Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60


Max

Postări Recomandate

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Daca ii pui capace in 4x4 pe asfalt eu as zice ca spargi cutia de transfer .

 

Am un vecin , la Touareg i-a ramas centralul blocat :ha: , ceva senzor pe la cutie ca are blocare electrica . Omul nu stia ca are diferential blocabil dar masina trosnea din toata transmisia la viraje ,ziceai ca se rupe . Rezolvarea a fost ca s-a scos mufa de la motor parca si s-a rezolvat problema . Omul nu folosise in 5 ani NICIODATA reductorul sau blocajul dif central asa ca nu o sa sufere dupa reparatie :h5

http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj

Trolii Kingone

Trolii BestWinch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

hai bre caline, ce dreaq' are touareg-ul cu patrolul in comun?:grin:

pa(T)rol...:ha:

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

si eu cautam candva dar nu am gasit

acum uitandu-ma pe site am vazut reclama la cei de la Sten Back Comexim

cred ca daca au unul automat de model si un cap planetar pot sa le construiasca

bafta si sa ne anunti daca gasesti ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Daca ii pui capace in 4x4 pe asfalt eu as zice ca spargi cutia de transfer .

 

Caline, eu pe asfalt nu ma duc cu 4x4 cuplat.

Masina mea nu e 4x4 permanent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Am avut o problema cu un MLR chiar ieri , care a manual ( si de tipul AVM care mai are o singura incercare a nervilor mei , si dupa aia gata , capata de mine calificativul de aprecire turceasca = rahat/sictir/cacao .)

 

Puntea intretinuta , butuci fara joc , totul in regula , pina aproape de obsesie .

De data asta problema a venit de la piesele de plastic ....care regretabil nu sint nici macar din PAFS . Nu l-am lovit ( de fapt nu am lovit pe nici o parte , si slava domnului , stau in jentile de ET- 50 ca in fundul ceaunului ).Dar cedeaza un mic umar la manson .

Piesa e cam greu de facut metalica , date fiind detaliile constructive . Eu pot face unele piese , rectificari , cote de rulment , dar aici cam mi-a depasit posibilitatile meseriasilor cu care lucrez , si regret faptul ca nu ma mai tin balamalele cu timpul si rabdarea sa mai reconstruiesc piese imposibil de reparat .

 

 

Ca o metoda de evitare a belelelor voi face flansa saracului , MRL-uri stock cu mecanismul redus , blocate permanent ( pina imi fac oarece calcule sa trec la flanse ) . De la Terrano se potrivesc pe caneluri ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Am avut o problema cu un MLR chiar ieri , care a manual ( si de tipul AVM care mai are o singura incercare a nervilor mei , si dupa aia gata , capata de mine calificativul de aprecire turceasca = rahat/sictir/cacao .)

 

Puntea intretinuta , butuci fara joc , totul in regula , pina aproape de obsesie .

De data asta problema a venit de la piesele de plastic ....care regretabil nu sint nici macar din PAFS . Nu l-am lovit ( de fapt nu am lovit pe nici o parte , si slava domnului , stau in jentile de ET- 50 ca in fundul ceaunului ).Dar cedeaza un mic umar la manson .

Piesa e cam greu de facut metalica , date fiind detaliile constructive . Eu pot face unele piese , rectificari , cote de rulment , dar aici cam mi-a depasit posibilitatile meseriasilor cu care lucrez , si regret faptul ca nu ma mai tin balamalele cu timpul si rabdarea sa mai reconstruiesc piese imposibil de reparat .

 

 

Ca o metoda de evitare a belelelor voi face flansa saracului , MRL-uri stock cu mecanismul redus , blocate permanent ( pina imi fac oarece calcule sa trec la flanse ) . De la Terrano se potrivesc pe caneluri ?

Aceias problema o am si eu , daca dati pe undeva o comanda la ce cauta max ma intereseaza si pe mine ! Eu am si MRL-urile automate dar si alea la roata de 35/11,5/15 trosnesc cu un zgomot ca de-o lovitura de piatra deci nici in alea nu am incredere , stiti vre-o salutie ca astea auto. sa se blocheze in asa fel sa nu mai miste ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Daca mai au dantura in buna stare , cele automate stock se pot bloca permanent , dar asta se poate face si fara interventii , puse pe Lock ( in cazul in care mai sint functionale pe Lock ).

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Daca mai au dantura in buna stare , cele automate stock se pot bloca permanent , dar asta se poate face si fara interventii , puse pe Lock ( in cazul in care mai sint functionale pe Lock ).

 

Pe lock pe free aceiasi chestie "trosnitura; cind pe stinga cind pe dreapta dar interesant nu in span sau in sarcina max ci pe drum forestier fara inclinatii mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Poluam topicul initial , si vom fi trasi de urechi . Scuzele mele pentru divagatie si persistenta in abatere.

E posibil sa ai dantura de la mansonul de cuplare redusa bine prin uzura , si de acolo si trosniturile . De asemenea si mecanismul de cuplare automat face aceleasi simptome , desi poate fi exclus in acest caz ( dar mai sint si alte defecte care pot sa dea trosnete -planetara , joc in butuc , pivoti , bucse de amortizor sau bara stabi ).

Meseriasul meu are ceva probleme privind canelurile interioare , cele conjugate cu planetara , pentru flanse fixe .

Un CNC care sa copie piesele ( de la AVM ) din plastic in duraluminiu sau in inox , otel ordinar etc , n-am gasit ( inca ) in catunul asta .Or fi , dar nu le stiu eu ...activez in alta bransa .

 

 

 

Este o mentiune a unui user pe forum care scria ca a umplut MRL-ul cu sudura , astfel devenind fix .Asta e o solutie pentru flansa , dar totusi ramine inferioara flansei simple , indestructibile .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Da, exista , eu am asa ceva pe un y61 ( capacele au aceleasi caracteristici ca la y60), capacele sunt dedicate Patroalelor cu motorare mari ( 4200, 4500, 4800, 5150cmc) la care MRL-urile nu rezista.

 

Aveti poze in attach, cu una din masinile de dezmembrat ce este dotata cu asa ceva.

060220122346.thumb.jpg.f018f6ea518e4231197c9fac7b38ee32.jpg

060220122345.thumb.jpg.bd3aa17a5f3cf9e86423be156b0b29e3.jpg

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Da, exista , eu am asa ceva pe un y61 ( capacele au aceleasi caracteristici ca la y60), capacele sunt dedicate Patroalelor cu motorare mari ( 4200, 4500, 4800, 5150cmc) la care MRL-urile nu rezista.

 

Aveti poze in attach, cu una din masinile de dezmembrat ce este dotata cu asa ceva.

 

Exact asa ceva caut. O solutie cat mai HD pentru cuplare permanenta. Zici ca se pot monta 1 la 1 fara nici o modificare pe puntile de Y60 2,8?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

trebuie sa verific inainte de ati raspunde la intrebare !

 

motivul ar fi ca la benzinarele cu motoare mari, sistemul de strangere a rulmentului difera fata de 2,8Td. diferenta consta ca piulita de strangere este asigurata de inca o contrpiulita plata , spre deosebire de 2,8Td unde asigurarea e cu o saiba si 2 surubele mici.

 

verific si revin cu precizari....

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

hai bre caline, ce dreaq' are touareg-ul cu patrolul in comun?:grin:

pa(T)rol...:ha:

 

 

Detaliez :

 

Touaregul are in cutia de transfer un diferential Torsen cu optiune de Blocare 50 /50

 

Patrolul are cutia de transfer FARA diferential central , cutia de transfer la Patrol,este FIXA 50 / 50 in mod 4x4 .

 

In concluzie un Patrol pus in 4x4 se comporta "identic" cu un Touareg cu centralul Blocat :)

 

Daca pui flanse fixe la Patrol si mergi in 4x4 pe Asfalt unde ai aderenta Mare o sa fortezi transmisia .

 

Am vorbit cu Nea Luigi si mi-a spus ca nu a intalnit transmisii rupte la Patrol de la utilizarea modului 4x4 pe asfalt DAR ca masina se comporta PROST , probleme la viraje in special.

 

In manualul de Patrol se specifica ca modul 4x4 este pentru suprafete Alunecoase .Adica acele suprafete pe care o roata poate aluneca asfel incat sa nu se acumuleze tensiuni / fortze in transmisie.

 

MRL la Patrol au rolul sa elimine rotatiile planetarelor/diferentialului fata / cutie de transfer tren anterior in cazul rularii numai punte spate (mod normal Patrol) .

 

Poate ne spune un posesor de Patrol cum se comporta in mod 4x4 pe asfalt .

 

Touaregul pe care l-am vazut eu personal Trosnea fizic la viraje si sunt convins ca s-ar fi rupt ceva de la transmisie daca se continua sa se foloseasca cu central blocat.

http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj

Trolii Kingone

Trolii BestWinch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Nissan 4x4 , Dupa ce rezolvi problema asta cu Max te rog tare frumos sa ma indrumi si pe mine de unde sa-mi fac rost de capace ! eu am 4,2 benzina si nu prea ma tin MRL -urile (AVM-urile) Merci ! Max scuza-ma c-am intrat asa de obraznic in topiku tau dar nici nu am stiut de existenta acestor capace , daca crezi ca poluez pe aici se poate sterge fara nici o suparare si-n cazu asta deschid eu altu .

Editat de Muntean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Nenea Calin cu MRL-urile cuplate rotile invart planetarele , planetarele invart grupul fata , grupul fata invarte cardanul fata , cardanul fata invarte .... nimic daca nu este cuplat 4x4 din cutia de transfer.Cu alte cuvinte daca pui capace in loc de MRL o sa ai o uzura inutila pe puntea fata dar nu vei avea nici o problema a circula pe asfalt atata timp cat nu ai cuplat 4x4 din cutia de transfer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Am recitit de 2 ori ce am scris eu ... NU i-mi dau seama unde spun ca AVM fata de capace protejaza transmisia .

 

Am incercat sa spun ca "Daca pui flanse fixe la Patrol si mergi in 4x4 pe Asfalt unde ai aderenta Mare o sa fortezi transmisia ."

 

Este clar ca "cu MRL-urile cuplate rotile invart planetarele , planetarele invart grupul fata , grupul fata invarte cardanul fata , cardanul fata invarte .... nimic" as zice ca se invarte si o parte din cutia de transfer la Patrol . Japonezii nu cred ca s-au complicat sa puna MRL si nu flanse fixe daca nu aveau un motiv intemeiat .

 

I-mi cer scuze anticipat daca am indus in eroare lumea :grin: .

 

Cat respre acele flanse

 

Nu se pot taia din ceva otel cu LASER ??? ar fi mai ieftin ma gandesc decat o prelucrare mecanica . Am vazut niste piese taiate pe laser si erau foarte exacte .

http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj

Trolii Kingone

Trolii BestWinch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Nissan 4x4 , Dupa ce rezolvi problema asta cu Max te rog tare frumos sa ma indrumi si pe mine de unde sa-mi fac rost de capace ! eu am 4,2 benzina si nu prea ma tin MRL -urile (AVM-urile) Merci ! Max scuza-ma c-am intrat asa de obraznic in topiku tau dar nici nu am stiut de existenta acestor capace , daca crezi ca poluez pe aici se poate sterge fara nici o suparare si-n cazu asta deschid eu altu .

 

am un set, daca ma hotaresc sa le dau, te contactez.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Calin, eu citesc pasajul :

DACA PUI flanse fixe la Patrol si mergi in 4x4 pe Asfalt unde ai aderenta Mare O SA fortezi transmisia

 

si, prin inversiune, inteleg ca " DACA NU PUI flanse fixe, ci ramai cu MRLurile , cu 4x4 pe asfalt unde ai aderenta mare, atunci NU O SA fortezi transmisia"

 

Tinand cont ca mesajul tau a aparut in contextul in care se discutia daca e bine sa inlocuiesti MRLurile cu flanse fixe, cu atat mai mult mi se pare ca se citeste cum l-am citit eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

 

Salutare,

 

Scot topicul de la hibernare :)

 

Caut si eu drive flanges HD (capace) pentru Y60. Exista vreo sursa in Ro ?

Sau daca vreun posesor vrea sa se desparta de ale lui, sa-mi dea de stire aici sa pe PM.

A testat cineva ccele vandute de Euro4x4?

 

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare