Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jeep Club Romania - probleme diverse


alin-jeep

Postări Recomandate

Buna seara

 

De ceva vreme ma macina unele probleme legate de acest club

 

........totul a inceput ,zic eu ,cu ideea lui @macfero de a se face o intalnire a posesorilor de automobile marca JEEP :br.Aceasta a si avut loc si se pare ca a fost o reusita.:br

A urmat IDEEA lui @worldscape de infiintare a ,,jeep ownners club ,,(ma chinuie engleza) .Toate bune si frumoase .Foarte buna idee ,toata lumea a fost in al noualea cer. Toti am vrut sa fim membrii fondatori ,multe ,multe postari,idei ,variante de nume :br:br:br,pana la un moment dat ,cand totul a amutit.........OARE DE CE ?

Parerea mea este ca incet,incet JEEP CLUB ROMANIA se transforma in JEEP CLUB BUCURESTI si asta nu-mi place ,cel putin mie.Si acum o sa enumer din ele

-s-a cautat o perioada lunga de timp spatiu ptr. sediu social.Au fost cateva oferte printre care si a mea ,propunere care a fost ,,salutata ,,de @ipampu,a venit cu un raspuns foarte interesant.Pana la urma s-a gasit locul ,dupa multe,multe ,,INTERVENTII,, unde? in BUCURESTI

OARE este obligatoriu ca un club de OFF-ROAD sa fie in capitala ?Mi s-ar parea mai potrivit in inghesuiala de acolo sa fie un club de masini gen Fiat Seicento,Smart,Wv Lupo,si ceva electrice

La un moment dat eu am postat o declaratie de interes in acest CLUB ,nimeni nu a avut nici un raspuns desi speram sa mi se alature si altii (???)

-Mi s-a parut ca parerile noastre nu prea conteaza, mai putin propunerea mea cu denumirea ptr,care imi pare rau ca s-a irosit

-Nu credeti voi ca ne vin prea multe ordine si legi din CAPITALA pe care le simtim cu totii ,mai este nevoie si aici de Bucuresti ?

-Nu mi se pare normal ca @heavyD si alti ,,GREI,, ai Forumului sa nu spuna nimic

-Am propus un recensamant ,totul a mers bine pana cand STOP,de atunci eu am cunoscut multi alti posesori de JEEP dar care nu s-au declarat

OARE DE CE ?

-S-a propus o noua intalnire ........locatia .........Bucuresti ,celelalte propuneri............pauza

-Foarte interesant cum din atatea oferte de membrii fondatori s-au ales doar unii ,pe care nu-i stie nimeni si cine i-a ales si cine l-a ales pe acela sa aleaga .

-Poate eu nu sunt destul de bine informat ,poate am fost eu lasat la o parte cu interesul NON PROFIT pe care-l am in acest club

-Ma deranjeaza foarte mult ca am pus suflet ptr. infiintarea acestui club

-Intr-adevar oricine poate sa faca o astfel de asociatie ,costurile nu sunt mari,daca Laur a ales s-o faca esta e ,este clubul lui atunci

-S-a creeat SITE-ul....OK,am fost invitat sa ma inscriu.Nu stiu ENGLEZA ,eu sunt Roman in Romania de ce trebuie sa comunicam intre noi Romanii in Engleza ? O sa mergem pe muntii ,poate,o sa vorbim in engleza ?

-Urmariti inscrierile la IMPOTMOLIADA ,Bucuresti,Bucuresti,Bucuresti ( nu am nimic impotriva actiunilor UMANITARE DACA SUNT intr-adevar UMANITARE)

-Baieti n-am nimic cu voi Bucurestenii, ce am ,am cu acest club

 

CONCLUZIA (mea)

 

JEEP CLUB ROMANIA = JEEP CLUB BUCURESTI ?????????????

 

 

ALIN

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep club romania

 

As zice sa fii putin mai clar in exprimari ca altfel lasi loc la interpretari nedorite.......Cum ar fi, de exemplu, ca ai indoieli asupra scopului umanitar al Impotmoliadei.........Ca, de fapt, tu ai o problema cu Clubul Jeep, este o treaba, dar incearca sa nu amesteci mere cu pere ca va iesi o....varza !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep club romania

 

Salut!

 

Pe mine m-ai pierdut pe "traseu"...

 

Nu vad problema daca e clubul in Bucuresti sau in Sinaia... Din partea mea sa fie in Iasi! De ce e locatia o problema?

 

"-Nu credeti voi ca ne vin prea multe ordine si legi din CAPITALA pe care le simtim cu totii ,mai este nevoie si aici de Bucuresti ?" - Asta mi s-a parut cea mai tare! :ha:

 

Eu zic sa ne calmam si sa incercam sa purtam o discutie cat mai clara si constructiva. Parerea mea sincera e ca postul tau nu incurajeaza genul asta de discutie. Dupa cum ziceam, eu nu am inteles nimic. E posibil sa fie vina mea ca nu am inteles nimic - din pacate nu petrec atat de mult timp pe forum si nu am apucat sa citesc tot (asadar, este posibil sa fi "scapat" eu ceva - daca este cazul, mea culpa).

 

Jeep rulz!

Jeep Grand Cherokee WJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep club romania

 

deci ca sa fi membru in club trebuie sa stii engleza musai si neaparat in dialogul cu alti membrii din tara? :ha:

 

la naiba...nu cunosc decat romana ....franceza si un pic maghiara

 

se pare ca trebuie sa ma apuc de invatat limbi straine ....acum la batranete :grin::grin::grin:

 

 

daca e Jeep Club Bucuresti...e ok.......nu e nimic rau in a face Jeep Club Brasov ...sau alta locatie....ca filiale a unui Jeep Club Romania

 

 

ca propunere de locatie a unei intalniri anuale...se poate alege zona centrala a tarii va fi cam aceeasi distanta parcursa si de cei din Oradea....si de cei din Craiova....si de cei din Galati

 

Aline te inteleg.....engleza ma omoara si pe mine :grin:

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep club romania

 

nu vreau sa tin parte nimanui pt ca personal nu am cunoscut pe niciunul dintre voi deci nu am dece sa o fac.

dar la inceput cand propus infintarea acestui club lista de propuneri a fost deschisa si tind sa cred ca s-a luat in calcul bucuresti doar pt simplu fapt ca aici sunt membri fondatori,iar daca acesti sunt solicitati sau au de facut anumite chesti la autoritatile locale si statale ste mult mai usor sa te duci langa casa decat sa stabat 500km ca sa ma duc la nu stiu ce primarie ca am fost solicitat in privinta clubului despre nu stiu ce lamurire.

singura mea parere de rau este ca in acea perioada chiar stateam rau si financiar si emotiv(probleme in familie) pt ca imi doream mult sa fac parte dintre membri fondatori.

nu m-am implicat pina acum in nicio activitate de acest gen si tare mult mi-ar place sa fiu implicat intr-un astfel de proiect.

 

nu vreau sa se simt nimeni ofensat dar intradevar acest club are deja de la inceput un iz comercial,ceea ce nu ar trebuii sa se antample,dar pina la urma ce nu are pe lumea asta tendinte comerciale?(este pur parere personala)

dar timpul va lamurii pe toata lumea cine a avut dreptate si cine nu.

chiar si acet forum devine din ce in ce mai comercial si se bazeaza din ce in ce mai mult pe publicitate si comert.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep club romania

 

Buna seara,

 

majoritatea proprietarilor de Jeep care au participat la Jeep Club Romania sunt din Bucuresti!

Ma indoiesc, ca ei fiind majoritatea, sa le convina se se deplaseze 300km ptr o simpla intrunire :grin:

 

Sper si cred ca in viitor vor fi si in tara unele intruniri ("adunari") sub numele Jeep Club Romania!!!!!!!!

 

Am ramas si eu in urma cu "stirile" si chiar nu stiu cine este membru sau cati sunt deja.

 

Marius

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Club Romania - probleme diverse

 

Neata' Buna Tuturor,

 

1. limba romana

in primul rand Jeep Club Romania are ca si limba de discutie, citire, scriere, gandire: limba romana si vom face astfel incat si pe http://www.clubjeepromania.ro si pe http://www.clubjeepromania.ro/forum sa nu mai fie vreo urma de limba engleza.

Am dori sa avem si o versiunea in limba engleza cel putin a site-ului dar asta are de-a face doar cu ideea de carte de vizita si pe care si altii sa o poata intelege.

Multumim de observatii si vom face aceste modificari iar pe viitor vom fi atenti sa excludem din vocabularul paginii de web limba engleza pentru sectiunea in lb. romana. Vreau doar sa fac o precizare legat de activitatile Club Jeep Romania (Jeep Academy, Jeep Camp, Jeep Adventure, Jeep Tour, etc) acestea sunt Linile Directoare (Guidlines) care ne-au fost impuse pentru afiliere de catre JeepClubInternational.com. Dar repet traducerea lor in Lb. Romana nu va fi absolut nici o problema. Eu sunt sibian iar pentru cei care doresc sa stie cu cine vorbesc pana apucam sa ne vedem sunt liberi sa caute pe net "ionut pampu". In putinul timp liber si din pasiune pentru Jeep sper si doresc sa apuc sa fac cate ceva bun alaturi de dvs. in cadrul acestei asociatii.

 

2. legat de apartenenta si zone geografice:

Sunteti bineveniti toti posesorii de Jeep de orice fel si din orice an, din Romania (membrii) si din afara ei (simpatizanti) si care doresc sa adere si sa-si aduca intr-un fel sau altul aportul direct/indirect la activitatea asociatiei. Va multumim!!

Am inceput cu Bucuresti pentru un motiv foarte simplu si deja explicat chiar pe acest forum: foiala dupa hartii si pe la autoritatile care era musai sa fie facuta aici in Bucuresti (SGG, Min Justitiei de ex numai). Pentru acelasi motiv am mers pe transparenta 100%.

 

Nu am spus niciodata ca NU este posibil deschiderea vreunei sucursale in tara.

 

Repet ORICE IDEE/PROPUNERE este binevenita!

Nota:

Impotmoliada ca si eveniment umanitar (pentru mine este prima Impotmoliada) este un eveniment al altui club decat Club Jeep Romania si la care am fost invitati sa participam ca oricare altul de aici.

 

 

3. Caracterul NON-PROFIT

ClubJeepRomania este si va ramine o ASOCIATIE NON-PROFIT si nu o societate comerciala.

Daca credeti ca "izul comercial" exista sau este mai mult sau mai putin pregnant va rog sa o spuneti deschis aici sau pe http://www.clubjeepromania.ro/forum.

 

4. Evenimentele Jeep Club Romania

Vom incerca ca incepand cu 2012 sa organizam intalniri la care toti membrii asociatiei Jeep Club Romania sa poata lua parte fara a fi nevoie sa strabata tara de la un capat la celalalt.

Propunerile de orice fel inclusiv locul/data intalnirilor noastre le vom discuta la fel, deschis, pe http://www.clubjeepromania.ro/forum

 

 

5. Situatia actelor asociatiei

Actele JeepClubRomania sunt la judecatoria sectorului 1, urmand sa primim personalitatea juridica.

Pasii urmatori obtinerea codului fiscal + deschiderea unui cont bancar pe numele asociatiei.

Patrimoniul initial al asociatiei depus si varsat la Banca Transilvania de catre

Laur Turcanu, Onutu Alexandru si subsemnatul (Ionut Pampu) este de 700 RON.

 

 

Pentru orice alte nelamuriri, calrificari eu voi ramine deschis sa le discutam fie aici fie pe forumul asociatiei Jeep Club Romania sau telefonic DUPA ora 17:00 de Luni-Vineri (0723 591 423).

 

Multumesc tare mult pentru observatii si as dori sa veniti cu propuneri privind coordonatele urmatoarei noastre intalniri (loc, data). La Impotmoliada sper sa avem de partea noastra si reprezentantii AutoItalia.

 

 

Eu personal le multumesc administratorilor acestui forum (club4x4.ro) pentru ajutorul dat si sper ca gazduirea acestor discutii ca de altfel si altele aici sa fie de bun augur in sensul ca transparenta si franchetea sa fie la locul lor ca si pana acum.

 

Numai bine si o saptamana cu mult spor!

 

Ionut

 

PS: Orice Idee, Propunere si Ajutor concret sunt binevenite!

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Club Romania - probleme diverse

 

... si in completarea celor spuse de Ionut Pampu:

 

1. Chiar vrem sa existe comunitati zonale ale aceste asociatii in toata tara, si asta este si unul din punctele regulamentului !

 

2. Pentru ca asest club sa poata fi util membrilor sai si comunitatii JEEP-erilor, unul dintre principalele sale scopuri este incheierea de parteneriate cu terti furnizori de servicii si piese de schimb pentru toti Membrii Clubului din ROMANIA !

 

3. ... privitor la lb. engleza: limba oficiala a situ-ului este lb. romana cu exceptia unor sectiuni dedicate Jeep Club International, pe de alta parte, in forumul intern, o serie de meniuri raman deocamdata inlb. engleza, pana se va optimiza forumul, momentan este un forum free !

 

... va stau la dispozitie pentru orice alte intrebari si lamuriri,

 

Cu stima,

 

Laur

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Club Romania - probleme diverse

 

Atunci citeste de doua ori inainte sa dai "submitt" si evita sa lasi loc la interpretari, cum ti-am zis mai sus.......

 

In concluzie, daca doar mie ai gasit de cuviinta sa-mi raspunzi, sa inteleg ca restul problemelor ridicate de tine, au fost rezolvate prin raspunsurile detaliate ale colegilor tai de Club ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Club Romania - probleme diverse

 

propun ca toate discutiile strict legate de jeep club romania sa fie postate pe forumul acestuia,nu de alta dar incepem sa ne uitam cand acolo cand aici si riscam sa avem acelesi discutii si poatari si colo si dincolo sau mai rau,nu mai ti minte unde anume ai postat o anume parere/informatie/sfat.

 

plus de alta incep deja a fi rufe care se spala in familie:wink:

Editat de hdragos
Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Club Romania - probleme diverse

 

Buna ziua

 

@astral-multe dintre probleme s-au clarificat la telefon si PM ,oricum i-am rugat pe colegi sa puna pe forum raspunsurile ,problemele nu sunt ale mele particulare si nu este cazul sa se justifice fata de mine -este un interes comun Club Jeep Romania sau asa ar trebui sa fie .

-Consider ca baietii :clbar trebui sa -mi multumeasca ptr.ca am dat ,,refresh" acestei probleme care cam stagna,indiferent de ,,tonul"pe care a avut loc discutia :h5

-@hdragos- fiecare are dreptul de a alege daca ramane pe acest forum,trece in alta parte,sta pe amandoua sau pe mai multe sau pe niciunde ....NU ?

 

ALIN

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Club Romania - probleme diverse

 

@alin-jeep:

 

1. forumul Club4x4 este un forum incontestabil al miscarii 4x4 din Romania

 

2. forumul/clubul JEEP CLUB ROMANIA este un forum/club destinat membrilor, simpatizantilor si posesorilor de masini JEEP din Romania

 

Jeep Club Romania a fost creeat din nevoia de schimb de informatie despre masinile JEEP, furnizori de piese si consumabile din tara si din import, detalii tehnice, unul din motivele principale fiind lipsa unei Reprezentante Jeep in Romania ( Auto Italia nu este decat un SRL cu statut de dealer auto care este din intamplare si singurul importator autorizat in Romania ...si este praf in tot ceea ce priveste informatii, retea de service la nivel national , know-How, etc...)

 

... daca ai fi ajuns la Codlea, ai fi observat ca peste jumate dintre discutii s-au purtat versus lipsei de informatii de la fostii / actualii dealeri Jeep catre clienti, s-a ajuns la un paradox si anume ca un simplu posesor de Jeep dupa ce intampina zeci de bariere informationale si de achizitie de piese si consumabile, ajunge sa aiba mai multe cunostiinte decat personalul unui Distribuitor Autorizat !

 

... un alt motiv foarte important este faptul ca cei de la Chrysler cunosteau o parte din aceste probleme, fapt pentru care dupa cateva discutii avute cu ei ( si te asigur ca au fost in lb. engleza ) ne-au dat si acceptul lor oficial pt. infiintarea acestui Club, cu cateva conditiii insa ( respectarea guidline-urilor lor si a promovarii brand-ului JEEP ).

 

Si nu numai...Prin primirea Jeep Club Romania in mijlocul familiei Jeep Club International se poate aduce si un mare aport de Imagine Romaniei si anume exista posibilitatea sa aratam ca putem sa fim uniti si sa organizam o serie de manifestari care ne pot califica pt. organizarea unui Jamboree in Romania cu participatie de la toate Cluburile Jeep din Europa !!!

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Club Romania - probleme diverse

 

-@hdragos- fiecare are dreptul de a alege daca ramane pe acest forum,trece in alta parte,sta pe amandoua sau pe mai multe sau pe niciunde ....NU ?

 

ALIN

cu siguranta ai dreptate dar in acelasi timp cred ca m-ai inteles gresit,eu nu am facut nici macar o aluzie la faptul ca detinatori/simpatizanti ai marci jeep trebuie sa se retraga sau sa nu mai activeze/posteze pe acest forum.

Insusi eu o vai face in continuare,eu am spus scimplu doar ca daca este deja activ forumul jeep club sa discutam acolo,atata tot.

Am explicat si motivul pt care eu personal cred ca e mai bine sa discutam acolo.

Mie personal mi se pare o imcurcatura ca sa nu o numesc altfel faptul ca trebuie sa discutam aici lucruri ce tin tocmai de un alt loc destinat si mult mai apropriat pt a posta.

 

atentie mare eu nu am spus sa lasam acest forum,nu ma anvinuii de lucruri ce nu am spus,te rog frumos.:tk

Editat de hdragos
Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Jeep Club Romania - probleme diverse

 

@alin-jeep: N-a ca pana la urma s-a rezolvat si doleanta ta :grin:

 

forumul Club Jeep Romania este acum un nou soft in limba romana, mai prietenos si pe intelesul tuturor .... astept sa ne vizitezi :)

 

http://www.clubjeepromania.ro/forum

 

Worldscape

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare