Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

nelamurire cuplaj 4x4 si RFW


knupz

Postări Recomandate

Am tot citit pe forum si am decis sa intreb inca o data sa fie treaba clara si pentru mine,nu as risca sa stric ceva.Din cate am inteles opresti masina,misti maneta in 4x4H,la plecarea de pe loc se aprinde si becul RFW.Oprim masina,scoatem din maneta pe 2H dar nu apasam butonul RFW,becul va ramane aprins,plecam de pe loc,acum masina are doar tractiune spate iar masina are cuplate incontinuare planetarele.In timpul mersului(si doar daca rfw este aprins in bord,adica cuplat) se poate muta maneta in 4x4H si implict cuplarea 4x4 a masinii ?

 

multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: nelamurire cuplaj 4x4 si RFW

 

Fiind vorba de aceeasi masina cu Ford Ranger, discutia de mai jos are raspunsul si pentru tine :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?69516-Problema-RFW-la-Ford-Ranger

 

Iar raspunsul pe scurt este, da, poti cupla in 4x4H, direct, planetarele fiind deja cuplate. Trecerea din 4x2 in 4x4H si invers, se poate face chiar si din mers cu conditia sa mergi cu viteza/turatie constanta si pe drum drept, nu in panta/rampa.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: nelamurire cuplaj 4x4 si RFW

 

Ma tem ca in realitate RFW- ul nu functioneaza din mers. Indicat este sa se decupleze pe loc si abia dupa aceea sa se actioneze RFW. Planetarele la MAzda B2500 sunt extrem de solide. Acest lucru duce in cazul unei nefunctionari corecte a sistemului de decuplare a planetarelor, la distrugerea grupului fata si nu la ruperea planetarei cum se intampla la masinile concurente ( nu ca-s proaste si pentru ca asa sunt proiectate ). Cei de la Mazda nu s-au gandit ca utilizatorii intai cupleaza -decupleaza si doar dupa aceea intreaba daca este corect.

Intrucat am stat 6 luni dupa un grup fata achitat integral la Casa Auto Tiriac Brasov ( 5800 Euro ) ...si cand a venit a venit fara capac , deci nu putea fi utilizat ) credeti-ma ca nu este o optiune sa defectezi asa ceva. Capacul a costat 800 de euro si arata ca o farfurie de aluminiu cu niste gauri de suruburi.

Utilizez periodic o MAzda B2500 care are 280.000 km si merge ca in prima zi cand s-a achizitionat ( adica la 68.000 km.

Este un animal extrem , in bena caruia s-au incarcat greutati care au facut ca masina sa se ridice de fata pe calea ferata. S-a descarcat partial incarcatura...masina a aterizat pe toate patru rotile ...si s-a plecat mai departe. Dupa mine este cel mai fiabil pick-up din lume , atata timp cat este utilizat corespunzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Re: nelamurire cuplaj 4x4 si RFW

 

Salut,

Am o Mazda B 2500 an 2004 cu 58000 km la bord. Am imprumutat cuiva masina si tipul din greseala, a tras de maneta de cuplare a diferentialului fata in loc sa traga de schimbator si sa schimbe treapta de viteza. Concluzia, una singura, a dus la ruperea dintilor satelitilor. Planetarele n-au avut nimic, nici rulmentii ci doar satelitii. Ok, am luat un alt diferential second hand de pe o Mazda din 2006 si bine ca l-am desfacut pentru ca numai asa am constatat un joc foarte mare la pinionul de pe partea dreapta.

Problema mea este sa aflu ce joc trebuie sa aiba in mod normal acest pinion pentru ca nu am un manual de reparatie si nici nu m-am mai confruntat cu o asemenea problema pana acum.

A doua problema a mea ar fi gasirea unui manual de intretinere si reparatie pentru modelul meu de masina, chiar si contra cost pentru ca nu-mi place sa repar "dupa ureche".

Va multumesc anticipat

Editat de Jaguar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare