Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

utilitate lanturi pe noroi ?


Postări Recomandate

salut am vazut la competitii pe dl Cirap (GTC auto) cu lanturi si restul fara. am 2 intrebari:

1. de ce oare doar dl Cirap le foloseste ( inteleg scopul de promovare) si ceilati nu?

2. in situatii de noroi in care aderenta unui BFG AT este depasita, ar fi utile lanturile? va rog explicatii din experienta daca se poate .

Nissan terrano 5 usi 2004 3.0 Dti

BFG AT, suspensie stoc si fara troliu deocamdata

...dar cu portbagaj mare pe plafon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

daca ai masina cu transmisie rezistenta, lantul este performanta maxima pe teren FOARTE greu

personal, iarna trecuta, am folosit bfg AT si pe teren foarte greu (lut moale) urcari prin padure, am folosit lanturi heavy duty PENTRU NOROI

performantele au fost senzationale

nu am avut nevoie de turatie, pana sus (2 km de urcare cu ogase mari) am mers in a 1 a reductor la relanti

masina practic nu era murdara cand am ajuns sus

probleme

1. te murdarest cand le pui si foarte rau cand le daiu jos

2. sunt grele, si de carat si de montat

3. aderenta e senzationala, dar pe teren cu pietre e posibil sa se rupa ceva in transmisie si daca se rupe lantul.... posibil sa faci praf tot sub masina in 20 m

e un filmulet fain cu patrolul lui adi cu lanturi...toti erau cu mt, toti s-au troliat cu greu pana sus.... inafara de adi, care a fost si "sabotat"...dar tot a urcat ca pe asfalt

in incheiere... pentru noroi, profilul MAXIM agresiv este "tractorul"

taf urile si tractoarele forestiere, au cauciucuri mai late ...tot tip tractor

cand au teren FOARTE greu...au lanturi forestiere

deci...the ultimate

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

salut am vazut la competitii pe dl Cirap (GTC auto) cu lanturi si restul fara. am 2 intrebari:

1. de ce oare doar dl Cirap le foloseste ( inteleg scopul de promovare) si ceilati nu?

2. in situatii de noroi in care aderenta unui BFG AT este depasita, ar fi utile lanturile? va rog explicatii din experienta daca se poate .

 

Daca ai BFG AT si lanturi de concurs esti mai bun decat Simex-ul.

Eu am folosit anul trecut lanturile ca un atu la concursurile cu mult noroi...am imbunatatit clar comportamentul masinii, care, fiind foarte grea si cu putere limitata nu reusea sa se descurce foarte bine.

As fi folosit si anul acesta dar a fost considerata infractiune si scoasa in afara legii:ha:...cine m-a pus sa-l intreb pe Rasty la Bucovina unde scrie in Regulament ca n-ai voie cu lanturi?...el mi-a raspuns: "O sa scrie!"...si s-a tinut de cuvant...prietenii stiu de ce.:bi

Lanturile de concurs sunt agresive si foarte eficiente...evident solicita transmisia si rulmentii de roata...nu poti merge pe macadam sau asfalt cu viteze mari. Intr-un concurs cu putin noroi sau cu mult macadam mai rau te incurca; nu ai timp sa le dai si sa le pui in timpul concursului.

 

Pentru folosire in afara concursului sunt foarte bune pentru ca ai nevoie de tractiune si stabilitate si nu mergi cu viteze mari sa soliciti masina; plus ca la o masina mai de strada nu vrei sa sifonezi tabla si lanturile te ajuta sa-ti menti traiectoria.

Sigur ca te murdaresti cand le montezi / demontezi dar dupa ce le-ai pus vei avea senzatii incredibile; practic masina ta se transforma in tanculet...

Si lanturile cu profil potolit, mai de strada sunt eficiente, dar cele cu zale mari sunt de neoprit.

 

Cine nu crede sa faca o proba si sa ne spuna dupa aceea parerea...

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

Daca ai BFG AT si lanturi de concurs esti mai bun decat Simex-ul.

 

 

Multumesc.

Va rog ce inseamna lant de concurs, va referiti la RUD profi cortina?

Nissan terrano 5 usi 2004 3.0 Dti

BFG AT, suspensie stoc si fara troliu deocamdata

...dar cu portbagaj mare pe plafon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

In categoria lanturilor de concurs intra: SuperGreifsteg, Greifsteg, ProfilGreifsteg si modelul Cortina- varianta de concurs.

Practic, se face pt GTC Auto un model special de Cortina care are zaua groasa de 8.5 mm si dreptunghiulara in sectiune; sunt zalele care se folosesc la camioane de 27 tone...Este foarte solid; nu se va rupe niciodata, indiferent ce-i faci in conditii de concurs...

Deocamdata am facut doar dimensiunile 33x9.5/10.5 R15/16, 33x12.5R15/16, 35x11.5R15/16...

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

Mersi pt raspuns

Intelg ca ar fi util de avut in masina- te ajuta vara/ iarna ... ?

 

Vara daca nu este noroi mult nu are rost sa le pui; dar daca te prinde o furtuna pe munte si trebuie sa cobori pe derdelus...merita sa le ai la tine:ca

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

In categoria lanturilor de concurs intra: SuperGreifsteg, Greifsteg, ProfilGreifsteg si modelul Cortina- varianta de concurs.

Practic, se face pt GTC Auto un model special de Cortina care are zaua groasa de 8.5 mm si dreptunghiulara in sectiune; sunt zalele care se folosesc la camioane de 27 tone...Este foarte solid; nu se va rupe niciodata, indiferent ce-i faci in conditii de concurs...

Deocamdata am facut doar dimensiunile 33x9.5/10.5 R15/16, 33x12.5R15/16, 35x11.5R15/16...

 

Multumesc

 

Primele 3 modelele de mai sus nu apar pe www.rud.com, decit profi cortina. Pe mine nu ma interseaza sa particip la concursuri-am un terrano cu 5 usi cu care vreau ajung cu bine in " expeditii" cu cortul pe forestiere, avind doar AT in dotare. inteleg ca modelul profi cortina este mai mult decit suficient nu-i asa?

 

Ramin dator cu masuratoarea rotii, dar nu cred ca voi putea achizitiona. lanturile anul acesta

Nissan terrano 5 usi 2004 3.0 Dti

BFG AT, suspensie stoc si fara troliu deocamdata

...dar cu portbagaj mare pe plafon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

se pot pune lanturi pe simex? ca doar tafurile pun lanturi pe cauciucele lor de tractor in conditii naspa! acum 3 sapt am urcat in baiului pe plaiul hotilor si era un noroi groaznic,ne-am troliat mult si simexurile nu au facut fata. de aia intreb. ca o rezerva in conditii supernasoale-smekleul smekleului!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

Eu am folosit niste lanturi austriece (Pewag), de zapada, la doua iesiri, pe rotile din spate. Senzationala imbunatatire a performantelor MT-urilor din dotare! La a doua iesire insa, combinatia noroi plus radacini a dus la pierderea unui lant si ruperea celuilalt (inclusiv ciufulirea caroseriei). Mai mult ca sigur ca asa ceva nu se intampla daca aveam RUD-uri:old

Editat de semaca

Offroad Racing Romania - the ORIGINAL since 2006

Membru Club T44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

Am cateodata de facut un traseu mai greu, departe de casa, si nu am loc sa mai iau 4 roti de teren cu mine. Masina e plina, 4 persoane si echipament, inclusiv pe portbagajul de sus. Am lanturile normale Rud Clasic V, le montez rapid si m-am scos, cu toate ca nu sunt lanturi din gama superioara. La ce putere are un ARO 10 nu puteam lua lanturi grele. Cum s-a mai spus, te murdaresti la pus, te faci ca un porc la dat jos ! Le bag intr-un sac de nailon pana la primul parau! N-am ramas nicaieri si nu le-am rupt in 5 ani. Eu zic ca merita sa le cari !

ARO, oriunde, oricand...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

Pana cand nu testezi lanturi de tractiune adevarate, poti crede ca povestile cu ce poti face cu lanturile sunt din alea vanatoresti.

 

Diferenta este extrem de mare; de aceea s-au si interzis in campionat dupa ce m-am dat eu in 2010 la 2 concursuri incaltat cu RUD-uri SuperGreifsteg.

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

daca ai lanturi normale...nu au ce cauta pe Simex...se vor pierde in profilul cauciucului

 

aia pe TAF...pun plase de lant....ptr tractiune...sunt altceva...

 

daca te obisnuiesti cu pretul...doua seturi fac toti banii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

ma gindesc foarte serios la unele RUD profi! o singura pereche ar fi suficienta? de obicei daca iei doar doua lanturi pe care punte ar fi indicat sa le montezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

ma gindesc foarte serios la unele RUD profi! o singura pereche ar fi suficienta? de obicei daca iei doar doua lanturi pe care punte ar fi indicat sa le montezi?

 

Salut Dane,

Ideal ar fi sa-ti iei doua seturi ... Luand doar un set o sa ai dupa aia dilema daca o sa le pui pe directie (puntea fata) sau pe tractiune (puntea spate cu blocant)! :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

Strange banul si ia-ti 2 seturi de la RUD , pe care sa le porti in masina , iar cand situatia o cere le montezi .Nu se compara cu absolut nimic .Sunt ele grele ,dar nu ai treaba cu inclinarile s-au sa te transformi intr-o sanie cum spunea Razvan an momentul in care te prinde ploaia si tu esti pe coborare , in rest trebuie sa ai o prelata sa te poti baga sub masina sa le montezi /demontezi si o pereche de manusi .In afara de asta nu trebuie sa accelerezi sa descarce roata ... Apropo eu am 2 seturi Supergreifstech si vorbesc din probate personal .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

Este super daca ai lanturi corespunzatoare , si mai ales sa-l montezi inainte sa intrii in c....t:grin::grin:

 

mai vedeti ca lanturile bune rezista si la stanci pietre etc, ieseau scanteie din ele

 

 

[video=youtube_share;lJTTAEL0-eg]

1.jpg.01d99a77651012aac3b060d57b7ff8fd.jpg

2.jpg.496258eb813b2598ca49143da44427bb.jpg

3.jpg.4d1136cdeed1973d8bf9f938649482fa.jpg

4.jpg.844c899d4559f430cfbdcf90bf465fea.jpg

5.jpg.1336ea23ec87ec5218b35b55bc83a7ff.jpg

6.jpg.11fbde1a447649a97b09d2a221a350e1.jpg

7.jpg.e63e30497603e3574bf206b04bd2bca5.jpg

8.thumb.jpg.12c7b779196b306239b4fe922b7b254a.jpg

Editat de Yonutz

0747967945

kiss.zoltan@offroadmania.ro

Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

Zoli, poti sa dai mai multe detalii despre lanturi, te rog - producator, dimensiune, pret, etc? Eu am o pereche de la RUD de care sunt foarte multumit, dar mi-ar prinde bine inca o pereche pentru puntea fata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

Deci se intelege ca randament maxim se da cu lanturile intinse cat mai mult...Tocmai am luat 2 seturi de iarna(ca sa nu am dilema pe ce punte sa o inzestrez) ,si numai intinse nu stau..Se specifica pe eticheta 255 70 16-in timp ce eu am gume 245 70 16.

Cred ca am sa umlu la ele,sa le mai scurtez cateva zale.Incerc sa revin cu poze (poate mai e cineva interesat)

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

Lanturile sunt foarte eficiente in noroi, cu conditia sa fie facute pentru noroi.

Daca sunt facute doar pentru zapada, atunci le veti pierde de pe roti la prima solicitare mai serioasa.

 

Aici am povestit cate ceva din experianta mea la acest capitol:

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?38146-lanturi&highlight=yo2bt+lanturi

 

De atunci le-am folosit la greu in noroi si nu am reusit sa le rup.:wink:

 

Editat de yo2bt

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

20151109_131514.thumb.jpg.f242321221bff965c012e95635538370.jpg

Lanturi de camion scurtate. Intrebare: sa nu fie ele rezistente la conditii extreme ? Au fost folosite inclusiv pe asfalt. Mentionez ca sunt puse doar ca idee, nu sunt nici stranse si sunt puse si invers .

20151109_131546.thumb.jpg.d5ab97e78284f331ec85b9a8c6b2375b.jpg

Editat de Gabriel d
You can go fast :Hr , but I can go anywhere :jp1:ha3:ap
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: utilitate lanturi pe noroi ?

 

lanțuri pe asfalt?...

lanțurile se folosesc strict în zona în care sunt necesare

 

Pe distanta scurta, ca sa scutesti o munca in plus. Ma refer la folosirea lor pe noroi-zapada in conditii de exploatare dura.

Editat de Gabriel d
You can go fast :Hr , but I can go anywhere :jp1:ha3:ap
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare