Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander


Vizitator klod

Postări Recomandate

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Din ce povestesti... pare ca totul este ok pentru o perioada scurta.... dupa ce aerisesti pompa....

Verifica comportamentul fara capacelul de la rezervorul unde completezi cu lichid (nu-mi vine in minte cum se numeste) dupa fiecare aerisire.

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 866
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Multumesc Alin pentru mesaj..o sa vorbesc cu mecanicul sa nu mai puna capacelul dupa aerisire. Sper sa functioneze ...imi place masina si vreau sa o tin mai mult timp.

 

Mai am o problema care nu e la fel de suparatoare ca ambreiajul...mi se aprinde becul de HDC (cel galben de atentionare). Iar cand nu se aprinde ( am si perioade fara becuri aprinse in bord) cand apas butonul de HDC mi se aprinde becul intermitent HDC verde dar nu ramane aprins tot timpul dupa ce bag in viteza 1...cred ca e o defectiune ceva...Eu merg de ceva vreme cu butonul galben de atentionare HDC aprins si nu pare sa afecteze mersul masini.

Daca stiti cum se repara sistemul HDC va rog sa ma ajutati si in cazul asta..multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Martorii legati de sistemul ABS nu vor afecta mersul masinii... eventual doar TC daca actioneaza cand nu trebuie... in manualul de utilizare e descris comportanentul normal al acestor martori, cel de ABS si TC se comporta normal, doar HDC singur face figuri? daca da cel mai usor e de citit codul de eroare ca te va trimite direct la defectiune, conform protocolului original de diagnoza HDC aprins singur e alocat pt doua defectiuni:

1. Sticking throttle

2. Implausible gear position input

dar experienta a aratat ca nu totdeauna se potriveste

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Sfat achizitie Freelander 2.0 TD4 din 2004

 

Salut, doresc sa-mi cumpar in aceasta vara un Land Rover Freelander si am pus ochii pe unu 2.0 TD4 din 2004 cu un rulaj de 180 000 km si motor de 1 900 cm³ diesel.

 

Alte detalii aici:

 

Faruri cu lupe bi-xenon garanție 24 luni

Senzori de parcare pe spate

Navigație

Tapițerie Piele alcantara

Folie omologata rar

Jante 17”

Cârlig pentru remorcare.

 

https://imgur.com/7JIPhac

https://imgur.com/cUguUOd

 

Doresc sa stiu daca dupa detalii vi se pare ok masina si daca ar merita. Mai am o varianta dar este pe benzia si din cate am auzit nu sunt atat de bune cu motor de 1.7 tot 2004 dar rulaj de 86 478 km.

 

Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Apropo am 19 ani :)) deci sunt chiar la inceput.

Editat de Astral
MERITA ! NU "se merita ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=740241&viewfull=1#post740241 .......Da-l-n mortii lui de "se merita" !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Freelander 2.0 TD4 din 2004

 

Salut!

.. era bine de stiut..daca masina a fost nativ cu volan pe dreapta..daca este ok 4x4, de cand este in tara... originea.

E firesc la anii tai ... sa te incante "pielea" si "lupele"

Apoi... toate parca au ceas biologic...si le anunta...ca la 170-180k tb sa fie scoase la vanzare.... Casca ochii bine

..si mergi la "vizionari" cu cineva mai...copt!

Sper sa nu te superi pe mine!

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Freelander 2.0 TD4 din 2004

 

Salut!

.. era bine de stiut..daca masina a fost nativ cu volan pe dreapta..daca este ok 4x4, de cand este in tara... originea.

E firesc la anii tai ... sa te incante "pielea" si "lupele"

Apoi... toate parca au ceas biologic...si le anunta...ca la 170-180k tb sa fie scoase la vanzare.... Casca ochii bine

..si mergi la "vizionari" cu cineva mai...copt!

Sper sa nu te superi pe mine!

 

Ei bine in anunt scria "Land Rover freelander Volan Stanga / rar efectuat , toate actele efectuate pentru înmatriculare" dar am sa intreb cand am sa-l sun pe propietar. Nu am de ce sa ma supar :)) stiu ca sunt inca pe langa treaba asta dar de asta merg cu un mecanic si cu inca un prieten care se pricepe la masini.

 

Daca se mai poate sa iti cer un sfat, cam la ce Rulaj sa incep sa dau inapoi cand vad o masina? Adica la 18000km incepe sa fie mai "naspa" si "bolnavicioasa" sau este inca viata destula in ea?

Editat de Ruben
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Topicul este plin de recomandari....acum...timp sa fie!

Daca este sa ne luam dupa statistica o masina in utilizarea normala are un rulaj mediu..de 10-15k km/am.... deci socoteste! DAR in anunturi...toate se opresc la..160-180k.... desi..au serbat demult majoratul😆

Sfaturi...eu am mai dat....si alti colegi au dat... daca omul este croit pe o masina...degeaba ii arati "bubele" ca el este convins....ca se pot vindeca... in final afla si pretul "tratamentului".

Editat de alin75

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

La cumpărarea oricărei mașini second-hand trebuie deschiși ochii bine. Indiferent cat de buna este mașina cea mai mare problema este service-ul ulterior. În multe cazuri o mașina fără probleme ajunge sa nu mai poți face nici un drum fără să te lase ceva și asta strict din vina intervențiilor "profesioniste" din tara asta.

Dacă aveți noroc să cunoașteți un pasionat al mărcii și al mecanicii ați scăpat. Dacă nu citiți cat mai multe discuții din forum. Totuși faceți selecția intre cunoscători și comentatori pentru o informare corecta.Mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Vă salut!

Pentru sotia mea pentru 90% asfalt si restul un drum forestier, m’am gândit la aceasta mașină. Mă puteți ajuta cu o parere, costuri de intretinere etc?

Multumesc anticipat!

https://www.olx.ro/oferta/land-rover-freenlander-ii-4x4-2-2-diesel-2008-IDbLbeo.html

Viața asta e moartă; avem nevoie de una nouă. Eu cred că am găsit-o!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Vă salut!

Pentru sotia mea pentru 90% asfalt si restul un drum forestier, m’am gândit la aceasta mașină. Mă puteți ajuta cu o parere, costuri de intretinere etc?

Multumesc anticipat!

https://www.olx.ro/oferta/land-rover-freenlander-ii-4x4-2-2-diesel-2008-IDbLbeo.html

 

Motorul de 2.2 nu este BMW, este Ford-Peugeot!

Ar fi indicat sa poti verifica masina intr-un service de reprezentanta, poate avea multe probleme ascunse, incepand cu kilometrajul, suspect de mic, dupa parerea mea!

Si, mare atentie la acte, intai si intai!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Duminica la noi in targ erau 4 bucati frel2 din 2o08 intre 6500 si 6800.

taote peste 250k km. Doua dintre ele fara terrain response. Au inceput sa apara la vanzare si frel2 si anticipez ca se vro cumpara cel putin la fel de mult ca si frel 1. Nu trebuie uitat ca si aceasta este un model care nu se mai fabrica.

Editat de bratu romeo
Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Cele care ajung sa se vanda ieftin au cam urmatoatele probleme, caseta de directie, bucsa de legatura dintre cutia de viteze si IRD (difera fata de Freelander 1), cuplaj Haldex, etansare de palier. Distractia asta face peste 1000 euro doar in piese.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Plus, au aparut foarte multe modele de FL2 din afara de cand cu scoterea taxei. Diesel, Euro4 si motor de 2174 insemnau o taxa de polutie destul de mare.

 

In schimb, multe din cele aduse erau pe moarte / cu probleme. Asa ca le bagau la vanzare cat de repede si cat de ieftin se putea. Asa ca pretul la FL2 a cazut mult.

 

FL2-ul de pe OLX pare de la un samsar. Nici macar nu a fost in stare sa copieze corect datele masinii :D 160 Cp, un 164

 

M-am lovit de problema asta cand am vrut sa vand FL2-ul meu asta primavara. Mai intai incercasem sa mi-l inlocuiesc cu unul cu o cutie automata, dar nu gaseam decat junghiuri manarite. Pana la urma l-am dat si am luat un Fullback.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Este conversie dreapta/stânga.

Nu te hazarda la asa ceva, cauta una LHD din fabrica

 

 

  • Like 2

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te hazarda la asa ceva, cauta una LHD din fabrica

 

 

Mersi. O să țin cont de asta. Nici vânzătorul nu e prea serios și am renunțat la ideea cu această mașină. Mă gândeam să suplimentez puțin bugetul și să merg pe un freelander 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mersi. O să țin cont de asta. Nici vânzătorul nu e prea serios și am renunțat la ideea cu această mașină. Mă gândeam să suplimentez puțin bugetul și să merg pe un freelander 2

 

Mai bine! Gasesti si Euro 4 si Euro 5... depinde de buget!

Si la Freelander 2 nu se hazardeaza nimeni sa faca conversie... scapi de o gramada de belele!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mai bine! Gasesti si Euro 4 si Euro 5... depinde de buget!

Si la Freelander 2 nu se hazardeaza nimeni sa faca conversie... scapi de o gramada de belele!

 

O să merg probabil pe Freelander 2. Deși încă oscilez între acesta și Santa Fe 2 sau C-Crosser/4007/Outlander 2. Păreri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

O să merg probabil pe Freelander 2. Deși încă oscilez între acesta și Santa Fe 2 sau C-Crosser/4007/Outlander 2. Păreri?

 

Putine sanse sa primesti pareri obiective despre alte marci in sectiunea asta! :ha:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
Parerea mea e ca nu exista asa ceva... adica sa se faca o conversie "ca la carte", singura "conversie" valabila e de fapt cand iese din fabrica cu volanul pe partea care trebuie, orice altceva e improvizatie si nu poate fi 100% OK, sau daca ar fi asa pretul ar fi inacceptabil

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine cauti unTd4 LHD nativ, cel mai ieftin de pe piata, si muti restul pe el. 0 improvizatii.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare