Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !


shark

Postări Recomandate

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

Multumesc pt unire.

Normal ca daca nu corespunde masina imi ia talonul. Intrebarea este daca nu il prezint/uit acasa (chiar e posibil, ca eu sunt tare zapacit) ce poate face? Stiu ca poate da telefon la sectie si sa intrebe acolo detalii, insa chiar are in masina laptop ca sa vada acolo, pe loc, toate datele din talon?

Sau, ca sa reformulez, el va vedea o masina cu 5 portiere, 5 locuri, 2 in fata si bancheta in spate si perete despartitor dupa banchete. Chiar ar putea sari in ochi la o astfel de masina ca are doar 2 locuri? Cred ca in primul rand il intereseaza daca e a mea (nu-i furata) si daca are ITP valabil, nu?

Chiar daca suna sa sediu si se intereseaza, oare intreba in mod sigur si de numar de locuri?

 

 

Haha, da banuiam ca ajungem si aici. Deocamdata am doar doua poze, "...de pe drumul de costisa / care vine de la Munich..." ca nu m-am putut abtine ca pe drum sa nu iau macar un pranz "in natura" urcat chiar acolo sus, pe portbagajul ala. Cainele e al unui cioban din zona, care s-a mirat putin de nebunul ca trece pe langa oi cu "camionul" dar s-a prins repede ca e rost de mancare si a devenit brusc amic.

 

[ATTACH=CONFIG]124557[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]124558[/ATTACH]

 

shark, ti-am urmarit impresionat calvarul prin care ai trecut. Pana in 2010 aveam si eu un Defender 90 pe care l-am folosit 6 ani si care mi-a adus satisfactii deosebite (dar asta ar fi alta discutie). Mai aveam pe langa Defender inca o masina iar din motive personale (nu au importanta detaliile, dar oricum nu datorita unor nemultumiri fata de Defender) am hotarat sa le vand pe amandoua si sa achizitionez o singura masina buna la toate care pana la urma a fost un Mitsubishi Pajero 3,2 DI-D Intense SWB (varianta scurta cu 2 usi) pe care am primit-o in septembrie 2010. Imediat i-am facut transformarea in autoutilitara N1 la reprezentanta Mitsubishi, am primit cartea de identitate urmand ca la inmatriculare sa o infoliez la RAR si sa-i fie trecut proprietarul de catre Politie. Modificarea a constat in demontarea banchetelor spate si a centurilor si montarea in spatele locurilor din fata a unui panou din rama metalica cu plasa original Mitsubishi care se foloseste ca accesoriu la varianta lunga montat in spatele banchetei spate daca vrei sa tii un caine in masina.

La acel moment (adica in octombrie 2010), reglementarea privind taxa de poluare baga in aceiasi oala autoturismele M1 cu autoutilitarele N1 iar taxa ar fi fost de cca 6400 euro (motorul ne avand filtru de particule), singurul avantaj ca N1 ramanand impozitul anual de 480 lei/an. Daca as fi stiut ca de la 1 ianuarie 2011 se va schimba OG -ul, mai tineam in garaj masina (circulasem 3 luni cu numere rosii), dar asa , ne avand 6400 euro, in 8 decembrie 2010 am inmatriculat-o in Bulgaria. Ca sa o inmatriculez in Bulgaria ca si autoturism M1, a trebuit sa o readuc la configuratia de originala de M1 (adica sa-i remontez eu bancheta spate si centurile - aici a fost mai complicat pentru ca au trebuit demontate panourile laterale interioare).

OG-ul nou care a aparut la 1.01.2011 facea distinctie intre autoturisme M1 si autoutilitare N1 privind taxa de prima inmatriculare, la N1 fiind acuma de doar 625 euro!

Inainte de expirarea anului de la inmatricularea in BG am inceput demersurile la RAR. La prima discutie mi-au spus ca nu sunt sanse, ca degeaba am cartea de identitate pentru N1 primita in 2010 (si care inca nu avea trecut proprietarul) pentru ca intre timp masina a fost vanduta firmei bulgaresti care mi-a facut inmatricularea, eu acuma urmand sa folosesc acel contract de vanzare-cumparare nedatat pe care il aveam din partea firmei si prin care firma imi revindea masina (cine si-a inmatriculat in Bulgaria stie).

Am lasat copii dupa toate actele (romanesti si bulgaresti) la RAR, urmand sa vina o aprobare de la Bucuresti, dar fara prea multa speranta de rezolvare. Pana la urma m-au chemat la RAR si a ramas sa aduc masina din nou in configuratia de N1(adica demontare bancheta spate si centuri si remontare panou) in vederea reomologarii, sa faca fotografii si sa se trimita dosarul la Bucuresti.Pana la urma a venit aprobarea! M-a costat cca 750 RONI reomologarea iar la final mi-au infoliat cartea de identitate, mi-au facut si ITP-ul, am primit un certificat de autenticitate si am putut merge la firma de intermediere pentru dosarul de inmatriculare (bineanteles dupa ce am fost la ANAF cu traducerea cartii bulgaresti + restul actelor si am platit cei 625 euro taxa, in RONI). Deci in acest moment in talon apare N1, cu 2 locuri. Din cate am inteles, controale pe sosea sunt abilitati sa faca doar RAR iar ei opresc in special masinile de transport persoane, nu masinile de teren. Oricum, panoul acela despartitor l-am demontat iar din bancheta spate am remontat partea de 1/3 stanga (un loc) dar pe care il tin in mod normal rabatat iar in spate tin o cuva de plastic cu margini inalte. Pe sosea sunt doar maxim 2 persoane si nu cred ca daca RAR-ul ar opri masina ar face caz de faptul ca nu exista acel panou despartitor.

Stie cineva mai multe detalii privind modul in care face RAR-ul verificarile si daca se implica si Politia Rutiera in verificari legate de configuratia interna la autoutilitare N1?

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

Nu iti verifica nimeni numarul de banchete, centuri, panou despartitor la o asemenea masina. Nu se complica, cand stie ca tu le poti pune la loc si te duci la orice RAR sa verifice. Singura problema este de persoane. Cand vad autoutilitara asta este prima grija.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

Nu iti verifica nimeni numarul de banchete, centuri, panou despartitor la o asemenea masina. Nu se complica, cand stie ca tu le poti pune la loc si te duci la orice RAR sa verifice. Singura problema este de persoane. Cand vad autoutilitara asta este prima grija.[/quote

 

Cel putin masina mea, masina de teren cu 2 usi, din exterior nu spune nimic ca la interior ar fi amenajata ca autoutilitara (adica fara bancheta spate si fara centurile spate), aceasta rezultand doar din talon.

Am inca o intrebare, cam offtopic, dar poate imi da cineva un raspuns: vad ca in noul model de talon (european) nu se mai mentioneaza dimensiunile normale ale rotilor (doar in CI), lucru care in vechiul model de talon se trecea. Cum te poate verifica RAR-ul sau Politia rutiera daca esti in regula?

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

Am inca o intrebare, cam offtopic, dar poate imi da cineva un raspuns: vad ca in noul model de talon (european) nu se mai mentioneaza dimensiunile normale ale rotilor (doar in CI), lucru care in vechiul model de talon se trecea. Cum te poate verifica RAR-ul sau Politia rutiera daca esti in regula?

 

Foarte simplu, din momentul inmatricularii Politia are datele masinii (ce scrie in CIV) in baza de date, e de ajuns sa ceara prin statie dupa nr de inmatriculare.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

Am inca o intrebare, cam offtopic, dar poate imi da cineva un raspuns: vad ca in noul model de talon (european) nu se mai mentioneaza dimensiunile normale ale rotilor (doar in CI), lucru care in vechiul model de talon se trecea. Cum te poate verifica RAR-ul sau Politia rutiera daca esti in regula?

 

De aproximativ 2 luni de zile merg cu Discovery 1 autoutilitara, 5 usi. Anvelope 235/85/16, bara fata schimbata (neomologata), lift, fara panou despartitor, inmatriculata in Romania (in rest conform CIV). M-a oprit politia, in Pitesti, pentru control de rutina (cred), au verificat actele (talon, asigurare si vigneta), ne-am salutat si am plecat mai departe!

Nu spun ca este o regula, dar....

Editat de osmos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

Am inca o intrebare, cam offtopic, dar poate imi da cineva un raspuns: vad ca in noul model de talon (european) nu se mai mentioneaza dimensiunile normale ale rotilor (doar in CI), lucru care in vechiul model de talon se trecea. Cum te poate verifica RAR-ul sau Politia rutiera daca esti in regula?

 

De aproximativ 2 luni de zile merg cu Discovery 1 autoutilitara, 5 usi. Anvelope 235/85/16, bara fata schimbata (neomologata), lift, fara panou despartitor, inmatriculata in Romania (in rest conform CIV). M-a oprit politia, in Pitesti, pentru control de rutina (cred), au verificat actele (talon, asigurare si vigneta), ne-am salutat si am plecat mai departe!

Nu spun ca este o regula, dar....

 

 

salut,

ai transformat-o in autoutilitara sau asa ai luat-o de afara ?

daca asa ai luat-o, ai intampinat vreo problema la RAR sau inmatriculare ?

merci

DEFENDER 110 Pickup

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

salut,

ai transformat-o in autoutilitara sau asa ai luat-o de afara ?

daca asa ai luat-o, ai intampinat vreo problema la RAR sau inmatriculare ?

merci

Salut KYK! Asa a luat-o de la olandezi:http://forum.club4x4.ro/showthread.php?37712-Topic-de-prezentare-a-membrilor&p=749554#post749554

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

salut,

ai transformat-o in autoutilitara sau asa ai luat-o de afara ?

daca asa ai luat-o, ai intampinat vreo problema la RAR sau inmatriculare ?

merci

 

Din ratiuni fiscale olandezii transforma multe tipuri de auto in autoutilitare. (nu am vazut LR Discovery cu acest statut din fabrica).

RAR-ul facut la prima infatisare, cu ITP si certificatul de autenticitate, fara probleme. (gratarul despartitor a fost montat in prealabil)

Finantele si Politia, in baza cartii de identitate, au indeplinit formalitatile ulterioare.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, da-mi un PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

Nu iti verifica nimeni numarul de banchete, centuri, panou despartitor la o asemenea masina. Nu se complica, cand stie ca tu le poti pune la loc si te duci la orice RAR sa verifice. Singura problema este de persoane. Cand vad autoutilitara asta este prima grija.

 

Mi se pare si mie firesc sa nu-si bata capul nimeni cu detalii gen perete despartitor la o utiltiara cu 5 portiere. Eu am scos peretele ala stupid de cum am inmatriculat-o si am fost cu ea si la moldoveni, dupa motorina, si nu m-a intrebat nimeni despre peretele ala, nici politia nici vamesii, si chiar au fost foarte meticulosi.

Ba chiar cand am fost una dintre ultimele dati la RAR pentru omologare (cum am povestit mai sus) unul din ingineri care nu cunostea povestea m-a intrebat ce-i cu peretele ala acolo asa pana sus, transport animale? I-am explicat eu ce si cum dar tot n-a fost prea convins de ultilitatea peretelui iar cand a venit inginerul cu care lucrasem pana atunci i-a spus pe scurt tarasenia, iar asta a remarcat: "cum dom-le, perelete ala asa trebuie acolo, in dreptul geamurilor portierei din spate?" Apoi au ridicat amandoi din umeri: ... Bucurestiu' ... Si gata.

 

Problema mea este alta. Care ar fi cea mai neagra situatie daca prind un control RAR cand sunt cu sotia si cu cele 2 fete ale mele (de gradinita) in scaunelele lor speciale pe bancheta spate montata ILEGAL :tk1cand merg in concediu la munte? (asta ar fi singura situatie cand as avea nevoie de 4 locuri in masina).

Mi se poate suspenda talonul si primesc dovada fara drept de circualtie? Ce inseamna asta "fara drept de circulatie"? Pot duce masina acasa si atat, sau e musai s-o abandonez in camp, printre coioti, bufnite si tigani la 11:59 noaptea? Practic imi trebuie 5 min si o cheie de 13 sa o aduc in configuratia din talon si gata, e conforma!

Cine stie practic mai multe despre asta il rog sa ma lamureasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

Mi se poate suspenda talonul si primesc dovada fara drept de circualtie? Ce inseamna asta "fara drept de circulatie"? Pot duce masina acasa si atat, sau e musai s-o abandonez in camp, printre coioti, bufnite si tigani la 11:59 noaptea? Practic imi trebuie 5 min si o cheie de 13 sa o aduc in configuratia din talon si gata, e conforma!

Cine stie practic mai multe despre asta il rog sa ma lamureasca.

 

O duci acasa pe platforma. Mai nou, iti ia si numerele de imatriculare.

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

O duci acasa pe platforma. Mai nou, iti ia si numerele de imatriculare.

 

OK, poti sa mai detaliezi putin te rog? Asadar masina ramane imobilizata langa echipa RAR.

Cum se procedeaza cu pasagerii? (sa presupunem ca sunt conditii de iarna, ninsoare sau ploaie, eventual noapte). Risca ei sa ma trimita cu familia la plimbare pe jos, pe langa DN-ul pe care m-au oprit? Si unde sa ma duc?

Apoi, cum se procedeaza cu masina. Cine ii asigura paza acolo daca eu plec sa fac rost de platofrma si ea e imobilizata?

 

In esenta printr-o astfel de masura mi se perecliteaza siguranta proprie (sunt pus sa merg pe jos undeva, fara sa existe musai traseu pietonal) si imi este primejduita integritatea bunurilor (masina este blocata in drum).

Chiar mi se pare foarte periculos. Sigur nu am voie sa circul pana acasa cu ea asa?

Teoretic si legal intr-o astfel de situatie stiu ca masina nu corespunde tehnic. Punct.

Practic insa, a transporta 4 persoane intr-un auto ce a fost produs in varianta 9 locuri (asa e defenderul 110) si reomologat (modificat minor) pentru 2 locuri nu poate fi asa de grav. Nici nu se compara cu a transporta 4 persoane intr-o dacie papuc de 2 locuri (adica 2 persoane musai sa stea in bena).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

OK, poti sa mai detaliezi putin te rog? Asadar masina ramane imobilizata langa echipa RAR.

Cum se procedeaza cu pasagerii? (sa presupunem ca sunt conditii de iarna, ninsoare sau ploaie, eventual noapte). Risca ei sa ma trimita cu familia la plimbare pe jos, pe langa DN-ul pe care m-au oprit? Si unde sa ma duc?

Apoi, cum se procedeaza cu masina. Cine ii asigura paza acolo daca eu plec sa fac rost de platofrma si ea e imobilizata?

 

In esenta printr-o astfel de masura mi se perecliteaza siguranta proprie (sunt pus sa merg pe jos undeva, fara sa existe musai traseu pietonal) si imi este primejduita integritatea bunurilor (masina este blocata in drum).

Chiar mi se pare foarte periculos. Sigur nu am voie sa circul pana acasa cu ea asa?

Teoretic si legal intr-o astfel de situatie stiu ca masina nu corespunde tehnic. Punct.

Practic insa, a transporta 4 persoane intr-un auto ce a fost produs in varianta 9 locuri (asa e defenderul 110) si reomologat (modificat minor) pentru 2 locuri nu poate fi asa de grav. Nici nu se compara cu a transporta 4 persoane intr-o dacie papuc de 2 locuri (adica 2 persoane musai sa stea in bena).

 

DPDV legal, in momentul de fata vehiculul este omologat ca fiind cu 2 locuri, in momentul in care transporti inca 2 pasageri, practic ii transporti in partea de cargo a vehiculului, ceea ce este interzis.

In momentul in care aduci modificari neautorizate unui vehicul (fara omologare) acesta pierde dreptul de circulatie, si esti obligat sa refaci ITP-ul la RAR, cu vehiculul in configuratia din omologare.

Deplasarea pasagerilor catre destinatie nu intra in grija si atributiunile celor de la RAR. Cel mult va vor trimite cu un echipaj de la Rutiera pina in prima localitate.

Cat despre vehicul, este fix treaba ta, indatorirea lor este sa verifice si sa se asigure ca vehiculul nu va mai circula pe propriile roti pina la reglementarea situatiei.

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

Mda, asta este o explicatie cu adevarat competenta. Multumesc.

 

Incet-incet discutia aluneca spre subiectul 2: in aceasta situatie orice om normal ar merge la RAR pentru a omologa si bancheta spate (repet, masina este produsa in configuratie 9 locuri).

Am incercat deja (la ultima intalnire cu inginerii) si mi s-a spus sec: NICIODATA nu va omologa Bucurestiul bancheta spate!

De ce?

N-au putut/n-au vrut sa raspunda.

Asadar de ce nu pot omologa bancheta spate? Exista vreo norma tehnica ce ar putea interzice asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare/omologare 4x4 (LR Defender) ca AUTOUTILITARA !

 

Nu omologhezi bancheta spate, ci toata masina. Citeste cu atentie postul meu.

Daca mai ai dubii da-mi un pm si ne auzim pe tf.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare