GTC Auto Shop
Pagina 84 din 84 PrimulPrimul ... 34747778798081828384
Afisez rezultatele 831 la 838 din 838

Data Inscriere
    May 2018
    Varsta
    19

Implicit Re: Sfat achizitie Freelander 2.0 TD4 din 2004

Citat Postat original de alin75 Vizualizare Mesaj
    Salut!
    .. era bine de stiut..daca masina a fost nativ cu volan pe dreapta..daca este ok 4x4, de cand este in tara... originea.
    E firesc la anii tai ... sa te incante "pielea" si "lupele"
    Apoi... toate parca au ceas biologic...si le anunta...ca la 170-180k tb sa fie scoase la vanzare.... Casca ochii bine
    ..si mergi la "vizionari" cu cineva mai...copt!
    Sper sa nu te superi pe mine!
    Ei bine in anunt scria "Land Rover freelander Volan Stanga / rar efectuat , toate actele efectuate pentru înmatriculare" dar am sa intreb cand am sa-l sun pe propietar. Nu am de ce sa ma supar :)) stiu ca sunt inca pe langa treaba asta dar de asta merg cu un mecanic si cu inca un prieten care se pricepe la masini.

Daca se mai poate sa iti cer un sfat, cam la ce Rulaj sa incep sa dau inapoi cand vad o masina? Adica la 18000km incepe sa fie mai "naspa" si "bolnavicioasa" sau este inca viata destula in ea?
    Last edited by Ruben; 18th May 2018 at 21:42.

Data Inscriere
    Dec 2011
    Varsta
    43
    Masina
    Freelander TD4 GS/2001, 5 usi

Implicit Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

Topicul este plin de recomandari....acum...timp sa fie!
    Daca este sa ne luam dupa statistica o masina in utilizarea normala are un rulaj mediu..de 10-15k km/am.... deci socoteste! DAR in anunturi...toate se opresc la..160-180k.... desi..au serbat demult majoratul😆
    Sfaturi...eu am mai dat....si alti colegi au dat... daca omul este croit pe o masina...degeaba ii arati "bubele" ca el este convins....ca se pot vindeca... in final afla si pretul "tratamentului".
    Last edited by alin75; 19th May 2018 at 09:15.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Data Inscriere
    Dec 2016
    Varsta
    47
    Masina
    Land Rover Freelander 1,8

Implicit Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

La cumpărarea oricărei mașini second-hand trebuie deschiși ochii bine. Indiferent cat de buna este mașina cea mai mare problema este service-ul ulterior. În multe cazuri o mașina fără probleme ajunge sa nu mai poți face nici un drum fără să te lase ceva și asta strict din vina intervențiilor "profesioniste" din tara asta.
    Dacă aveți noroc să cunoașteți un pasionat al mărcii și al mecanicii ați scăpat. Dacă nu citiți cat mai multe discuții din forum. Totuși faceți selecția intre cunoscători și comentatori pentru o informare corecta.Mult noroc.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    41
    Masina
    Vitara Sidekick Sport 1.8i, BMW 318i Touring

Vă salut!
    Pentru sotia mea pentru 90% asfalt si restul un drum forestier, m’am gândit la aceasta mașină. Mă puteți ajuta cu o parere, costuri de intretinere etc?
    Multumesc anticipat!
    https://www.olx.ro/oferta/land-rover...8-IDbLbeo.html
    Viața asta e moartă; avem nevoie de una nouă. Eu cred că am găsit-o!

Super Moderator
    Data Inscriere
    Jun 2011
    Varsta
    55
    Masina
    LRD '91(motor BMW M51) - "Ursmobilu' "; Freelander 1 1.8 LHD manual 2002; Dacia Solenza - "de piata"

Citat Postat original de adresavlad Vizualizare Mesaj
    Vă salut!
    Pentru sotia mea pentru 90% asfalt si restul un drum forestier, m’am gândit la aceasta mașină. Mă puteți ajuta cu o parere, costuri de intretinere etc?
    Multumesc anticipat!
    https://www.olx.ro/oferta/land-rover...8-IDbLbeo.html
    Motorul de 2.2 nu este BMW, este Ford-Peugeot!
    Ar fi indicat sa poti verifica masina intr-un service de reprezentanta, poate avea multe probleme ascunse, incepand cu kilometrajul, suspect de mic, dupa parerea mea!
    Si, mare atentie la acte, intai si intai!
    It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Duminica la noi in targ erau 4 bucati frel2 din 2o08 intre 6500 si 6800.
    taote peste 250k km. Doua dintre ele fara terrain response. Au inceput sa apara la vanzare si frel2 si anticipez ca se vro cumpara cel putin la fel de mult ca si frel 1. Nu trebuie uitat ca si aceasta este un model care nu se mai fabrica.
    Last edited by bratu romeo; 6th December 2018 at 18:10.
    Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0

Moderator LR Freelander
    Data Inscriere
    Jun 2011

Cele care ajung sa se vanda ieftin au cam urmatoatele probleme, caseta de directie, bucsa de legatura dintre cutia de viteze si IRD (difera fata de Freelander 1), cuplaj Haldex, etansare de palier. Distractia asta face peste 1000 euro doar in piese.
    Reading the Owners Manual doesn't hurt.
    NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL
    LRF Td4 CommandShift MY01 5Dr
    LRF Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)
    LRF KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

Data Inscriere
    Apr 2016
    Varsta
    36
    Masina
    Fiat Fullback LX

Plus, au aparut foarte multe modele de FL2 din afara de cand cu scoterea taxei. Diesel, Euro4 si motor de 2174 insemnau o taxa de polutie destul de mare.

In schimb, multe din cele aduse erau pe moarte / cu probleme. Asa ca le bagau la vanzare cat de repede si cat de ieftin se putea. Asa ca pretul la FL2 a cazut mult.

FL2-ul de pe OLX pare de la un samsar. Nici macar nu a fost in stare sa copieze corect datele masinii :D 160 Cp, un 164

M-am lovit de problema asta cand am vrut sa vand FL2-ul meu asta primavara. Mai intai incercasem sa mi-l inlocuiesc cu unul cu o cutie automata, dar nu gaseam decat junghiuri manarite. Pana la urma l-am dat si am luat un Fullback.

Discutii Similare

1. Raspunsuri: 8
    :: 27th December 2013, 14:52
  2. sfaturi pt achizitia unui land cruiser din 2002
    By nooop in forum Discutii generale
    Raspunsuri: 11
    :: 25th July 2010, 23:53
  3. Recomandari privind cumpararea unui Samurai
    By Berti in forum Samurai, SJ, LJ
    Raspunsuri: 36
    :: 22nd August 2008, 16:16