Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !


vali rfo

Postări Recomandate

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Multumesc. Adevarul e ca atunci cand ma apuc de ceva, vreau sa iasa cum trebuie. Si dupa canoanele mele, "cum tebuie" inseamna chiar cum trebuie. Acum sunt in impas. Chiar nu stiu ce sa mai imbunatatesc. Adica

, ar mai ci unele lucruri (motorul), dar nu stiu daca merita. Mi-ar placea mai multa putere, dar pe de alta parte, am ajuns in toate locurile unde am vrut cu motorul asta si nu cred c merita cheltuiala cu altul.

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Bravo domn'e! Am citit, de la inceput pana la sfarsit si mi-a placut foarte mult. Este un exemplu de urmat pentru toti cei care sunt posesori pasionati de agregate 4x4. Determinare, pasiune, vointa si putina pricepere asta e tot ce iti trebuie ca sa transpui orice proiect in realitate, in rest - "The sky's the limit!" Foarte misto ti-a iesit, sa ai parte de ea, de namol si de aventuri asa cum iti doresti.

 

Numai bine!

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Puteai sa pui si tu un film cu o parte mai grea a traseului. Da stiu cum e,...invidia...

Pregatesc niste surprize la masina. Doua. Una in fata si una in spate...

Niste filme mai ca lumea:

 

Editat de vali rfo
4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Va multumesc pentru aprecieri. Noutatile sunt urmatoarele: A primit pe fata un autoblocant tip torsen, iar pe spate, teoretic pana vineri trebuie sa aiba un blocant manual. Cred ca trebuie sa faca ceva in plus in conditiile astea. In plus, s-a descoperit o problema la instalatia de gpl, care nu o lasa sa mearga la capacitate maxima. Ar trebui sa fie toate gata pana duminica, daca nu, ramane pe weekendul urmator sa vedem rezultate

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

E gata. Am terminat de instalat diferentialul blocabil manual din spate. Am fost sa fac ceva probe si merg foarte bine atat diferentialul spate cat si autoblocantul din fata. Cel din fata chiar m-a impresionat. Se comporta mai bine decat ma asteptam. Chiar si cu o roata in aer, reuseste sa trimita destula putere la cealalta. Rezultatul merita efortul depus ( si banii cheltuiti )

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Daaaa...Ii plac noroaile adanci. Puntile portal o avantajeaza. Si acum blocant fata-spate... Pantele lungi cu noroi mic nu prea o avantajau. Nu are destula putere sa tina viteza . Cand pierdea inertia, pierdea si aderenta pe 2 roti si gata... Sper ca acum sa compenseze prin faptul ca trag toate rotile si sa nu mai aiba asa multa nevoie de inertie.

Editat de vali rfo
4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

S-a montat si amortizor de directie. Sper sa nu mai aiba tendinte de rupt maini

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Noi modificari. S-a facut o galerie admisie custom. Are un traseu mai fluent decat cea originala si fiind mai departata de evacuare, nu se mai incinge. Cea originala avea aceeasi temperatura ca si evacuarea. S-a facut si un nou reglaj la carburator, dupa niste carti vechi pentru setat carburatoare. Merge mai bine. Nu atat cat speram, dar e o imbunatatire.

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Ieri am schimbat alternatorul. Cel original avea 40A. Acum am pus unul de 80.

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Frumos si spartan UAZ-ul. Este o masina de razboi, cu componente simple si interschimbabile de la multe modele de masini rusesti

Nu se asteapta nimeni la confort de la UAZ, dar el nu te va lasa in drum nici o data, pentru ca orice se strica--- se repara simplu pe loc, sau se poate face improvizatii

Editat de Astral
CONFORT .... http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=871242#post871242
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Poza la nu am facut. Dar asta e site-ul producatorului http://www.val-racing.ru/ Eu nu am luat legatura direct cu ei, dar in fine, asta am pe masina. Nu am mrl-uri, asa ca planetarele sunt tot timpul cuplate. De troznit nu trozneste.

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

deci, rusii au ramas neschimbati :grin:, tot faca mrl-uri, la fel ca la puntea de ims/tv la noi :old

interesant sistem, la mine autoblocantul este diferit, poate si de aia trozneste...

tare as vrea sa ne vedem la o intrunire cu fiarele, :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Pai hai la o nomoleala. Weekendul asta nu pot, dar celalalt sunt liber. Poate da si o ploaie pana atunci. Vedem care e mai tare : rusoaica sau romanca. Legat de faptul ca rusii au ramas neschimbati, vezi ca masina mea e din 82. Deci are vreo cativa ani...

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Gipanul mare galben - UAZ-ul meu !

 

Am iesit cu masina vineri. A mers perfect. Chiar bine. Nu mai am ce sa-i fac. Asa ca o vand.

4x4 -rile mele: Mitsubishi L200, Dacia papuc4x4, Bmw X3 2.0i, Bmw X3 3.0sd, si cea mai 4x4: KTM 450exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare