Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Garmin Montana 600


georgei23

Postări Recomandate

Zilele trecute m-a mincat undeva si m-am hotarit sa fac un upgrade la venerabilul 60csx. Motivele au fost:

 

1. Ecran mai mare

2. Bird's eye view

3. Custom maps

4. Imi plac gadgeturile.

 

Cum eu sunt un tip comod si imi plac solutiile dedicate/integrate m-am indreptat din nou catre Garmin

Modelul care parea ca indeplineste cele 4 conditii este Montana 600 (:tk @xcyrus).

 

Concluzii dupa 2 zile de butonat in birou,( inca nu l-am scos in teren sa vad cum sta cu semnalul).

 

1. Ecran mai mare: e intr-adevar mai mare, insa in continuare rezolutia nu e grozava. Pentru ROAD200X este ok, dar cam atit.

 

2. E mare si greu, deci nu e chiar potrivit pentru bicicleta sau drumetie, cum era 60csx-ul. Merge cu baterie dedicata sau cu 3 acumulatori AA.

 

3. Bird's eye view permite intr-adevar sa iei offline harti satelit la rezolutie mare (Contr unui abonament de 29USD pe an). Le dowloadezi pe laptop si apoi le transferi pe aparat. Pe laptop cu rezolutie mare sunt foarte clare, parca mai clare decit google earth. Transferate pe aparat, la rezolutia mica a aparatului, nu le vad mare utilitate in offroad.

 

4. Custom Maps: poti georeferentia jpeg-urile in google maps si apoi le salvezi in aparat. Problema e ca limita jpg este de 1024x1024. Concret, o plansa de la militarele 1':'100 000 trebuie impartita in 4 mai mici pentru a fi inteligibila in 1024x1024..........deci imi trebuie multa rabdare si vointa pentru a georeferentia toata Romanica.

 

Concluzia: e un pas inainte, dar nu spectaculos. Principalul dezavantaj mi se pare rezolutia care este in continuare foarte mica in comparatie cu smartphoneurile de pe piata, dar ma gindesc ca poate asta este pretul pentru a pastra o autonomie energetica decenta, incomparabil mai buna decit la un smartphone utilizat pe post de gps.

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Garmin Montana 600

 

Si acum a inceput show-ul calibrarii pe GE, cu optiunea Image Overlay.

 

Am inceput cu plansa L35-101.

 

Care are cele 4 colturi:

 

44 59' 59" S

45 19' 58" N

25 59' 54" V

26 29' 54" E

 

Dupa cum am citit pe forum trebuie sa fac o corectie de -1" N si -6"E

 

Am facut si asta, dar diferentele dintre plansa L35-101 si teren (GE) sunt semnificative. Are cineva idee de ce?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Garmin Montana 600

 

Am incercat si o "potriveala ochiometrica" a plansei pe GE, dar aici m-am lovit de problema "altitudinii" pe GE vs scala 1cm ':" 100 000cm pe harti.

 

Cum geometrie nu am mai facut de muuuulti ani, nu a fost chip pentru mine sa reusesc sa pun cele 2 intr-o relatie (scala vs. altitudine).

 

Poate un 'inginer' de pe forum sa ma lumineze si pe mine care este relatia dintre scala hartii si altitudinea de la care este privita zona pe GE...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Garmin Montana 600

 

Tot sapind pe net am ajuns la un tool foarte user friendly de georeferentiat: OKMaps.

 

Practic asta face un fisier .kmz dintr-un .jpg.

 

Citindu-i documentatia am vazut ca pentru o georeferentiere corecta nu sunt suficiente doar citeva coordonate ci si "projection system" si "map datum".

 

Si sunt nenumarate "projection systems" si "map datum"......

 

Practic eu inteleg ca acesti doi paramentrii arata felul in care au fost proiectate in planul hartii curbura pamintului si formele de relief.

 

Daca suprafata hartii este mica probabil ca diferentele sunt neglijabile.

 

Daca insa calibram o harta mai mare apar probleme. De asta m-am lovit eu cind, dupa ce am introdus coordonatele a 4 colturi in GE Image Overlay obtineam discrepante de citiva kilometrii intre harta militara si GE, in anumite parti ale plansei, desi in altele cele 2 coincideau.

 

 

In ce sistem ("projection system" si "map datum")or fi "militarele" noaste facute?

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Garmin Montana 600

 

In final am calibrat in OKMap, care este free si user friendly, si are un tool care imparte automat hartile de marimea pe care o accepta Montana600 (1M) si le si 'impacheteaza' cumva astfel incit tu, desi lucrezi cu multe planse de marime mica de fapt manipulezi doar pachetul.

In plus calibrezi doar plansa mare, iar tool-ul extrapoleaza asta la toate tils-urile componente.

 

 

Calibrind dupa colturi nu am reusit sa obtin un rezultat satisfacator. Insa am reusit calibrind dupa intersectii de drumuri.

 

In final am reusit sa am pentru o anumita zona in acelasi timp, pe acelasi ecran ROAD-ul 200X (harti rutabile), militara 1':'00 000 si imagini satelit la rezolutie mare......:banana

 

Ecranul lui Montana e gandit ca si cum ar avea mai multe straturi (unul cu ROAD-ul, unul cu militara, unul cu imagini satelit), pe care le poti vedea in acelasi timp sau doar pe unele dintre ele (exista posibilitate de enable/disable a unui 'layer').

 

O alta functie utila mi se pare aceea ca poti stabili un grad mai mare sau mai mic de transparenta pentru fiecare strat.

 

Problema e spatiul de pe Montana 600. Inca nu m-am lamurit pe deplin, dar nu cred ca poti luat cu tine la nivelul asta de detaliere mai mult de 2-3 planse din hartile militare + imaginile satelit aferente.

 

Voi investiga si extinderea memoriei cu un card SD/micro SD (?).

 

Partea si mai interesanta este ca poti avea acest set up ('layers'-urile road/militara/satelit) si pe laptop windows/mac offline in Base Camp (care comunica cu Montana) :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Garmin Montana 600

 

In weekendul asta l-am testat si in teren. Sta bine la semnal in padure, iar la mers in viteza pe sosea nu a pierdut niciodata semnalul.

 

Am avut insa si o surpriza tare neplacuta vis a vis de alimentarea lui, in sensul ca daca este cuplat la mufa usb (cind il incarci sau cind il conectezi la computer) nu ai acces la aparat (adica intra intr-un fel de stand by).

Consecita este ca nu poti naviga cu el in masina cind este conectat la bricheta prin usb, adica fie trebuie sa ai permanent acumulatorul incarcat (sau 3 AA uri cu tine)...sau sa cumperi suportul de parbriz de la garmin cu alimentare....:uameni..(ceea ce-mi aminteste de prietenii de la mar).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Garmin Montana 600

 

Salut George,

 

ca sa iti mearga in masina conectat la priza 12V iti trebuie un incarcator dedicat( cum ai spus si tu )...sau un adaptor cu cablu mini-usb cu 4 pini...cele normale standard pt transfer date au 5 pini...valabil pt toate Garmin-urile

 

Vezi pe la cei care se ocupa cu conectica si testeaza-l inainte sa-l cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Garmin Montana 600

 

Eu am patit o chestie similara cu Garmin Colorado care se poate rezolva destul de simplu insa. Cu Garmin-ul pe baterii, deschizi meniul si este undeva un meniu Interface. De acolo setezi Spanner Mode.

 

In felul asta, cand cuplezi alimentarea externa (bricheta, priza, etc) te va intreba daca vrei ca device-ul sa intre in modul USB - cel la care cred ca te referi tu - sau in modul normal. Selectezi non-USB-ul si il poti folosi.

 

Ceea ce nu stiu - poate ma puteti ajuta: daca am baterii in aparat si il conectez si la bricheta masinii, prin USB, foloseste alimentarea de la bricheta sau bateriile? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Garmin Montana 600

 

In Spanner mode merge la Colorado sau Oregon insa nu stiu daca si la Montana..nu am testat.

 

Daca ai baterii in Colorado si il conectezi la bricheta masinii va folosi DOAR alimentarea de la bricheta.

 

In cazul in care cablul va fi scos accidental din priza va ramane pe baterii....si nu se va opri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Garmin Montana 600

 

Si acum a inceput show-ul calibrarii pe GE, cu optiunea Image Overlay.

 

Am inceput cu plansa L35-101.

 

 

Harta militara este deja calibrata cu precizie pt TOATA RO si adaptata pt Garmin in format jnx:

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?66166-Harti-pe-mobil

 

Daca reusesti sa incarci jnx-urile facute de mine, spune-mi te rog cum e Google Earth fata de BirdsEye, care e mai bun.

 

Poti sa faci te rog screenshos doar cu birdseye (fara ROAD si militare) la nivel 300m/200m/120m/80m cu centrul ecranului in punctele:

http://www.sendspace.com/file/gwvv87

?

Screenshots se activeaza : Setup>Display>Screen Capture>On

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Garmin Montana 600

 

Din pacate Bird's eye nu are acoperire prea buna pe toata Romania.

 

Asa este. Am descarcat si eu un Birds Eye demo si e clar: Google Earth e net superior pt. Romania. Cu BirdsEye e aproape imposibil sa vezi un forestier sau o poteca. Nu ofera detalierea din Google Earth, e cu 3-4 nivele de zoom mai slab.

 

Cei 29USD (nu se merita) nu merita decat daca folosesti contul Birds Eye ca sa-ti semnezi in BaseCamp fisierele JNX cu hartile custom ca alternativa la patch-ul de firmware. (Vezi thread-ul Harti pe mobil).

Daca reusesti asta, te rog spune-mi cum ai facut...

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Re: Garmin Montana 600

 

Mi s-a intimplat si mie asta atunci cind sunt in profilul Recreational (probabil lucreaza cu foarte multe puncte, si indicatii dese pentru mers pe jos sau cu bicicleta) si eu ii dau Go To la o destinatie la zeci, sute de km......

Seteaza profilul potrivit (Driving parca) pentru o ruta auto lunga si nu vei mai avea problema asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...
  • 4 ani mai târziu...

Re: Garmin Montana 600

 

Dupa cativa ani de rataciri cu smartphone-uri pe post de GPS, care pe rand m-au dezamagit din cauza impreciziei localizarii, ultimul pe lista iphone 7 plus, m-am intors la montana 600 care mi s-a parut net superior la sarcina de a te ajuta sa te tii dupa un traseu deja incarcat in el. Cred ca asta compenseaza toate neajunsurile legate de rezolutie, transfer trackuri, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare