Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Experienta mea cu Old Man Emu...


Patrolator

Postări Recomandate

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Asa-s si ale mele OME excentrice, inca pe masina.

Am convingerea ca si excentricele SuperPro vor avea absolut aceeasi soarta.

 

Posed originalele Nissan in dulap si drop-box-urile in pivnita unui prieten:ha:, cand s-o incalzi afara le montez si basta.

 

L.E. Soimu a corectat cu Caster Plates. E si asta o solutie.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Ai dreptate cu tendoanele de Nissan vs Toyota , dar fiecare sunt proportionale cu ce trebuie sa faca la masina pe care sunt . Nu sunt nemuritoare nici astea mari si grele , de mult timp ma uit la unul de Y61 un pic stramb , deci ...

 

 

Am si eu tot excentrice SuperPro , dar inca in punga si acolo le voi lasa . Singurul regret pentru asta e ca am pus omu' ( adica posesorul masinii care a a dat banii ) sa investeasca fara rost in ceva care n-am folosit pe masina lui . M-am uitat lung la ele si ... nu ca le-am analizat io cu ochiu ala radiografic dar asta e , in urma examinarii au ramas in punga ...

Nu le-am mai montat pentru ca stiu ce se intampla la Y60/61 , iar masina asta da in rotile de 38 cu mult mai multi cai , dintr-un benzinar , deci ... am mers pe varianta tendonului coborat cu un dropbox si bucse normale OEM la puntea de Y61 . Stiu ca e o varianta mai sigura decat excentricele , cel putin la masinile stock sunt multe care inca mai merg cu bucsele cu care au plecat pe poarta fabricii . Chiar si la panhardul custom am folosit bucse de tendon spate de Y60/61 , tipul highflex . Stiu ca voi afla repede daca am ales prost in ambele cazuri ...masina asta nu sta locului nici cat vrabia pe gard ... am incredere ca va fi OK...mai vedem .

Dar , sa nu uitam ca bucsele astea OEM care au o durabilitate notabila sunt exploatate pe masini stock si poate ca si in mediii mai putin solicitante . Odata ce ai inceput sa modifici la masina , sa o scoti de pe asfalt cu regularitate , sa investesti bani si munca in aceste modificari iti asumi automat unele aspecte mai putin placute ... ( ... baba la frumusete sufera si cheltuie ... ) cateodata merita chiar daca trebuie sa mai schimbi componente mai des , fiind constient ca e necesar ( asta e mare lucru ... ) .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Vad activitate intensa pe topicul asta, asa ca expun si eu problema mea:

 

Acum 2 zile am rupt un arc OME de pe spate de la suspensia mea +5. Nu ma intrebati cum, e prima data cand rup un arc,, si acesta profesional :hw

1. Sa inteleg ca daca iau 2 arcuri separate de kit, acestea vor fi egale? Daca imi trebuie inegale, sa ma apuc sa desfac si fata acum?!

2. E vreo problema daca schimb arcurile cu Ironman? Se intelege bine cu telescoapele OME? Cu timpul voi schimba si amortizoarele.. Masina era cam dura de spate, cred ca arcurile erau de +200. As lua ceva mai normal pt ca nu am greutate extra in spate..

3. De ce pana mea s-a rupt omele cand am trecut de 2 santuri si alea cu zapada??! Nu pot sa cred ca s-au comprimat atat de tare, pt ca am anvelope noi care imi ating sus in oala si ma gandesc ca au jucat rol de bumper stop. Se intampla frecvent sa se rupa un arc, mai ales profesional?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Doctore,

 

Am pe masina (Y61 ZD30) telescoape OME si arcuri IronMan +150kg (ppuntea fata). Merg in combinatia asta de 2 ani. Telescoapele au 3 ani, arcurile 2 ani. Nu sunt probleme. In privinta arcului rupt, eu am rupt un telescop (prinderea adica) fata TrailMaster. De aia am OME pe fata.... Asa ca un arc....:) Eu Trailmasterul l-am omorit pe un forestier ordinar ...

Editat de Big.Ursu

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Ruperea unui arc se intampla intodeauna de la o fisura-amorsa de rupere - daca te uiti tu cu okii tai frumosi la capetele de rupere ai sa o descoperi cum fuse ea o fisura mica pana s-a cracanat . Fisura poate sta ( un timp necunoscut ) in standby si la un moment ( si el necunoscut ) dar favorizat de oarece factori - coroziune , sarcina , temperatura , soc ) sa evolueze din o fisura stationara la una rapida .

Asa ti-a fost destinul sa treci si asta pe raboj , bine ca nu te plictisesti ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Ok, dragi colegi... am inteles ce s-a intamplat:

S-a constatat o extorsiune al unui degajament intr-o apa, afara era foarte frig si Rechinul cel grasut ramasese lipit de rollcageul lui Gogu, iar acesta din urma era inca in concediu de Revelion si n-avea chef de offroad. Oricum, ma bucur ca s-a rupt aici acasa si cu un prilej de veselie-bucurie, si nu cand eram infipt in vreo "treaba" :fk2

 

@Big.Ursu ce sa mai zic... Am facut 4 ani de offroad cu Pajero cu telescoape noi KYB fara probleme. Daca se rupea ceva... deh.. era stock si absolut normal tinand cont ca le foloseam cu mult peste capacitatea lor. Dar astea profi... Pe spate ce combinatie ai?

 

Ce recomandati.. sa iau OME lafel-lafel sau sa trec timid pe Ironman?

 

Ce vaca sunt.... LA MULTI ANI!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Doctore pe spate am Iron Man - Iron Man (+5cm si +150kg). Si tin la valeala tot de 2 ani..

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Eu va cunosc pe amandoi, stiu ambele masini.

Ce face unul nu face celalalt si viceversa.

 

So, doctore, te-am lamurit.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

parerea mea, dupa 2 seturi de OME caster, ... mai bine fara ele

Am pus Milner cu gaura centrala si de atunci nu mai am treaba deloc

inclinatia am corectat-o prin prelungirea urechii din fata pe unde trece boltul din fata puntii, si am corectat perfect puntea pentru cei 7,5 cm inaltare reala.

 

 

Salut Cristi, ma intereseaza niste informatii mai detailiate. În cîti ani si km. ai stricat cele doua seturi? Care a fost configuratia suspensiei, respectiv cît ai înaltat-o, cu ce compnente (arcuri, telescoape) si ce excentricitate aveau bucsele? Ce dimensiuni de jante (evtl. flanse) si cauciucuri, respectiv ce profil si nu în ultimul rînd pt. ce aplicatii ai folosit masina.

 

Merci anticipat.

 

 

Eu am pregatit masina pt. anumite aplicatii si la partea de suspensie am preferat sa nu exeprimentez, ci sa fac cum spune cartea. Acuma, în decursul vremii, am mai folosit-o si la alte aplicatii, mai..., cum sa spun..., hardcore, cum ar fi de exemplu sa ma dau cu ea la R.A.T. la extrem :oc. Cred ca e prima expeditionara civila care face asa ceva. ...si-ncaltata cu lanturi. Numai anul acesta am îndoit trei jante pe fata. Îti dai seama la ce socuri si forte sînt supuse sarmanele bucse în acele momente.

 

Asa ca nu cred ca bucsele au tinut prea putin sau ca ar fi proaste. Probabil ca le-am exploatat eu neadecvat. Oricum sa nu uitam ca sînt piese de schimb.

Editat de Patrolator

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Ok, dragi colegi... am inteles ce s-a intamplat:

S-a constatat...

Ce recomandati.. sa iau OME lafel-lafel sau sa trec timid pe Ironman?

 

Ce vaca sunt.... LA MULTI ANI!!

 

 

La multi ani prima data tuturor si un an nou fericit.

 

îmi cer scuze de interventie, dar as prefera sa-mi pastrez topicul curat si la subiectul din titlu, asa ca ti-as propune deschiderea unui topic propri pt. sfaturi si întrebari. În acest fel avem cu totii mai mult de cîstigat. Cei interesati de experientele mele descrise în doua-trei pagini si care au întrebari sau sugestii la subiect, nu trebuie sa citeasca înca sapte pagini cu alte subiecte, iar eu nu voi plictisi pe cei setosi de alte informatii cu palavragelile mele neinteresante pt. ei.

 

Multumesc pt. întelegere.

 

:h5

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Parerea mea despre OME ramîne în continuare buna si sînt în continuare multumit de cum lucreaza suspensia, chiar daca arcurile au ruginit (ceea ce e normal).

Editat de Patrolator

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Un mic rezumat ... la y61 3.0 scurt ar treui sa le pun pe stanga fata lunugu si spate pe dreapta ?

 

LE. Am primit kitul de suspensie cu arcuri egale :D .

Editat de Roby200487
200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Un mic rezumat ... la y61 3.0 scurt ar treui sa le pun pe stanga fata lunugu si spate pe dreapta ?

 

LE. Am primit kitul de suspensie cu arcuri egale :D .

 

Salut, depinde...

suspensia luata din RO, pentru EU de la dealer sau adusa din..Australia sa spunem?

 

Arcurile au niste etichete pe dansele care-ti speun unde sa le montezi dar asta difera de la volan la volna (pozitie adica :grin:) si de aici intrabarile de mai sus...

la fel, chitul vine in mod normal cu ceva hartii care-ti spun ce si unde sa montezi...

 

arcurile egale sau nu,pot avea alta duritate...dar asta spune eticheta aia minuscula de pe ele...

poate ai doua arcuri identice sau , sau....

 

Detaliaza putin situatia ta pe tema si atunci poti primi raspunsuri la obiect,zic si eu....

 

daca ai cumparat de la magazinul XXX care asta face, ar trebui sa primesti detaliile de montaj ca doar ai garantie nu? si aia trebuie respectata montand totul ca la carte...

 

tot pe tema asta -asta-i motivul pentru care unii au pretuir putin mai mari, ca vin cu detalii, altii au suspensie de vanzare si gata...numele este acelasi.....ce conteaza, acum se vede.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

ce bine ca doar ce mi-am pus OME pe FJ...damn !

 

Adica? Ce vrei sa spuni cu afirmatia asta?

De obicei oamenii isi monteaza suspensie dupa diferite criterii:

offroad cu precadere - de nevoie fiind o varinata destul de ieftina,alte varinate pot fi duble sau triple sau cu multipli de 10, ajuta, si este suficeint de rezistenta -dupa 10 etape/un an de campionat standard , in principiu moare, -normal...

nu este cazul tau, 99% :grin:

 

suspensia veche cedeaza,adica de nevoie- OME este mai ok calitativ (in multe cazuri), bonus inaltare +5 si cateodata chiar mai ieftina decat originalul. iarasi te poti incadra sau nu.

 

Moft si fala - masina mare , roti mari ce nu incap, impresie la fete, amici, vecini,militieni :grin: siaici te incadrezi sau nu.

 

Probabil ca in functie de necesitati si personalitate mai sunt cateva subpuncte.

 

Revenind , ce vroiati sa spuneti cu afirmatia de mai sus? Stiu o Toy 40,restaurata superb de ~5 ani, valoric cred ca depaseste FJ, ce are suspensia montata de ai 5 ani mentionati si este ca noua...,deci?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Experienta mea cu Old Man Emu...

 

Avind in vedere ca ultimele postari nu mai au legatura cu "Experienta mea cu Old Man Emu..." propun inchiderea topicului pt. a nu se umple, ca in multe alte cazuri, cu discutii :off

 

 

:tk

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare