Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Rear bumper Disco 2


mariusg

Postări Recomandate

Cine ar putea sa faca asa ceva ? M-am saturat la toate flexarile sa mai indrept din bara din spate, din lateralele de jos ale aripilor spate, sa curat noroiul adunat in interiorul barii de plastic, etc.

Care poate sa ma ajute in confectioanrea unei asemenea bari si lateralele aferente? Mi se pare cea mai interesanta din cite am vazut.

 

Disco2MC-454x338.jpg.2bfc6d4ee7bc70d927fd692ece5c0cbf.jpg

  • Like 1

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Pentru mine e singura care o vad asa decupata pana la cauciuc. Eu unul nu am vazut pe nici un site de vanzare asa ceva.Trebuie taiat din caroserie pana la ornamentul de roata.E superba. as putea sa zic !

Daca sunt alti care au vazut de cumparat sa posteze aici l;inkuri sa vedem si noi..... !

 

Cu respect !

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Modele exista o gramada. Dealeri de cumparat iar o gramada. Dar aceasta bara are citeva particularitati care o deosebeste de oricare alta. Este prelungita pana la pasajul rotii ( se decupeaza partea de jos a panoului din spate), are protectii pentru micile bumpere de deasupa barii de pe stilpi, cred ca se fixeaza direct pe sasiu. Restul de beneficii se regasesc si la celelalte produse.

Cam asta vreau (ai remarcat bine RETI).

 

Later edit:

Poza este de aici

http://www.kenmtnac.com/LandRover.html

Editat de mariusg

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

E ce-mi trebuie si mie.Cred ca are si scutul pentru rezervor integrat in ea.

De facut nu e o problema daca ai un proiectant bun - si avem pe aici un meserias....:al:gr1

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

In clipa de fata lucrez la asa ceva asemanator, dar fara prelungirea pana la pasajul rotii. Modelul cerut de tine se poate face fara probleme chiar si cu scut de rezervor integrat. Da de veste daca vrei sa ne vizitezi la intreprindere pentru masuratori si dezbateri pe marginea proiectului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Azi s-au luat masuratori. Urmeaza proiectul si evaluarea costurilor. Va tin la curent.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Rear bumper Disco 2

 

Astazi s-a incheiat lucrarea. Deci cam 3 saptamini pentru prototip. Aceasta perioada s-a datorat factului ca Ionut (Piccolino) este un maestru al detaliului si pentru ca a vrut neaparat sa iasa cit mai bine ("'stai ca aici nu am trasat bine, aici nu iese pe drept, aici s-a tras din tabla, aici un ornament are 2 grade deschidere fata de..., aici a iesit un por la vopsire..... etc, etc). S-a fotografiat non-stop si filmuletul urmeaza sa fie postat spre deliciul vostru. Pretul tot pe el il las sa va informeze avand in vedere ca incepe productia in masa. Pacat ca as fi vrut sa am numai eu modelul. Glumeam.

Dar fara gluma acum sunt foarte satisfacut de lucrarea facuta. Multumesc Ionut si asteptam cit de curind detaliile tale.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Marius, da` exista posibilitatea ca bara sa `tina` si un suport pentru roata de rezerva? cam asa......MCDiscoOpen22-759x501.jpg.05274f2057d34ae7777188f917305717.jpg

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Mai mult ca sigur. Deja exista un proiect pe tema asta asemanator cu cele de la Kaymar.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Mai mult ca sigur. Deja exista un proiect pe tema asta asemanator cu cele de la Kaymar.

 

Mmmmmmmm. Sa-l vedem si pe ala cand e gata.....:h5

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

:bravo superba lucrare. Marius, am vazut ca pana la urma ti-ai intors si suportul pt rezerva. cat loc ai intre bara si anvelopa si dimensiune este anvelopa de rezerva?

Land Rover Discovery 2 TD5 '99

Land Rover Discovery 2 V8 2002 - In curs de dezmembrare

Range Rover p38 2,5 - 1995 - Nume de cod: Game Over

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Mmmmmmmm. Sa-l vedem si pe ala cand e gata.....:h5

Deocamdata e in stadiul de proiect. Fabricarea pot spune ca a inceput deja pentru ca am balamaua in lucru (o fieratanie complexa cu rulmenti conici si simering). Mai jos iti atasez cateva poze cu desenul pentru masina mea (se poate pune pe orice masina cu adaptarile de rigoare). sper ca intr-o saptamana sa fie demn de postat pe forum!

 

tire-carrier-2.thumb.jpg.da5d8ebf58e820e2b8c25c380dea9434.jpgtire-carrier-2-3d-spate.thumb.jpg.5d0ac353f7a096260dffa279ff9e6ef6.jpgtire-carrier-2-3d-sus.thumb.jpg.23b73ca4c4cc2c3c4bca768dc41ce1a8.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Poate sint eu mai dus cu capu', dar o singura articulatie nu-i destul .

Dupa ce faci prototipul , pune roata pe suport si asigura cu tot ce ai de asigurat , apoi da cite un pod de palma in roata , ca sa te convingi ca e o chestiune de timp si de nu stiu cite vibratii pina se fisureaza metalul .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Modelul asta de balama e incercat si para incercat de cei de peste ocean. depinde foarte mult si de calitatea otelului, diametrul axului samd. Toate sunt calculate si nu lucrez dupa ureche. Axul estegarantat sa tina 500kg, numai ca balamaua aia intra in functiune numai cand este deschisa, in rest are functia doar de fixare, pentru ca nu actioneaza pe ea alte forte, decat cea de apasare in jos.

 

Uite un exemplu de rezistenta:

tony01.jpg.592d499a028dfc5aa2fb0e2bfa14986e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Este deasemenea convingerea absoluta a lui @atar : daca e bun pentru americani , pentru noi e excelent . Si ca sa-i fac pe plac , am aplicat acelasi sistem - bolt de 35 mm , ungator , etc , toate fineturile...

La mine , identic ...si mai avea si scara ...si era facut ca pentru mine . Aundoua oscilau din flexibilitatea bratului . Se vedea in mers .La mine , am adaugat al doilea punct de articulare , pe caroserie . Am schimbat sistemul 'T' , cu unul rama , mai complicat .

@atar nici n-a vrut sa auda ....

 

Evolutie placuta , spor la lucru .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Abia astept sa vad bara maine la intalnire.Laudele dupa:grin:. Totusi trebuie sa ma laud si eu ca am fost primul client a lui Ionut la montat de snorkel si overfendere :tk.A fost primul om caruia i-am spus ca este suficient de bine cum iese lucrarea si atunci el m-a trimis la plimbare ca-l incurc. Eu care sunt un tipicar mi-am gasit nasu'. Cand ma primesti Ionunt in audienta pt protectie diferentiale si directie?

 

@ Marius - imi place lucrarea. Sa te tina cat mai mult. Trebuie sa o probezi acum.:h5

LAND ROVER DISCOVERY I 200TDI an 1993 :lr

LAND ROVER DISCOVERY 4 SDVT 3.0 HSE an 2011 - de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Din lipsa totala de timp, am intarziat mai mult decat necesar upload-ul povestii barii lui Marius. A fost ocupati cu suporti de roata de rezerva, scari si roof-rack-uri, asa ca dis de dimineata sunt pus pe fapte mari.

Fabricarea barii a durat ceva mai mult pentru ca am luat totul de la zero si au fost factori externi care au adaugat timp la executie (debitare, zincare, vopsire)

Desenul barii s-a facut cu Marius de fata, totul dupa specificatiile lui (stia foarte bine ce vrea) iar impreuna am si fabricat macheta din placaj pentru potriveala la milimetru.

UTZ_3422.JPG.b3eff2d25600b90e6161d0dc6789ce60.JPG

Inainte de toate am decupat panourile laterale pentru a prelungi bara pana la overfendere si a creea un spatiu suficient de protectie in caz ca va atinge la degajari scurte.

UTZ_3547.JPG.961cd6dc09bf3bbdd378dd3c4fb7885b.JPG

Dupa ce am reusit sa terminam proiectul CAD, cu piesele proaspeete de la debitarea cu jet de apa am procedat mai departe la fabricarea barii. L-am mai chinuit putin pe Marius si a mai facut doua drumuri pana la noi pentru masurarea prinderilor laterale si a ma asigura inca odata ca bara corespunde cu realitatea.

UTZ_3562.JPG.d2e1ceff8bfcb230a5818e1647bc7b64.JPG UTZ_3566.JPG.e0fe22bb26173700d622eb04d4e31c15.JPG UTZ_3565.JPG.6a0a8dde048c2b5b8fb5e6fb1e8405e2.JPG

UTZ_3557.JPG.5419741f34bbe8542fb5bdf33e744359.JPG UTZ_3575.JPG.79672247927eb889eae5c55577005ac1.JPG UTZ_3570.JPG.05b442785db95f7cd665fc305dc1e72a.JPG

 

Ma opresc deocamdata aici pentru ca nu mai ma lasa sa atasez imagini! Revin cu restul povestii in cursul zilei de azi.

 

Editat de Piccolino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rear bumper Disco 2

 

Revin cu restl povestii, ceva mai tarziu, dar sper sa intelegeti lipsa acuta de timp prin care trec!

Deci, bara s-a intors de la vopsit (multumesc inca odata lui @Sean70, pentru ajutorul dat si la acest proiect, mai ales ca a trebuit sa munceasca mai mult in urma zincarii). Am trecut la montarea accesoriilor fabricate special pentru aceasta bara (protectiile de stopuri, suport pentru ochet si presurile aduse de @MariusG)

UTZ_4503.JPG.2a2272826129f7fa874576f2df2908ed.JPG UTZ_4507.JPG.ee2aa51870ba6f526c8749ab0e4cb19b.JPG

 

Dupa aceea sus pe masina (montajul a fost simplu, gratie masuratorilor exacte si vizitelor lui Marius pentru probe)

 

UTZ_4696.JPG.792a1e79c499de24fe1bf02181b4f92a.JPG UTZ_4694.JPG.d1444645f33d243fd37be319b6355ae4.JPG UTZ_4697.JPG.f494dd972a5d1cd130d5c7b9f421ac2f.JPG

 

Cateva detalii cu accesoriile montate

 

UTZ_4706.JPG.a953cb07c6ca96ec4bb7c08883a61ad5.JPG UTZ_4703.JPG.2c333056fd8465868e4edc9d45614f27.JPG UTZ_4712.JPG.b2ddc61986a7787736a0802b29e31d80.JPG

 

Cam asta ar fi istoria barii D-lui Moderator! S-a executat dupa specificatiile proprietarului, in baza pozei de la inceputul postului. Am avut si eu partea mea de "vina", dar sper ca nu am stricat nimic din functionalitatea si aspectul general al barii.

 

Stay tuned... urmeaza alte proiecte!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare