Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Intrebare jante!


Liviu-San

Postări Recomandate

Buna ziua!

Am urmatoarea intrebare pt dvs:

exista jr-uri cu "deport marit"?(daca m-am exprimat corect...)

Am avut un aro 11.4,cu jante standard si la un moment dat,le-am schimbat cu altele cumparate de la fabrica,care aveau deportul marit,asa mi-au spus atunci,adica et-ul negativ.

Am facut acea schimbare,din cauza ornamentelor de la aripi.

Acum am aproape aceeasi problema si vreau sa stiu daca exista jante cu et negativ la jantele de aro in 5 prezoane:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare jante!

 

ce distanta este intre prezoane?

 

daca sunt cu 5 x 114.3mm sau 5 x 127 mm am eu cu ET -30 pe R16 si cu 7J sau 8J

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare jante!

 

Da,acum am inteles,m-am exprimat eu gresit,am uitat de jantele model vechi de aro,eu ma gandeam strict la cele spitate.pe alea l-am vazut montate pe niva si dadeau bine,dar am impresia ca a montat si flanse,pt a iesi mai mult in afara,ceea ce as fi vrut eu sa evit.mai exista dezmembrari de aro?totusi nu vreau sa investesc prea mult in ele, pt ca le voi folosi numai iarna,pt vara am de aliaj,cu et negativ,dar nu stiu cat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare jante!

 

jantele de aro ies mult in afara. eu am avut montate cu cauciucurile JR-uri echivalentul lui 235/75 si dupa inaltare a trebuit sa modific si aripile (am taiat aprox 3 cm pe circumferinta si de la colturi mai mult). nu trebuie montate flanse distantiere.

trebuie facut un inel pentru centrare deoarece gaura la jentile de aro este mai mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare jante!

 

Ok,m-am lamurit,atunci o sa raman la varianta asta,cu jantele spitate de aro.Eu pe rotile de vara,am anvelope225/55/16,cu kit-ul de inalare si nu-mi ating.Ma gandesc,ca celelalte fiind pe 15,cu o anvelopa asemanatoare,nu voi fi nevoit sa mai decupez din aripi.Cu inelul de centrare,poti sa-mi dai ceva detalii,pt ca nu stiu cum si din ce sa-l fac.E din fier,sau teflon?:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare jante!

 

...pai jantele de ARO inseamna ca sunt la fel cu cele de Jeep seria CJ ( predecesorul Wranglerului :) )

 

...nu mai am asa ceva pe stoc, in schimb am flanse fistantiere pt ele de 32 mm

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare jante!

 

Ok,m-am lamurit,atunci o sa raman la varianta asta,cu jantele spitate de aro.Eu pe rotile de vara,am anvelope225/55/16,cu kit-ul de inalare si nu-mi ating.Ma gandesc,ca celelalte fiind pe 15,cu o anvelopa asemanatoare,nu voi fi nevoit sa mai decupez din aripi.Cu inelul de centrare,poti sa-mi dai ceva detalii,pt ca nu stiu cum si din ce sa-l fac.E din fier,sau teflon?:tk

eu l-am facut din fier grosimea de 5 mm, diametrul interior = diametrul jantei de niva 110 mm cred, diametrul exterior 123 mm cred ca are cea de aro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Intrebare jante!

 

La primavara,trebuie sa schimb anvelopele de vara,pentru ca una a fost taiata si oricum erau foarte tocite.Ma bate gandul sa schimb jantele de aliaj pe 16'',cu unele pe 15'' de suzuki. Pentru ca vreau musai sa aibe et- si sa fie mai deosebite,ma intereseaza care este dimensiunea maxima ce s-ar potrivi pe Niva,fara sa decupez din aripi si overfendere.Am vazut ca majoritatea jantelor de suzuki vitara,sunt echipate cu anvelope intre 235-255/15 si nu stiu daca imi incap.

Acum am pe masina 215/65/16 si kit de inaltare.:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare jante!

 

La primavara,trebuie sa schimb anvelopele de vara,pentru ca una a fost taiata si oricum erau foarte tocite.Ma bate gandul sa schimb jantele de aliaj pe 16'',cu unele pe 15'' de suzuki. Pentru ca vreau musai sa aibe et- si sa fie mai deosebite,ma intereseaza care este dimensiunea maxima ce s-ar potrivi pe Niva,fara sa decupez din aripi si overfendere.Am vazut ca majoritatea jantelor de suzuki vitara,sunt echipate cu anvelope intre 235-255/15 si nu stiu daca imi incap.

Acum am pe masina 215/65/16 si kit de inaltare.:tk

 

La Niva ai 5x139,7 cu gaura centrala de 98,1 in vreme ce la Suzuki, (Jimny, Samurai, Vitara si GV), desi ai tot 5x139,7, gaura centrala este de 110,6. Vei avea nevoie de inele de centrare suplimentare :wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare jante!

 

nu este nevoie de inel de centrare, se centreaza foarte bine atat cele de aro(cu amendamentul ca trebuie alte piulite cu un guler mai mare, pentru ca la aro prezonul de de 14 iar la niva de 12), cat si cele de Suzuki la care merg aceleasi piulite

Spun asta pentru ca din prima am avut pe niva JR-uri de 7j, iar acum am de Suzuki Dakar de 8j

 

...problema Liviule va fi alta, iti va cobora masina instant trecand de la 16 la 15(chiar daca incerci sa compensezi prin balonul gumei)

... o alta problema la tine ar fi ca un et mai negativ iti va smulge ornamentele de la pasaj roti:grin:

Editat de dan chiperi
:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare jante!

 

@ Dan,ai mare dreptate,pentru ca problema cu smulgerea ornamentelor(in special pe spate)o am de cand am pus jantele cu et negativ. As face trecerea la jante pe 15,doar din considerentul ca pot gasi o plaja mai mare de dimensiuni la anvelope A/T,fara sa decupez din aripile fata. De aceea iti spuneam ca vreau tampoane intre spirele arcurilor pe spate,sa nu mai culeg ornamentele de pe drum la fiecare iesire. Am,dar nu am montat,kit-ul de inaltare pe fata cel cu "pene" sub talerul arcului si cu adaos la pivotul superior,dar mi-e ca e prea mult pt planetara,sa nu faca "trosc".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Intrebare jante!

 

Am vazut pe un ARO 10 jante de ARO 24x cu modificare la gauri ori sudata un fel de flansa pe ele si prinsa in cele trei prezoane ale zecarului. Nu stiu cat e de fiabila modificarea si daca merita efortul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebare jante!

 

Liviu vi cu Niva la mine si incercam 195.80.15 MT cu janta de 5.5 J ET normal.

 

Multumesc,am rezolvat intre timp,am luat 4 anvelope pe jantele de aliaj.Pana nu se tocesc astea,nu mai fac nimic.:tk:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare