GTC Auto Shop
Pagina 33 din 35 PrimulPrimul ... 2326272829303132333435 UltimaUltima
Afisez rezultatele 321 la 330 din 341

Data Inscriere
    Sep 2011
    Masina
    Ford Ranger

Implicit Re: Mazda mea, o masina de incredere !

Eu m-am inspirat din experienta colegului nostru si am dormit toata vara si o parte din toamna in bena . Nu am folosit cortul aditional deoarece eu si nevasta-mea suntem de o talie mai mica.Costurile mi s-au parut insignifiante.

Singura neplacere a fost ca mi s-au furat sandalele de piele de sub masina intr-o noapte polioasa. Nu stiu daca ciobanii sau dulaii lor mi-au facut figura...
    Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!

Data Inscriere
    Nov 2009
    Varsta
    24
    Masina
    Toyota Land Cruiser J95 - Rubi si Vauxhall Frontera Modified - Vauxi

Cainii fura incaltamintea :)) Ciobanii nu se prea apropie de masini...
    Off-Road in Waldland

Data Inscriere
    Aug 2011
    Varsta
    55
    Masina
    Mazda B2500 TDI 4x4

Citat Postat original de Astral Vizualizare Mesaj
    Ai mentionat undeva, la un moment dat, motivele pentru care preferi dormitul in bena masinii versus un cort de acoperis.
    Ce vreau sa te rog este ca dupa ce termini sa faci o socoteala, pe cat posibil exacta, si sa vedem costul total al amenajarii versus costul unui cort de acoperis (asta ar fi undeva intre 1000-2000 euro, adica intre 4000-8000 lei, depinde de marca, model, SH sau nou)
    Nu vreau sa fac nicio demonstratie nimanui pentru ca fiecare isi are propriile dorinte, idei, posibilitati si ma gandesc ca o astfel de comparatie ii va putea ajuta pe altii sa ia o decizie : cort sau amenajare bena.

Vezi aici http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post820494
    Dormitul in bena este mai lejer pentru cei ce ies noaptea la WC nefiind necesar sa cobori si sa urci in miez de noapte doi metri pe scara.
    Hardtopul te apara perfect de intemperii sau animale salbatice si este destul de lung (2m in varianta mea cu capacul de la bena si hardtop deschise dar protejat de tunelul inchis cu panza cauciucata.

Pentru costurile amenajarii benei, sa vedem.
    In primul rand a trebuit sa tin cont la proiectare ca sa am loc pentru Rex sa urce si sa coboare cu usurinta din bena.
    Fiarele din interior, rectangular 40x20x2mm au costat cca. 5 lei/m si au intrat cca 10m dar se cumpara la bara de 6mx2=12m si de aici pretul rezulta 60 lei
    Electrozi de sudura nu stiu cati au fost dar sa spunem de cca 10 lei
    O placa de tego de 6mm grosime costa acum cca 100 lei
    Cortul exterior "Cabina Maxi" de la Bruner 180x160x205cm a costat 280 lei (astazi l-am vazut cu 398lei la Motorhome !! dar este si cu 281 lei ceva asemanator 165x165x200 cort "Cabina Malta" dar fara asa multe ferestre) si i-am cusut podea din material impermeabil luat de la un cort Cehesc mai vechi scos din uz si nu a costat nimic.
    Tunelul de legatura intre bena si cortul exterior este din panza cauciucata si a costat cca 30 lei plus 10 lei (cred !??) fermoarul de 2m cu doua cheite.
    Pentru saltea am folosit doua placi de burete de 2x1m si 8cm grosime la pretul de cca 100 lei/placa
    Panza pentru invelit salteaua a fost cca 20 lei.
    Munca de croit, taiat, sudat, cusut, etc a fost facuta de mine si de sotia mea in cca 2-3 zile puse cap la cap. A durat mai mult pana m-am hotarat cum sa fac si apoi masuratorile si croitul.
    In total a costat cca. 710 lei plus cateva maruntisuri gen ata de nailon, bride pentru fixare, suruburi, etc. si ar insemna costuri totale fara manopera proprie de pana in 750 lei - 850 lei , ceea ce ar insemna cca. 170 - 200Euro.
    Am castigat spatii de depozitare sub banchetele astfel realizate dar si loc pentru Rex in timpul calatoriei iar de dormit se doarme ca acasa in pat.
    Dimensiunile interioare ale saltelei pe care dormim sunt de 150cmx200cm plus. Am confectionat si doua laterale din buretele ramas, cu dimensiunile de 25x200cm puse pe lateral pentru a nu sta lipiti de peretele hardtopuli in timpul somnului.
    Cred ca spatiul interior este mai generos decat intr-un cort de 2 persoane.

Tot ansamblul este demontabil, 2 suruburi M8 plus cca 10 autofiletante cu care sunt fixate panourile de Tego si in 15min. poate fi montat sau demontat de o singura persoana.
    Nu este folosit decat in concediu fiind depozitat in magazie in restul timpului.

Poze vedeti aici http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post817839

Munca si banii s-au amortizat in cei 5 ani de utilizare in care nu am platit nici un leu pentru cazare.
    Totusi, din cauza metalului rece din exterior se creeaza in interior condens, chiar si vara, iar pe marginea unei ape de munte este destul de frig si umed incat dorm cu caciula pe cap sau ma bag in sacul de dormit cu gluga in loc sa ma invelesc cu patura. Am vrut sa pun un Webasto Airtop 2000 pentru incalzire dar si pentru uscarea aerului din interior insa din cauza finantelor necesare pentru alte prioritati am amanat deocamdata acest proiect.
    Last edited by Pleampa; 13th February 2017 at 09:56.
    S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“

Data Inscriere
    Sep 2011
    Masina
    Ford Ranger

Cel mai bun webasto este nevasta... Am facut o iesire cu un unchies care m-a sforait toata noaptea dupa ceauneala corespunzatoare.De atunci a primit interdictie sa se mai apropie de bena mea.

Data Inscriere
    Aug 2011
    Varsta
    55
    Masina
    Mazda B2500 TDI 4x4

Citat Postat original de Pleampa Vizualizare Mesaj
    Am in sfarsit frane
    Din pacate, burduful spart si vaselina aruncata ma costa acum 800lei kitul dinspre diferential, kit ce contine si tripoda, oala si vaselina necesara.
    Pentru partea de langa roata costa 500lei kitul sau 47 lei doar burduful aftermarket.
    Maine decid ce fac si cu cine.
    Atasament 268954Atasament 268958Atasament 268960Atasament 268955Atasament 268956
    __________________________________________________ __________________________________________________ _________________________

Revin cu cateva detalii, in primul rand burduful este fara tripoda cca 1000ron doar cauciucul, vaselina si colierele.
    Am aflat prea tarziu si in consecinta am inghitit in sec dupa ce fusese montat.
    Tripoda nefiind inlocuita are un pic de joc in urma functionarii acesteia fara vaselina si va trebui la un moment dat inlocuita insa doar tripoda originala costa cca.2500lei iar o planetara cca 3500lei.
    Drept urmare m-am documentat si am gasit atat burdufe cat si planetara aftermarket.

Am gasit set de burdufe planetara pe eBay Uk. cu cca.70 lei, adica 8 Lire plus 5 Lire transportul
    http://www.ebay.co.uk/itm/1407450534...%3AMEBIDX%3AIT

Planetare noi cu 2 ani garantie cca 350 lei / bucata aduse pana acasa din UK prin DPD in 3 zile.
    http://www.ebay.co.uk/itm/1407499892...%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/1407499778...%3AMEBIDX%3AIT

Click image for larger version. 

Name:	IMG_20170414_133806.jpg 
Views:	5 
Size:	680.0 KB 
ID:	277954

Chiar daca nu sunt la calitatea celor originale sper sa nu se rupa prea usor iar la nevoie sa le pot folosi, macar tripoda si tot este bine.

Planetarele de mai sus sunt noi dar se gasesc si "refurbished" la preturi ceva mai mari
    http://www.ebay.co.uk/itm/3018752331...%3AMEBIDX%3AIT

Trebuie avut grija daca veti cumpara din Anglia ca "drive side" este pe drepta si "passenger side" este stanga :)

Dupa rezolvarea planetarei am avut o alta surpriza neplacuta si costisitoare, rulmentul pe partea stanga facut praf incat aveam senzatia ca o sa pierd roata pe drum.
    Am fost nevoit sa schimb atat rulmentul 600 lei, semeringul 150 lei cat si butucul care a mai costat si el 650 lei.
    Am preferat originale desi un rulment after market costa doar 100 lei deoarece anul trecut am schimbat un pivot superior care in 6 luni s-a stricat si l-am inlocuit cu altul original de 300 lei.
    Daca eram mecanic si/sau aveam garaj propriu cu rampa si scule poate ca nu-mi pasa sa schim 2 pe an dar la cata manopera este eu zic ca nu se merita si apoi sper sa mai tina si astea noi inca 10 ani ca cele vechi.

Daca tot am fost in service pentru pivot si rulment am facut si revizia anuala schimband uleiul motor si filtrele.
    Deoarece anul trecut am fost dezamagit de calitatea uleiului Castrol am pus in acest an Dexelia, uleiul celor de la Mazda.
    Ce ulei imi puteti recomanda pentru Dieselul meu, ulei "testat" in exploatare si nu dupa reclama?
    Last edited by Pleampa; 14th April 2017 at 20:28.
    S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“

Data Inscriere
    Sep 2011
    Masina
    Ford Ranger

Eu am pus Rowe 0-40 cumparat din Germanica, am 8 tkm de la ultimul schimb si n-a scazut nici un milimetru pe joja. Imi pare rau pentru incidentul cu planetara. Si eu am avut un burduf spart pe partea pasager dar, am sesizat la timp si nu a fost nevoie sa schimb planetara.

Data Inscriere
    Aug 2011
    Varsta
    55
    Masina
    Mazda B2500 TDI 4x4

Inca mai merge, nu are joc prea mare dar, are, si prefer sa fiu pregatit
    Pentru ulei motor si cutie am primit ceva indicatii si am de ales intre Motul, Liqui Moly, Xado, Petronas si acum Rowe.

Data Inscriere
    Mar 2016
    Masina
    Toyota Rav4 / Vitara 1.6, 8 valve

"doar tripoda originala costa cca.2500lei iar o planetara cca 3500lei."

Doamne, ce-i cu prețurile astea ? !?! S-au stricat de cap !

Data Inscriere
    Aug 2011
    Varsta
    55
    Masina
    Mazda B2500 TDI 4x4

Preturi piese originale Mazda.

Data Inscriere
    Sep 2011
    Masina
    Ford Ranger

Eeh ! Acu daca - i original ...

Discutii Similare

1. mazda b2500
    By dan_tme12hb in forum Mazda
    Raspunsuri: 16
    :: 4th November 2009, 16:00
  2. Manual Mazda B2500
    By Nicolaie1976 in forum Mazda
    Raspunsuri: 6
    :: 25th October 2009, 21:35