Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Harti pe mobil


catalin74

Postări Recomandate

Re: Harti pe mobil

 

@vis-a-vis: multumesc.... de fapt ce imi trebuia mie era sa-mi spuna cineva "berbecule apasa butonul Meniu din Android (de pe aparat/telefon/tableta) si ti se va deschide Meniul lui OruxMaps"...tocmai am descoperit asta acuma... deci merge :banana

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Harti pe mobil

 

no acuma alta...acuma stiu cum ajung la Settings...am bifat Light Always On ... si sa dea dracii ca tot mi se stinge ecranul...si daca e pe baterie si daca e alimentat...unde gresesc?

 

acuma incerc sa ma "impretenesc" cu Androidu, asa ca scuze daca pun intrebari stupide...

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

t mi se stinge ecranul...si daca e pe baterie si daca e alimentat...unde gresesc?

 

acuma incerc sa ma "impretenesc" cu Androidu, asa ca scuze daca pun intrebari stupide...

 

Cateodata functia de a pastra ecranul aprins nu este apelata corect de aplicatie, probabil ca depinde de versiunea Android.

Ca sa fii sigur ca beneficiezi la maxim de aplicatie trebuie sa ai ultima versiune de Android. Dezvoltatorii de aplicatii le testeaza in special pe versiuni recente.

 

In Orux functia keep light on este valabila doar daca se inregistreza track (track log on).

La mine functioneaza (Orux 5.2.2/Android 4.1.2/Motorola Defy).

 

Daca nu ai probleme sa dai 30 euro pe un soft de navigatie iti recomand TwoNav. Este mai bun ca Orux.

Ai nevoie de Android 4.x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

@catalin74: multam de raspuns... am OruxMaps 5.5.2 + Android 4.1.2 + Samusung Galaxy S3 Mini... update de Android nu exista la momentul asta

 

cu TwoNav-ul mai astept un pic, pana imi iau si tableta, si atunci cumpar versiunea aia cu 30EUR licenta ptr 3 device-uri (telefon+tableta+PC) .

acuma cat de "mai" bun poate fi TwoNav? :grin: imi place la Orux ca pot incarca kml-uri multe (practic sa tin biblioteca de track-uri vizibila cu mine), pot salva kml/gpx track, inregistreaza track si stie harti online/offline ... alte ghidusii nu tare ma pasioneaza (bataile inimii si alte statistici de astea).....modul 3D iar e spectaculos, si poate si util uneori...in rest is fitze...ptr mine cel putin :grin:

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

@catalin74: multam de raspuns... am OruxMaps 5.5.2 + Android 4.1.2 + Samusung Galaxy S3 Mini... update de Android nu exista la momentul asta

 

cu TwoNav-ul mai astept un pic, pana imi iau si tableta, si atunci cumpar versiunea aia cu 30EUR licenta ptr 3 device-uri (telefon+tableta+PC) .

acuma cat de "mai" bun poate fi TwoNav? :grin: imi place la Orux ca pot incarca kml-uri multe (practic sa tin biblioteca de track-uri vizibila cu mine), pot salva kml/gpx track, inregistreaza track si stie harti online/offline ... alte ghidusii nu tare ma pasioneaza (bataile inimii si alte statistici de astea).....modul 3D iar e spectaculos, si poate si util uneori...in rest is fitze...ptr mine cel putin :grin:

 

Daca cumperi din Play store poti instala twonav pe toate device-urile TALE cu Android, oricate la numar.

Licenta cu 3 device-uri e utila doar daca mai ai un device cu Windows.

 

Avantaje TwoNav, pt mine:

Poate afisa mai multe track-uri simultan, la Orux nu am reusit decat un track.

Pot crea usor un track nou desenand pe ecran si pot marca puncte importante din track cu un icon si descriere. Cand ajung langa el ma anunta. Este afisata permanent distanta si directia pana la urmatorul punct marcat din track.

Track-ul poate fi afisat cu culoare variabila functie de panta si astfel vad usor cand am coborare sau urcare si cat de grea/usoara este.

Modul 3D este mai bun, poate fi folosit ca si modul 2D, la Orux e lent si nu ai datele de navigare pe ecranul 3D.

Comutarea intre harti cu un singur click.

Interfata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Harti pe mobil

 

In Orux poti incarca trackul ca ruta si altul ca track. Daca e ruta e albastru cu sagetele si daca te indepartezi 100 de metri incepe sa piuie telefonul. La fel si daca ai waypointuri pe ruta. Da, e mai greoi de facut, dar nu imposibil. In modul 3D, se vede destul de bine cu toate hartile. Intr-adevar, nu se poate naviga in modul asta. Insa la cum se misca lucrurile la Orux, banuiesc ca e doar chestie de timp ;)

 

Pare misto faza cu linie de culoare variabila, dar eu sunt discromat si nu m-ar ajuta foarte mult. Acum nici nu prea ma mai intereseaza cat mai e de urcat, a-nceput sa-mi placa :D (tot de bicicleta e vorba)

 

2013-09-01+18.13.40.png

 

2013-09-01+18.14.34.png

 

2013-09-01+18.20.14.png

516834068_2013-09-0118_13_40.thumb.png.c1eb528d7b35dc6219829574f92fc193.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Harti pe mobil

 

Pff mi-am instalat si eu Orux pe telefon dar eu ma blochez cand este vorba de harti in sensul ca nu stiu sa le incarc....

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare