Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Am ochit un ARO 244 motor Toyota


dan_mircea

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

am vazut de vanzare un ARO 244 motor Toyota,banzina din 2001 la 1600 euro.M-ar interesa daca aceste masini sunt fiabile si n-ar fi rau sa aflu un consum ...Multumesc!

Daca te rogi la Dumnezeu lumea spune ca esti o persoana religioasa.Daca Dumnezeu iti vorbeste, lumea spune ca esti nebun.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

Presupun ca este masina de pa autovit...aro-ul visiniu cu motor toyota benzinar care dezvolta 140 de cai...in privinta motorului pot sa spun ca este super-fiabil, este drept ca consum mai maricel 15-17%, eu am avut ocazia sa merg in dreapta cu un astfel de aro cu motorizarea asta...mananca pamantu, filtru de benzina la acel aro a fost schimbat la 300.000 de km pentru prima data...a fost un aro de firma...acuma nu cred ca mai este deoarece l-au casat...daca ai car de cat bani sa il intretii eu zic ca merita...in privinta caroserii sta mai prost dca este vorba despre acel aro de pe autovit...

 

Cu respect,

Cristi Dan

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

Presupun ca este masina de pa autovit...aro-ul visiniu cu motor toyota benzinar care dezvolta 140 de cai...in privinta motorului pot sa spun ca este super-fiabil, este drept ca consum mai maricel 15-17%, eu am avut ocazia sa merg in dreapta cu un astfel de aro cu motorizarea asta...mananca pamantu, filtru de benzina la acel aro a fost schimbat la 300.000 de km pentru prima data...a fost un aro de firma...acuma nu cred ca mai este deoarece l-au casat...daca ai car de cat bani sa il intretii eu zic ca merita...in privinta caroserii sta mai prost dca este vorba despre acel aro de pe autovit...

 

Cu respect,

Cristi Dan

 

da,acela de pe autovit e:wink: .Mai e una diesel acolo,pret bun,dar diesel pe care nu-l cunosc ,nu ma bag,sunt pacatoase diesel-urile,am trecut si eu de la un Ford diesel de oras la una benzinara,am si uitat de service-uri...Mai bine un benzinar mai mic decat un diesel cu,care sa umblu in spate

Daca te rogi la Dumnezeu lumea spune ca esti o persoana religioasa.Daca Dumnezeu iti vorbeste, lumea spune ca esti nebun.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

Acuma fiecare ce gusturi are:grin:...eu de mic am crescut cu diesel si benzinaru pentru mine nu prea exista...am spuso fiecare cu parerile lui...:grin::grin:...si eu am tot un ford focus 2 diesel, motor de 1,6 diesel si sutn super multumit de el...din pacate am avut si un opel pe benzina si nu am fascinat...motorul asta de toyota care ii pe aroul ala consuma si dupa cum ai talpa...daca il folosesti si in regim de off nu prea conteaza consumul...dar daca vrei benzinar eu te-as sfatui sa il cumperi ca motorul este foarte fiabil si trage de rupe pamantu...un consum mixt sa zic ca este undeva la 12-13%...eu zic ca asa consuma aroul ala de care vorbeam eu mai sus...

 

Numai bine

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

Pai daca te sperii de diesel si nu stii sa iti repari masina singur, cel mai probabil o sa ajungi sa urasti Aro :grin: O fi ele distractive, in momentul de fata (cel putin la mine in zona) au ajuns deja masini exotice prin raritate, dar daca nu stai cu cheia in mana, o sa te uiti mai mult la el si o sa injuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

gata m-am hotarat! vreau motor benzina de ford ala de 3 litri transmisie Borg Werner si punti de toyota pe sasiu de M ma ajuta careva cu doleantele mele?:)

scuze de off topic dar acum chiar mi-a sticlit o idee...e drept dupa ce am baut vreo 3 beri :) asa ca...deja fac calcule de buget si ma doare tavanul:) mai bine mai beau o bere:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

Daca gasesti echipat cu diesel de la Toyota si e cat de cat in mintile lui, eu zic ca merita. Am cu al meu aprope 7000 km de cand l-am luat si merge minunat. Am schimbat la el distributia, uleiurile, doua capete de bara si am rupt o planetara fata, dar nu a fost menajat deloc. Atentie insa ca piese se gasesc putin mai greu (nu ma refer la chinezarii care sunt pe toate drumurile) si daca e mancata de rugina prea rau caroseria, tablele sunt cam scumpe.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

Asa de cateva ori pe luna nici un ARO cu motor romanesc nu mi-ar displace dar apare o problema aici:masinile non-EURO au zilele numarate din pacate,anul acesta a fost in proiect la Bruxelles sa le scoata din circulatie dar cu criza asta au avut alte preocupari.Mi-a "soptit" o cunostina care se ocupa de proiecte eco ,ceva de genul acesta...(lucreaza chiar la Bruxelles) si mi -a garantat ca le vine randul cat de repede.Se vorbeste si ca daca cineva chiar vrea non euro,o sa fie taxe de poluare de numai daca esti un industrias german o mai tii:grin:

 

Mai caut,va mai intreb..multumesc tuturor deocamdata!

Daca te rogi la Dumnezeu lumea spune ca esti o persoana religioasa.Daca Dumnezeu iti vorbeste, lumea spune ca esti nebun.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

Motoarele Toyota care au fost montate pe ARO, atata 2 RZ-FE (benzina), cat si 2L-T (diesel turbo), sunt Euro 2.

ARO 244, an 1997, motor L25

ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

deci sa intelegem de aici ca tot ce e non euro primeste interdictie de circulatie?

pai si cele istorice care desigur sunt non euro patesc acelasi lucru? sau la ele nu se aplica?

iar daca am incerca "ecologizarea" lor cu montarea unor catalizatoare ar avea vreun efect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

cea mai mare vrajeala cu non euro nu mai ai voie sa circuli pe starada,ei nu au cum sa iti impuna lucrul asta,dak ete non euro sa nu mai circului:pr stati fara griji! la epoca nu are ce face! dak este inscrisa de epoca poate sa bage cu vor taxe vor visa noaptea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

Treaba cu non-euro se aplica si acum, doar in centrul unor orase (vezi Londra) Probabil doar o sa se extinda ca o regula generala ca prin centrul oraselor mari si alte zone urbane protejate sa nu intri cu non-euro, sau sub euro2, etc, samd. Ar fi culmea culmilor sa se interzica masinile non-euro, numai sub comunism erau interdictii de astea. Taxele o sa se mareasca oricum de la an la an, deci ce mai conteaza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

problema la noi europeni este mentalitatea,singurul continent care are aberatiele astea de poluare,k cica salvam planeta! hai sa ne uitam la indieni americani si chinezi cum au aia frate fum de nu pot sta si nu au taxa de poluare pe euro! oricum dak va baga taxa asta de poluare trebuie infintat un ''organism'' de dat in judecata statul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

Se face lobby din partea producatorilor auto ,este clar in favoarea lor eliminarea celor noneuro,o parte din acestia vor lua ceva masini noi sau macar mai avansate unde necesita mai multe si mai scumpe piese.Poti sa dai in judecata pe cine vrei,ce zic taticii de la Bruxelles ,asa ramane:wink:

Daca te rogi la Dumnezeu lumea spune ca esti o persoana religioasa.Daca Dumnezeu iti vorbeste, lumea spune ca esti nebun.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Re: Am ochit un ARO 244 motor Toyota

 

Salut

 

Al meu este putin modificat si s-a marit putin si consumul.

 

In starea originala, asa cum a iesit din fabrica, rapoarte 41/11 aveam un consum mixt de 9-10%.

Ulterior am schimbat tot ce nu mi s-a parut fiabil. Am pus punti de Patrol Y60 (rapoarte 4.625), gume mai mari (31/10.5/15) MT, am schimbat tot sistemul de franare si alte chestii care nu mi-au placut.

Acum am un consum mediu de 10-12% (consum facut in 400 km pe asfalt si cam 100 in teren) in functie de talpa. In teren nu i-am facut consumul dar nu cred ca a depasit vreodata 15%.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare