Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux


Endevour

Postări Recomandate

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Multumesc tuturor pt pareri si info !

 

Observ de la cei mai experimentati ca L200 ar fi compromisul ideal intre un Hillux scump si restul de modele mai "de la tara", asa :grin:

 

Am sa incerc sa fac un drive-test cu cateva din aceste mnodele sa ma edific daca mi se potrivesc sau nu si revin cu impresii.

Editat de Endevour
“If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Deocamdata atat reprezentanta Ford, cat si Mitsubitshi nu detin Ranger sau L200 pt drive-test, nici modelul anterior (eventual vandut catre ceva client) si nici cel actual. Asa ca sunt pe lista de asteptare, poate intr-o luna, doua...

“If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Buna ziua,

 

Nu inteleg de ce nu introduceti in ecuatie D-MAX? Cel mai mic condum dintre toate,motoare renumite pt fiabilitatea lor si putem continua.Chiar nu vad care este problema cu barile de torsiune fata.Poate o detaliaza cineva.

MITSUBISHI PAJERO V80 -08

BMW M5- 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Personal nu aveam vreo preferinta, insa dupa ce-am mai citit intre timp, se pare ca o alegere f buna ar fi Mitsubitshi L200 sau Strakar, asa cum s-a vandut pe alte piete, eventual modelul de echipare Dakar... insa inca astept invitatiile la drive-test.

“If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

He-he!!! Si iar sunt aici. In primul rand vreau sa va salut si sa va urez "La multi ani!" Dupa mai bine de 4 ani, vin si scriu din nou pe forumul "de suflet". Motivul?! In astia 4 ani nu am stat degeaba, sunt ultimul an la facultate si angajat de ceva timp. Dupa ce am plecat din orasul natal, am renuntat si la Frontera, ca mai apoi sa fie vanduta tot aici pe forum. Momentan sunt doar pe doua roti.

M-am intors pentru ca, o data ce termin facultatea, si locul de munca in care lucrez de 3 ani o sa devina stabil, intentionez sa imi iau si eu o masina frumoasa, cu care sa merg la terasa si sa agat fetele ce nu le-am agatat cu motorul. :banana

De ce scriu pe acest topic mort din 2012? Pentru ca titlul mi se potriveste perfect si nu ar avea sens sa deschid un nou topic.

Bugetul: maxim 8000E

Masina "de zi cu zi"(in oras folosesc motorul cand nu folosesc bicicleta), deci "zi de zi" nu este chiar zilnic.

Motiv: Vreau 4X4 si vreau bena(carat bicicleta la munte, placa de snowboard, de ce nu si motorul, in plus visez la o casa care trebuie facuta si intretinuta(mai o blana, mai niste saci de ciment, mai o galeata de nisip etc))

Nu vreau sa platesc 3000 de lei impozit pe an, deci bena, implicit autoutilitara, ma avantajeaza.

Sincer sa fiu, am inceput cu Navara dar dupa putina documentare am ajuns la concluzia ca au o fiabilitate daca nu scazuta, cel putin indoielnica.

Hiliux nu se incadreaza in buget.

Ramane un Ranger mai nou sau un L200 mai vechiut.

Acum 2 saptamanai m-am plimbat cu un Ranger si am ramas placut surprins.

Am uitat sa precizez ca as dori 2003-2005 +

Sunt curios ce a ales colegul...Desi nu a mai intrat nici el de prin August, astept un raspuns la topic...

Sa ne auzim cu bine si ma bucur ca incet-incet ajung iar aici.

http://jurnaldeghidon.blogspot.ro/

Never ride faster than your guardian angel can fly:ih

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Rangerul mai nou ( sau MAzda BT-50 ) sunt de fapt niste masini cu design si motorizari noi , cu mentiunea ca au volant bimasic. Sunt mai economice , trenul de rulare este fix acelasi de la Rangerul precedent ( sau Mazda B2500 ) . Sasiul , puntea spate , suspensia fata , sunt absolut identice. Indubitabil arata mai bine la exterior noile modele , si consuma ceva mai putin . Eu as lua tot modelul vechi. Din cauza volantului . Sunt si mai ieftine la achizitie si de banii tai cumperi ceva din ultimul an in stare super buna . Poti sa gasesti ceva la 100.000 km .

Dar , daca te intereseaza o masina si pentru carat motocicleta si nu esti familist sa cari copii dupa tine , ai putea sa te gandesti la un extra-cab , varianta cu o bancheta in spate , doua usi si bena peste 180 lungime. Am vazut chiar Toyota Hilux la bani buni , tocmai pentru ca nu prea au cautare cele cu extra cabina .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Salutare!

Și pe mine ma interesează o astfel de alegere: pana în 7500 euro, măcar din 2004 și motor de 2.5. Eu sunt incantat de Navara pt ca are vreo 170cp, un interior plăcut, cea mai generoasa bena (oare cat poți pune pe ea) și un preț foarte scăzut fata de Hillux sau chiar L200. Dar sunt puțin descurajat de fiabilitatea motorului și a transmisiei. Voi ce mai știți de aceasta problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Salutare!

Și pe mine ma interesează o astfel de alegere: pana în 7500 euro, măcar din 2004 și motor de 2.5. Eu sunt incantat de Navara pt ca are vreo 170cp, un interior plăcut, cea mai generoasa bena (oare cat poți pune pe ea) și un preț foarte scăzut fata de Hillux sau chiar L200. Dar sunt puțin descurajat de fiabilitatea motorului și a transmisiei. Voi ce mai știți de aceasta problema?

 

Ca intr-adevar motoarele alea au ceva probleme despre care exista o discutie pe forum, dar mi-e greu s-o gasesc, asa ca rasfoieste cu rabdare la Navara si vei gasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Lucrurile cu pick-upurile sunt clare dupa ce am citit munti de materiale dar si am vazut multe in practica.

Hilux - de departe cea mai robusta, dar in acelasi timp cea mai putin confortabila si cea mai scumpa la SH

Ranger - cel mai bun echilibru intre performante on/off-road

L200 - daca nu era Rangerul, castiga el categoria de mai sus

Navara - toate bune si frumoase, dar potentiale probleme la motor, as evita eventuale surprize

D-Max - e OK dtpdv, dar e Isuzu ...

Amarok - premium pe sosea, OK in off-road, dar motorul (vechi) de 2,0l gafaie, dar cel nou de 3,0l este perfect. Cost de achizitie mare si intretinere pe masura.

 

Daca bugetul conteaza as alege L200.

Daca nu conteaza Amarokul cu 3,0 l.

Daca se cere heavy duty Hilux.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Hmm, reductorul ala ce coboara o palma sub sasiu (si isi cere buba) la Hilux, nu iti spune nimic?

Eu as incepe cu Isuzu Dmax , dar cel cu motor de 3,0...

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Hmm, reductorul ala ce coboara o palma sub sasiu (si isi cere buba) la Hilux, nu iti spune nimic?

Eu as incepe cu Isuzu Dmax , dar cel cu motor de 3,0...

Nu toata lumea merge pe bolovani sau printre buturugi. Si stiind ca-l ai, il mai feresti ca d-aia tii covrigul.

D-maxul asa cum am spus pare OK. Am un prieten supermultumit de el (3,0l), dar personal n-as lua Isuzu. O marca obscura la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

... personal n-as lua Isuzu. O marca obscura la noi.

 

mda... Isuzu, unul din ilustrii necunoscuti.

Eu am condus Isuzu, si Trooper cand era vremea lui, si D-Max mai recent. Nu stiu ce asteptari ai de la masina dar pe mine nu m-a dezamagit. Din punctul meu de vedere, ca si coNfort si tinuta de drum e peste No-lux.

 

 

ups...! :wink:

Editat de u2_2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....... O marca obscura la noi.

 

O marca obscura pentru cei care nu se intereseaza de ea pentru ca altfel Isuzu cred ca este unul dintre cei mai buni producatori de motoare diesel, asa cum cei de la Honda sunt renumiti pentru motoarele pe benzina....

Dar, nah, asa e la noi, dam vina pe oglinda.....

 

Lucrurile cu pick-upurile sunt clare dupa ce am citit munti de materiale dar si am vazut multe in practica.

Hilux - de departe cea mai robusta, dar in acelasi timp cea mai putin confortabila si cea mai scumpa la SH

Ranger - cel mai bun echilibru intre performante on/off-road

L200 - daca nu era Rangerul, castiga el categoria de mai sus

Navara - toate bune si frumoase, dar potentiale probleme la motor, as evita eventuale surprize

D-Max - e OK dtpdv, dar e Isuzu ...

Amarok - premium pe sosea, OK in off-road, dar motorul (vechi) de 2,0l gafaie, dar cel nou de 3,0l este perfect. Cost de achizitie mare si intretinere pe masura.

 

Daca bugetul conteaza as alege L200.

Daca nu conteaza Amarokul cu 3,0 l.

Daca se cere heavy duty Hilux.

 

Recomandare, fara sa ma pui sa-ti dau detalii ca nu mai am nici nervi, nici timp la ora asta : ori L200 cu super-select, ori D-Max.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Tati , cumpara Navara , nu degeaba noul Mercedes Picck-up e pe platforma de Navara

Daca sturdiezi problema pe net, il poti urca la 250CP si faci raketa din Navara D40.

Problemele cu planetarele de se stemuiau canelurile au fost rezolvate in garantie, si dupa anul 2009 au inlocuit si volanta cu dubla masa .

Motorul basic are 170 cp , sunt modele cu blocant full locker pe spate dar si cu piele si cutie automata ... Ce iti poti dori mai mult? Modelul king cab are 2 locuri mici in spate si usi care se deschiid cool invers ..

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Candva am fost la dealer sa-mi iau Isuzu , in contract scria clar ca garantia la motor e 500 mii km iar la caroserie nu mai imi aduc aminte dar pe la 200mii ... cred . Garantia la motor se dubla daca reviziile erau facute doar la reprezentanta . Caz in care nu stiu cum o mai fi acum , dar atunci suna ca un contract pe care-l lasi mostenire - mai rar d-astea . Mai bine una urata sa ma plictisesc decat una frumoasa 'cu navi mare si piele full' eventual si vopsea cameleon dar care sa-mi lase orfan bugetul .

 

Hiluxul e super protejata la reductor , are scut din fabrica deci e rezolvata problema in mod profi . Cineva sa se indure sa puna o poza ( nu pun eu ca-mi fac dusmani ... ).

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

D-Max vine chiar si cu 35-uri in varianta Arctic Truck. :h5

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

O marca obscura pentru cei care nu se intereseaza de ea pentru ca altfel Isuzu cred ca este unul dintre cei mai buni producatori de motoare diesel, asa cum cei de la Honda sunt renumiti pentru motoarele pe benzina....

Dar, nah, asa e la noi, dam vina pe oglinda.....

 

 

 

Recomandare, fara sa ma pui sa-ti dau detalii ca nu mai am nici nervi, nici timp la ora asta : ori L200 cu super-select, ori D-Max.

 

Subscriu la remarca despre motoarele Isuzu. Opel Vectra 1,7 td, motor Isuzu nu am reusit nicicum sa-l sparg, asta se intampla acum 14-16 ani. Si credeti-ma, m-am straduit...

Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

O marca obscura pentru cei care nu se intereseaza de ea pentru ca altfel Isuzu cred ca este unul dintre cei mai buni producatori de motoare diesel, asa cum cei de la Honda sunt renumiti pentru motoarele pe benzina....

Dar, nah, asa e la noi, dam vina pe oglinda.....

 

 

 

Recomandare, fara sa ma pui sa-ti dau detalii ca nu mai am nici nervi, nici timp la ora asta : ori L200 cu super-select, ori D-Max.

 

Scuze ca intreb, sper sa nu par neavenit... dar ce e acela un super-select?

Sau unde gasesc D-max sub 7500 euro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Versus Ford Ranger - Mazda BT50 - Mitsubishi L200 - Nissan Navara - Toyota Hilux

 

Super Select este o cutie de transfer cu diferential central ce echipeaza unele modele de Mitsubishi. Super Select are 2x4High, 4x4High cu centralu deschis, 4x4High cu centralu blocat si 4x4Low cu central blocat.

...mai exista si Easy Select fara diferential central dar pe astea se poate monta PTO. Scria pe un stiker lipit pe usa...

 

scan0010.thumb.jpg.47dc89c30c1b2fafc34fff81e2c0146d.jpg

  • Like 1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...

Am uitat de topicul acesta, scuze...

 

Nu mi-am mai luat pick-up de atunci. Am trecut prin nenumarate modele de 4x4 (Daihatsu, Suzuki, Nissan) insa nici unul pick-up.

 

Ce e hazliu ii ca...anul acesta AM REVENIT LA CAUTARI pentru un ISUZU D-MAX 3.0 TD, tot asa Double-Cab si cu rulaj decent (undeva la 200k aprox), an fabricatie maxim 2011.

 

Sunt decis pentru acest model si caut unul intretinut. Cand voi face pasul, sper pana in toamna, revin cu detalii si pareri.

Daca stiti unul cinstit de vanzare, aici sunt.

“If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicidecum pretul. Ci istoria acestei marci.

 

ISUZU e de departe, alaturi de Toyota anilor 2000-2005, CEL MAI BUN PICK-UP si ESTE CEL MAI BUN din lume la motorizari Diesel. Cand ei faceau motoare diesel, Toyota se incalta cu fesul...

 

Apoi, are caracteristicile unui caraus fiabil si andurant. Eu nu caut gadgeturi moderne si vitrine tehmologice, nu dorm in masina, am pat acasa, ci imi fac treaba. Am grija mare de o masina, dar si vreau una care sa nu ma chinuie mereu cu cate ceva de reparat.

 

Daca te uiti in Lumea larga...ai sa vezi ca in Americi, Australia si Asia arareori vei vedea Ford Ranger, Mazda BT-50, Nissan Navara sau Mitsubitshi L200. Ci doar Toyota Hillux model mai vechi si Isuzu Campo si D-Max. Motorizarile de jucarie gen 1.9 sau 2.5 is pentru nerozii europeni. In rest, 3.0 face legea...deh, motor de camion :))

“If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare