Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?


pinti

Postări Recomandate

Re: Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?

 

Subscriu la cele spuse de cotizo , si eu zic ca sunt destul de rezistente puntile de IMS , si in plus mult mai ieftine decat cele de patrol sau alte masini ... in plus gasesti grup-uri blocante de aro la care se poate schimba coroana si pinionul de atac pentru a-l aduce la acelasi raport cu cel din fata.

Eu zic ca un ims are nevoie doar de cauciucuri, o alta cutie si motor , eventual upgrade suspensii si e gata de offroad cel putin mediu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?

 

Sunt punti rezistente la indoituri si una alta, dar planetarele lasa un pic de dorit...merge si alt motor, dar fara forjeli si socuri in transmisie ca atuncea le trazneste pe planetare...acceleratia sa o faci in timp...asa pleci normal si dupa blana...la scouri se rup planetarele de Ims...totusi cele de patrol sunt mai rezistente...si eu am punti de Ims,bine spate de Ims, fata de TV ceva mai rezistenta decat cea de fata de Ims...merge si cu socuri dar nu prea mari...

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?

 

Ceva pareri despre motor de hilux, an 94-96, 140 cp, 2,4, ar da bine pe M? Tot studiem, cautam, intrebam... Am gasit un donator in stare mecanica buna la pret de fier vechi

Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?

 

As fi si eu interesat de asa ceva la pret de fier vechi ..

Totusi ar fi cateva remarci ... daca e 2.4 este de 97cp nu e cau deoarece are si uun cuplu foarte bun ...

http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=3268

Probabil are si cutie automata de care marea majoritate fug ... si tabloul e destul de complet

Editat de Gargoyle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?

 

Are Cristi pe 24x lui cu motor de toyota cutie etc punte de Aro pe spate si de TV fata cate grupuri si planetare a rupt nici el numai stie. Nu rezista la CP si turati . Multi cei care fac modificari schimba si rotile cu 34 / 35 etc . Mai rau forta este prea mare. Materialele din vremea repectiva respectau anumite standarte. ( nu uitati totusi ca sunt destul de vechi )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?

 

Totusi exista posibilitatea de a face acele planetarii si in ziua de azi (nu e cine stie ce comedie sunt chiar foarte simple) si cu materialele de azi si TT de azi sigur ar rezista. Nu cred ca ai ajunge la pret cu niste planetare custom la mai mult decat una second de partol spre exemplu ... deci daca chiar se vrea ofroad extrem se poate imbunatati si IMS. (parerea mea nu trebuie sa fiti de acord).

Intradevar la cutie nu este foarte ok ... la fel si seria 24x (sa faci roti custom si sincroane custom nu e tocmai la indemana oricui) de aceea un motor + o cutie (adevarata) ar fi un prim upgrade necesar.

 

Intradevar noi nu faceam katana pe acea vreme, nu facem nici azi dar materiale ca ei avem si noi si si TT-uri ca ei putem sa facem.

Editat de Gargoyle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?

 

Are Cristi pe 24x lui cu motor de toyota cutie etc punte de Aro pe spate si de TV fata cate grupuri si planetare a rupt nici el numai stie. Nu rezista la CP si turati . Multi cei care fac modificari schimba si rotile cu 34 / 35 etc . Mai rau forta este prea mare. Materialele din vremea repectiva respectau anumite standarte. ( nu uitati totusi ca sunt destul de vechi )

 

Cristi are aro 324 deci face parte din gama 32x...Aro lui este lung si greu, planetare subtiri,grup blocabil pe spate...eu unul nu ma mir ca rupe...are punte pe spate de Aro 24x cu grup blocabil....Planetarele de aro 24x sunt aproape jumate cat cele de Ims...cele de Ims sunt aproape la fel de graoase cu ale patrolului,bineneteles difera materialul...OTEL JAPONEZ:grin:

Editat de fulgeras
Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?

 

As fi si eu interesat de asa ceva la pret de fier vechi ..

Totusi ar fi cateva remarci ... daca e 2.4 este de 97cp nu e cau deoarece are si uun cuplu foarte bun ...

http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=3268

Probabil are si cutie automata de care marea majoritate fug ... si tabloul e destul de complet

Mersi de incurajare! Se pare ca nu este cutie automata pe ala ci manuala 5+1. Asa zice omu`. Imi a de gandit, el zice ca are 140 cp, din ce vad pe specificatiile puse de tine, are mai putin... Motoru zice ca a fost blocat, dar s-a refacut... "merge ff bine" zice omu... Atat doar ca imi place la nebunie caroseria de M, ca altfel era in Uk dupa un Defender brici...

Editat de catasebi
Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?

 

Din ce stiu eu sunt motoare bunicele cele de 2.4 , dar si consuma ceva ... iar dim punct de vedere a mecanicii sa sti ca nu sunt foarte fiabile (daca dai un search scurt pe E-bay o sa vezi cateva cu garnituri de chiuloasa arse cateva cu pistoane sparte etc ... bineinteles ca toate pot sa aiba probleme de astea ...)

Totusi la ce pret il da omu ? Sa stim si noi daca merita sau nu ...

 

Ca si putere sigur nu are atat ! cel de 3000 TD are intradevar 163CP dar nu e bun pt IMS-ul nostru de toate zilele .

Editat de Astral
MERITA , nu "se merita" http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Ce motor sa bag sub capota de M 461 ?

 

Intrebare ca nu am inteles deloc, explicat pentru incepatori. Ce e nasol la motorul de Brasov? ala de 3.2? e puturos? nu iesi din noroi cu el? nu urca panta (my mystake)-? evident nu in offroad extrem si pus pe IMS cu a lui cutie originala.

 

Care este marimea la jante + cauciucuri pentru motorul respectiv + cutia originala?

Editat de Ripman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare