GTC Auto Shop
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345
Afisez rezultatele 41 la 43 din 43

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Implicit Re: MRL-uri NISSAN PATROL? Nici un secret....

Nu .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Nov 2016
    Varsta
    48

Citat Postat original de nissan4x4 Vizualizare Mesaj
    2. MRL MANUALE: Suint dedicate masinilor ce au utilizare heavy duty.
    - fuirnizate de fabrica , originale nissan. Sunt foarte Heavy Duty. Nu am vazut niciodata vreunul rupt
    - MRL AVM. S-ar parea ca la anvelope peste 35" si motoare de cuplu mare (gen 4,2Diesel) s-au mai intamplat ruperi.

1.necesita cuplarea manuala INAINTE de a utiliza 4x4.
    2.daca le uitati cuplate si mergeti pe sosea, nu se intampla nici un damage, doar ca aveti consumul de combustibil ceva mai mare
    3.intretinerea presupune demontarea periodica , spalarea si gresarea cu ulei.
    Buna tuturor ,
    Ale mele ,originale dealtfel ,functioneaza cand vor,deci pun avm-uri ,dar am o intrebare:
    Cele manuale ,cuplate 4x4 ,mai e necesaea si cuplarea din masina ,sau functioneaza ca cele automare puse pe lock??
    Pe scurt ,daca le tin pe 4x4 pot sa cuplez si decuplez fata tot din masina ??

Multam si La multi ani!!

Data Inscriere
    Dec 2008
    Varsta
    37

Colegu' treaba ii simpla, cuplajele de la roti nu au treaba cu ce se intampla in cabina. Sunt cuplaje manuale, adica daca vrei 4x4 te dai jos si le cuplezi, asta inseamna ca roata se cupleaza cu planetara. Desigur ca daca vrei 4x4 nu e suficient sa cuplezi roata cu planetara trebuie sa cuplezi si planetarele la cutie, lucru care se face, evident, din cabina. Daca cuplajele sunt decuplate si bagi 4x4 din masina, evident ca se invart planetarele in punte dar miscarea nu se transmite la roti.
    Ce nu a zis "nissan4x4" cred, este ca producatorul a prevazut doua tipuri de cuplaje unele semiautomate, cele mai intalnite si unele manuale. Cele semiautomate se cupleaza ele singure cand dai 4x4 din masina, dar fara a avea vreo legatura cu maneta de 4x4 si sunt mai slabe. Si mai sunt cele "complet" manuale, cele de care s-a povestit.
    Cred ca cel mai bun sfat este sa cumperi d'alea originale manuale, nu sunt chiar ieftine dar cred ca merita din ce se povesteste. Cauta pe forum sunt colegi care dezmembreaza masini si este posibil sa aiba.

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345

Discutii Similare

1. Nu se mai dblocheaza IMO nici cu EKA
    By machine in forum Range Rover
    Raspunsuri: 6
    :: 23rd August 2013, 23:36
  2. Raspunsuri: 13
    :: 4th May 2012, 21:07
  3. Ca romanu nu-i nici unu !!!
    By buhu in forum Filme si poze
    Raspunsuri: 133
    :: 12th October 2011, 11:08