Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Lift kit Freelander 1


Gabriel Banica

Postări Recomandate

Re: Lift kit Freelander 1

 

Am gasit asa ceva pe ebay, peste 1000 de dolari + transport. Mi se pare cam piperat, aveti ideea undeva mai rezonabil ?

 

http://www.ebay.com/itm/LANDROVER-FREELANDER-MY2001-ES-SE-00-06-SUSPENSION-LIFT-KIT-/271799949614?hash=item3f488a192e:g:CMEAAOSwEeFU~WPt&vxp=mtr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Lift kit Freelander 1

 

Vad ca esti insistent in pofida "descurajarii", eu doar dau sfaturi pt a proteja totrusi transmisia si directia eventual si motorul in special cand e vorba de roti mai mari decat std, dar pana la urma fiecare face ce vrea cu masina lui daca aspectul conteaza mai mult decat functionalitatea... la ce roti iti doresti tu nu o sa se poata fara interventii la contraaripi si la conductele de frana(astea-s incluse), eventual si la cablajul de senzori daca vrei sa faci flexari mai serioase, nu ai nevoie de arcuri si telescoape mai lungi, da pe google "BA2225 kit" si alege de unde vrei, astia au tot la un loc: http://www.island-4x4.co.uk/freelander-inch-lift-ba2225-p-721.html , + http://www.island-4x4.co.uk/freelander-camber-pins-bfa6002-p-722.html dar gasesti si in Romania...bafta

Editat de sierrafery
  • Like 1

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

Mersi de info, o sa iau acel kit de inaltare si acele camber pins. Presupun ca acele suruburi fiind 2 trebuie doar la rotile din fata ? sau trebuie cumparate 2 seturi adica 4 suruburi pt 4 roti ? Cat despre distantiere la roti 30-35 mm presupun cu tot cu prezoane mai lungi datorita distantierelor, care sa potriveasca la freelander 2004 5 usi vreo sugestie ? Pe site-ul cu celelalte recomandari am vazut si http://www.island-4x4.co.uk/britpart-bush-black-freelander-dc7102-p-2856.html Ce este de fapt un bush kit ? Kit pentru bagat masina prin boscheti ? :) Acele piese de cauciuc din poza le inlocuiesc pe cele uzate ale masinii din fabrica sau adauga ceva in plus ? Mersi de informatii.

Editat de InDang3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

Ce este de fapt un bush kit ? Kit pentru bagat masina prin boscheti ?

 

Kit de bucse, daca tii neaparat este si pentru bagat masina in boscheti.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

Kiturile de inaltare sunt cu tot ce trebuie, despre distantiere nu stiu dar te sfatuiesc insistent sa nu pui bucse de britpart pe masina, la metale sunt acceptabili dar la bucse sunt varza, sunt moi si nu tin

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

Mersi de info, o sa iau acel kit de inaltare si acele camber pins. Presupun ca acele suruburi fiind 2 trebuie doar la rotile din fata ? sau trebuie cumparate 2 seturi adica 4 suruburi pt 4 roti ? Cat despre distantiere la roti 30-35 mm presupun cu tot cu prezoane mai lungi datorita distantierelor, care sa potriveasca la freelander 2004 5 usi vreo sugestie ? Pe site-ul cu celelalte recomandari am vazut si http://www.island-4x4.co.uk/britpart-bush-black-freelander-dc7102-p-2856.html Ce este de fapt un bush kit ? Kit pentru bagat masina prin boscheti ? :) Acele piese de cauciuc din poza le inlocuiesc pe cele uzate ale masinii din fabrica sau adauga ceva in plus ? Mersi de informatii.

 

Ai PM. cu nr meu de telefon,flansele la roti maxim 30mm din fer:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

Kiturile de inaltare sunt cu tot ce trebuie, despre distantiere nu stiu dar te sfatuiesc insistent sa nu pui bucse de britpart pe masina, la metale sunt acceptabili dar la bucse sunt varza, sunt moi si nu tin

 

Ok, alta intrebare legata de brand. Am mai auzit sa nu aleg britpart sau allmakes, dar ce parere aveti de exemplu despre monroe, sachs, japanparts, Kayaba (KYB) ? Ma uitam de curiozitate la preturi de amortizoare pe bardiauto.

Editat de InDang3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

Monroe si sachs sunt OK la nivel pret/calitate, de japanparts nu stiu

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Lift kit Freelander 1

 

Eu am facut aceasta operatiune la un Freelander 1 facelift an 2004 1.8i si am pus:

- Liftkit de 5 cm de aici: https://www.muddymods.com/collections/freelander-1/products/suspension-freelander-1-lift-kit-all-years-50mm-inc-camber-bolts (cumparat cu pay pall si a costat cu transport 155 lire pana in buc cu dhl). Camber bolts este doar pe fata pe care nu l-am mai montat, masurat cu camberul strans la maxim statea pe aceeasi pozitie ca si nu prezonul original.

- Flanse am pus de 3 cm fata spate de aluminiu si sunt ok.

- Am anvelope 235 65 17 insa turbo dakar si nu am probleme de rulare nici pe teren accidentat nici in oras.

Este masina cu care merg frecvent pe camp la vanatoare si pescuit si iarna in primele zile de ninsoare ca sa nu am nevoie de loc de parcare.

Daca nu ai pretentii sa iesi din noroi atunci cand esti impotmolit pana la praguri este suficient pentru drumuri prin natura.

Editat de tomas_dan84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Lift kit Freelander 1

 

Mersi de info, bun la pret lift kit-ul. Din pacate nu am facut nimic din ce mi-am propus cu aceasta masina. Am luat-o cu vreo 2500 de euro de la Craiova. Masina a fost adusa din Anglia si schimbata la Craiova tot de pe dreapta pe stanga (volan caseta etc) A mers excelent pana la Constanta. Dupa o vizita la mecanic schimbat tot filtre, uleiuri, mai un rulment, burduf, compresor, freon, radiator etc m-a dus peste 50 mil de reparatii. In alta zi s-a rupt manerul din spate cand am deschis portiera din spate. Am observat dupa ceva timp ca tragea greu, iar in viteza a 5-a sau dupa 100 la ora se aprindea becul de avarie motor. Dupa ce a pus mecanicul testerul pe ea, a zis ca este de la debitmetru. L-am schimbat cu altul Bosch, toata chestia nu doar senzorul, o vreme nu s-a mai aprins, apoi iar a inceput. Si scoate un fum negru tare pe teava cand o turezi. Am citit pe net, ma gandeam sa cer curatarea egr si pompa de combustibil curatata, schimbat garnituri ceva. Nu stiu ce naiba are. Dar in ritmul asta chestii gen lift kit si alte jucarii o sa astepte. Ah, si 4 anvelope bgf at KO2 215/65R16 103S aproape 25 mil :)

 

Edit : ca fapt divers, cine mai opteaza sa o schimbe acolo de pe dreapta pe stanga, atentie la scurgerea de la aerul conditionat. In mod normal trebuie un furtun cu o gaura sub bord in dreapta prin care sa se scurga condensul afara. La mine nu l-au pus, imi curge in masina pe jos, a trebuit sa o duc la mecanic, sa dea gaura si sa cupleze un furtun la aeroterma aia ce este intoarsa invers, pe partea pasagerului.

Editat de InDang3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Lift kit Freelander 1

 

Am montat lift kit, distantiere, scut metalic. Si mi-a raNforsat manerul ala din spate de la haion care aparent s-a rupt odata cand am deschis usa din spate. Intrebare : Mecanicul mi-a recomandat sa nu incerc nimic serios off-road cu aceasta masina deoarece are planetare mici si mi-a facut cu degetele ca semnul OK deci sa zic ceva mai mare ca un dop ? Daca asta este cazul, am cum sa schimb planetarele cu unele mai serioase ? de unde ? Eu nu am de gand sa escaladez canioane, dar chiar si asa nu as vrea sa ma fac de cacao sa se rupa ceva cand dau de-o groapa pe vreun deal :)

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

Nu va mai uitati in gura mecanicilor.....nu se vor rupe planetarele alea ca scobitorile pe unde ai tu de gand sa mergi.

Nu stiu ce sistem 4x4 este la Freelander, dar stiu ca atunci cand esti in 4x4 este bine sa nu fortezi, sa nu apesi acceleratia foarte tare cand rotile din fata sunt bracate pentru ca atunci apar forte foarte mari in lantul cinematic si atunci, evident, ceva, undeva, e posibil sa cedeze. Dar, repet, planetarele alea nu sunt scobitori si zic sa le lasi in pace si sa pastrezi banii pentru combustibil si sa te plimbi cu ea pana cand o sa stii exact cat poti tu si cat poate masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

@Astral: Freelander 1 este 4x4 permanent, fara diferential central! Are un vascocuplaj pe cardanul spate care imparte cuplul 90% fata-10% spate in conditii normale de drum; cand una din rotile fata incepe sa patineze, incepe sa lucreze VCU si ajunge la un raport de 50-50

 

@InDang3r: nu prea am auzit de planetare rupte la Freelander, cu exceptia cazului in care au fost inghesuite roti exagerat de mari, (sau gume agresive), sub el!

Oricum, asa cum zicea si Astral, intai cunoaste-ti bine masina si dupa aia baga-te in situatii "maro"! Orice masina te penalizeaza scump daca ii ceri mai mult decat poate!

In alta ordine de idei, dupa liftare poti avea probleme cu unghiurile rotilor, unghiul sub care lucreaza planetarele si, in cazul unor roti mai mari, cu sistemele electronice de pe masina, (ABS, HDC, TC), care sunt calibrate pe dimensiunea standard a rotilor!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

Eu zic sa nu ne mai obosim cu acest coleg... isi pune liftinguri si scuturi inainte de a rezolva motorizarea, sau a facut-o dar i se pare irelevant sa ne spuna cum s-a rezolvat ca important e liftingul.. i s-a recomandat macar sa ii dea aer curat sa rasufle mai liber motorul in schimb omul se faleste cum a inaltat-o si ranforsat-o pt off-road dupa penultima postare in care era vorba de fum negru. Nici nu stiu de ce imi mai pasa. Recunosc, sunt un fraier:old

Editat de Astral

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

Nu va mai uitati in gura mecanicilor.....nu se vor rupe planetarele alea ca scobitorile pe unde ai tu de gand sa mergi.

Nu stiu ce sistem 4x4 este la Freelander, dar stiu ca atunci cand esti in 4x4 este bine sa nu fortezi, sa nu apesi acceleratia foarte tare cand rotile din fata sunt bracate pentru ca atunci apar forte foarte mari in lantul cinematic si atunci, evident, ceva, undeva, e posibil sa cedeze. Dar, repet, planetarele alea nu sunt scobitori si zic sa le lasi in pace si sa pastrezi banii pentru combustibil si sa te plimbi cu ea pana cand o sa stii exact cat poti tu si cat poate masina.

 

Acum planetarele le poti rupe si daca esti, sa ma exprim plastic, cioban... insa greu de crezut ca in astfel de utilizare se vor rupe. De schimbat le v-a schimba mai des, cel putin capetele si acest lucru este cert, deoarece atunci cand masina se inalta mai ales la freelander se schimba distanta dintre cutie si roata, astfel in momentul in care roata se misca in sus si in jos planetara va trebuii sa asigure acel plus de distanta obtinut. Practic ea va sta mai tot timpul in hiperextensie .

Land Rover freelander td4 2001 :n1 " I've rather push my Landy ,than drive your cruiser ":old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

... cand masina se inalta mai ales la freelander se schimba distanta dintre cutie si roata, astfel in momentul in care roata se misca in sus si in jos planetara va trebui sa asigure acel plus de distanta obtinut.

 

In mod normal diferenta de lungime aparuta in urma flexarii este preluata de ghidajul cu caneluri de pe capul de planetara, el trebuind sa culiseze in fuzeta. Problema nu apare pe extensie, ci pe compresie, planetara lucrand destinsa mai mult decat trebuie, la fiecare compresie va lovi in tripoda.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

In mod normal diferenta de lungime aparuta in urma flexarii este preluata de ghidajul cu caneluri de pe capul de planetara, el trebuind sa culiseze in fuzeta. Problema nu apare pe extensie, ci pe compresie, planetara lucrand destinsa mai mult decat trebuie, la fiecare compresie va lovi in tripoda.

 

Asa, asa insa din lipsa de vocabular tehnic nu am reusit sa ma exprim facil, insa asa este !

Land Rover freelander td4 2001 :n1 " I've rather push my Landy ,than drive your cruiser ":old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Lift kit Freelander 1

 

Buna seara,

dupa ce am citit si recitit topicul, am ramas cu o nelamurire: vreau sa inalt Freelanderul si as prefera sa o fac din arcuri. De unde pot cumpara aceste arcuri? Sau dati-mi, va rog, numele, seria, ceva cum sa le gasesc in magazine online, pt Freelander nu am gasit. Lift kit am gasit dar ma tem de politist si eventualul control RAR de pe sosea. Eu poate mai scap cu cateva povesti, dar o mai conduce si sotia...

 

Daca inalt masina cu 5cm si ii pun flanse de 30mm, care e dimensiunea maxima pentru anvelope astfel incat sa nu modific, tai, etc pe dedesupt. Am jante de 16 si vreau sa pun Insa Turbo Ranger.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Lift kit Freelander 1

 

Monolog :)

Dupa o luna de la intrebare pot sa va spun ca am gasit arcuri cu inaltare 3cm, sfatuit de un user amabil. Multumesc si pe aceasta cale! Despre anvelope numai de bine, am incercat cu balon mai mare si senzatia pe sosea nu e placuta, raman la marimea din talon.

Acum intrebarea lunii noiembrie: flanse de 30 sau 35mm? Un contact sa le cumpar de undeva din Ro?

Multumesc!

 

P.s. revin cu noutati in 21 decembrie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lift kit Freelander 1

 

Am primit oferta lor pentru flanse de aluminiu, cred ca vreau otel...

Le-am cerut oferta pentru otel, daca au o sa lansez comanda in curand.

 

Acum am o dilema legata de inaltare. Initial am ales arcuri, insa arcurile sunt mai tari, dau o tinuta de drum mai buna, insa cand calaresc hartoape oare nu e mai bine sa fie arcurile ceva mai moi?

Sa aleg oare lift kit si sa las arcurile originale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Lift kit Freelander 1

 

Pentru lift kit am doua optiuni din UK: un kit contine distantierele si furtune de frana, alt kit contine distantiere si camber bolts. Cate camber bolts am nevoie, 2 sau 4? As alege setul cu furtune si camber bolts separat dar nu stiu cate sa comand.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare