Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie IMS


MATEI

Postări Recomandate

Re: Sfat achizitie M 461

 

Incep cu o intrebare standard: citi bani ai de investit in masina asta?Dupa ce aflam suma, trecem la urmatoarea intrebare:ce vrei sa faci cu ea? vrei una de colectie, vrei sa te dai cu ea pe dealuri si cimpii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie M 461

 

multumesc pentru raspuns

as vrea o relicva,deci nemodificata deloc dar cu verificarea tehnica la zi

de colectie da dar care la o adica sa poata si urca la munte

sa zaca in garaj iarna si sa pot bibili la ea da nu sa schimb cutia sau punti

poate un esapament,reglez frine,spal parbrizu(glumesc cu parbrizu)

pot pune 2500 eur cu toate ca pe vinzari de m461 am vazut si cu 9999 eur da dalea fitzoase si cu steag ,de vitrina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie M 461

 

domnilor de ce il atacati asa dur pe colegul nostru doritor de M

uite eu sunt unul dintre cei care au M si datorita unor aspecte financiare sunt pus in situatia de a il vinde

iar ca recomandari pot sa iti spun urmatoarele:

-sasiul si caroseria ar fi de preferat sa fie intregi si nelovite chiar daca mai au ceva rugina

-motorul si transmisia lafel sa fie completa si functionala

-toate accesoriile sa fie la locul lor.

acum preturi la masina si la manopera gasesti de tot felul in functie de starea masinii.

daca vrei suna-ma la 0723 817 101 si iti povestesc ce am facut eu la masina mea si cat dureaza si ce volum de munca implica.,nu vorbim de bani:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie IMS

 

baieti,daca cineva poate da sfaturi,va rog,va rog am ceva nare pe teava

 

 

baieti,dragilor

am ceva mare pe teava

am nevoie de sfaturi sa nu ma intzepc

sfaturi despre cum sa controlezi starea de sanatate a unui aro m461 ce puii mei ca doar e o relicva

dar se spune ca e la zii cu verificarile tehnice

ce si cum sa procedez

allo unde sinteti expertilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie IMS

 

baieti,daca cineva poate da sfaturi,va rog,va rog am ceva nare pe teava

 

 

baieti,dragilor

am ceva mare pe teava

am nevoie de sfaturi sa nu ma intzepc

sfaturi despre cum sa controlezi starea de sanatate a unui aro m461 ce puii mei ca doar e o relicva

dar se spune ca e la zii cu verificarile tehnice

ce si cum sa procedez

allo unde sinteti expertilor

 

stimate Corcodel

cum ai vrea tu sa controlezi o masina? mai ales o relicva?

mai sus ti s-a spus deja asta dar pe tine nu prea te intereseaza sa tii cont de ele(recomandari)

iti fac un rezumat:

-verifici actele sa fie in regula si la zi

verifici sa aiba itp valabil,daca nu nu e problema se face

masina la itp trebuie sa corespunda vizual,frane lumini si jocuri,nu conteaza nivelul de gaze atat cat in carte e trecut istorica, conform ultimei norme RNTR...

apoi pe tine personal te va interesa cat de praf e sasiul si caroseria,cat de completa e masina pentru detalii si accesorii

iar restul poti sa te uiti la vopsea daca iti place sau nu culoarea,eventual daca iti place culoare si nivelul lichidelor de prin componente si subansamble.

legat de expertiza sa stii ca poti apela cu incredere la cei cu experienta cu acest model,dar de cele mai multe ori asta se va traduce in costuri,pe care le vei suporta tu,daca nu alegi masina care trebuie.

iar ca o intrebare off topic,ce varsta aveti stimabile si cata experienta aveti in resuscitarea unei masini vechi?

asta e doar asa curiozitate personala pentru a imi forma o parere despre ce detalii sa adaug in raspunsuri.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie IMS

 

Draga KAROLOKW

asa gindesc si eu .Am 55 ani da credeam ca se vede in stinga sub nume,nu ma stiu inca bine cu forumul

te-as fii sunat dar nu sint in tara si e cam scump.

Eu ma gindeam la astea ce zici tu am mai vorbit cu detinatori de m461 si mi au indicat niste puncte de Control

ca de ex trage de elicie sa controlezi pompa de apa ,de rugina mi e frica si as vrea sa stiu unde sa caut rugina ascunsa ca aia pe fata este usor detectabila,adica daca sasiul are zone greu accesibile am si o camera cu cablu cam 1m care se poate baga prin locuri ascunse

motorul..?? trebe controlata compresia sau daca fumega albastru e oricum dus?

batai la motor? unde?

cutia viteze daca sare din viteze ok dar nu ma stiu cu reductorul cu tractiunea dubla

daca ai un mail pot sa ti trimit niste poze cu relicva

 

cu prietenie

C

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie IMS

 

daca ai acces la masina ia cu tine o surubelnita si un ciocanel de 100 de grame

poti sa iei si camera aia ca e utila dar nu extraordinar.

un ciocanel de cauciuc sau plastic e si el util.

cu ciocanelul incepi si lovesti usor sasiul,caroseria...etc si asculti sunetul.daca are o rezonanta un sunet metalic curat atunci e foarte posibil ca rugina sa fie minima,daca ai ghinionul saiti sune a conserva sau chiar ca surubelnita sa ti se infiga in caroserie sau sasiu e semn clar ca trebuie sa fugi de acea masina.

informal o sablare cu vopsire si reparare a unui sasiu e invarte cu manopera si materiale pe la 1000 euro,iar o caroserie tot pe acolo ...deci consider ca in loc sa dai 2000 pe masina si apoi inca minim 2000 pe sasiu caroserie sa il faci cum trebuie(asta in conditiile in care rugina nu a afectat iremediabil ) plus inca o investitie pe o segmentare motor care se invarte pe la 800 euro plus o cutie de viteze buna facuta cap coada care e pe la vreo 500 euro plus niste punti si grupuri fata spate care gadialte putin ca trebuie intretinute schimbate garnituri si alte cele te duc pe la 400 euro si alte restul de zemuri in functie d ece bagi in masina preturi aferente de la 100 euro in sus

desigur fiind o cascarabeta veche trebuie schimbate cauciucurile ca sunt coapte deci asta inseamna inca undeva la 5-600 euro

o prelata daca cea de pe masina e praf te costa cam la 300 euro facuta la comanda sau gasesti una second care e undeva intre 8-10 milioane lei vechi...

detalii :)

mail daca vrei sa imi trimiti poze trimite pe karolokw@yahoo.com

 

nu e critica ce iti spuneam mai devreme dar trebuie sa stii ca daca iei o masina care are o baza praf te va costa foarte mult sa o aduci la o stare buna si personal nu consider o varianta ,eu acum decat sa dau 2000 pe masina si sa ma apuc sa bag in 2-3 ani inca 5-6000 mai bine cumpar una gata reconditionata ca e mai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare