Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006


ciprian28

Postări Recomandate

salut am un

Ssangyong Rexton

 

din 2006 cu motorul de 2,7 diesel

cutie automata si nu mai imii cupleaza fata

apas pe butonul de 4x4 H sau 4x4 L si se aprind becurile in bord insa nu mi cupleaza si fata deci martori se aprind insa fara sa mi cupleze si fata ,care ar fi pasi de urmat pt a depista problema ca banuiesc ca nu ar fi una foarte grava

 

 

 

multumesc anticipat!!!

:h5

range rover classic

range rover vogue l322 4.4 v8

Nissan skyline R33 GTR :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

Pasul 1: o ridici pe elevator si vezi daca cu butonul de cuplaj pe pozitia 4x4 se invarte cardanul si planetarele fata.

Pasul 2: daca nu se invart problema este din cutia de transfer - e mai nasol

Pasul 3: daca se invart planetarele dar nu se invart rotile inseamna ca nu sunt cuplate deci este din mrl_uri.

 

Ce fel de mrl-uri ai? manuale sau automate cu sistem vaccum?

 

Daca sunt manuale trebuiesc schimbate.

Daca sunt automate (sistem vaccum) trebuie verificat circuitul, de la pompa de vaccum pana la fuzete, sa fie etans. Daca este etans insemna ca este din semeringurile de etansare de la planetare care s-au deformat de la ger sau au inghetat si la plecarea de pe loc s-au ciupit.

 

Sper sa fie doar o problema de vaccum ca se rezolva mai simplu.

 

Spor

Editat de m0snegel
cu toate ca romanii au luptat vitejeste, ... dacii au fost in cele din urma invinsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

Deci!!! lasa pasul 1.2 si 3 si : Daca ambele becuri stau aprinse in permanenta concomitent insemna fault in sistem ( adica ai o problema!) daca nu si transfera pe rind (4wd si apoi 4lo) si tot nu ai tractiune pe fata ,insemna ca ai pierdere de vacum pe la sistemul de etansare de la simeringurile din spatele fuzetei ( se poate verifica pe rind stinga+dreapta deconectind furtunasele). Atentie sistemul de transfer se poate diagnostica singur printr-o cupla ce se executa prin inversarea capacelului ( acesta se afla sub volan inlaturind plasticul!) Odata activata ,avem in bord un bec rosu care se activeaza si emite un cod( pentru tabelul cu coduri pe PM). De obicei se strica urmatoarele : simeringurile sau cursorul ( un fel de senzor) de pe motorasul de la transfer!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

mna, acu' zic si eu, poate ai masina de curand: 4x4L intra doar cu cutia in N. Daca esti oriunde altundeva clipesc beculetele in bord dar nu cupleaza.

 

in rest, nimic nou de adaugat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

martori de cuplare se aprind pe rand doar in momentul in care cuplez eu de la butoane .

astept sa se mai incalzeasca putin si am sa ma pun sa o iau pas cu pas pana cand voi gasi ce a patit .

multumesc.

:h5

range rover classic

range rover vogue l322 4.4 v8

Nissan skyline R33 GTR :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

Salutare,

in procent de 90% ar trebui sa fie 1 sau 2 semeringuri din spate fuseta.

poate sai si:

defectiune la uno sau ambele Mrl ( au si iei un simering in spate)

uno sau mai mult furtuni de vacuum rupti , gauriti , scosi din locasul lor.

 

ieri am reparat un musso cu acelasi sintome , si a avut ca de obicei probleme la simeringurile din fuseta.

dar am avut si un musso cu 1 furtun infundat ( prea multa vaselina in MRL)

si tot nu tragea fata.

una sa resolvat mai scump calalta cu nimic.

tel. 0785 366 599 (mauri)

dreamservice2005@yahoo.com

 

Ssangyong Musso 3,2 6 cil 6 trepte sonauto ex dakar

ESTOTE PARATI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

Imi pare rau de calculator, poate gasesti prin dezmembrari...

 

In alta ordine de idei, avem un topic despre aprecieri sau plangeri vanzatori-cumparatori, ar fi binevenita postarea multumirii acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

intrucat Maurizio esti greu de prins pe telefon, am sa adresez urmatoarea intrebare aici: calculatorul de transmisie conteaza daca e de pe un model cu cutie automata sau manuala? sau tot ce conteaza e codul de pe el?

Daca stie si altcineva si ma poate ajuta, cu mare drag astept indrumari.

 

Cu respect,

multumesc .

 

Cel mai important este cod pe el, care este potrivit pe masina.

daca nu gasesti, sau nu gasim ceva mai ieftin...

putem sa ocolim calcolator si sa facem sa merga 4x4 si fara calcolator, cu doua butoane ,exact cum am pe una din masinile mele.

tel. 0785 366 599 (mauri)

dreamservice2005@yahoo.com

 

Ssangyong Musso 3,2 6 cil 6 trepte sonauto ex dakar

ESTOTE PARATI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

Salut baieti, am cumparat de curand un rexton 2.7, automat din 2006 si am observat urmatoarea problema, in momentu cand apas pe 4h s-au 4l se activeaza , se aprinde in bord , cupleza este totul ok doar ca se aprinde simultan si becu de cek rosu , daca le dezactivez imi stinge si cek-ul, am pus un tester de la un prieten si mi-a dat mai multe erori ca ar avea circuite in scurt sau ceva de genu. imi puteti recomanda un electrician bun in Buc , este normal sa se aprinda becu de cek la cuplare aaaaaa si sa nu uit cand apas 4l se aprinde ci becu de 4h. ceva idei?

Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

Salut baieti, am cumparat de curand un rexton 2.7, automat din 2006 si am observat urmatoarea problema, in momentu cand apas pe 4h s-au 4l se activeaza , se aprinde in bord , cupleza este totul ok doar ca se aprinde simultan si becu de cek rosu , daca le dezactivez imi stinge si cek-ul, am pus un tester de la un prieten si mi-a dat mai multe erori ca ar avea circuite in scurt sau ceva de genu. imi puteti recomanda un electrician bun in Buc , este normal sa se aprinda becu de cek la cuplare aaaaaa si sa nu uit cand apas 4l se aprinde ci becu de 4h. ceva idei?

 

incearca sa il contactezi pe maurizio! Bafta!

SSangYong Korando 2.3i GPL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

Am rezolvat dupa ffoarte multe teste, in fine ideia este ca problema nu erea una mecanica ci una de soft , dupa s-au sters toate erorile merge impecabil. o zii buna tuturor colegilor.

Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: probleme cuplare punte fata Ssangyong Rexton 2006

 

Salutare tuturor

Aceiasi problema cu cuplarea fata o am si eu.Masina o am din primavara dar de abia acum am realizat ca nu am 4x4.

CCuplajul la modelul meu se face vacuumatic iar furtunele sunt anulate undeva sub capota in dreptul bateriei,habar nu am de ce ,asa am cumparat-o.

Am mare nevoie de ajutor pentru a-mi repara masina, daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator.Am incercat sa dau de userul Maurizio dar nu mai are telefonul valabil,ii voi da si un mesaj privat.

Daca mai cunoasteti si alte ateliere care se ocupa de astfel de reparatii astept un raspuns din partea voastra.

 

Un An Nou Fericit tuturor ,plin de impliniri si bucurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Salutare tuturor membrilor acestui club!

multumesc pt accept si vreau sa va rog frumos sa nu va suparati pe mine dar este prima data cand fac parte dintr-un astfel de grup, daca nu respect unele reguli aici (promit ca nu folosesc cuvinte inadecvate doar ca am citit undeva ca tre sa postez intr-o alta sectiune prima data si apoi pe aici....nu stiu unde exact asa ca rog fiti ingaduitori cu mine )

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema la masina mea un Rexton 2.7xdi an 2006.

fara a apasa ceva s-a aprins in bord un martor "4wd check" daca apas pe butonul de "4H" nu apar modificari dar daca apas butonul "4L" apare un martor care se aprinde intermitent 4wd si nu cupleaza nimic.

ma puteti ajuta cu un sfat sau indiciu cum as putea remedia problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema la masina mea un Rexton 2.7xdi an 2006.

fara a apasa ceva s-a aprins in bord un martor "4wd check" daca apas pe butonul de "4H" nu apar modificari dar daca apas butonul "4L" apare un martor care se aprinde intermitent 4wd si nu cupleaza nimic.

ma puteti ajuta cu un sfat sau indiciu cum as putea remedia problema?

 

Aceiasi problema o am si eu.

Incearca sa pui contactul si sa il iei imediat de mai multe ori, la mine se stinge si pot cupla 4x4.

Este o problema a unui motoras electric aflat in dreptul cutiei de transfer ,sub masina,unde intra si mufa care da comanda de cuplare.Am observat acum o luna , dupa ce am folosit intensiv sistemul4x4 intensiv, zilnic 5 zile ,ca eroarea a disparut, a doua sau a treia zi, ca si cum sistemul nu ar fi fost folosit si a imbatrinit de "plictiseala".Acum a reaparut.O problema nasoala a mea este ca la orice urma de umezeala mi se anuleaza ESP-ul si e nasol pentru ca pierd aderenta pe curbe.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare