Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???


bogdy_daihatsu

Postări Recomandate

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Crossuri?

 

da da...CROSS'uri :)

http://www.emag.ro/anvelopa-resapata-off-road-black-star-cross-215r16-107n-12183/pd/D1GJP7BBM/

 

scuze de reclama...dar doar aici am aflat cu dimensiuni pe 16...

din siteul producatorilor, reiese ca au un diametru de 785mm..:) (http://www.black-star.fr/en/4x4-2/?largeurPneu=215&hauteurPneu=80&nameSerie=16&filter=col-md-4)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

eu pe ferotza am mt 31x10,5x15 si merge destul de bine si strada si padure :wink:

 

hmmm

poti fi mai explicit?

ce model de anvelope ai montate?

ce modificari ai facut la masina pentru a le putea "duce"?

 

rezista grupurile/rapoartele la astfel de marimi?

 

mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Vin si eu cu o intrebare.

A reusit cineva sa treaca in CIV 235/75/15 ?

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Deci mi-am luat eu inima'n buzunar...si am achizitionat 205 / 80 / R16 INSA TURBO SPECIAL TRACK...pe un set de jante de Grand Vitara...

vreau sa zic ca merg perfect, si cred ca e maximum ce ar "incapea" la Feroza fara TAIETURI GRAVE...

eu am doar BODY LIFT de 5cm...si acuma freaca doar in coltul fata de la bara fata...care se rezolva cu un flex mic...e doar de taiat 1-2 cm din bara fata...nici nu e vizibil asa mare...

 

am mers cu feroza cu 235/75/R15, si vreau sa zic ca abia mergea masina aia...poate din cauza ca sunt mai late cauciucurile...cred ca 205/80/16 sunt mai potrivite si la puterea ce o are FEROZA...:)

 

Poate ajuta pe cineva astfel de informatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Deci mi-am luat eu inima'n buzunar...si am achizitionat 205 / 80 / R16 INSA TURBO SPECIAL TRACK...pe un set de jante de Grand Vitara...

vreau sa zic ca merg perfect, si cred ca e maximum ce ar "incapea" la Feroza fara TAIETURI GRAVE...

eu am doar BODY LIFT de 5cm...si acuma freaca doar in coltul fata de la bara fata...care se rezolva cu un flex mic...e doar de taiat 1-2 cm din bara fata...nici nu e vizibil asa mare...

 

am mers cu feroza cu 235/75/R15, si vreau sa zic ca abia mergea masina aia...poate din cauza ca sunt mai late cauciucurile...cred ca 205/80/16 sunt mai potrivite si la puterea ce o are FEROZA...:)

 

Poate ajuta pe cineva astfel de informatie...

 

Eu cred ca era masina obosita, eu am 235 pe a mea de cand o am de 6 ani si merge foarte bine. Intr-adevar, poate vrei sa traga ca un v8, dar nu se poate. Feroza trebuie tinuta in ture, asa ii place. 235 75 le duce decent. A mai avut si un coleg si mergea foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Va salut, am urmarit discutia si vad opinii argumentate, de aceea va cer sfaturile: la un Rocky cu suspensia standard, ma pot astepta la probleme daca ii montez un set de Maxxis Trepador 8060, la 30/9.5/15 ?

Acum masina are 255/70/15, niste ATR-uri Cooper, motorizarea este 2.8 TD.

Ca dimensiuni, nu ar fi prea mari diferente (2,4 cm per total diametru) dar mi-e teama sa nu atinga totusi la bracaje si flexari.

Ca jante, am un set de otel la 8JJ cu ET-30 si unul de aliaj la 7JJ cu ET mai mic, parca -20.

Va multumesc, numai de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Nu cred ca vei avea probleme. Daca e nevoie ciupesti cu flexul din bara fata, acolo s-ar putea sa atinga.

Pe fata o poti ridica usor 2-3cm din barile de torsiune. Un BL nu e scump, o poti ridica 4cm lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Va salut,

Si tin sa le multumesc celor m-au ajutat cu parerile lor.

Ieri mi-au ajuns in sfarsit anvelopele si le-am montat pe masina. Au intrat la marele fix si s-au echilibrat usor. Cu suspensia standard eu cred ca nici nu ar intra pneuri mai mari de 30.

Asadar al meu Rocky va merge de acum incolo cu adidasi Trepador, voi reveni cu pareri dupa ceva km. Deocamdata imi place ca nu sunt chiar asa zgomotoase cum imi povesteau unii.

IMG-20171026-WA0009_resized.jpg.55300121a3cea3b3a5e34b3d2af9196a.jpg

IMG-20171026-WA0011_resized.jpg.60a105871783a8b59405cc887881a70d.jpg

IMG-20171026-WA0014_resized.jpg.20a7d71492b7ac4626d99514b89aa98f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Revin dupa prima impresie in teren: nesperat de bune pneurile, pana acum. Ieri am scos masina pe traseul Constanta, Baia, Cap Dolosman / Cetatea Argamum, apoi spre Enisala pe malul Razelmului si in final am traversat padurea Babadag dinspre Visterna pana la nationala si inapoi spre casa. Pe asfalt nu sunt zgomotoase, iar in teren chiar fac fata cu demnitate, desi LSD-ul nu mai traieste (daca a existat cumva la inceputuri...).

 

Ce ma necajeste acuma, nu imi place ca e lasata de spate. Nu imi dau seama daca problema e la arcuri sau la amortizoare. Am incercat "clasicul" apasat de carlig si nu face ca barca. Arcurile sunt intregi, nici o spira nu pare lipsa (sunt elicoidale la mine)

Am vazut ca pe fata inca are amortizoarele originale cu reglajul electric din cabina (HARD / SOFT) dar pe spate sunt standard. Poate fi si asta o cauza ?

 

P.S. Mersi Caphonne, daca era vorba de al meu Rocky.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

daca e lasat pe spate e de la arcuri sigur, n-au de-a face amortizoarele. Banuiesc ca si la elicoidale se intampla ca la foi, in timp se mai lasa si atunci se cocoseaza de spate. Ce consum are in teren de curiozitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Spre arcuri ma gandeam si eu initial. Am vazut insa ca pe amortizoarele originale vin motorasele alea care tot au vreo 3-4 cm in plus si de asta ma intrebam daca astea simple care sunt acum pe masina sa nu fie cumva mai scurte.

Referitor consum in teren, desi o sa para contrar logicii, senzatia mea este ca putin chiar ii scade consumul... oricum il vad undeva sub 9 l. Masina clar se simte mai bine pe dealuri, pe sosea in schimb trebuie sa accept ca e puturoasa, nu ii place peste 100 km/h. Una peste alta, masina imi place mult, e grozav conceputa si construita.

Aveti idee pe unde as gasi un LSD functional sau un kit de reparatie ? Oare merge adaptat vreun diferential de Toyota ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Despre Trepador, am avut ocazia sa le incerc si pe nisip, am aflat ca nu le place "la plaja", sapa si se afunda ceva nemaipomenit. Ca e din cauza profilului uniderectional sau ba, nu stiu, dar sper sa se comporte mai bine la zapada afanata.

Iar ca si consum, calculat la plin pe plin si 60% off cu 40% on road am iesit la 11,3%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Nu inteleg cum scoateti un consum asa bun avand in vedere ca in datele tehnice , producatorul da un consum de 12.4 l/100km urban si 9 extraurban. Asta cu anvelope stock de strada 195 r15. Eu cu roti 235 75 15 MT si flanse nu scot sub 14-15 urban nici sa ma bati, nu mai vorbesc de consumul in off road!!

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Nu inteleg cum scoateti un consum asa bun avand in vedere ca in datele tehnice , producatorul da un consum de 12.4 l/100km urban si 9 extraurban. Asta cu anvelope stock de strada 195 r15. Eu cu roti 235 75 15 MT si flanse nu scot sub 14-15 urban nici sa ma bati, nu mai vorbesc de consumul in off road!!

 

Probabil tine si de cat de uzat e motorul. Mie de ex Feroza veche imi consuma 13 litri de gaz in Bucuresti, iar extern 10 litri la 110 120.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Extern ma incadrez si eu in 10 litri, probabil ca in oras am eu piciorul mai greu .:grin:

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Eu vorbesc de consumul la al meu Rocky, motor 2.8 TD de 102 CP. Nu stiu cum e la Feroza, pe benzina, nu vreau sa creez confuzie.

 

Greseala mea. :old

Acum am vazut ca te referi la Rocky.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: FEROZA : dimensiuni maxime la anvelope ???

 

Pentru colegul cu Rocky, a mea ridicata din barile de torsiune si alte arcuri pe spate si gume 31/10,5 ia un 10%

Planuiesc sa o trec pe 33-uri pe nemernica :).

 

Referitor la resapatele poloneze, din ca am mai discutat cu altii care si-au luat, regreta alegerea facuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare