Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Noul meu agregat '' Jimy ''


dorin4x4

Postări Recomandate

Re: Noul meu agregat '' Jimy ''

 

Salutare! Am inteles din comentariile anterioare (pe la pagina 8) ca ai decupat overfenderele originale. Imi poti spune mai exact cum ai facut. As vrea sa le pastrez tot pe cele originale dar mai trebuiesc putin decupate. Nu ma incanta ideea celor din ABS sau alte fibre :) multumesc

Suzuki Jimny '99 - G13BB - Manuala |

Rescue4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Noul meu agregat '' Jimy ''

 

A trecut mult timp de cand s-a facut lucrarea, nu mai tin minte, intre timp am vandut si masina.

 

 

Salutare! Am inteles din comentariile anterioare (pe la pagina 8) ca ai decupat overfenderele originale. Imi poti spune mai exact cum ai facut. As vrea sa le pastrez tot pe cele originale dar mai trebuiesc putin decupate. Nu ma incanta ideea celor din ABS sau alte fibre :) multumesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Buna ziua! Sunt sub zero la nivelul de cunostinte 4X4 si am achizitionat un Jimny. Tot citesc de 2 saptamani tot felul de postari pe aici si incerc sa imi dau seama de mai multe lucruri. Ma intereseaza sa aflu, daca inaltarea caroseriei este mai mare de 5 cm, asa cum vad peste tot, constituie un avantaj, sau un dezavantaj.? Unde gasesc diverse niveluri de inaltime ? Va multumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul depinde de unde vrei sa mergi cu masina.

Pe aici cam toti vrem sa punem cauciucuri mai mari/agresive, ca sa ridicam axele/masina, si sa trecem mai usor peste obstacole. Ca sa pui cauciucuri mai mari, trebuie sa midifici masina. Inaltare suspensie (SL) si/sau inaltare caroserie de pe sasiu (BL),si/sau decupari din caroserie... la un moment dat trebuie si modificari in transmisie sa duca rotile mai mari... etc. Depinde de cat de mult vrei sa te inalti.

Deci.... ce vrei sa faci cu masina? :cn

 

Legat strict de BL, trebuie sa tii cont ca sasiul ramane la fel de sus fata de sol. Daca nu bagi si cauciucuri mai mari,... degeaba.

 

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles..., partial :wink:. Vreau sa fac iesiri destul de usoare, nu cred ca voi ajunge sa fac cu adevarat offroad. Mai clar, eu ma ocup cu dresajul canin si plec pe diverse coclauri cu cainii la urma, dar nu aleg chiar trasee extrem de dificile, insa conjunctural pot ajunge in situatii grele asa cum am mai patit. Daca, de exemplu, te prinde o ploaie pe acolo pe unde cu 2-3 ore in urma ai trecut fara probleme, la intoarcere nu este la fel de usor. Cam pentru asa ceva am nevoie de o suprainaltare a masinii. Ce credeti ca se ppotriveste mai bine si decent ca pret?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, ar trebui cauciucuri mai agresive. MT. Daca nu mergi mult pe strada, sau nu te deranjeaza zgomotul, chiar profil Simex.

Apoi, in functie de ce obstacole vrei sa treci (urme de taf? cpaci cazuti? ...) decizi cat de mari trebuie cauciucurile. Abia apoi te gandesti daca chiar e nevioe sa ridici masina (ca sa incapa cauciucurile).

 

Daca ajungi chiar la inaltare... nu ma pricep la Jimny. Poate spune alt coleg cum se face.

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare