Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Nou posesor de Patrol


Big.Ursu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 483
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Nou posesor de Patrol

 

Mtii Sureanu deasupra Petrilei

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Nou posesor de Patrol

 

@Yo2bt - scurta traversare ! nimic prevazut...

 

Azi mi-am rezolvat o problema mai veche...anume scaunul soferului..luat de la o englezoaica scaunul pasagerului....primii 100km facuti au fost semnificativ mai in regula decat cu ce eram eu obisnuit...vechiul scaun cred ca-l trimit la reconditionat....sau nu...nu sunt inca hotarat.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Nou posesor de Patrol

 

Actualmente 325.000km...

 

 

In noiembrie am facut o revizie in puntea fata (simeringuri planetara, rulmenti pivoti, curatat, gresat - ce mai .. tot tacamul). Atunci am constatat ca planetarele (axul planetar mai precis) au "guler" in zona simeringului si ca oricate simeringuri as pune, prea mare branza nu fac.

 

Asa ca am luat o pereche de planetare de la colegul Domide Ovidiu (caruia ii multumesc pentru promptitudine si seriozitate), si m-am pus pe treaba. In regie proprie. Sfatuit si incurajat de maestrul @cos si maestrul @giorgel, vinerea trecuta m-am pus pe treaba.

 

Mai asistasem la operatiune fara sa pun eu labele, tura asta am fost ajutat de un amic cu un Patrol identic - facem scoala deh :) Cum aveam si protectiile de praf de pe sfere terminate pe partea dreapta si inutile pe stanga (aftermarket), tura asta am decis sa merg pe original Nissan. La fel au fost si simeringurile. Stupoarea a fost cu atat mai mare cu cat diferenta de pret intre aftermarket si original este considerabila - mai ieftine cele originale, si in privinta calitatii (cel putin protectiile de praf) - nu exista grad de comparatie.

 

Am dat bice, am pus totul la loc .. alea alea...schimbat uleiul in punte....ma duc sa-mi curat un pic vechile planetare sa le arunc in portbagaj - stupoare...in capetele de planetare, pline de ulei si vaselina zaceau 2 saibe ...sa-mi bag si sa-mi scot....sus cu ea pe cric + capra ... jos rotile...repetam operatiunea.

 

Am tras o curatenie exemplara la tot ce am dat jos, inclusiv protectia de tabla de la discul de frana, chiar si discul de frana care pe dreapta in dreptul coroanei dintate "vinovate" de ABS adunase o cantitate considerabila de ...de toate. Am facut o comparatie cu ce mi-a lucrat mecanicul tura trecuta, si operatiunile astea parca nu au "iesit la calcule"...dar in fine...ce faci cu labele tale, lucru manual se cheama ca e facut.

 

Am plecat rupt de obosit, doar ca sa constat vreo 200m mai incolo de garajul unde am lucrat ca freaca ceva pe stanga. Afara bezna...dar zgomotul era. Chiar enervant. Si mai enervant a fost insa cand am fost nevoit sa franez si vad ca masina trage stanga ... si nu prea are frana. W T F ?

 

Sambata nu am avut vreme si in plus avand si ceva sarbatoriti in familie, am lasat-o balta, dar luni intre 2 reprize de ploaie am remediat frecusul pe stanga...tabla de protectie a discului de frana, curatata de jeg freca in discul de frana ... s-a remediat super rapid. Dar cu franele.... mai greu.

 

Am dat rotile jos iarasi (frate, da' ce grele sunt), etrierii ... curat inca o data locatia. Pe stanga observ un burduf de la un pistonas ciupit...(schimbat in ianuarie). Pun roata la loc, ma mut pe dreapta. Vad un pistonas blocat ...Iar curat, dau cateva pedale de frana, totul pare ca decurge bine...dar fara frane...Unde mai pui ca se auzea si un zgomot foarte nelalocul lui cand dadeai in frane.

 

Ieri am fost la un amic sa mai arunce si el o privire la etrierul cu beleaua, unde gasim acelasi pistonas la fel de mort...il scoatem afara...curat ca lacrima. Pur si simplu nu-mi dau seama ce i-a venit. In fine, am pus totul la loc, culisantele le-am gresat si schimbat burdufuri, plec cu masina in teste. Schimbam si burduful terminat de pe partea stanga. Acum avem frane ! Dar...tot un zgomot ciudat, un huruit rau cand masina se oprea.

 

Imi aduc aminte ca parca senzorul ABS cand am dat roata jos nu era in pozitie, parca nu era strans bine.. sau era doar o parere. Parere insa confirmata, ca de indata ce am pus cheia pe al sa verific am constatat ca nu era strans deloc, surubul fiind prea scurt...Dupa ce am remediat problema, plecat in teste....avem frane si huruitul acela ingrozitor s-a evaporat.

 

Ca si alte maruntenii...schimbat uleiul in motor (Petronas 10W60), filtrele, schimbat uleiul in puntea fata si puntea spate....a mai ramas sa schimb uleiul in cutia de viteze si cutia de transfer (tot Petronas). Totodata, barile Panhard de pe masina (canibalizate) vor fi inlocuite de indata ce-mi mai revin si eu cu bugetul (nunti + botezuri pana in iulie).

Editat de Big.Ursu

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nou posesor de Patrol

 

La orice revizie de etrier , curat temeinic locasul pistonului , in special canalul inelar in care ramane burduful captiv si de asemenea si canalul interior pentru inelul de etansare . De foarte multe ori pistonul e blocat cu un inel de rugina sub burduf , in cazul fericit cand nu are granule de rugina venite de pe tevile de frana .

 

Rugina isi mareste volumul si strange pistonul , care in final se blocheaza . Curatarea canalului o fac cu o perie de sarma rotativa de 5o mm diametru prinsa intr-o bormasina rapida . N-o las pana n-am canalul curat bec .Daca e cazul , curatarea locasului pistonului se face cu o perie flap cu coada , in cazul franelor de Y61 cu pistonul de 48 mm bag un flap de 50 mm cu ganulatia de 200 . Fiind de 50 mm bagat in gaura de 48 mm se indesa putin intre straturi , se autocentreaza si curata perfect alezajul .

 

 

Si , vaselina cu cupru e mai mult decat binevenita la culisante , care si ele trebuiesc curatate perfect ( in cazul Y61 cu un burghiu de 10 mm urmatde curatarea cu periuta cilindrica cu fire de alama ) si spalate impecabil , gresate , montate curat .

 

... la culisantele mele le-am pus gresoare in cap ( de fapt in fundul gaurii lor ) fortat de faptul ca manseta de pe culisanta se blocase si nu se lasa scoasa , fapt care m-a facut sa le montez ungatoare in cap si sa le presez vaselina cu pompa de gresare . Bonus la revizie , am ramas cu ungatoarele montate in portetrier la culisante .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Nou posesor de Patrol

 

Prea multe noutati nu ar fi....am schimbat anvelopele, am trecut de la KM2 BFG la Federal Couragia. Incerc sa-mi inving lenea care ma domina grav de tot sa ma duc sa schimb uleiul ....

 

 

24130515_1624792230915152_5767249957723715169_o.thumb.jpg.53ded1dba4970f7cd98f551d9a79f5b4.jpg

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nou posesor de Patrol

 

exact asa fac si eu,doar ca atunci cand am si altii care stau la coada,nu imi permit ca se apuca aia de injuraturi

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare