Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cutie automata J10...unde se repara???


semaca

Postări Recomandate

Un bun prieten, posesor LC 100 cutie automata, a patit-o la nici 100.000 km...cutia merge d' ampulea...A aflat ca in Timisoara ar fi o firma care repara astfel de cutii si sunt foarte buni! Poate cineva sa-mi confirme si eventual sa-mi dea un contact, ceva? Sau, daca mai aveti si alte idei unde sa apelam...multumesc frumos!

0745765887

Offroad Racing Romania - the ORIGINAL since 2006

Membru Club T44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

In primul rand felicitari prietenului ca a gasit un 100 cu doar 100.000 km !

 

Sigur e cutia dusa sau convertizorul de cuplu?

 

Daca e cutia ... e jale, daca e convertizorul se face mai bun ca nou in UK

FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

cutia merge d' ampulea

 

Descrierea functionarii defectuoase a cutiei automate este sublima :banana .

 

In locul prietenului tau as intreba cat costa una la second direct .... de reparat nu cred ca iese sub 500 ~ 1000 Eur orice defect cat de mic ar avea ... numai drumul dus intors pana la Timisoara este un cost .

 

Si sa nu uitam ca pe curier cutiile de viteza , grele ele fiind , uneori mai si cad .... pe jos :ha:

http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj

Trolii Kingone

Trolii BestWinch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

....Si din ce am mai auzit, astea automate nu prea le repara nimeni la noi : manopera complicata, mecanici pentru asa ceva-nu prea, costuri mult prea mari......deci, intr-adevar, mai bine sa caute alta in toate mintile, de preferat nedata jos de pe masina ca sa se poata proba.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

....Si din ce am mai auzit, astea automate nu prea le repara nimeni la noi : manopera complicata, mecanici pentru asa ceva-nu prea, costuri mult prea mari......deci, intr-adevar, mai bine sa caute alta in toate mintile, de preferat nedata jos de pe masina ca sa se poata proba.........

 

Putin Off topic, scuze dar informatia merita a fi cunoscuta.

Costurile si in afara sunt exorbitante de exemplu schimbarea tuturor rulmentilor din cutia manuala a masinii mele(Suzuki Grand Vitara 2004) a costat cu putin peste 1800 Euro in Germania la Suzuki in conditiile in care una reparata de Suzuki cu 3 ani garantie era 3000Euro si varianta de cutie noua 4700Euro.

On topic :

Eu cred ca mai merita "sapat" in Romania dupa un atelier priceput in cutii, daca insa intereseaza eu pot pune la dispozitie detaliile de contact ale firmei la care a fost trimisa pentru reparare cutia mea de GV (firma repara orice tip de cutii) trebuie sa caut garantiile prin acte.

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

Ce anume functioneaza d'ampulea?

 

E bine de vazut simptomele exacte si de aflat daca intr-adevar are probleme cutia.

 

Eu am avut o "problema" la cutia automata de pe Toyota J90, care de asemenea functiona d'ampulea.

A fost inclusiv la reprezentanta la test si pana la urma s-a dovedit a fi debitmetru de aer...:uameni

 

 

Vezi aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?43012-Sfaturi-cutie-de-viteze-automata-%C3%A2%E2%82%AC%E2%80%9C-Toyota-%28probleme%29

 

Numai bine.

 

Sorin

Editat de sop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

Semaco io te inteleg ca ai devenit neserios si ca te-ai dat pe dastea fara alcool ...dar, defineste asta: "merge d' ampulea" ... :ha:

 

adica:

-nu schimba vitezele

-sare din viteze

-schimba prea sus

-schimba prea jos

etc ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

Cutia shimba foarte lung si masina nu depaseste 100km / ora. AlexGTC spune ca sunt duse discurile de frictiune ( a masurat neste presiuni) Uleiul din cutie era cenusiu.

Offroad Racing Romania - the ORIGINAL since 2006

Membru Club T44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

Pai ... daca "patineaza" ar trebui sa se incinga si uleiul din ea mai repede .

 

In USA am vazut ca au niste aditivi care se baga in uleiul de cutie automata si ii mai dau cutiei cativa ani de viata . Nu am studiat problema , merita sa o studiezi , este cea mai simpla si cu costurile cele mai mici .

 

As mai incerca sa schimb uleiul de 2 ~ 3 ori sa se curete mizeria dintre discurile acelea ... de frictiune cu cardanu' :ha:

 

La automate cand urici pante abrupte trebuie bagat reductorul fiindca nu i-ti dai seama cand aluneca in vit 1 , se incinge uleiul , se arde uleiul si .. buba se face .(parerea mea)

 

Toate bune ,

Calin

P.S> Am si eu doua automate si da aceea sunt curios cum o sa se solutioneze , sa ne tii la curent si cu finalul :wink:

Editat de calinvas

http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj

Trolii Kingone

Trolii BestWinch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

vezi ca sunt niste araboi pe la timisoara care repara automate. cauta pe google ca dai de ei. dar am inteles ca au niste preturi destul de maricele. e bine sa dai un telefon inainte sa te interesezi de pret.

cica se repara si pe aici pe la noi prin bucuresti dar nu stiu cat de buni sunt. de cei din timisoare am auzit vorbe bune, cica chiar se pricep.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

parerea mea este ca sunt discurile, la testare nu apare nimic. Ca o paranteza,proprietarul spune ca pe Dealul Negru nu poate prinde mai mult de 40-50 la ora.De reparat cutii atm este si in Bucuresti un atelier specializat- undeva in Cringasi.Ca pret se ridica undeva la 2500 euroi. P.S. masina o are de noua acest prieten f.bun cu Semaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

Eu am site-ul asta din Arad, am trecut pe linga ei din greseala acum vre-o luna.

 

http://www.mercom.ro/index.html

 

Cei din Bucuresti, nu stiu multe despre ei,in afara de 1-2 pareri de pe forum

 

http://www.piesecutie-auto.ro/

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

parerea mea este ca sunt discurile, la testare nu apare nimic. Ca o paranteza,proprietarul spune ca pe Dealul Negru nu poate prinde mai mult de 40-50 la ora.De reparat cutii atm este si in Bucuresti un atelier specializat- undeva in Cringasi.Ca pret se ridica undeva la 2500 euroi. P.S. masina o are de noua acest prieten f.bun cu Semaca.

 

Pai cam asa mergea si a mea cand nu mai stiam ce are ... o fi convertizorul, o fi cutia sau turbina .... si dupa curatarea aia generala din vara merge de rupe si la vale si la deal!!!

 

Chiar nu cred ca se duce asa repede o cutie de 100 ... trebuie sa fi dusmanos rau

FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

Adi, cutia nu vrea sa schimbe vitezele cum ar fi normal. de a-6-a a uitat de mult.

 

Sunt de acord cu Adrian ca primul lucru (daca cumva nu s-a efectuat deja) este curatarea cutiei si schimbul de ulei, verificarea nivelului corect al uleiului. Cat priveste a -6- a ??? eu stiam ca automatele de J10 au numai 4 viteze !?? A mea manuala are numai 5 si este printre ultimele produse in 2006.

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

Stiam de automate ca au fost cu 4 viteze A442f , 4 cu imbunatatiri din 99 si 5 trepte din Aug 2002 care este A750F.

 

Mai departe nu am cercetat din motive de pret:grin:

 

Oricum dilema este simplu de elucidat, cutiile Aisin au in serie nr de viteze, este penultima cifra .... parca

Editat de AdrianZUZ
FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

Se pare ca numai 2 modele de atm cu 4 respectiv 5 viteze, uite aici :

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=3702

 

Auto data zice doar de hdj100, nea fane zice de j100 ... care sunt mai multe ... cu mai multe motoare si cutii (343, 442, 750)

Eu am cautat ca imi parea si mie ca, convertizorul face figuri.

FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

Un manual de reparatii de 442 va dau eu daca va trebuie ...ca am ... cutia in principiu se repara ...convertizoru in schimb ...cam nu ...daca e de vina.

 

Pe de alta parte ...mai merge tiganita situatia din cablu ... merci Nea Fane! :al

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Cutie automata J10...unde se repara???

 

Desi cam tarziu, revin cu precizarea ca problema s-a rezolvat precum a spus AdrianZuz: s-a desfacut si curatat convertizorul, filtrul metalic al cutiei (service Toyota a recomandat schimbarea lui ...a fost degeaba si pentru o galagie de bani!!!) si, manevra de rezistenta, schimbarea uleiului din cutie la 150-200km de 5 ori. De fiecare data uleiul prezenta impuritati, din ce in ce mai putine. Masina merge perfect si acum. Si cand te gandesti ca super mecanicii de la Toyota i-au sugerat sa cumpere o cutie refurbished cu 10.000 euro???:oo Deci , inainte de a arunca cu banii pe fereastra, "clatiti" bine cutia de viteze automata, care face figuri, cu ulei...

Offroad Racing Romania - the ORIGINAL since 2006

Membru Club T44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare