Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Moto vs 4x4


iceman92

Postări Recomandate

Re: Moto vs 4x4

 

Sincer... Ia-ti moto :grin:

 

Am de vreo 7-8 ani 4x4 si m-am plictisit de parca nu-mi mai trebe. In tot acest timp am investit bani si timp cacalau care acuma nu prea se vad... e drept ca am si tras de ea. Visez la un touring de cativa ani si din motive financiare am ramas doar cu visul. Masini gasesti sa te tarai dintr-o parte in alta, dar nu se compara nici una cu un moto. Momentan am: Un Mitsu Pajero, un IMS care ma mai chinui cand am timp sa-l fac pentru aratura, un Linhai 300, si o chinezarie obosita de scuter de 50 cmc in 4 timpi. Cand e soare si placut afara, chit ca ma duc pana la magazin (300 m) sau la o tura prin oras, prefer scuterul, ca e pe 2 roti. La teren, daca am ganduri sinucigase, iau ATV-ul. Daca am de mers drumuri lungi, eventual si un mic offroad, iau Mitsu... Dar as prefera oricand sa fac aproape toate astea cu un moto in mintile lui si eventual sa termin IMS-ul ca sa am ce rupe prin padure. Intre copaci nu conteaza numerele masinii, anul de fabricatie sau marca...

 

Nu stiu cat de inteles m-am facut, dar eu in locul tau, daca as avea posibilitatea mi-as lua un moto fara sa cuget prea mult. Si cum spuneau si cei de mai sus, daca iei ceva... ia ceva bun din prima, nu umbla cu compromisuri ca mai devreme sau mai tarziu o sa te coste bine.

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Moto vs 4x4

 

Adresa mea de mess este isac_sebastian@yahoo.com, 0728292638 e numarul de telefon. Am vazut ca esti din Prahova. Vino la Valenii de Munte si o sa te hotarasti imediat sa iti iei motor.

Raman pe sfatul initial, sa iti cumperi transalp, si sa lasi cross-ul in pace. Asta daca vrei sa faci si ture lungi pe sosea. Si iti garantez ca o sa vrei sa faci Transalpina, Trasfagarasanul... S-a dat un transalp impecabil zilele trecute cu 1000 de euroi. Si nu mai aveai nevoie de nicio investitie. La masina mereu o sa vrei mai mult, cauciucuri, troliou, bara tip ARB, rolcage, o sa rupi planetare si arcuri, si toate astea costa. La motor in cel mai grav caz spargi o carena de plastic, care se repara usor... Si daca nu se repara, o cumperi cu 100 de roni maxim.

P.S. Nu recomand Yamaha. Aia fac si piane, si tobe si motocicletele se "dezacordeaza" repede. Uite un exemplu. A cazut cu ea intr-o baltoaca mica, si a umplut cilindrii de noroi, si baia de ulei era jumate cu apa. Am incercat toate pozitiile feng-shui dar degeaba. Si eram la Lacul Vulturilor, adica departe de civilizatie. Acum zace in continuare demontata, si asteapta reparatii majore. Cativa colegi de forum, prezenti si ei acolo s-au amuzat copios.

 

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=2061428528534&set=a.2061355206701.2103508.1029315566&type=1&theater

Never drive faster than your guardian angel can fly...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Moto vs 4x4

 

si eu de 1 an de zile sunt inebunit dupa 4x4.. am avut atv , de fapt mai multe modele iar acum ma dau cu un freelander td4 insa nimic nu se compara cu atv-ul. Daca vrei sa iti iei atv, recomand cu cea mai mare caldura un suzuki king quad 700-750 ! Nu se compara cu linhai, cf moto , etc. Japonezele la putere !!:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Moto vs 4x4

 

ce sa aleg un suzuki vitara sau un ATV linhai

 

astept raspuns multumesc

 

wildice, topicul zice: MOTO vs. 4x4. Nu ATV vs. 4x4. Ce te costa sa incepi un topic propriu la aceeasi categorie?

 

 

Parerea mea e ca vrea postari la kg pentru ca vad ca are de oferit o Vitara.........

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?61893-Cumpar-Vitara&p=734267#post734267

 

:uameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: Moto vs 4x4

 

Sincer, desi si eu sunt motorist, dat fiind faptul ca din cate vad stai destul de aprope de fratii nostrii de finante mai nou, bulgarii, daca nu ai de gand sa faci strainezia sau sa mergi multi km pe luna, ti-as recomanda mai bine un offroader mai vechi gen frontera, patrol, jeep sau pajero cu motor mare inmatriculat pe BG......asta este daca avem conducatori "pre dashtepti" asta e solutia viabila!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 10 luni mai târziu...

Re: Moto vs 4x4

 

Eu merg multi km, fac un fel de naveta la vreo 75 de km 1/3 oras, 1/3 asfalt exraurban, 1/3 forestier gaurit, pentru 4x4 am ales Suzuki samurai fara nici o interventie gen tuning sa zic asa. Face fata cu brio desi e rigid ca naighba. Asta ar fi solutia de iarna si oricand mi se arata sau ar fi conditii vitrege de vreme.

Pentru vara si timp frumos vreau sa aleg un BMW f650gs. Si consumul in cazul meu zic ca e decisiv in alegerea unei motociclete. Daca stiti vreuna ce consuma mai putin si ofera tot cam atat va rog sa-mi spuneti.

Numai bine!

Editat de Astral
VREUN/VREO ... http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865
:wink:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Moto vs 4x4

 

Salut,

BMW F650 variantele mai noi pe injectie au un pret prea ridicat pentru cat sunt de fiabile. Variantele mai vechi (inainte de af2000) sunt deja... cam vechi.

Un alt aspect de luat in considerare e confortul. Si aici se poate discuta si mai in detaliu: confortul pentru unu sau pentru doi.

F650 e un motor bun pentru incepatori daca e cel pe carburatie mai vechi, dar la fel de bun e si un Honda Transalp. Dintre cele doua modele Honda e cel care isi pastreaza mai bine valoarea la re-vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

nu stiu ce sa zic dar o Transalp este putin cam rigida pt un drum forestier unde mai ai un lemn cazut un bolovan etc..ia-ti un KTM 540 si pui roti supermoto cu cauciucuri mixte , e mult mai usor un 540 decat o transalp

 

in concluzie moto sau 4x4 eu zic si una si alta...iarna 4x4 vara 2x1

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare