Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cooper Discoverer AT sau M+S - pareri


theorg13

Postări Recomandate

Foloseste cineva anvelope Cooper Discoverer AT sau M+S?

 

Vreau sa stiu cum se comporta pe sosea, offroad si cam care este uzura raportat la numarul de kilometri.

 

Multumesc.

Nu-i lucru mai al dracului pe lumea asta ca norocul altuia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer AT sau M+S - pareri

 

salut,

 

am m+s.

 

sosea: destul de ok, nu mi s-au parut zgomotoase, s-au echilibrat usor.

 

offroad: jale, a trebuit sa cuplez 4x4 sa ies dintr-o baltuta de 1 m2, 3 cm adancime... pe noroi si pe iarba uda mi-a dat clasa un duster stock... si eram pe plat :)

 

despre uzura nu pot spune, nu le am de suficient timp.

 

sper sa te ajute.

exista 10 tipuri de oameni: cei care inteleg binar si ceilalti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cooper Discoverer AT sau M+S - pareri

 

Am cumparat pana la urma Cooper Discoverer A/T marcate si M+S. Acestea vor cauciucuri de strada. Pentru teren probabil voi lua altceva. Dupa ce le voi utiliza o vreme, o sa va dau un feedback. :tk

Nu-i lucru mai al dracului pe lumea asta ca norocul altuia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cooper Discoverer AT sau M+S - pareri

 

am pe masina Cooper Discoverer M+S

 

dupa vreo 500km facuti pe asfalt pot spune ca sunt destul de zgomotoase...mie asa mi s-au parut...cel putin de la 60km/h in sus se aude mai mult zgomotul de la roti inauntru. nu e deranjant, dar exista acel zgomot...

 

legat de noroaie nu stiu ce sa zic, n-am facut decat vreo 80km offroad cu ele, nu vreau sa contrazic pe colegul anterior, dar eu am ramas impresionat...

n-am intrat in noroaie pana la parbiz, dar pe niste sleauri (30-40cm adancime) pe malul Timisului (nisip+apa, noroi cu apa) lasate de ceva camioane ce caraut nisip de la balastiera am trecut lejer, cu 2H sau 4H, am folosit de cateva ori 4L ca sa nu frec ambreiajul nu ca ar fi fost nevoie de putere.. Am urcat pe ceva diguri (pe la Dragsina, ptr cine stie zona) unde era iarba pana sub rama de la parbriz (numa 4L am mers) si a mers...

e drept ca pe un banc de nisip de pe malul Timisului am avut niste emotii cand s-au incarcat cu namolul de sub nisip si am cam patinat, dar asta a fost prostia mea ca am facut "drifturi" :hm si m-am cam ingropat singur ....

nu sunt MT-uri, dar ptr chestii soft, drumetii si oras par sa fie OK.

 

bafta! :2dr

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Cooper Discoverer AT sau M+S - pareri

 

Dupa ce am folosit aproape un an cauciucuri Cooper Discoverer A/T M+S 315/75 R16, echivalentul in inchi 35/12.5 R16, am ajuns la urmatoarele concluzie:

- nu sunt MT-uri, dar sunt cauciucuri bune pentru offroad soft si mediu;

- mie nu mi s-au parut zgomotoase;

- cu presiunea adecvata in roti, se descurca onorabil in noroi si mai ales in zapada.

- confirm cele spuse de colegul l_stoian79 legat de comportamentul offroad;

- ca si uzura, consider ca un set nou tine in jur de 50.000 km (raportat la uzura de 1-2 mm pe care am avut-o eu in aprox. 10.000 km).

 

:h5

Nu-i lucru mai al dracului pe lumea asta ca norocul altuia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Re: Cooper Discoverer AT sau M+S - pareri

 

Cooper Discoverer A/T3 LT245/70R16 (pentru ca indice de franare pe ploaie)

 

Atentie sa nu va intepati cu A/T3 Sport, e mult mai "street" si nu are ranforsarile pe laterale. La mine a fost cu cantec pana am gasit, toti bagau pe gat Sport, ori din nestiinta ori din smecherie. Chiar si factura emisa pe ce trebuie, dar la livrare venit Sport. Pana la urma am gasit din afara, cu tot cu transport si asteptare 10 zile a fost ~25% mai ieftin ca pe piata noastra.

 

Vara:

- sosea decent, facut cam 2500km anul asta in concediu

- franare buna pe ploaie

- zgomot nu cine stie ce deranjant (dar merg mereu cu muzica)

- offroad mediu - fara probleme, pante, sleauri mari, noroi pana la praguri, pietre, etc.

- consumul nu a sarit in sus

- un pic cu cantec la presiune, tot nu zic ca i-am dat de cap pe offroad. 1.5-1.9 pare prea soft, dar cu ea incarcata si bagaj sus, 2.1 pare lemn. In fine. Detalii.

 

Iarna:

- urmeaza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare