Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

diferentiale Lada Niva


nissan4x4

Postări Recomandate

Re: diferentiale Lada Niva

 

M-am uitat la mai multe rusoaice....Cu maneta schimbatorului in neutral, am incercat sa invart de flansa pinionului in care se prinde cardanul.Am gasit jocuri foarte mari (un sfert de tura si chiar mai mult), deci toate trebuiau stranse cu saibe de reglaj?

Cu jocul din crucile cardanice este o alta poveste.

Editat de albinaru
Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: diferentiale Lada Niva

 

Piesa acea nefinalizata l-ai vazut si la mine in atelier (la intilnirea de la Brasov)

Va zic ca merita 350 E , la cit am lucrat la el nu merita confectionat home made .

 

Dupa cum am scris, in Ukraina nu am gasit asa ceva, nu este o piesa facuta in serie banuiesc, eu o cumparam daca o gaseam....ca valoare este sub doua diferentiale fata, asa ca este o investitie foarte buna daca diferentialul fata este mai fiabil in aceasta carcasa.

Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

dmx o rugaminte am la tine :) daca afli ceva sau deundeva de unde pot procura si eu acea "piesa" da-mi de stire ca si eu vreau o bucata :)

cine stie sau altcineva care stie ceva sau cum putem achizitiona piesa asta sa nu ezite si sa spuna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: diferentiale Lada Niva

 

Daca nu este cu suparare, as dori sa clarific unele puncte exprimate in acest thread.

Nu contest in nici un fel experienta si cunostintele celor care au scris aici, dar as avea niste intrebari:

 

1.- in postul initial nissan4x4 afirma ca constructia diffului fata este firava, dupa care exprima necazul lui cu pinioanele sateliti si restul...De unde rezulta aici contructia firava a difului? Intrebarea este pusa in ideea ca in continuarea discutiilor s-a lansat ideea ca o carcasa de spate de diff este mai buna decat carecasa de aluminiu. Ori defectiunea este la sateliti si nu la carcasa!

 

2. - tot acolo se afirma ca ...... "existand situatii in care masina trage la urcari cu o singura roata pe fata"...

Din cate stiu eu, Niva pe fata nu are diff blocabil, deci in ipoteza ca ai difful central blocat, spatele nu are aderenta, una roata fata nu are aderenta, ...nu cred ca transmisia se va concentra doar pe roata cu aderenta pentru ca nu se poate. Daca ar fi diff blocabil pe fata si ai si centralul si fata blocata si spatele cu o roata fata nu are aderenta, de abia atunic ai ajunge in situatia descrisa de nissan4x4

 

3. dupa care ajungem la punctul 3 in care prezenta jocului intre pinionul de atac si coroana poate fi o cauza de defectare a diffului fata. Aici din exprimarile tuturor am inteles ca de vina este acea bucsa deformabila care in urma solicitarilor din teren se deformeaza si mai mult si prinde joc pinionul de atac fata de coroana. Eu nu am ajuns sa demontez inca de pe masina difful spate. De aceea nu stiu sa raspund la intrebarea daca pe puntea spate exista sau nu acea bucsa deformabila. Dar din ce am gasit pe net, bucsa deformabila foloseste la preincarcarea cu sarcina a rulmentilor conici ai pinionului de atac, astfel ca in sarcina sa nu existe deplasari relative fata de coroana.

Afirmatia cred ca este incorecta, deoarece din analiza desenului:

 

614051814_bucsadeformabiladiferential.thumb.jpg.d6021317e3697f4f5a7d25e70e3b521f.jpg

 

ar rezulta ca rulmentii conici opusi sunt sprijiniti totdeauna la inelele exterioare pe umerii indicati cu sageti verzi.

 

Bucsa deformabila (indicAta cu rosu) doar preincarca cu sarcina axiala rulmentii in vederea unei coecte functionari atat in sarcian cat si in gol.

 

Deci in final, din cele care le-am scris mai sus, as concluziona ca materialul din care este facut caracasa exterioara nu este un factor determinant in "fragilitatea" diferentialului fata.

 

Daca am inteles eu gresit va rog nu ezitati sa ma corectati/explicati, mai invat si eu ceva

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

@gabytm, imi dau si eu cu presupusul.....

buba pleaca de la strangerea incorecta a piulitei ce strange flansa de inchidere a grupului dinspre cardan, pentru ca revenim obsesiv la mecanici, care nu stiu ca acea piulita se strange cu cheia dinamometrica. Ori o strang prea tare, CU PISTOLUL PNEUMATIC(cum am patit eu), si dupa 200 km s-a uzat semeringul si curgea uleiul, iar cand am fost la chisinau sa vad de ce trosneste, vad ca baiatul pune mana pe o cheie dinamometrica, ori prea putin si cum spuneai si tu nu asigura presiunea necesara, apare joc mare si transmitand socuri rulmentilor care se sparg, ori sar bucati din pinioane.

Si sa revenim la topic, carcasa grupului fiind din aliaj de aluminiu, se rup f des bridele ce tin rulmentii dinspre planetare, bride care nu se gasesc separat(sau f rar), tre sa cumperi carcasa noua, care nu e f ieftina. Uneori se rupe carcasa in jurul prinderilor celor 3 suruburi din partea superioara, sau bucati din angrenajele interioare strapung carcasa.

Cred ca colegii nostri se "omoara" asa pt a scapa de grija carcasei

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

@gabytm, imi dau si eu cu presupusul.....

buba pleaca de la strangerea incorecta a piulitei ce strange flansa de inchidere a grupului dinspre cardan, pentru ca revenim obsesiv la mecanici, care nu stiu ca acea piulita se strange cu cheia dinamometrica. Ori o strang prea tare, CU PISTOLUL PNEUMATIC(cum am patit eu), si dupa 200 km s-a uzat semeringul si curgea uleiul, iar cand am fost la chisinau sa vad de ce trosneste, vad ca baiatul pune mana pe o cheie dinamometrica, ori prea putin si cum spuneai si tu nu asigura presiunea necesara, apare joc mare si transmitand socuri rulmentilor care se sparg, ori sar bucati din pinioane.

Si sa revenim la topic, carcasa grupului fiind din aliaj de aluminiu, se rup f des bridele ce tin rulmentii dinspre planetare, bride care nu se gasesc separat(sau f rar), tre sa cumperi carcasa noua, care nu e f ieftina. Uneori se rupe carcasa in jurul prinderilor celor 3 suruburi din partea superioara, sau bucati din angrenajele interioare strapung carcasa.

Cred ca colegii nostri se "omoara" asa pt a scapa de grija carcasei

 

Cum aflam la cat strangem?!

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

teoretic acea bucsa deformabila ar trebui sa fie cat de cat tarata ca la o anumita strangere sa asigure si o tensiune aferenta care sa fie aproximativ ceea ce se cere sau se vrea a fi la nivel de joc.

aceeasi solutie apropo e foarte folosita inclusiv la Duster la modulul ala care face legatura dintre cutie si arborele cardanic care pleaca spre spate..deci nu e ceva extrem de rar sau necunoscut...parerea mea e ca mai tine si de materiale si desigur de meseriasul aferent care face lucrarea.

eu pe cei mai multi cu nive care stiu ca au rupt carcase au fost in conditii de varf de panta sau pe incrucisari de punti cand se torsioneaza tot ansamblul si ii dai un pic de span sa iesi si face poc :) a siruperile in general ce le stiu eu sunt cam pe la prinderile care tin grupul de motor, de aia si se adopta varianta punte spate taiata si prinsa de jugul fata nu de blocul motor sa permita si miscari mai ample plus ca nu mai transmite toate vibratiile in caroserie fiind relativ decuplat de ansamblu.

eu as pune doar sa scap de problema de rupere pe span :) plus ca as putea in felul asta sa bag si un blocant acolo ceea ce acum nu pot cu carcasa de aluminiu :)

dar asta e alta discutie si poveste :) iar daca Dan reuseste sa puna mana pe o piesa de genul de la vecinii nostrii am rugamintea sa imi aduca si mie una si platesc si transportul aferent plus berea si gratarul il dau eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

:ha1, am inregistrat comanda, am descarcat si poza, ca te intelegi mai bine cu ei cand le arati si promit ca intreb, voi intreba si cam la ce forta se strange bucsa deformabila, cand ma voi duce prin vara probabil

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: diferentiale Lada Niva

 

Referitor la bucsa deformabila din, diferential bucsa prostului cum a denumit o @nissan 4x4 nu este deloc o inventie sovietica rusii au copiat LADA dupa fiat 124 nu ma refer la NIVA dar si aici se regasesc ansamble de fiat ,am dat o cautare pe net si am gasit diff de fiat 124 fara sa raman surprins am constatat ca are accea bucse deformabila :ft

am un prieten care lucreaza in IT .mecanic auto l am rugat sa intrebe printre mecanici cum reglau ei diff ul la fiat,evident ca a trebuit sa gaseasca un mecanic mai :old ,care lucra la finele aniilor 70.iatlianul a spus ca ei reglau difful scos afara pe masa de lucru (banc) fiatul avand doar diff spate .aplicau vopsea pe dintii coroanei si incepeau starngerea din aproape in aproape concomitent invartind pinionul pe coroana pana cand pata de contact era pe mijlocul dintiilor atat partea din fata a danturii cat si reversul .nici ei nu strangeau dupa carte ,deasemenea a spus ca e foarte importanta grosimea seibi de reglaj care se afla intre pinionul de atac si rulment -cam atat am reusit sa aflu

1975-77_fiat_124_differential_assembly.JPG.2c8ab31a46ce9ec424bbec4155005442.JPG

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: diferentiale Lada Niva

 

Am avut si eu 'sansa' sa imi crape diferentialul pe fata, in mers. Zgomotul produs mi-a dat impresia ca sunt intr-un tanc sovietic si ca trebuie sa trag in cineva pentru a-mi salva viata.

Am decuplat fata si asa am mers vreo 20 de km cu 40 la ora masina suportand cele mai cumplite chinuri.

 

Acum imi caut un grup, si nu gasesc, cu rapoartele de 43 : 11

 

Nu prea ma pricep intr-atat de bine la mecanica precum o dovediti voi si ma intreb daca atunci cand voi gasi un grup, trebuie sa iau ceva in calcul atunci cand il montez? Pentru ca am vazut ca vorbiti de acea bucsa care se strange cu cheia dinamometrica si mi-e sa nu montez grupul aiurea.

Un alt amanunt ar fi acela ca manetuta care decupleaza fata are un mic joc. Jocul e din aceasta bucsa de care amintiti voi?

Editat de gabarea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: diferentiale Lada Niva

 

Am avut si eu 'sansa' sa imi crape diferentialul pe fata, in mers. Zgomotul produs mi-a dat impresia ca sunt intr-un tanc sovietic si ca trebuie sa trag in cineva pentru a-mi salva viata.

Am decuplat fata si asa am mers vreo 20 de km cu 40 la ora masina suportand cele mai cumplite chinuri.

 

Acum imi caut un grup, si nu gasesc, cu rapoartele de 43 : 11

 

Nu prea ma pricep intr-atat de bine la mecanica precum o dovediti voi si ma intreb daca atunci cand voi gasi un grup, trebuie sa iau ceva in calcul atunci cand il montez? Pentru ca am vazut ca vorbiti de acea bucsa care se strange cu cheia dinamometrica si mi-e sa nu montez grupul aiurea.

Un alt amanunt ar fi acela ca manetuta care decupleaza fata are un mic joc. Jocul e din aceasta bucsa de care amintiti voi?

Deci tu ai levier pentru 4x2?!

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: diferentiale Lada Niva

 

Cum ai decuplat fata !?

 

Niva are 2 leviere de cuplare/decuplare 2x4 / 4x4

 

Lada-4x4-Urban-podstakanniki.thumb.jpg.14c94ef33b23396ead990c147309463e.jpg

 

5101111447332481600x1060_0.jpg.8e35db48d137e7d6b67640ff7cace784.jpg

 

In mod normal trage doar fata :dr2

Editat de plummer

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

Niva are 2 leviere de cuplare/decuplare 2x4 / 4x4

 

[ATTACH=CONFIG]287852[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]287853[/ATTACH]

 

In mod normal trage doar fata :dr2

 

Daca dai jos cardanul spate si te folosesti de levierul mic din fata, da, trage doar fata.

Nu i-as spune "mod normal".

Ca sa nu derutam.

Editat de ubu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

Daca dai jos cardanul spate si te folosesti de levierul mic din fata, da.

 

Nu i-as spune "mod normal".

Ca sa nu derutam.

 

Scuze dar m-ai derutat cu cele doua leviere :)

Eu stiam ca cel mic este pentru blocare dif central iar celalalt pentru redu tor...

Ca dai jos cardanul si nu mai e 4x4 ala da :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

Niva are 2 leviere de cuplare/decuplare 2x4 / 4x4

 

[ATTACH=CONFIG]287852[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]287853[/ATTACH]

 

In mod normal trage doar fata :dr2

 

in mod normal la niva trag toate 4 :):):)

adica lada niva e o masina cu tractiune 4x4 permanenta

pt a decupla fata mai adaugi o maneta care se cupleaza pe carcasa cutiei de transfer si care va fi langa cele 2 manete mici din interior. asa ca in interior vei avea 4 manete, 1 schimbator 1 cuplare reductor 1 blocare dif central si 1 daca ai pt decuplare punte fata.

 

decuplarea dif fata cand e plesnit se face cel mai simplu prin scoaterea cardanului catre grupul distrus, sau scoaterea grupului propriu zis daca e pe fata.

daca crapa spatele:

scoti cardanul spate blochezi diff central si mergi doar tractiune fata cu 100 la ora fara probleme

daca drapa fata

scoti cardan fata,blochezi centralul si mergi cu 100 la ora

daca pe langa grup (angrenaj) crapa un cap de planetara sau carcasa, atunci demontezi piesa aferenta, cuplezi centralul si ii dai cu 100 la ora lejer.

!!! singura varianta cand nu poti face asta e cand crapa planetarele fata odata cu grupul fata, sau cand patesti ca mine si ai grup spate rupt, grup fata distrus si 2 planetare rupte una fata una spate... atunci chemi un prieten sa te duca la sufa.

!!! daca vii de la distanta mare cum am venit eu d ela iasi poti veni cu capatul de planetara infipt in fuzeta iar restul tijei planetarei si cardanu fata scoase, asa diferentialul fata care era rupt in interior si carcasa nu sunt actionate asa ca am venit de la iasi in bucuresti in 7 ore cu 100 pe alocuri in functie de trafic.

 

restul cu normal trage fata si alte povesti...poti sa le spui altora dar nu noua;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

in mod normal la niva trag toate 4 :):):)

adica lada niva e o masina cu tractiune 4x4 permanenta

pt a decupla fata mai adaugi o maneta care se cupleaza pe carcasa cutiei de transfer si care va fi langa cele 2 manete mici din interior. asa ca in interior vei avea 4 manete, 1 schimbator 1 cuplare reductor 1 blocare dif central si 1 daca ai pt decuplare punte fata.

 

decuplarea dif fata cand e plesnit se face cel mai simplu prin scoaterea cardanului catre grupul distrus, sau scoaterea grupului propriu zis daca e pe fata.

daca crapa spatele:

scoti cardanul spate blochezi diff central si mergi doar tractiune fata cu 100 la ora fara probleme

daca drapa fata

scoti cardan fata,blochezi centralul si mergi cu 100 la ora

daca pe langa grup (angrenaj) crapa un cap de planetara sau carcasa, atunci demontezi piesa aferenta, cuplezi centralul si ii dai cu 100 la ora lejer.

!!! singura varianta cand nu poti face asta e cand crapa planetarele fata odata cu grupul fata, sau cand patesti ca mine si ai grup spate rupt, grup fata distrus si 2 planetare rupte una fata una spate... atunci chemi un prieten sa te duca la sufa.

!!! daca vii de la distanta mare cum am venit eu d ela iasi poti veni cu capatul de planetara infipt in fuzeta iar restul tijei planetarei si cardanu fata scoase, asa diferentialul fata care era rupt in interior si carcasa nu sunt actionate asa ca am venit de la iasi in bucuresti in 7 ore cu 100 pe alocuri in functie de trafic.

 

restul cu normal trage fata si alte povesti...poti sa le spui altora dar nu noua;)

 

Scuze daca am suparat pe careva. NU am vrut sa induc in eroare. Am vazut un filmulet in rusa cu o Niva din 2011 si din traducere am inteles ca era cu tractiune fata in 2x4, cu dif central si reductor daca se cupleaza 4x4.

 

Niva pe cat de simpla este, pe atat de complexa :grin: :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

Constructiv, Niva are tractiune integrala permanenta asa cum bine au mai spus si altii pe aici. La rusi se gaseste un dispozitiv care permite decuplarea puntii fata din reductor, in asa fel incit masina sa ruleze in modul 4x2, adica numai cu tractiunea spate. Dispozitivul asta este omologat, autorizat, nu vreo "inginerie de garaj", nu va ginditi la asa ceva.

Dispozitivul cu pricina il puteti vedea si aici: https://ladapower.com/catalog/tuning-2015-01-20/lada-nivax-4x4-to-4x2-convereter-turn-off-front-differential-unit-detail

Practic este un subansamblu al reductorului, adica se demonteaza cel original si se monteaza cel din link.

Maneta "mijlocie", cea care permite trecerea din modul 4x4 normal in modul 4x4 redus, mai are o pozitie in plus, adica cea care permite rularea in modul 4x2, atit si nimic mai mult, nu se monteaza nici o alta maneta sau alta cotcarie de genul asta.

Rusii spun ca dispozitivul asta ar reduce consumul de combustibil cu aproximativ un litru .....sa-i credem? ...... pina la proba contrarie fie ca ei!.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: diferentiale Lada Niva

 

Daca se monteaza diferentiale fata/spate LSD Torsen, mai exista problema acelei bucsE pe fata? Nu prea imi dau seama din video-uri ce se inlocuieste si ce ramane atunci cand se pune diferentialul torsen...

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: diferentiale Lada Niva

 

Zilele acestea am avut a doua sansa in viata sa mi se cotonogeasca diferentialul fata, dupa 8 luni in care s-a mai dus unul.

Nu pot sa-mi dau seama de ce s-a scurs uleiul din el, dar mai avea vreo 7-800 de ml (din 1115ml cat ar trebui sa fie) cand l-am scurs si putin span pe busonul de jos. O fi mult, o fi putin, nu stiu.

Simptome: masina merge ok numai ca atunci cand e in viteza si accelerez se aude un zornait de sub masina, ceea ce ma face sa cred ca e diferentialul. Si se intampla asta doar cand accelerez; daca ramane in viteza si las pedala de acceleratie nu se mai aude zornaitul. Si inca ceva, pare ca nu se aude mereu.

 

Nelamurirea mea, acel zornait n-ar trebui sa se auda chiar daca e in viteza sau nu, chiar daca accelerez sau nu?

 

Sa-l dau jos sa ma uit in el, sa nu mi se intample ca la cel anterior cand mi-a crapat toata cutia in mers?

 

diferential.thumb.jpg.513d3e37bacfb46c182a22d0a6fd7ffc.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

In calitate de fost dealer LADA si in baza experientei castigate ca urmare a lucrarilor de garantie si post garantie , pot sa afirm urmatoarele:

1. majoritatea soferilor de LADA habar nu au ce fac cele doua manete ale tractiunii

- una este pt blocarea diferentialului central , obtii 4x4 High

- una este pt actionarea treptei reduse, obtii 4x4 LOW

 

2. majoritatea nu stiu ca 4x4 permanent inseamna 1x4 , suprasolicitand tractiunea fata datorita situatiilor in care masina se trage cu o singura roata, de pe fata. Rezulta ruperi de planetara dar si distrugeri ale diff-ului fata care nu e dimensionat pt aceste eforturi.

- exista solutia modificarii reductorului in asa fel incat sa renunti la acel 4x4 permanent (=1x4 de fapt) si masina sa ruleze numai cu tractiune spate pe sosea . Avantajul il reprezinta faptul ce "uitucii" si nestiutorii vazand ca patineaza spatele, vor cupla si tractiunea fata, aceasta fiind solicitata mai putin pt ca masina impinge si cu spatele . Eu o recomand

 

3. mod de rulare in offroad, a masinii cu tractiune permanenta

- imediat ce ajungi pe o suprafata alunecoasa ( noroi, iarba, pietris, zapada ) , anentie asfaltul ud nu se consideta suprafata alunecoasa , se blocheaza difful central in asa fel incat motorul se repartizeze cuplul 50% pe fata si 50% pe spate. Directia se va manevra mai greu dar efortul pe axe va fi impartit si nu vor aparea ruperi ale transmisiei

- daca pe drumul ce il parcurgeti , va faceti socoteala ca nu aveti de gand sau posibilitatea unei viteze mai mari de 50km /h va recomand din start sa actionati levierul pt tr redusa, LOW. In acest fel scadeti la jumatate efortul pe motor, ambreiaj si cutia de viteze. Masina devine brusc mai sprintena , frana de motor f eficienta si cuplul motor la roata se dubleaza .

- Niva e totusi o masina sensibila pe transmisie , cam aceeasi din anii 80, nu recomand montarea anvelopelor gen SIMEX pe aceasta masina. De multe ori, avand in vedere ca masina este mica si usoara, cu niste simple MT-uri iese din noroaie du unde nu pot iesi cruiserele mari, precum Landcruiser, Patrol sau G klasse, deci nu prea este nevoie de supra suprasolicitarea unor navelope grele si agresive .

 

Cam asta este pareara mea si micile observatii ale activitatii mele .

Doresc tuturor NIVA-rilor numai calatorii placute si fara incidente tehnice !

  • Like 2

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: diferentiale Lada Niva

 

In calitate de fost dealer LADA si in baza experientei castigate ca urmare a lucrarilor de garantie si post garantie , pot sa afirm urmatoarele:

1. majoritatea soferilor de LADA habar nu au ce fac cele doua manete ale tractiunii

- una este pt blocarea diferentialului central , obtii 4x4 High

- una este pt actionarea treptei reduse, obtii 4x4 LOW

 

2. majoritatea nu stiu ca 4x4 permanent inseamna 1x4 , suprasolicitand tractiunea fata datorita situatiilor in care masina se trage cu o singura roata, de pe fata. Rezulta ruperi de planetara dar si distrugeri ale diff-ului fata care nu e dimensionat pt aceste eforturi.

- exista solutia modificarii reductorului in asa fel incat sa renunti la acel 4x4 permanent (=1x4 de fapt) si masina sa ruleze numai cu tractiune spate pe sosea . Avantajul il reprezinta faptul ce "uitucii" si nestiutorii vazand ca patineaza spatele, vor cupla si tractiunea fata, aceasta fiind solicitata mai putin pt ca masina impinge si cu spatele . Eu o recomand

 

3. mod de rulare in offroad, a masinii cu tractiune permanenta

- imediat ce ajungi pe o suprafata alunecoasa ( noroi, iarba, pietris, zapada ) , anentie asfaltul ud nu se consideta suprafata alunecoasa , se blocheaza difful central in asa fel incat motorul se repartizeze cuplul 50% pe fata si 50% pe spate. Directia se va manevra mai greu dar efortul pe axe va fi impartit si nu vor aparea ruperi ale transmisiei

- daca pe drumul ce il parcurgeti , va faceti socoteala ca nu aveti de gand sau posibilitatea unei viteze mai mari de 50km /h va recomand din start sa actionati levierul pt tr redusa, LOW. In acest fel scadeti la jumatate efortul pe motor, ambreiaj si cutia de viteze. Masina devine brusc mai sprintena , frana de motor f eficienta si cuplul motor la roata se dubleaza .

- Niva e totusi o masina sensibila pe transmisie , cam aceeasi din anii 80, nu recomand montarea anvelopelor gen SIMEX pe aceasta masina. De multe ori, avand in vedere ca masina este mica si usoara, cu niste simple MT-uri iese din noroaie du unde nu pot iesi cruiserele mari, precum Landcruiser, Patrol sau G klasse, deci nu prea este nevoie de supra suprasolicitarea unor navelope grele si agresive .

 

Cam asta este pareara mea si micile observatii ale activitatii mele .

Doresc tuturor NIVA-rilor numai calatorii placute si fara incidente tehnice !

 

Salut colegu, multumesc de sfaturi. De acum voi stii cum sa-mi folosesc mai bine masinuta.

Insa eu spusesem in postarea mea ca mi s-a scurs uleiul din diferential. Si daca la urmatorul diferential tot mi se va scurge uleiul si n-o sa stiu din ce cauza si pe unde voi pati la fel, indiferent cat de bine o sa actionez eu acele manetute :)

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare