Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Diferential Discovery 2 - inlocuire


flay

Postări Recomandate

Re: Diferential Discovery 2 - inlocuire

 

Nu stiu... l-am vandut dupa vreo 2 ani, primul an s-a comportat impecabil pt ca l-am folosit pe teren mixt cam 50% noroaie/drumuri agricole restul asfalt(cam 10.000km in total), in al doilea an am inceput sa fac un fel de naveta la Bucuresti si dupa vreo 20.000 km(95%asfalt) a inceput sa huruie dar mai lucra cum trebuie...binenteles ca-n ignoranta mea de atunci nu am folosit ulei dedicat pt LSD ci am bagat ce era pt dif.ul normal(75W90) cu toate ca ashcroft spune ca asta nu are nevoie de ulei special dar poate ar fi bine unul dedicat totusi...

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential Discovery 2 - inlocuire

 

ATB-urile nu necesita ulei special...blocarea se face cu pinioane elicoidale,nu cu discuri de frictiune ca la un LSD clasic.

Ale mele merg ca in prima zi si isi fac treaba cu brio dupa 60-65 de mii si cam patru ani.

La fel de bine merg si pe Bator truetracul si lockerul de la Detroit dupa 8 ani si km fara numar.

Atb-ul blocheaza mai repede si mai bine decat truetracul.

  • Like 1

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential Discovery 2 - inlocuire

 

Ieri am dus si eu Disco-ul meu sa-i monteze ATB-ul pe fata, sper sa finalizeze azi, pe spate il am din primavara trecuta, pana acum fara probleme, ce am sesizat eu la fortari se aude un fluierat din grup, dar totusi nu este un blocant 100%, mai are "aluncarile" lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Diferential Discovery 2 - inlocuire

 

Si la ATB principiul de functionare e acelasi ca la truetrac,e aceeasi Marie cu alta palarie - nu are cum sa fie prost,e totusi Ashcroft.

Mie mi le-au montat (Truetrac fata,Locker spate) baietii care se ocupa de parcul meu auto (un service mic dar destept),nu e nici o filosofie,e bolt-on totul- rulmentii schimbati obligatoriu si atentie la reglajul jocului pinion-coroana.

In rest sculele astea isi merita toti banii.

 

Mă poți lumina ce rulmenți trebuie schimbați? Vreau să -mi comand ATB-ul de la Ashcroft și mi-aș lua și rulmeții, dar nu stiu care ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential Discovery 2 - inlocuire

 

Daca citesti cu atentie descrierea ATB-ului de la Ashcroft o sa vezi ca au ei si rulmentii http://www.ashcroft-transmissions.co.uk/diy-rebuild-kits/differential-rebuild-kits/journal-bearings.html... citeste tot cu atentie ca e important, am avut si eu si dupa 3 ani avea joc destul de mare din cauza ca eu nu am citit si presupun ca a fost fragezit la ITP deaorece fost verificata pe stand normal si nu cu decelerometru, sau pur si simplu sunt slabe calitativ, nu stiu

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Diferential Discovery 2 - inlocuire

 

Buna ziua, scriu si eu aici despre o problema legata de diferentiale, asta ca sa nu deschid topic separat. Am observat ca imi picura ulei din ambele diferentiale, cand am schimbat uleiul anul trecut, nu curgea, a inceput de curand. Am vazut kit de inlocuire pe island... la 46 lire setul doat pentru o punte. Sincer nu as da aproape 100 de lire pentru 2 garnituri asa ca m-am gandit sa confectionez eu din placa de clingherit 2 garnituri pentru ambele diferentiale. Intrebarea mea se adreseaza celor care au mai desfacut diferentialele (dar nu numai acestora): cat de groasa este garnitura de la capacul diferentialului? Am gasit pe net placa de clingherit cu grosimi de 0,5mm; 1mm; 2mm; 3mm; 4mm si 5mm. De care ma sfatuiti sa iau?

Multumesc anticipat

LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential Discovery 2 - inlocuire

 

Sa fiu magar daca inteleg despre ce vorbesti, ceea ce vrei tu sa construiesti din klingerit costa atat: https://www.brit-car.co.uk/product.php/81039/0/diff_to_axle_casing_gasket_series_1___3___defender___discovery_1___2___range_rover_classic pe Original LR sau este in stoc la Bucuresti http://shop.landatelier.ro/garnitura-carcasa-diferential-defender-discovery-7316 e mai scump curierul dacat piesa ...sau la ce te referi cu 45 Lire "

 

daca vrei tu sa economisesti 10 lei atunci fa din 1mm

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential Discovery 2 - inlocuire

 

Abia acum vad mesajul că nu sunt in București și intru pe telefon. Aia este garnitura ce îmi trebuie și sincer îți spun că aș fi dat pe ea și 50 de Ron nu doar 10. Atâta doar că pe site la island4x4 apare în kit cu nu știu ce alte poezii i și în total costa 45 lire. Banii aia eu nu ii dau. E vina mea că nu am verificat preturi și pe alte site-uri, de pe island4x4 eu cumpăr fara TVA că am mașina băgată pe firma și de regula iau doar de la ei. Oricum mulțumesc că m-ai scos din prostie. Nu e prima oara când se întâmplă😃. Rămân dator. O zi buna

LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential Discovery 2 - inlocuire

 

La Island e 2.50 lire setul de 10 :grin: https://www.island-4x4.co.uk/diff-gasket-rover-axle-britpart-7316-p-2618.html

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential Discovery 2 - inlocuire

 

Eu am căutat și nu găsisem decât asta

https://www.island-4x4.co.uk/differential-diff-overhaul-spline-1994-dok002-p-28294.html

E singura care apare la axel part pentru D2. In fine, e bine că se găsesc ca și spare parts separat. In mod sigur prefer sa le comand decât să mă apuc sa meșteresc la ele. Și ai dreptate, costa mai mult transportul🙃

LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare