Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Schimbare volan Disco dreapta-stanga


Vizitator costinell

Postări Recomandate

Vizitator costinell

Am tot auzit ca la Defender si Discovery ar fi mai usor de schimbar volanul deoarece ar fi fost proiectate in felul acesta.

Este adevarat?

Care este costul mediu al unui schimb de volan si al celor adiacente?

Multumesc

Editat de mariusg
Ti-am editat titlul ca sa se inteleaga ce vrei sa spui.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco

 

Nu prea am inteles intrebarile tale. Te referi la interschimbabilitatea volan Defender cu Discovery? Ce model Discovery? Volanul fiind doar covrigul, nu? Vrei sa pui alte modele de volan pe aceste modele?

Fii mai explicit.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco

 

Stai linistit si las-o asa cum e. Este o munca enorma, trebuie cumparate piesele necesare, gasita persoana care face asa ceva in mod profesionist (nu cred ca exista in Romania). Si nu in ultimul rind ar trebui omologata din nou.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

In primul rand iti trebuie caseta directie ptr. volan pe stg.,apoi portfuzete stg./dr. (cele de care se prind barile de directie)de model cu volan pe stg,bordul dat jos dupa masina si putin modificat apoi instalatia electrica modificata si inca cateva modificari pe la conducta ambreiaj de la pompa la cilindru.Piese gasesti noi sau sh dupa cum stai cu bugetul.

Land Rover Discovery 300 Tdi,C.V R380 year 98''

it's not a jeep it's a f**king land rover !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

valeu .... e de munca grupa mare ....eu am cumparat un disco 1 din 93 la care s a incercat schimbul de volan si a iesit o mare porcarie ....ca piese ar trebui cam asa :

-caseta de directie

-suportul barii panhard

-panoul de bord ( altfel ramai cu ceva gauri in el)

-ornamentele de pe panoul de bord

-suportul coloanei de volan si pedalierul ( daca nu vrei sa l modifici pe cel original)

-conducta de vacum de la servofrana( se poate si fara)

-cablul de acceleratie(se poate si fara)

-cablajul de sub bord( se poate modifica si ala)

-ansamblu stergatoare cu tot cu brate(daca vrei sa vezi drumul decent)

-neaparat faruri ca bat spre stanga si orbesti lumea pe strada

-cativa metri de conducta de cupru de frana si o trusa de bercuit

-Puntea fata si sasiul nu trebuie modificate avand gaurile gata date

cam atat cred eu as avea nevoie ca sa fac o conversie decenta la un disco 1 din 93

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

pentru disco II din 2001 nu se poate face o asemenea conversie? Intrebarea de baza este trebuie la disco I sau II trebuie schimbat bordul sau este ca la Freelander se schimba partea dreapta cu stanga fara probleme. Bineinteles ca tot ce este pe dedesubt trebuie schimbat, dar macar bordul ramane cel original?

Multumesc

Suzuki Vitara '92 1.6 8V metaltop putin gadilata,

Aprilia Pegaso '97 plus inca ceva utilaje de sosea

Jeep Cherokee 2001 4.0 automatic + GPL sevential putin gadilata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

pentru disco II din 2001 nu se poate face o asemenea conversie? Intrebarea de baza este trebuie la disco I sau II trebuie schimbat bordul sau este ca la Freelander se schimba partea dreapta cu stanga fara probleme. Bineinteles ca tot ce este pe dedesubt trebuie schimbat, dar macar bordul ramane cel original?

Multumesc

Te rog citeste un post mai sus. Scrie clar:

-panoul de bord ( altfel ramai cu ceva gauri in el)

E valabil pentru orice Disco.

Multumesc.

Editat de mariusg

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

pentru disco II din 2001 nu se poate face o asemenea conversie? Intrebarea de baza este trebuie la disco I sau II trebuie schimbat bordul sau este ca la Freelander se schimba partea dreapta cu stanga fara probleme. Bineinteles ca tot ce este pe dedesubt trebuie schimbat, dar macar bordul ramane cel original?

Multumesc

 

La Disco 2, ar trebui schimbat si sasiul,prinderea casetei pe el nu este similara,bara Panhard se prinde de o parte a sasiului,si puntea fata e diferita tocmai din cauza asta.Merge si taiat si sudat ,dar e mare tiganie. Bordul desi pare simetric, nu cred ca permite folosirea in cazul schimbarii postului de conducere;e si un airbag pe acolo. Oricum,eu stiu 2-3 Disco la dezmembrari daca e nevoie de bord,dar nu asta e problema.

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

pentru disco II din 2001 nu se poate face o asemenea conversie? Intrebarea de baza este trebuie la disco I sau II trebuie schimbat bordul sau este ca la Freelander se schimba partea dreapta cu stanga fara probleme. Bineinteles ca tot ce este pe dedesubt trebuie schimbat, dar macar bordul ramane cel original?

Multumesc

 

la ce maldar de fire are discoII sub bord fara cablaj nu m as apuca ca iese o porcarie de te doare capul dupa aia daca de strica ceva .....nu mai tin minte exact cred ca si aeroterma te incurca daca ai aer conditionat tulumba cu evaporatorul e montata cam pe unde iese coloana de volan si pedalele :ha:si sa nu uitam de maneta de frana de mana care e pe partea cealalta si daca vrei sa o pui unde trebuie mai ai nevoiie si de plasticaraia aia unde locuiesc butoanele de geamuri

si la freelander mai trebuie niste plasticuri de pe bord (alea din jurul ceasurilor de bord)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

Re-innoiesc aceasta discutie pentru ca poate intre timp ati aflat pe cineva care poate o asemenea conversie de Disco II si poate impartasiti cu noi. Mai ales ca LandRover sunt masini englezesti prin nascare, multe cu volanul pe partea gresita si mai ales acelea cu dotari multe si in stare tehnica si a caroseriei mai buna.

Suzuki Vitara '92 1.6 8V metaltop putin gadilata,

Aprilia Pegaso '97 plus inca ceva utilaje de sosea

Jeep Cherokee 2001 4.0 automatic + GPL sevential putin gadilata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

Re-innoiesc aceasta discutie pentru ca poate intre timp ati aflat pe cineva care poate o asemenea conversie de Disco II si poate impartasiti cu noi. Mai ales ca LandRover sunt masini englezesti prin nascare, multe cu volanul pe partea gresita si mai ales acelea cu dotari multe si in stare tehnica si a caroseriei mai buna.

 

cea mai buna varianta ....cauti o gloaba daramata prin romanica cu carma la locul ei sasiul in mintile lui si completa..... si aduci un donator englezesc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

Exista o firma specializata in sibiu pentru schimbari de volan de pe o parte pe alta. un amic cu freeelander a facut operatiunea la ei si l-a costat vreo 800 euro. Fara piese,numai manopera..Am inteles ca bordul a ramas original,fiind modular s-a putut pastra.Daca te intereseaza,voi afla nr de telefon. Bafta !

eram mult mai fericit cand nu aveam niciun ban ... mike tyson
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

bordul ramane...dar trebuiesc prelungite fire...ca sa ajunga cablajele pana in stanga.....caseta de directie, stergatoare cu tot cu mecanism, faruri....sudat suportul ce tine coloana de directie...si multa rabdare.....daca o faci singur iti dau un sfat: scoate parbrizul....o sa ai mult mult loc...mai ales cand vei fixa suportul pentru coloana de directie

mult succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

Chiar m-ar interesa cat costa o schimbare deci daca ai putea face rost de un numar de telefon ar fi perfect. Se pare ca Disco II nu prea gasesti prea bune prin Romania si nici chiar prin Germania - la pret decent zic. In Anglia iei un Disco II cu 2000 de lire foarte bun si dotat, deci este de luat in calcul.

Asa ca daca se poate acel numar ar fi perfect.

Suzuki Vitara '92 1.6 8V metaltop putin gadilata,

Aprilia Pegaso '97 plus inca ceva utilaje de sosea

Jeep Cherokee 2001 4.0 automatic + GPL sevential putin gadilata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

Exista o firma specializata in sibiu pentru schimbari de volan de pe o parte pe alta. un amic cu freeelander a facut operatiunea la ei si l-a costat vreo 800 euro. Fara piese,numai manopera..Am inteles ca bordul a ramas original,fiind modular s-a putut pastra.Daca te intereseaza,voi afla nr de telefon. Bafta !

 

mai oameni buni ...nu mai confundati freelanderu' cu discovery ....doar sigla e la fel ....mezinul a fost proiectat in felul asta disco-ul oricare ar fi el NU....ar trebui sa va ganditi in primul rand ca masinile au prostul obicei sa se strice...lasati carma acolo unde e de la mama ei...nu merita efortul si mai ales nu e deloc SAFE sa va jucati de a FRANA DIRECTIA SI INSTALATIA ELECTRICA....am un exemplu concret in curte: un disco la care s a incercat schimbul si a iesti un mega... cu ciuliga aia nu as fi avut curaj sa ma duc pana la colt la paine....de aceea recomand o gloaba cu volan ok completa si donator englez.....cu 2 masini una langa alta ai o sansa sa faci una buna ....ai cleme ai prinderi pt cablaje ai bridele de la conductele de frana si o droaie de alte maruntisuri pe care altfel nu le pune nimeni...si daca nu le folosesti te trezesti cu conducte frecate cablaje roase si nu in ultimul rand o serie de caroserie pe care poti comanda la nevoie piese care teoretic se potrivesc

Editat de nae rx 4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

In postul meu precedent, nr.10 v-am mai spus ceva ce se pare ca a trecut cu mare viteza... si credeti-ma ca e bine documentat, sasiul la RHD este diferit fata de LHD; ca sa se schimbe volanul, trebuie ori taiata o prindere a barii panhard(sageata rosie in poza) cu flexul, de "un meserias priceput" cum sunt cu zecile la noi(=macelar) si sudat in partea cealalta, ori schimbat sasiul cu totul. La masinile 4x4 in general, identitatea masinii este data exact de seria sasiului, deci... e cam complicat.

Recomandarea mea ar fi ca ori LHD din Germania, cu oarece mici probleme ce se pot repara la noi (pentru o achizitie mai convenabila), ori una din Anglia , pastrata RHD, dar problemele de rugina vor fi mari la o masina de cca 10 ani. Plus ca englezii nu le iarta pe bietele LR.

frontunder.thumb.JPG.ad8a621aea3459488cd29a28c9cf72f7.JPG

frontunder.thumb.JPG.c2479092a1616ed49f040cfb3edd7e19.JPG

Editat de flay

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

salut la discovery 1 ,range rover classic si defender se poate schimba volanul de pe dreapa pe stanga la arad

si costul este 1600de euro cu tot cu piese

iar pt discovery 2 costul este 2400 de euro cu tot cu piese

 

mai multe detali la 0747 747 887

:h5

range rover classic

range rover vogue l322 4.4 v8

Nissan skyline R33 GTR :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

salut la discovery 1 ,range rover classic si defender se poate schimba volanul de pe dreapa pe stanga la arad

si costul este 1600de euro cu tot cu piese

iar pt discovery 2 costul este 2400 de euro cu tot cu piese

 

mai multe detali la 0747 747 887

:h5

 

am o gloaba de terrano in ograda la care s a schimbat volanul .....cu tot cu parafoc si bord si aeroterma ......de doua saptamani muncesc sa i fac cablajul sa semene oarecum cu ce trebuia sa fie sau macar sa nu ia foc o sa revin cu pozne inainte si dupa:grin:

 

CONVERSIA A FOST FACUTA LA IASI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Re: Schimbare volan Disco dreapta-stanga

 

Cu "scuzele" de rigoare pentru ca dezgrop un thread atat de vechi, doresc sa stiu daca dupa aproape 4 ani exista cineva in partea de vest a tarii care poate sa faca o conversie decenta la un disco1 si/sau disco2. Amicul in cauza e dispus sa se arunce intr-o astfel de operatiune dar mai greu cu oamenii care intradevar si stiu ce fac. Asadar daca aveti sugestii, va rog....

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare