Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Consum B2500, regim de schimbare a vitezelor...


parintele

Postări Recomandate

Am si eu o curiozitate vis a vis de colegii posesori de B2500...

 

Consumul masinii mele este de 10l la suta de km aproape oricum as merge cu ea... Urban, traversat bucurestiul sud-nord, extraurban mers 80-100, adica pe la 2500-2750 rpm (mai mult nu pot din cauza anvelopelor deocamdata, sunt cam uzate si bat oricat le-am echilibrat....)...incarcata(mediu, cateva sute de kg) sau goala, fix 10 litri in cap.

 

Cuyriozitatea mea nu tine de economie sau alte cele, treaba e ca am avut pompa defecta si masina a stat pe dreapta mai bine de un an, din lipsa de timp, apoi bani si nu in ultimul rand nici nu am avut nevoie neaparat de camioneta in tot acel timp....

 

Intreb pentru ca retin ca inainte de a se defecta, consumul extraurban, mai ales la drum lung, era unul surprinzator de mic pentru mine...tin minte ca am facut un drum Bucuresti Focsani pt niste struguri si cu tot drumul, mers peste 100 pe unde s-a putut, adica si sarit de 3000 rpm, la intoarcere cu o tona in carca mi-a mancat sub 8.

E drept, nu aveam hardtopul pus atunci pe masina dar parca si dupa ce l-am pus manca 10 in oras si 8-8.5 maxim afara, functie si de cum mergeam cu ea...

 

Acum, dupa ce pompa e practic noua, dar si posibil sa fie ceva rugini pe la injectoare(ma gandesc eu in prostia mea....) papa fix 10 orice i-as face.... am mers de cateva ori mai sportiv si mi-a mancat putin mai mult dar la mers normal nu scad nu cresc peste 10.

 

Deci, cam cat mananca ale voastre? E posibil sa nu mai tin eu bine minte cum era cu consumul inainte de defectiune? sau fie hardtopul ala asa nasparlos sa imi urce consumul in extraurban cu 1.5 litri pe putin?

 

SI inca o curiozitate, ca nu prea pot spune ca ma pricep ...

Cam la ce turatii sa schimb viteza in regim normal? Nu ma prea alerg defel si pe de alta parte nu prea imi place sa aud motorul faorte turat...nici subturat nu merg (sau ma rog, ce inteleg eu prin subturat la diesel, 1500-1800 sa zicem dupa ce schimb...) dar parca nici la 3000 croaziera nu imi suna bine in mers, parca o hingheresc si mi-e mila:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Consum B2500, regim de schimbare a vitezelor...

 

Salut,

 

Mazda mea, pe drumul de adus acasa, Stutgart - Ploiesti a consumat 7.8, dar de atunci n-am mai vazut consumul asta :grin:.

 

Tot pe la 10 s-a invartit si la mine pana i-am pus roti mai mari, adica am schimbat gumele 205/75/16 cu 245/75/16 si mi-a crescut consumul undeva pe la 11.

 

Nu strica sa faci si o verificare la injectoare. Normal trebuie facuta chestia asta daca tot ai reparat pompa.

 

Bafta!

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Consum B2500, regim de schimbare a vitezelor...

 

Merci de raspuns...o sa fac, treaba e ca nu prea am stiut unde in afara de Taji sau cum il cheama pe nenea ala de langa observatorul astronomic din parcul Carol si dupa ce am facut pompa m-am apucat de mutat si consturit casa in afara orasului, adica timp cam nema in cursul saptamanii de stat dupa masina... De cate ori am fost la el sa intreb cate ceva era full, cate 3-4-5 asteptau acolo, abia abia am apucat sa intreb doar ceva dupa stat juma de ora... Deci...mai greu cu verificat injectoare mai ale ca masina merge ok. Poate mai spre iarna sa fac si verificarea asta...

 

Apropo de consum si anvelope...si eu am acuma pe masina alte anvelope decat tigaile alea penale cu care era ea echipata cand am luat-o, probabil cele originale....mi-a trecut prin cap ca asta ar putea fi una din cauze dar parca 1.5 litri e destul de multicel :tk

PS: Inca o intrebare, ca tot mi-am adus aminte...ar cam trebui sa schimb bujiile in toamna asta...are cineva idee pe unde pot comanda inafara de reprezentanta? Am incercat la Alpadrino si la GTC auto (parca asa ii cheama...) si nu prea au gasit la acel moment, in primavara...Idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Consum B2500, regim de schimbare a vitezelor...

 

Am avut si eu aceasi situatie , consum mic , record , dar pompa era uzata - putin baga = putin consuma .

Dupa reparatie ( inlocuire ) , m-am aliniat la 'normal' .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Consum B2500, regim de schimbare a vitezelor...

 

salut!

 

cu "tigaile" alea originale nu-mi sarea de 8 - 9. acum am pe fata 245 / 60 / r16 si pe spate 255 / 60 / r16 si cam baga botul la 10 - 11...

 

am avut si eu probleme cu capul hidraulic al pompei de injectie. cine stie masina cunoaste bine simptoma care nu e una foarte civilizata :grin:. s-a rezolvat si e totul ok acum, in afara faptului ca intr-adevar "urla" la 100 - 110km / h.

 

legat de schimbatul vitezelor... pe la un 2000 - 2500... mai tineresc ajea... :old

MAZDA B2500 4x4 '01 aka Milogea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Consum B2500, regim de schimbare a vitezelor...

 

salut!

 

cu "tigaile" alea originale nu-mi sarea de 8 - 9. acum am pe fata 245 / 60 / r16 si pe spate 255 / 60 / r16 si cam baga botul la 10 - 11...

 

am avut si eu probleme cu capul hidraulic al pompei de injectie. cine stie masina cunoaste bine simptoma care nu e una foarte civilizata :grin:. s-a rezolvat si e totul ok acum, in afara faptului ca intr-adevar "urla" la 100 - 110km / h.

 

legat de schimbatul vitezelor... pe la un 2000 - 2500... mai tineresc ajea... :old

 

Salutare, mai detaliaza un pic problema capului hidraulic.

Eu cel putin sunt interesat sa stiu de ea, in cazul in care imi apare si mie problema.

 

Cum se rezolva ? ce simptome ? etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Consum B2500, regim de schimbare a vitezelor...

 

salut!

 

cu "tigaile" alea originale nu-mi sarea de 8 - 9. acum am pe fata 245 / 60 / r16 si pe spate 255 / 60 / r16 si cam baga botul la 10 - 11...

 

am avut si eu probleme cu capul hidraulic al pompei de injectie. cine stie masina cunoaste bine simptoma care nu e una foarte civilizata :grin:. s-a rezolvat si e totul ok acum, in afara faptului ca intr-adevar "urla" la 100 - 110km / h.

 

legat de schimbatul vitezelor... pe la un 2000 - 2500... mai tineresc ajea... :old

 

Stimate coleg , nu stiu ce experienta de off-road ai , dar sa utilizezi anvelope cu dimensiuni diferite fata-spate la o masina cu cutie de transfer ( adica fara diferential central ) mi se pare cel putin riscant. Masina ta va forta transmisia permanent in cazul cuplarii 4x4 si asta va duce la defectarea grupului fata sau ruperea unei planetare ( in cel mai fericit caz ) . In plus , afecteaza grav aderenta , intrucat rotile se invart diferit si nu ai niciodata 4 roti care sa traga in acelasi tempo.

245 / 60 inseamna un talon de 147 mm , pe cand 255 / 60 inseamna talon 153 mm . O diferenta de 6 mm pe raza ( 12 mm pe diametru ) face ca masina sa fie in rupere de aderenta permanent . Practic anihilezi efectul de tractiune integrala , provocand derapaj.

Modelul de anvelope cu specificatii diferite se practica la turisme cu tractiune integrala si SUV-uri care au un diferential central ce se cupleaza pe principiul diferentei de turatie dintre punti. Astfel , in cazul unui vascocuplaj sau a unui ambreiaj multidisc , se provoaca mersul permanent cu tractiune integrala ...adica distribuirea cuplului pe ambele punti progresiv sau permanent.

Nu este indicat acest lucru la masini cu cutie de transfer.

Editat de JurasikMan
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Consum B2500, regim de schimbare a vitezelor...

 

@sny din ce tin eu minte, motorul nu avea un mers rotund la relanti, ca sa nu mai vorbesc de consum in mers. Nu statea nici batuta la relanti, trebuia sa stau cu piciorul pe acceleratie non stop. Ce mi-au spus de la service, iar din ce tin minte, a fost ca pompa nu reusea sa tina presiunea de alimentare si deci, s-a schimbat toata piesa. Cost reparatie aprox 500eur cu tot cu manopera.

 

@jurasikman in perioada respectiva, era masina de asfalt... mai mult design decat destinatia ei data de fabricant. Acum s-au schimbat lucrurile.

 

Numai bine

  • Like 1
MAZDA B2500 4x4 '01 aka Milogea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Re: Consum B2500, regim de schimbare a vitezelor...

 

Am si eu o curiozitate vis a vis de colegii posesori de B2500...

 

Consumul masinii mele este de 10l la suta de km aproape oricum as merge cu ea... Urban, traversat bucurestiul sud-nord, extraurban mers 80-100, adica pe la 2500-2750 rpm :D

 

 

Las-o asa, 10 la suta in Bucuresti, e consum de turism... :grin: Si passatul reusea in zilele aglomerate sa depaseasca valoarea asta.

Luaz 969, Aro 244, L200
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare