Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Fulie arbore cotit Freelander td4, 2003


Gabriel Banica

Postări Recomandate

Salutare,

 

Fulia de la arborele cotit se pare ca este din 2 bucati unite de un "amortizor de vibratii" din cauciuc. Cauciucul m-a cam lasat si acum cele 2 parti metalice freaca si se lovesc una de alta. Ma gindesc de unde sa fac rost REPEDE de piesa (1, 2 zile)?

 

Multumesc pentru raspunsuri...

  • Like 1

Freelander Td4, 3 usi, 2003, aut (sotia)

Discovery 2 TD5, 1999

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Fulie arbore cotit Freelander td4, 2003

 

Land Atelier ( piese O.E.M. si after market)sau in ultima instanta Al Padrino (piese aftet market). Dar recomand Land Atelier.

Ar trebui sa schimbi si cele 2 curele care sunt angrenate de fulie. Daca nu ai unde sa schimbi piesa repede, recomand service-ul Dormag (specializati BMW).

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Fulie arbore cotit Freelander td4, 2003

 

Salut,

 

Eu am schimbat vara trecuta fulia de fapt este un amortizor de vibratii compus din doua parti unite printr-un cauciuc masiv.

Ar trebui sa nu mai mergi cu masina pana o schimbi pentru ca poate freca in semeringul din capul arborelui cotit. In acelasi timp cureaua de accesorii oscileaza pe intinzator si ii uzeaza putin si rulmentul, transversal.

In carte scrie ca trebui sa schimbi si surubul care o strange in arbore.

Am postat pe aici pe undeva un link cu poze din TIS

Fulia o gasesti la orice magazin de piese auto fiind piesa pentru motor BMW

Eu am luat Bilstein la vreo 600 ron.

Vezi ca sunt doua modele difera poztionarea celor doua caneluri pentru cureaua de AC si cureaua de accesorii.

E bine sa le schimbi si pe astea doau daca ai mers mult cu ea asa.

uite aici, si cum se centreaza "fulia" la montare

 

http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?1/04/53/39

 

astea sunt valorile de strangere la remontare

Fit washer and tighten new bolt securing

crankshaft pulley initially to 100 Nm (74 lbf.ft),

followed by 60, then a further 60 and finally by

30

Editat de bratu romeo
Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Fulie arbore cotit Freelander td4, 2003

 

Multumesc pentru ajutor.

 

Am gasit usor fulia, chiar si intr-o zi de Sambata si cu putina alergatura pina seara la 18:00 am schimbat-o deja. Nu pare cine stie ce piesa importanta dar, vreau sa marturisesc ca de 4 ani de cind am cumparat masina nu am auzit motorul sa sune asa ca acum, atit de rotund si mult mai silentios. Aviz amatorilor, la zgomote mai ciudate la motor ar trebui verificata si fulia de la arborele cotit, nu este doar o bucata de fier...

 

Sa auzim de bine!

  • Like 1

Freelander Td4, 3 usi, 2003, aut (sotia)

Discovery 2 TD5, 1999

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Fulie arbore cotit Freelander td4, 2003

 

Am un zgomot la oprirea motorului ca un scartait scurt. Nu imi dau seama exact dar il pot interpreta si ca o frecare de fier pe fier nu ca o lovitura a 2 fiare in repaus. Initial suspectam un tampon de sustinere al motorului sau cutiei. Mecanicul care a auzit-o spune ca este fulia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Fulie arbore cotit Freelander td4, 2003

 

]

 

astea sunt valorile de strangere la remontare

Fit washer and tighten new bolt securing

crankshaft pulley initially to 100 Nm (74 lbf.ft),

followed by 60, then a further 60 and finally by

30

 

 

Salut ! ce sa inteleg din valorile de strangere ? adica strang prima data mai tare ? dupa aceea desurubez si strang mai incet ?

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Fulie arbore cotit Freelander td4, 2003

 

Adica strangi cu dinamometrica setata pe 100Nm pana declanseaza.

Apoi iei o cheie normala si din pozitia in care se afla surubul, il mai strangi inca 150 grade, dar in 3 etape cu pauza intre ele: 60 grade, 60 grade, 30 grade.

Asta daca acele 60-60-30 sunt grade, din text nereiesind clar ce sunt... Dar de obicei strangerile suplimentare sunt exprimate in grade.

Editat de Axel
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Fulie arbore cotit Freelander td4, 2003

 

Adica strangi cu dinamometrica setata pe 100Nm pana declanseaza.

Apoi iei o cheie normala si din pozitia in care se afla surubul, il mai strangi inca 150 grade, dar in 3 etape cu pauza intre ele: 60 grade, 60 grade, 30 grade.

Asta daca acele 60-60-30 sunt grade, din text nereiesind clar ce sunt... Dar de obicei strangerile suplimentare sunt exprimate in grade.

 

Strangere la unghi fata de pozitia finala dupa strangerea la cuplu.

  • Like 1

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Fulie arbore cotit Freelander td4, 2003

 

A inceput sa bata fulia si la mine.Vreau sa o schimb dar nu stiu cu ce marca echipeaza pe original ca sa nu iau o panarama si sa bata dupa 2-3 luni.Pe island 4x4 spun ca ar fi Corteco si costa 757 lei.Sunt si la noi Corteco cam la acelasi pret dar poate calitatea in UK este mai buna.

corteco.png.d302c52aee8887012021e124cc76fb20.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Fulie arbore cotit Freelander td4, 2003

 

Sigur calitatea din UK e mai buna, mai sunt variante civilizate altele decat chinezisme, la Td5 e cam dublu pretul pe original si OEM e tot un fel de aftermarket doar ca e facut de cei care fac si piesele ce vor deveni LR, alea se fac in atelier dedicat si cu materiale mai bune ca trebuie sa treaca alte teste, de aceea si pretul urias. Eu am luat aftermarket de NTN acu vreo 4 ani si inca e OK, vezi alternative multe aici https://www.autopieseonline24.ro/search?keyword=LHG100750 , NTN/SNR e firma serioasa dupa parerea mea dar nu garantez eu pt ei. Bafta in alegere, daca vrei totusi OEM poti sa iei Contitech ca aia au fost primii OEM inainte de Corteco

  • Like 1

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare