ca masina e mai stabila. Nu fac offroad extrem si nici viteze de peset 130 km/h pe sosea, si aia ff rar. De aceea am si intrebat daca a mai incercat cineva sa foloseasca flanse care nu stateau ele in sine pe butuc ci doar in prezoane, cum s-au comportat si la ce sarcini au fost supuse.

 

Mers cu flanse pe 2-3 acareturi si rezultatul nu este pozitiv. Iti recomand cu mare caldura sa investesti banutii de inele in "intorsul" unor jante de tabla. Astfel, poti merge cu ce viteza doresti si pe unde doresti, fara grija flanselor.

Editat de Sefulik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Salut #sefulik . OK, mersi pt sfat, este inca o parere contra, am inteles. Dar poti te rog sa spui si motivul intemeiat pt care spui ca "nu este un rezultat poztiv" ? Pt ca daca este cel al uzurii: rulmenti, planetare, etc.... nu mi se pare inca unul destul de strong , pentru ca, ASA cum ziceau unii si in alte postari, acestea oricum ni le asumam ca se vor strica mai repede tinind cont de ce facem cu masinile in teren. Deci te rog spune-mi ai intalnit alt motiv pentru care spui nu flanselor? Mersi. Zi faina. :h5

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Cel mai convingator factor pentru mine a fost aparitia fisurilor in dreptul prezoanelor flansei , materialul o fost Aluminiu. Nu mai tin minte exact numarul de kilometri dar sub 2 luni ca si durata de timp -- primul set de flanse

 

Al doilea a fost aparitia de vibratii la viteza mare , simptom roti ne-echilibrate. Am atribuit pe montaj necorespunzator ulterior sa aflu ca una din 4 avea o usoara deformare pe interior fapt ce (banuiesc) a dus la acest fenomen. -- al doilea set de flanse

 

Odata cu jante de tabla intoarse, alta viata.

 

P.S: un berbec cu o skoda a avut o asa mare atractie la roata mea dreapta spate ca n-a mai avut frane la un giratoriu. Rezultat: una bucata janta intoarsa stramba. In acel moment am realizat ce bine era daca faceam un set de 5 roti intoarse si nu numai 4.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

:wink: tare faza cu berbecul, si in acelasi timp nasoala.

Mai ce sa zic.... mersi de inca un sfat, vad ca parerile sunt impartite si nu pot sa zic ca este o majoritate clara in vreuna din directii. Deci balanta e cam la mijloc la final. Acum din cauza ca eu am deja setul de jante cu CB-ul mai mare decat trebuie(si nu dispun de resurse sa iau altele pe masura exacta) probabil le voi folosii cu inel de centrare si flanshe pana la proba contrarie. Si voi vedea cum se comporta.

Oricum mersi inca odata pt pareri si orice alte idei si intamplari despre subiectul asta, sunt bine venite oricand de la oricine care a avut asa ceva.

Numai bine.

Editat de Astral
VREUN / VREO ....FARA CRATIMA ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Daca sunt bine facute si mai ales bine montate nu ar fi nici un contraargument , numai ca precizia la centrare radiala si axiala trebuie mentinuta tot la 0,1 mm . No , asta n-ai sa poti obtine si n-ai sa poti mentine , apar binecunoscutele probleme ( cand nu se curata perfect bazele de asezare la flanse si inele , cand jantele sunt afectate la centrare , cand mai apar probleme legate de prezoanele de proasta calitate din flansa )... de aici si retinerea multor mecanci la flansele distantiere . Mai mult decat atata , sunt pe piata si niste aberatii de talere distantiere cu prelungitoare de prezoane - o totala prostie (mai putin pretul ) pentru necunoscatori sau pentru samsari .

 

 

Faptul ca sunt si multe jante intoase cu flexul si sudate la cum s-a nimerit au dus la alte pareri negative despre jantele intoarse . O janta in buna stare iese dupa intoarece in aceasi buna stare , problemele apar cand se intorc jante batrane , tavalite bine care de cele mai multe ori sunt cel putin ovale la manta sau cu talerul dezaxat . unele sunt perfect recuperabile dupa roluire , altele nu mai merita munca la ele , decat daca sunt ceva mai speciale sau daca e ceva ambitie mai speciala .

 

 

 

 

 

In orice caz de mai sus trebuie si fierarul care sa stie ce face si sa mai si vrea sa faca calitate .

 

 

L.E. o descentrare de 0,5 mm la inelul central poate rupe prezoanele in mers ... intre CB si prezoane trebuie obligatoriu acelasi centru , altfel un inel de centrare descentrat va tensiona lateral permanent prezoanele ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Salut #cos Inteleg perfect fizica care ai mentionat-o si tu despre precizia inelului de centrare. Dar pt a tensiona prezoanele lateral cum spui tu materialul inelului ar trebuii sa fie mult mai rezistent decat aluminiul flanshei(la mine nu va fi alu va fi poliamida) pt a putea sa faca asa ceva in sarcina. Tipul la care am apelat nu e la primul inel de genu si am ajuns la el prin alti impatimiti de offroad cu masini muult mai serioase ca a mea. Deci omul a mai facut asa ceva pt foarte multa lume, inclusiv turisme. Sper sa iasa bine si pt mine. Am fost la el mi-a explicat ca il va face din poliamida nu din metal, pt ca nu va fi un inel de sprijin ci de centrare, si mi-a explicat omul cum janta in momentul strangerii tot pe prezon ajunge sa stea in teorie chair daca roata initial sta pe inelul respectiv, daor ca nu are toleranta care sa ai provoace joc sau voblaj. Pt ca din cate am avzut eu cand piulitele pe prezoane ajung sa fie stranse prin conicitatea lor "aranjeaza" intr-o mica masura janta unde trebuie sa stea, daca este stransa corect si nu surub dupa surub. Si mi se pare destul de plauzibila explicatia omului. Asa ca voi merge pe varianta asta cu inelul de poliamida cu buza de centrare pt janta.

Iar legat de prezoanele flanshelor, nu stiu ce sa spun daca sunt slabe sau nu. Omul de la care le-am luat mi-a spus cum s-au comportat la el, nu sunt niste flanshe de piatza cu prezoane ieftine zic eu, sunt totusi de la un magazin de specialitate. Deci sper ca au o anumita calitate. Si duritatea prezoanelor flanshei este de 10.9, marcata pe ele. Deci sper sa isi faca treaba bine.

Ramane sa vad ce iese dupa ce le face omul si le probez. Mersi.

 

PS am pus intr-un post de mai sus linkul cu flanshele care le-am cumparat de aici de la cineva. Dupa mine nu sunt ceva de piatza si la fel imi par si prezoanele. Acum #cos daca ai experienta cu mai multe firme si modele de flanshe de pe piatza poti sa-mi spui si tu ce parere ai , cat de cat, din pozele acelea. Daca sunt ca cele bune de care ziceai tu sau nu. Mersi.

Editat de Dirtbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Despre flanse nu stiu daca sunt bune sau nebune ... nu zic nimic mai mult ...

 

 

Inelul de centrare al unei jante ar trebui sa preia efortul radial , descarcand prezoanele de sarcina respectiva . Atunci cand inelul e din poliamida te ajuta doar sa tii janta la gaura , in rest tot prezoanele duc sarcina ( si prezoanele sunt doar presate , nu fixe in taler , daca sunt impinse din lateral dupa un timp se pot misca in gaura ... pentru a prelua si sarcina radiala e nevoie sa fie stranse cu un cuplu majorat pentru a reduce posibilitatea de miscare pentru ca janta ar fi mai presata pe taler .) . Dupa cum ai vazut , cuplul prevazut de fabricant pentru strangerea piulitelor de roti e relativ modest - 105-115 nM . E doar atat pentru ca sarcina radiala ar trebui preluata de inelul central .

La masinile cu CB mic si prezoane putine toleranta butucului pe CB e si mai stransa , unele chiar cu con de intrare .

 

 

La Nissan , Toyota , Mitsu ... desi masinile sunt grele , prezoanele sunt ridicol de mici ( culmea , si cu diametru redus - racordat - intre cap si filet ) , dar ele sunt doar pentru a tine janta pe butuc . Ca se pot face si alte moduri de a pune jante pe butuc , no , fiecare cu mecanica lui ...

 

 

 

 

 

 

Cum piulitele sunt conice si se autocentreaza ( trage janta dupa cum e conul ) , poti renunta la inelele din poliamida moale , sunt mai mult pentru efectul pshihologic ... mai putin potrivite la o masina grea cu roti mai mari ca la un turism ... la turisme sunt roti mici , anvelope ridicol de subtiri si usoare ... Daca as avea de ales , nu as monta inele de poliamida ci din fier pentru jante de fier , respectiv din aluminiu pentru jante de aliaj .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

Salut, Nu am inteles exact daca retinerea in a spune daca sunt niste flanshe bune este ca nu iti dai seama din poze sau din alt motiv gen: a nu comenta produsele altora. Oricare ar fi e de inteles chiar daca nu sunt deacord cu el :D

Intr-un final am sa rezolv problema cu busca facuta cu inel la strung din poliamida si vedem cum se comporta in timp si ce probleme apar. Si asta nu pentru ca lumea pe aici spune ca nu e indicat si eu vreau sa fac contra; ci pentru ca am vazut zilele astea la cineva montat aceasi flansa si cu jante intoarse si lasata doar in prezoane exact ca la mine , pe o mazda. Si cu anvelope de 31 pe masina cu inaltare facuta si bara taiata sa nu frece. Merge omul cu masina de 2 ani de cand o are nu a desfacut odata rotile si merge inclusiv in offroad mult mai agresiv decat ce am eu de gand sa fac , si nu are experienta mecanica mai deloc. Si se circula cu masina si la 140 kph. am mers cu masina nu se simte nimic si daca in atat timp nu a aparut nici o problema atunci sper ca si la mine sa fie la fel mai ales ca va avea sustinere si mai buna. Il cunosc pe tip de ani buni si stiu cand a luat masina ne stiind ca a si dus-o la modificat. Deci imi este de incredere.

Oricum mersi inca odata de sfaturi; pe care le am in calcul in caz ca apar problemele mentionate de voi.

Ne auzim la urmatoarea problema a ""batranicii" :grin::h5

IMG-20180709-WA0005.thumb.jpg.49c5de4653ce0ed9d37d24f0b1e979c0.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Inaltare Ford Ranger 2005 pentru anvelope mai mari?

 

1- NU mai scrie cu tz, sh !

2 - NU mai amesteca diversele probleme/intrebari pe un singur topic care are deja o tema de discutie pusa in titlu !!!

Daca nu gasesti cu functia "Cautare avansata", in titluri, o discutie care sa contina ce te intereseaza pe tine, deschide tu una noua cu un titlu scurt si relevant !!!

Gandeste-te ca, la un moment dat, vor mai cauta si alti colegi sfaturi despre "inaltarea" unui Ranger, iar cand se vor apuca sa citeasca vor gasi tot felul de chestii amestecate !!!

3 - "Vreun/vreo nu se scriu niciodata cu cratima !

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865

 

PS - Discutia ta despre sufa ti-am mutat-o eu intr-un topic nou, aici :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?97451-Sufa-quot-round-sling-quot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare