Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate


icXu

Postări Recomandate

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Cu rolele de ghidaj dedicate nu stiu cum e dar o sa sun sa intreb .

 

Este vorba despre rolele care imping sarma.

Cele pentru aluminiu au alt profil la canal.

Daca folosesti sarma de aluminiu pe rolele pentru sarma de otel, se deformeaza si se blocheaza in ghidajul de teflon.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Cele pentru aluminiu (sau alte materiale moi) au profil "U",cele pentru sarma normala sau inox au profil "V",iar cele pentru sarma-flux au un profil "V' randalinat...uite aici:

http://store.millerwelds.com/commerce/category?CatId=Drive%20Rolls

Sarma cu magneziu e mai tare dar e mai casanta sudura.

Daca nu ai role dedicate pentru aluminiu merg si cele in "V" dar sa nu strangi tare presorul ca deformeaza sarma...la diuza se blocheaza,mai putin pe tubul de teflon...dar dupa cum ziceam curentul pulsat te ajuta sa nu dai in aparat viteza mare si sa faci sarma muci la iesirea din tractor.

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Imi cer scuze ca postez aici, dar am nevoie de un sfat/parere. Am gasit pe cineva sa-mi sudeze cu autogenul un bazin/fara capac (cub) cu latura de 70cm tabla de 1,2 (deci sudura este pe fiecare latura). Acum vine pb. ..... la partea financiara "lasa ca ne intelegm". Poate estima un coleg lucrarea (sa nu fiu nici eu pacalit dar nici omul suparat, ca poate mai am nevoie!).

 

Multumesc

Alin

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Treaba de doua ore pentru un sudor mig-mag,autogen nu stiu ca nu folosesc.

Pretul e "las' ca ne intelegem noi"...depinde de multe variable,adica taxe la stat,salariu,consumabile,etc...de exemplu eu as face asta pentru un meleon-doua sau o bere,depinde de client!:ha:

Acum pe bune,pentru 5,6 metri de sudura as cere in jur de 50 euro+tva,cu precizarea ca din banii aia platesc sudorul,taxele,consumabilele,regiile si mai ramane ceva profit...dar nu m-as angaja la astfel de lucrare-unicat...pentru prieteni ar costa o bere...:h5

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Merci sean70! Dar daca este un ciubuc pentru sudor (munca se face in afara programului, cu sculele/materiale proprii)?

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Buna seara! Sunt incepator la capitolul sudura si din acest motiv cer o parere aici, pe forum, in vedera achizitionarii unui aparat de sudura. Din iarna intentionez sa incep un proiect 'semi tubular' off-road si am nevoie de un aparat de sudura. Am gasit unul interesant, zic eu, 3x1 (mma, mig, tig) dar chiar nu ma pricep asadar va rog sa-mi dati o parere. Am sa pun si un link dar sper sa nu fie interpretata ca si reclama. Daca aveti sugesti despre alte aparate de sudura Mig va rog sa-mi spuneti. Multumesc anticipat!

 

https://www.emag.ro/aparat-sudura-multiproces-mig-tig-mma-220a-230v-telwin-technomig-215-dual-synergic-816053/pd/DLQCV7BBM/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Lipsesc multe date din descriere care ar face mai clar ce poate si ce cat poate aparatul . Cu 180A la 20% e cam putin , poate insemna 100A la 80% e putin rau la un mig care nu face tinichigerie .

 

Poate fi unul OK la ce zici ca ai face cu el dar eu inclin sa cred ca e la limita intre a-l cumpara si anu-l cumpara ( imi pare scump pentru gama hobby ) si poate ca ar suda poate nu ... ... ai mare nevoie sa fie sudura in regula , si la MIG/TIG depinde mult si de echipament . Pentru sudura in aluminiu e nevoie de un TIG care sa poata si sa stie sa faca ceva mai mult decat la otel ( de fapt cam total diferit pentru sudura nu topiri imprastiate si poroase ) .

 

Admitand ca eccipamentul ar poate , trecem la partea cea mai spinoasa pe care nici unii sudor cu acte n-o stapanesc bine - priceperea . La MIG poate parea usor dar de fapt ( mult prea ) usor este posibilitatea ca in spatele unei suduri frumos depuse sa fie o criminala lipsa de fuziune ( LOF ) - cosmarul oricarui sudor de structuri solicitate dinamic . La TIG e si mai critic ... caz in care i-ate de studiat , poate ca iti va placea si iti vei descoperi chiar si un talent pentru sudura . Daca ajungi sa-ti placa si ai si putina inclinatie spre lipsa de compromis ( tot asa , criminala ... suduri jumatate bune pot fi acceptate numai la gardul gradinii ) o sa fie bine .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Eu as lua ceva mai titrat în bugetul ala, sh evident.

Pentru ce vrei sa faci tu un tig e mai indicat.

Aluminiu sudezi bine și cu mig-mag (curent continu) , mai ales dacă e capabil de pulsat... Al cu tig necesita curent alternativ și echipamente scumpe.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Multumesc de pareri. Ce firme de aparate de sudura si ce amparaj ar trebui sa caut? Cineva mi-a recomandat aparatul asta (tig), ce parere aveti? Multumesc din nou.

 

http://www.stahlwerk-schweissgeraete.de/en/shop/24-stahlwerk-acdc-tig-200-pulse-with-plasma.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Basina...uite ce as lua eu,la o prima cautare,dupa o negociere buna,evident:

https://www.olx.ro/oferta/aparat-de-sudura-caddy-arc-201i-a33-nou-masca-automata-pistolet-tig-ID8YYbw.html#32b37715f9

https://www.olx.ro/oferta/aparat-de-sudura-tig-ID8IDff.html#401cafb1fe

Daca vrei si aluminiu:

https://www.olx.ro/oferta/aparat-sudura-tig-wig-lorch-ca-nou-ac-dc-ID7pOVK.html#401cafb1fe

https://www.olx.ro/oferta/aparat-de-sudura-fronius-magic-wave-ac-dc-tig-wig-argon-aluminiu-ID8Eqol.html#79985e19c0

De obicei negocierea la scule de marca sh merge bine si da rezultate foarte bune...marea majoritate vor aparate noi si ieftine cu care nu fac mai nimic...:grin:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

cand am vazut la Fronius pretul de 2500 lei imi plecase mana spre telefon ignorand faptul ca e unspejumate noaptea ... dupa care am vazut mai jos ca zice 2500 euro ... si mi-am regasit normalitatea ... Ar fi excelent , dar putintel tenebros pentru un incepator , care ar avea nevoie mai mult de MMA si MIG , ca pana la stapanirea procedeelor si detaliilor la TIG se duce naibii ideea de proiect ... sudurile de incepator penalizeaza mult , dar cel mai mult la TIG ....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Va multumesc din nou pentru raspunsuri. Dupa cum zice si colegul Cos si din ce am mai citit pe internet este bine sa incepi 'de jos' cu sudura MMA si dupa Mig si TIG. Aparat MMA am 2 acasa si din acest motiv caut sa cumpar unul MIG. Acum ca am vazut si ce firme cu renume trebuie sa caut, astept sa gasesc ceva second. O seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Am avut eu o idee mai demult, buna, rea, habar n`am dar se pare ca merge, sudura MAG cu Co2 dintr`un extinctor G6.

Cam asa arata dispozitivul si sudurile, experienta n`am atit de multa cu MIG-ul dar incerc sa progresez.

 

IMG_0906.thumb.JPG.1881537c84b46e260a28e444bdee0cae.JPG suport extinctor, sudura cu electrod direct pe rugina

IMG_0902.thumb.JPG.14e32c183f6d64728d8b327fed27f90c.JPG bare PC 10mm

IMG_0905.thumb.JPG.a17c047412a4e358e1aca9740845042c.JPG regulatorul cu incalzitor, la mine este necesar, daca nu`l pun zbirniie regulatorul

IMG_0920.thumb.JPG.4fa36502ad1146b36ab56924c1d92e2c.JPG profile, cam ruginite si nici prea curatite nu`s, in mijloc un haft mai vechi, cu electrod.

IMG_0924.thumb.JPG.73b61d35f209a85d6aa51aae53c55daa.JPG

 

Am pus in ideea ca poate ajuta pe cineva, pe mine ma ajuta deoarece extinctor pot incarca, butelie de corgon sau argon ...cam ba!

Debit 10l/min.

 

Grig

Editat de Ion_Bumbu
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Nu conteaza din ce vine gazul, important e sa vina constant si la debitul necesar.

Mirarea mea consta in faptul ca rezista extinctorul la presiunea codoiului, daca nu ma insel acesta se imbuteliaza pe la vreo 50 bar, iar extinctoarele pe la vrea 12- 13 bar...

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Asta este extinctor cu Co2 tip G6.

Asa este el facut si incarcat din fabrica.

Folosesc incarcatura de Co2 din el, adica aia de stins focul.

Butelia rezista la 250 bari, la atita este el testat din 10 in 10 ani.

Presiunea din el se modifica in functie de temperatura tubului, intre 35-70 bari.

Asta este:

http://rosting.ro/stingatoare-de-incendiu/stingator-g6-cu-co2-de-inalta-presiune-6l-cu-suport-inclus

Pe mai multe site este trecuta gresit presiunea de verificare ca fiind 25 bari, au pierdut un 0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Aha...nu stiam asta.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Review CT-520

 

Dupa un an de la achizitie si un tub de argon consumat vin cu un mini review despre acest aparat(Stahlwerk CT-520).

Reglajul vitezei pentru sarma e continuu, sau are doar cele doua viteze de pe panoul frontal (iepure si testoasa).

Ca din cate am vazut pe youtube, ar fi important sa poti regla viteza sarmei...

 

Sunt si eu interesat de unul (sau ceva similar) musai MIG si MMA, bonus TIG/WIG pentru regim hobby (cel mai probabil cate o sudura pe luna).

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

CT 520 nu`i MIG, este doar TIG, MMA si plasma.

Am vazut 3 in 1 si am presupus MIG/TIG/MMA. Greseala mea.

Ideea este citi bani vrei sa cheltuiesti.

Undeva pe la 500E +/-. Daca e nevoie, as mai putea adauga, dar ar fi pacat sa dau niste bani si sa stea undeva nefolosit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Nou cauta ceva Telwin synergic, n`am asaceva dar pare ca totusi sint bunute si nu`s chiar petarde.

Cu MMA si Tig este ceva Dual 215 dar se apropie de 800E.

E destul de aiurea Tig lift, consumi gaz binisor mai mult si la suduri pretentioase, inox ai o

problema cu stingerea arcului, tot timpul trebuie sa fugi pe o piesa de sacrificiu.

Sint unele care stiu sa stinga arcul dar nu la zona asta de pret.

La chinezesti singurul cu care am lucrat a fost un MIG de 150A de la Javac.

Impresia a fost buna mai ales ca a fost prima scula MIG cu care am lucrat, dar era doar MIG.

 

SH...la noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Nu ma pricep eu vrea bine, dar:

- acum 5-6 ani am luat un Stahlwerk MMA si TIG..... cu MMA am sudat destul de mult, inclusiv fier de 6mm grosime. Cu TIG.... am incercat, rezultatele au fost negative (nu am versiunea cu pedale, ci cea cu buton pe torta).

- am cumparat acum vreo 3-4 ani (cred) un MIG-MAG Esab .... cred ca de aici: https://www.ebay.de/itm/NEW-ESAB-CADDY-MIG-C200i-WELDING-MACHINE-MASK-WARRIOR-TECH-GLOVES-PROMOTION/201843749290?hash=item2efed331aa%3Ag%3APgYAAOSw2gxYvRA0&_sacat=0&_nkw=esab+caddy+200&_from=R40&rt=nc

Esab Caddy 200 si Kempy 200 (parca se cheama), sunt semi-automate si personal sunt foarte multumit de ESAB. L-am luat fara masca, fara manusi... si l-am luat pe firma, intracomunitar, fara TVA.... nu a fost foarte scump.

Am luat de la Baduc butelie pt Argon si regulator. De trei ori mai scumpe ca in Polonia.....

 

Poate ajuta....

 

Succes la cautari!

 

PS: neaparat sa fie "brand", pentru ca asa gasesti si eventuale piese de schimb.

PPS: Si la Telwin gasesti piese direct in magazinele DIY. Dar la diversele chinezarii de pe OLX, nu stiu ce sa zic.

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Lincoln, Miller, Kemppi, EWM, ESAB, astia`s cei mai cunoscuti si cu reperezentante in Romania.

Cu ei nu dai gres dar sint scumpi.

Telwin e printre cele OK dar mai pe la urma...insa e si mai ieftin.

Exista chinezesti, nu chinezarii, care`s pe val, Jasic si Javac.

Javac am avut pe mina si a mers OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sudura cu Mig-Mag - discutii, pareri, aparate

 

Lincoln, Miller, Kemppi, EWM, ESAB, astia`s cei mai cunoscuti si cu reperezentante in Romania.

Cu ei nu dai gres dar sint scumpi.

Telwin e printre cele OK dar mai pe la urma...insa e si mai ieftin.

Exista chinezesti, nu chinezarii, care`s pe val, Jasic si Javac.

Javac am avut pe mina si a mers OK.

 

Fronius,Cloos,Lorch germane,Saf Franta,Selco italiene,Migatronic daneze...completare sumara la cele de top cunoscute...cu oricare dintre ele nu dai gres.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare