Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)


alexb25

Postări Recomandate

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Nu e complicat deloc sa pui AC pe jimny. Am montat in 3 ore toata instalatia. Iar ca si costuri... gasesti si cu 500euro instalatia completa.

 

Un astfel de raspuns asteptam. Mersi. Nu de alta, dar prefer sa iau o masina de la mine din oras, despre care as mai putea afla cate ceva de la cei ce cunosc proprietarul. Plus ca o pot testa mai in amanunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 250
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

500e toata instalatia+manopera+freonare+ diverse cheltuieli daca se gasesc pierderi de freon (garnituri, conducta, radiator etc.). Decat sa dea 4000e si sa isi bata capul aiurea, mai bine se intinde spre 5000e si o ia cu AC si mai noua cu cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

gasesti si cu 500euro instalatia completa.

 

Stiu cativa posesori care asteapta de mai bine de 1 an sa gaseasca o instalatie completa la 500 euro.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

500e toata instalatia+manopera+freonare+ diverse cheltuieli daca se gasesc pierderi de freon (garnituri, conducta, radiator etc.). Decat sa dea 4000e si sa isi bata capul aiurea, mai bine se intinde spre 5000e si o ia cu AC si mai noua cu cativa ani.

 

Si asta e adevarat, diferenta ar fi ca instalatia de AC o pot pune in timp, cand imi convine mie ca timp si bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Stiu cativa posesori care asteapta de mai bine de 1 an sa gaseasca o instalatie completa la 500 euro.

 

La o prima cautare, am gasit asta:

 

https://m.olx.ro/oferta/suzuki-jimny-instalatie-aer-conditionat-ID9By4H.html

 

Poate ajuta pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Stiu cativa posesori care asteapta de mai bine de 1 an sa gaseasca o instalatie completa la 500 euro.

 

Cu rabdare se gaseste. Eu am gasit pe un jimny englezesc cu 350euro(ptr 2010 M13A). Totul este identic in afara de 2 tevi, pe care le-am gasit in alta parte cu 50 euro.

Instalarea am facut-o singur, doar freon la service 50euro. Deci per total mai putin de 500euro. Trebuie sa dai multe telefoane si sa ai rabdare.

 

P.S. am ramas si cu ceva piese de schimb(calorifer, aeroterma, comanda, cutii), cel care a vandut mi-a trimis toata instalatia de climatizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Jimny de mai sus iese din discutie, am aflat ca are caroseria rupta si e plin de rugina. Nu stiu daca e frumos din partea mea, dar nu-mi doresc sa isi ia cineva teapa.

Editat de Marin43
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Jimny de mai sus iese din discutie, am aflat ca are caroseria rupta si e plin de rugina. Nu stiu daca e frumos din partea mea, dar nu-mi doresc sa isi ia cineva teapa.

 

ce faci e corect, ca-i informezi si pe altii sa nu-si mai faca iluzii sau sa-si piarda timpul cu vizionarile respectivei masini. Cat despre masina aia de care vorbeai treaba e un pic cam nasoala. Am vb cu respectivul pe FB si i-am zis sa-mi trimita niste poze din spatele farurilor, din portbagaj de acolo unde sta cricul si ceva poze cu prinderile dintre caroserie si sasiu. Raspunsul lui a fost ceva de genul: Iti garantez ca nu are niciun punct de rugina ! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Jimny de mai sus iese din discutie, am aflat ca are caroseria rupta si e plin de rugina. Nu stiu daca e frumos din partea mea, dar nu-mi doresc sa isi ia cineva teapa.

 

Despre ce masina este vorba? Cel de CT negru la 3900e ? De unde ai aflat informatiile astea? Eu am stat sa ma cert cu omul si a trimis clipuri cum ca masina nu are rugina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Despre ce masina este vorba? Cel de CT negru la 3900e ? De unde ai aflat informatiile astea? Eu am stat sa ma cert cu omul si a trimis clipuri cum ca masina nu are rugina.

 

Salut. Din vorba in vorba, am dat de fostul proprietar, care sustine ca a vandut-o acum ceva timp si ca avea caroseria rupta plus rugina.

Editat de Marin43
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Buna ziua.

Am gasit un Jimny si nu sunt inca 100% decis sa il iau. Maine ma intalnesc cu proprietarul sa vad utilajul de aproape.

Am mai avut un 4x4 pentru 4 ani de zile, un Chevrolet Blazer 4,3 V6 pe benzina, dar nu se compara...

Intrebarea mea este daca pretul cerut vi se pare corect cu conditia ca utilajul sa fie in mintile lui.

 

https://www.olx.ro/oferta/suzuki-jimny-in-stare-impecabila-carte-service-troliu-inaltat-a-c-IDarc4r.html#76d3b3cd17

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

salut, kitul de inaltare nu prea e profesional ,asa cum spune in descriere, daca te uiti atent amortizoarele spate au prelungiri!! In rest daca nu are rugina si e ok din punct de vedere mecanic , chiar daca e din 99, eu zic ca merita undeva la 4000 euroi!

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Eu am vandut al meu jimny 99,stock, fara rugina , 3500 euro fara sa ma chinui, ce_i drept acum 2 ani, sub 3000 greu gasesti unul fara rugina, toate sunt conserve pline de putregai. Parerea mea este ca, decat sa iei unul ieftin si cazan si sa bagi bani cu nemiluita, dai 1000 euro in plus si scapi de griji, bineinteles sa gasesti conserva perfecta.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Dihorule, care-i concluzia? L-ai luat?

Nu de alta dar sa nu spun ca la banii aia, din 99, ar trebui sa fie chiar perfect.

Bafta!

Editat de moroiu
Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Dihorule, care-i concluzia? L-ai luat?

Nu de alta dar sa nu spun ca la banii aia, din 99, ar trebui sa fie chiar perfect.

Bafta!

 

Nu era ce pare. De la început am fost circumspect din cauza prețului mare și a pozelor făcute cu mașina uda.

Mai caut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Are elicoidale, servo directie, aer conditionat si un spatiu interior corect pentru dimensiunile exterioare ale masinii! Daca te astepti la altceva ... probabil ca vei fi dezamagit! Este o masina corecta! Nu te minte cu nimic!

 

Corect aici!!! Jimny este o caruta cu spatiu corect! Iar in offroad ~se schimba muzica~ este absolut superb!!!

Range Plover de oras

Jimny de noroi ( under construction)

Atv si Cross care mi-au dat microbu’

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Salut. Din vorba in vorba, am dat de fostul proprietar, care sustine ca a vandut-o acum ceva timp si ca avea caroseria rupta plus rugina.

 

 

Yapp, un jaf:))

Range Plover de oras

Jimny de noroi ( under construction)

Atv si Cross care mi-au dat microbu’

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Nu este cu siguranta masina potrivita, e ingrozitoare.

Ia un beveu ca aia e masina!

 

da, BMW-ul e cel mai tare....are si muzica, nu ca Jimny:)))

Range Plover de oras

Jimny de noroi ( under construction)

Atv si Cross care mi-au dat microbu’

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

Salutare. Am găsit și eu ceva care pare fain la prima vedere

 

https://www.olx.ro/oferta/suzuki-jimny-IDbJZnV.html#18344f3058

 

Din ce am citit aici pe forum, la prețul la care este ar trebui să aibă destul de multă rugină :))

Să vedem!

 

Mă interesează să cumpăr un Jimny, buget maxim 3.500 eur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

La banii astia e imposibil sa gasesti un jimny fara rugina. Cel mai bine cere vanzatorului poze cu oala de la cric, ochelarii farurilor, sasiu si suportii de prinderea a caroseriei de sasiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ghidul celui care vrea JIMNY (si nu stie inca ce vrea :grin:)

 

La banii astia e imposibil sa gasesti un jimny fara rugina. Cel mai bine cere vanzatorului poze cu oala de la cric, ochelarii farurilor, sasiu si suportii de prinderea a caroseriei de sasiu.

 

Ok, și dacă totuși are niște rugină, e chiar un capăt de lume? :D

Adică... ce se poate întâmpla cel mai grav?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare