Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

GHID DE PRIM AJUTOR IN OFFROAD ... si nu numai


Postări Recomandate

In speranta ca nimeni nu se va afla in situatia de pune in practica aceste masuri de prim ajutor am sa readuc in actualitate acest subiect, incercand sa fac o sinteza a lucrurilor discutate anterior pe diferite topicuri si am sa incerc sa aduc in discutie unele lucruri noi.

 

Cum offroadul se desfasoara de cele mai multe ori departe de “civilizatie” si predispune de multe ori la situatii potential periculoase am sa incerc sa prezint cele mai frecvente traume ce pot aparea , de la cele minore la cele mai grave si cateva metode de abordare a lor

 

Inainte de a incepe vreau sa stabilesc insa cateva lucruri pe care le consider foarte importante:

 

DESI SUNT CADRU MEDICAL ACEASTA NU ESTE O LUCRARE STIINTIFICA ASTEPT SI ACCEPT CU PLACERE CORECTARI SI COMPLETARI .

SOLUTIILE PROPUSE SUNT ADAPTATE PUTIN “OFFROADULUI” VIZAND MAI MULT ASPECTUL PRACTIC AL PROBLEMEI SI NU CEL STIINTIFIC , DEOARECE MEDICINA STIINTIFICA SE FACE IN SPITAL NU IN PADURE.

 

UNELE TRATAMENTE LE VOI PREZENTA PE SCURT SCHITAND IDEILE IMPORTANTE DIN DORINTA DE A FI SUCCINT ... CEI INTERESATI PUTAND SA MAI CONSULTE SI ALTE SURSE DE INFORMATIE

 

UNELE MASURI S-AR PUTEA SA VI SE PARA PUTIN EXAGERATE INSA

LE-AM GANDIT IN IDEEA IN CARE ,ATUNCI CAND SE POATE SA VA PUTETI CONTINUA “AVENTURA” IN CONDITII CAT DE CAT DE SIGURANTA.

O PLAGA SUPERFICIALA DACA STATI LA BIROU SE POATE SA O LASATI NEPANSATA INSA DACA PLANUITI SA VA PETRECETI INCA O DUPAMASA PRIN PADURI/NOROAIE AR TREBUI SA II ACORDATI MAI MULTA ATENTIE

 

IDEEA DE BAZA A PRIMAJUTORULUI ESTE DE A AMELIORA/ STABILIZA/TRATA O AFECTIUNE PANA LA MOMENTUL IN CARE ACCIDENTATUL AJUNGE INTR-UN LOC UNDE POATE BENEFICIA DE ASISTENTA MEDICALA SUSTINUTA SI CALIFICATA

 

E IMPORTANT SA LASAM DEOPARTE PREJUDECATILE/IDEILE PRECONCEPUTE SI ALTE ATITUDINI DAUNATOARE CARE , POATE NU CREDETI DAR ASA E , APAR DESEORI LA LOCUL UNUI ACCIDENT

 

NU TOATA LUMEA REACTIONEAZA LA FEL IN FATA UNEI SITUATII STRESANTE, UNII AU SANGE RECE , ALTII SE PIERD CU FIREA..IN CAZ DE ACCIDENT ULTIMUL LUCRU CARE AJUTA ACCIDENTATUL E 10-15 OAMENI “CALARE” PE EL , AGITATI , FIECARE INCERCAND SA FACA CEVA ... DE CELE MAI MULTE ORI FIECARE ... ALTCEVA.DECI , IN PRIMUL RAND PASTRATIVA CALMUL , ORGANIZATI REPEDE O ECHIPA DIN CATIVA OAMENI IN FUNCTIE DE SITUATIE CEILALTI STAND IN APROPIERRE SA NU INCURCE DAR PREGATITI SI EI SA DEA O MANA DE AJUTOR , F. IMPORTANT EVALUATI REPEDE SI CAT MAI CORECT SITUATIA SI ACTIONATI CA O ECHIPA IMPARTIND SARCINILE.NU INCERCATI SA FITI EROI FACAND UNUL MUNCA A 2 OAMENI ... SE PIERDE TIMP PRETIOS!

 

O TRUSA DE PRIM AJUTOR E IMPERIOS NECESARA DAR NU VA TEMETI SA IMPROVIZATI!

 

SI FOARTE IMPORTANT : GANDITI SI ACTIONATI PLECAND DE LA IDEEA ( DE BAZA IN MEDICINA ) – IN PRIMUL RAND SA NU FACI MAI MULT RAU !

 

ULTIMUL LUCRU PE CARE VREAU SA IL MENTIONEZ E CA MAI RAU DECAT UN ACCIDENTAT E SA AI DOI SAU TREI ... DECI CAND INTERVENITI ASIGURATIVA BINE CA NU DEVENITI DIN SALVATORI – RANITI !

 

Acestea fiind spuse am sa incep cu prezentarea grupand afectiunile pe cateva categorii :

 

INTEPATURI , ESCORIATII ( JULITURI ) , ARSURI

 

Intepaturi :

 

- fie ca sunt aschii de lemn , span , spini , ace de insecte etc ... e bine ca agentul penetrant sa fie indepartat cat mai repede posibil deoarece exista tendinta de migrare dinspre superficial spre profund ingreunand ulterior extragerea si crescand riscul de infectie.

- Spalati in primul rand zona afectata si apoi treceti la extragere

- Ideal ar fi ca extragerea sa se faca cu un ac steril de seringa de exemplu dar in lipsa si o penseta din trusa vreunei domnisoare e buna cu conditia sa o “sterilizati’ putin inainte – o ardere la flacara unei brichete ar trebui sa fie suficient

- Dupa extragere spalati din nou zona si ideal ar fi sa pansati usor cu un leucoplast orificiul de intrare.

- Daca ati pansat ... si daca sunteti plecati mai mult timp in “expeditie” ... mai verificati din cand in cand zona verificand sa nu apara semne de alarma cum ar fi roseata zonei , umflarea , aparitia puroiului etc

 

Mentiune – Muscatura de capusa : indepartati in intregime capusa . prin indepartarea corpului se elimina riscul de transmitere a bolilor in timpul pranzului parazitului, prin indepartarea capului se elimina posibilitatea de aparitie la nivel local a unei inflamatii si infectii.

 

Escoriatii :

 

- de la cele superficiale si limitate pana la cele mai profunde si extinse ... spalati abundent zona eliminand orice rest ramas ... pamant , nisip , resturi de haine ...

- pansati si protejati zona

 

Arsuri :

 

- aici e putin mai complicat deoarece tratamentul difera mult in functie de tipul agentului si de gradul arsurii

- ca idee de baza ... ca sunt arsuri termice , chimice , postelectrocutie … trebuie indepartat agentul cauzator cat mai repede ( indepartati sursele de foc , sau victima de ele , scoateti cu grija / chiar taiati hainele in caz de arsuri cu lichide fierbinti , decuplati sursele de curent etc..

- raciti zona cu apa rece curata !

- daca se fac basici , f important NU le spargeti ( creste riscul de infectie )

- administrati un altalgic daca aveti

- pansati zona cu un pansament CU UNGUENT daca aveti , daca nu , si arsura e intinsa acoperiti zona cu un prosop/cearsaf umed si Curat pana la spital

 

O mentiune fac aici – in cazul arsurilor cu acizi ( de exemplu de la o baterie auto ) daca exista posibilitatea ,dupa spalarea abundenta cu apa … plaga se va neutraliza cu o soluţie de bicarbonat de sodiu – poate se poate procura dintr-un sat apropiat ... ( 2 linguri la un litru de apă)

 

MUSCATURI

 

- spalare abundenta a plagii , pansament si obligatoriu mers cat de repede la spital

- aplicarea atenta de comprese cu gheata pe zona afectata, in scop analgezic

- dintii si ghearele ( ca sunt de caine , om , veverita etc ) adapostesc un numar mare si f variat de agenti patogeni , nu tratati superficial caci unele afectiuni generate de muscaturi sunt extrem de grave

 

!! Muscatura de sarpe veninos :

trebuie inteles ca singurul tratament eficient este administrarea de ser antivenin ... restul ... multe sunt mituri , care de multe ori fac mai mult rau decat bine

- in primul rand nu incercati sa sugeti / extrageti veninul ... este demonstrat ca este total ineficient – ma refer la locul faptei si va expune si pe voi la riscuri

- nu puneti garouri – edemul masiv care se formeaza foarte repede va va obliga sa le scoateti si atunci veti avea doua probleme – muscatura si edemul masiv

- TOATE MASURILE DE PRIM AJUTOR IN ACEST CAZ TREBUIE SA SE DESFASOARE IN DRUM SPRE SPITAL , nu la locul accidentului deoarece se pierde timp pretios

- Spalati intens zona cu apa si sapun

- Imobilizati membrul pentru a incetini si pozitionati-l in jos pt a incetinii circulatia

- FOARTE IMPORTANT dati sa bea apa ( nu ceai ,cafea sau alcool ) cat de multa pentru a ajuta rinichii sa functioneze

- Si doua lucruri practice dar care deseori sunt uitate : scoateti orice accesoriu ( inel , lant , verigheta etc ) de pe victima deoarece o data cu instalarea edemului vor fi f greu de scos , si , in functie de unde v-ati hotarat sa mergeti , daca aveti semnal la telefon , incercati sa contactati serviciul respectiv pentru a se putea pregati cu ser pana la venirea voastra sau dupa caz sa va redirectioneze spre alta locatie

 

ENTORSE , LUXATII , FRACTURI

 

Entorse

- in functie de gravitatea lor tratamentul variaza de la un simplu repaus cu gheta local pana la imobilizarea segmentului si repaus absolut 14-21 zile

- tineti cont ca de multe ori o entorsa ascunde mai ales la picior o fractura !

- netratate la timp , dau sechele in sensul ca durerile persista f mult timp

- daca sunt simple , faceti repaus , puneti gheta (sau ceva rece ce aveti la indemana – o doza de bere o bucata de carne congelata pt gratare etc) local

- IMPORTANT : gheta nu se pune direct pe piele ci inveliti intr-un prosop subtire si nu tineti continuu ... aplicati 10 min apoi pauza 10 si tot asa de cateva ori

- Daca sunt mai grave imobilizati segmentul si repaus total cu el pana la spital

- Ceva de durere ajuta

- Puneti o fasa elastica dar NU o strangeti ... zona are tentinta sa se umfle si daca mai e si fasa stransa apar probleme circulatorii

 

Luxatii

- primul instinct al nostru sau al apropiatilor cand ne vedem cu “oasele invers” e sa tragem de ele la loc.

- Trageti de ele DOAR daca stiti bine ce faceti pentru ca exista riscul de a leza grav nervii si vasele de sange ce trec pe langa,cu consecinte muult mai grave.

- Daca nu stiti ce faceti cel mai bine imobilizati cu atele improvizate segmentul respectiv in pozitia respectiva si fuga la spital

- Verificati INTOTDEAUNA pulsul si sensibilitatea nervoasa sub zona luxata

- Daca pulsul sau sensibilitatea lipsesc si sunteti departe de un ajutor calificat ...incercati atunci o reducere de urgenta ... tragand si miscand membrul respectiv in sensul opus miscarii care a produs luxatia

- Neaparat trebuie mers la spital chiar daca s-a pus la loc !!

 

 

 

 

Fracturi

- orice pozitie nefireasca a unui segment anatomic trebuie interpretata ca o fractura si tebuie imobilizata si tratata corespunzator.

- Deci atele improvizate din ce se poate pastrand pozitia membrului ( NU incercati sa aliniati/axati oasele – din motivul enuntat si la luxatii ) si fuga la spital

- VERIFICATI TOTTIMPUL PULSUL SI SENSIBILITATEA .doar daca constatti lipsa vreunuia rearanjati segmentul respectiv in atele in pozitia pe care o considerati fiziologica!

 

O mentiune importanta vreau sa fac aici si sa ma refer la FRACTURILE DESCHISE

 

- NU MISCATI SEGMENTUL ASTFEL INCAT SA BAGATI OASELE LA LOC !!!

O data cu ele intra in profunzime si tot pamantul , microbii , tesuturi moarte etc cu consecinte grave!!

- SPALATI ABUNDENT CU APA

- incercati oprirea provizorie a hemoragiei

- imobilizati in atele

- aici pot aparea probleme circulatorii si de sensibilitate din cauze imposibil de indepartat in teren ... deci fuga la spital !!

 

 

HEMORAGII

 

- hemoragiile mici in general se opresc spontan si o simpla apasare a zonei pentru ceva timp cu o compresa curata rezolva problema

- acordati timp inainte de a opri sangerarea si a pansa , in caz de hemoragie mica , toaletei locale ... spalati zona cu apa si sapun si apoi pansati. Nu se moare din 3 picuri de sange varsati insa infectiile sunt ceva de evitat

- daca aveti la voi PUNETI PE PLAGA APA OXIGENATA !! o sa vedeti ca face minuni

- utilizarea garourilor este rezervata doar hemoragiilor mari deoarece are cateva efecte secundare.daca insa va confruntati cu o hemoragie masiva utilizati garoul si lasati doctorii din Urgenta sa se ocupe de alte complicatii insa tineti cont de cateva aspecte.

- Se poate improviza un garou din multe lucruri

- Garoul trebuie sa fie usor de folosit ... in sensul ca la o adica sa il puteti scoate usor ( tineti cont ca segmentul respectiv are tentinta sa se umfle )

- Daca sangerarea este arteriala ( sange rosu intens si curge in jeturi intrerupte ) il puneti deasupra locului sangerarii

- Daca sangerarea este venoasa ( sange mai inchis la culoare si curge continuu ) il puneti dedesupt de locul sangerarii

- Strangeti garoul progresiv ... adica nu cu toata forta dintr-o data ... strangeti incet pana vedeti sa hemoragia diminua ... daca sangerarea devine mica si apreciati ca sunteti aproape de un spital puteti sa nu il strangeti de tot

- Desfaceti garoul din 30 in 30 de minute

- Dati accidentatului sa bea multe lichide ... nu alcool !

 

 

LIPOTIMII /lesinul

 

- primul lucru cand cineva lesina este ca toata lumea se chinuie sa ridice victima in picioare – TOTAL gresit ! sangele nu ajunge la creier si daca tragi de el sa il ridici nu faci decat mai rau

- cele mai frecvente cauze de lesin sunt scaderea tensiunii ca urmare a efortului fizic si deshidratarii si scaderea “zaharului “ din sange ca urmare a nemancatului

- cand cineva lesina ... lasati-l intins , Nu ii ridicati capul ! , ridicati in schimb usor picioarele,NU stati “calare” pe el ... lasati aer sa respire si usor treziti-l , FARA palme trase si alte chestii.dupa ce si-a revenit da-ti sa bea un pahar cu apa cu zahar si sa manance ceva dulce ( ciocolata de ex. ) . ulterior , hidratare cu cat nmai multe lichide ! si desigur repaus

 

 

Cam asta imi vine acum in minte ... daca am omis ceva sau daca sunt nelamuriri,mentiuni,corectari,completari ... astept sa discutam

Sper sa fie de folos si un offroad placut si cat mai lipsit de incidente !

American components ... russian components ... ALL MADE IN TAIWAN !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GHID DE PRIM AJUTOR IN OFFROAD ... si nu numai

 

sa fim seriosi...in realitate este cu totul altfel....putini dintre noi sunt capabili de acordarea corecta a masurilor de resuscitare.....in primul rand datorita lipsei cunostintelor...dar mai ales din lipsa practicii

 

offtopic

 

la mine la servici...cine ma cunoaste stie cam care sunt conditiile de lucru :grin:....un coleg s-a electrocutat la tensiune de 20kV.....dupa scoaterea lui de sub tensiunea...omul arata groaznic...cam cum arata un porc de craciun.....dupa ce-l parlesti....plus ca la scurta vreme a intrat in convulsii....asistenta de pe Ambulanta...era in pragul lesinului....si cred ca vazuse si ea destui accidentati in viata ei....la un min dupa Ambulanta a sosit si un echipaj Smurd....si ei erau pe punctul de a fi depasiti de situatie....dar ca impreuna cu noi si cu echipajul de pe Ambulanta omul a fost readus la viata...si dus de urgenta la spital...

 

ontopic....v-am expus acest caz ca sa scot in evidenta faptul ca toti cunoastem masurile de prim ajutor...dar pusi in fata unei situatii reale...cati am sti ce sa facem...dar mai ales cati ar avea taria necesara de a actiona

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GHID DE PRIM AJUTOR IN OFFROAD ... si nu numai

 

multumim pentru informatii, dar nu am inteles cu ce am gresit de se stiga asa la noi :grin:

in al 2 lea rand, depre luxatii, nu aveti ce sa cautati la spital

acolo aveti sanse de peste 90% sa dati peste ortopezi cretini care sa iti puna piciorul imobilizat cu atela de ghops...ca nu se vede nimic pe radiografie

am un picior bulit datorita incompetentei REPETATE a medicilor ortopezi romani din Arad ( sa nu mai zic ca am fost la azuga la spitalul de ortopedie si cand am spus cum sa luxat boul de serviciu a spus ca nici daca ma lovea o locomotiva nu se putea intampla ce zic eu)

trebuie cautata o persoana care sa stie sa puna oase si LIGAMENTE la locul lor. dupa saptamani de imobilizare si dureri mari, am fost la persoana si in 15 minute m-am ridicat normal si fara dureri

ne intereseaza in schimb

continutul unei truse de prim ajutor

ce sa facem in caz de soc anafilactic (grav)

ce sa facem in caz de toxiinfectie alimentara

in situatia in care ajutorul este la distante mari si bolnavul nu suporta transportul

multumim

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GHID DE PRIM AJUTOR IN OFFROAD ... si nu numai

 

Marius … ce spui tu e f adevarat …am spus de la bun inceput nu toti au capacitatea nici psihica si nici fizica de a face fata unei situatii critice . de asemenea am zis sa fac acest mic ghid in ideea in care mai citind pe aici pe colo cate ceva despre unele masuri de primajutor se va cunoaste cat de cat ce trebuie facut la nevoie.cat despre practica ...

 

Soimu … imi cer scuze pentru scrierea cu majuscule … nu am intentionat sa tip la nimeni insa stiu ca cateodata unii parcurg paginile unui topic “pe diagonala “ iar aici omiterea unui cuvint poate insemna f mult .am scris cu majuscule lucrurile pe care le-am considerat importante.imi cer de asemena scuze si pentru unele greseli de scriere si exprimare facute din cauza oboselii si a timpului limitat .

Insa in ceea ce priveste indemnul tau de a nu merge la spital … fiecare e liber sa faca cum crede … eu am scris ce trebuie facut.faptul ca tu ai avut o experienta negativa nu cred ca trebuie luat drept cutuma … si in meseria asta , la fel ca in oricare alta , exista oameni pasionati de ceea ce fac si oameni mai putin pasionati … mai bine pregatiti sau slab spre deloc ... din pacate asa este !

 

Acum revenind ...

 

Trusa de prim ajutor ... trebuie sa contina cel mai important tot ce stii sa folosesti ( spre exemplu eu in trusa – care de fapt e o lada de scule transformata in trusa medicala am incepand de la ce am nevoie pt a face mica chirurgie in varf de munte pana la 2 furazolidon si 1 plic smecta in caz ca ma “ imprietenesc cu tufisurile” ).insa eu stiu sa o folosesc ... daca ti-o pun tie in masina s-ar putea sa te incurce mai mult .nu poti avea o trusa completa niciodata si am sa ma refer aici si la una din intrebarile puse de tine referitor la socul anafilactic ... trusa ti-o alcatuiesti pe langa lucrurile generale si in functie de cunostiintele tale si o “orientezi “ sa zic asa in functie de nevoile tale in primul rand ... asa cum un diabetic nu pleca niciunde fara insulina la el , tot asa , daca stii ca ai un teren atopic adica tu sau vreun apropiat sufera de diverse alergii o sa ai grija sa ai in trusa tottimpul cateva fiole de adrenalina.

Am sa incerc in cursul serii sa alcatuiesc si o trusa de prim ajutor asa cum o vad eu de folos ... si revin cu raspunsuri si la celelalte intrebari .

Editat de adrian mgn
American components ... russian components ... ALL MADE IN TAIWAN !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GHID DE PRIM AJUTOR IN OFFROAD ... si nu numai

 

...........

Acum revenind ...

 

Trusa de prim ajutor ... trebuie sa contina cel mai important tot ce stii sa folosesti ( spre exemplu eu in trusa – care de fapt e o lada de scule transformata in trusa medicala am incepand de la ce am nevoie pt a face mica chirurgie in varf de munte pana la 2 furazolidon si 1 plic smecta in caz ca ma “ imprietenesc cu tufisurile” ).insa eu stiu sa o folosesc ... daca ti-o pun tie in masina s-ar putea sa te incurce mai mult .nu poti avea o trusa completa niciodata si am sa ma refer aici si la una din intrebarile puse de tine referitor la socul anafilactic ... trusa ti-o alcatuiesti pe langa lucrurile generale si in functie de cunostiintele tale si o “orientezi “ sa zic asa in functie de nevoile tale in primul rand ... asa cum un diabetic nu pleca niciunde fara insulina la el , tot asa , daca stii ca ai un teren atopic adica tu sau vreun apropiat sufera de diverse alergii o sa ai grija sa ai in trusa tottimpul cateva fiole de adrenalina.

Am sa incerc in cursul serii sa alcatuiesc si o trusa de prim ajutor asa cum o vad eu de folos ... si revin cu raspunsuri si la celelalte intrebari .

 

 

Am si eu o simpla curiozitate : ai citit tot ce s-a scris in sectiunea asta ? Topicul tau aduce ceva nou ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GHID DE PRIM AJUTOR IN OFFROAD ... si nu numai

 

Da ... am citit.

Nu am spus ca aduce ceva nou neaparat ... ideea era de a comasa/sintetiza/ o masa mare de informatie importanta imprastiata printr-un numar mare de topicuri si amestecata cu multe discutii.

Imi cer scuze daca am deranjat , nici o problema ... ma opresc aici si se poate inchide.

American components ... russian components ... ALL MADE IN TAIWAN !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: GHID DE PRIM AJUTOR IN OFFROAD ... si nu numai

 

Marius … ce spui tu e f adevarat …am spus de la bun inceput nu toti au capacitatea nici psihica si nici fizica de a face fata unei situatii critice . de asemenea am zis sa fac acest mic ghid in ideea in care mai citind pe aici pe colo cate ceva despre unele masuri de primajutor se va cunoaste cat de cat ce trebuie facut la nevoie.cat despre practica ...

 

Soimu … imi cer scuze pentru scrierea cu majuscule … nu am intentionat sa tip la nimeni insa stiu ca cateodata unii parcurg paginile unui topic “pe diagonala “ iar aici omiterea unui cuvint poate insemna f mult .am scris cu majuscule lucrurile pe care le-am considerat importante.imi cer de asemena scuze si pentru unele greseli de scriere si exprimare facute din cauza oboselii si a timpului limitat .

Insa in ceea ce priveste indemnul tau de a nu merge la spital … fiecare e liber sa faca cum crede … eu am scris ce trebuie facut.faptul ca tu ai avut o experienta negativa nu cred ca trebuie luat drept cutuma … si in meseria asta , la fel ca in oricare alta , exista oameni pasionati de ceea ce fac si oameni mai putin pasionati … mai bine pregatiti sau slab spre deloc ... din pacate asa este !

 

Acum revenind ...

 

Trusa de prim ajutor ... trebuie sa contina cel mai important tot ce stii sa folosesti ( spre exemplu eu in trusa – care de fapt e o lada de scule transformata in trusa medicala am incepand de la ce am nevoie pt a face mica chirurgie in varf de munte pana la 2 furazolidon si 1 plic smecta in caz ca ma “ imprietenesc cu tufisurile” ).insa eu stiu sa o folosesc ... daca ti-o pun tie in masina s-ar putea sa te incurce mai mult .nu poti avea o trusa completa niciodata si am sa ma refer aici si la una din intrebarile puse de tine referitor la socul anafilactic ... trusa ti-o alcatuiesti pe langa lucrurile generale si in functie de cunostiintele tale si o “orientezi “ sa zic asa in functie de nevoile tale in primul rand ... asa cum un diabetic nu pleca niciunde fara insulina la el , tot asa , daca stii ca ai un teren atopic adica tu sau vreun apropiat sufera de diverse alergii o sa ai grija sa ai in trusa tottimpul cateva fiole de adrenalina.

Am sa incerc in cursul serii sa alcatuiesc si o trusa de prim ajutor asa cum o vad eu de folos ... si revin cu raspunsuri si la celelalte intrebari .

 

 

 

 

Salut Adrian,

Ai perfecta dreptate, masurile de prim ajutor ar trebui sa le cunoastem toti, mai ales ca nu stii niciodata ce iti rezerva soarta..

Vreau sa te intreb ce parere ai despre trusele de prim ajutor ''obligatorii'' pe care le cumparam si le caram in masina, multi dintre noi fara sa avem habar ce contin ele.

Eu de curiozitate am desfacut trusa de la masina mea si ''soc si groaza'' am gasit o eticheta unde e scris ca trebuie sa inlocuiesc continutul deoarece are termen de valabilitate si tocmai a expirat la sfarsitul lui 2011 !!

In afara de acest amanunt legat de valabilitate am constatat ca trusa e plina de role de tifon, o rola de leucoplast, o foarfeca si cam atat :grin:.

Sa nu uit, am gasit si o brosura de prim ajutor, tradusa in engleza, franceza, germana si italiana (apropo, masina e cumparata din RO, nu adusa din alta tara).

Crezi ca o astfel de trusa e minim suficienta, sau o cumparam doar ca e obligatorie si altfel nu trecem ITP-ul? (intrebare, daca trusa are data de valabilitate expirata, mai treci ITP-ul?)

Numai bine!

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare