Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suspensie Pajero MK2 2,5l, 1998, varianta scurta


dinoiu_bogdan

Postări Recomandate

Salutari,

 

De curand am cumparat un Pajero MK2, motor 2,5 l, 1998, in 2 usi. In principiu masina e in stare buna insa am urmatoarele probleme: - arcurile pe spate sunt "moi", mai exact distanta de la tampon pana la sasiu este cu 4-5 cm mai mica decat ar trebui sa fie (am comparat cu alte Pajero). Cand trec peste denivelari lovesc tampoanele pe spate. Amortizoarele par bune, nu au scurgeri, masina nu lanseaza, etc insa nu le-am desfacut. Solutia cred ca ar fi schimbarea arcurilor pe spate, eventual un kit de suspensie. Ma puteti ajuta cu sugestii, informatii, preturi etc? Masina o folosesc in cea mai mare parte pt drumuri forestiere, merg insa si pe asfalt ( pe Transfagarasan), nu folosesc masina pt chestii extreme insa o bag si prin padure destul de des ( pe drumuri practicabile destul de greu).

As vrea sa aflu ce tip devsuspensie am nevoie, cateva variante de marci, de unde as putea sa le iau, cam ce buget ar trebui? Poate fi o varianta sa iau niste arcuri de la dezmembrari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensie Pajero MK2 2,5l, 1998, varianta scurta

 

salutare baga un ochi aici este destul de ok suspensia si nu este scumpa avand in vedere ca vine un kit complet amortizoare fata spate arcuri spate si bari de torsiune hd

:wink:

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?71774-Ironman4x4-Australia-experienta-de-50-de-ani-si-super-preturi-la-kituri-de-suspensii-si-accesorii-4x4

bafta

KAMIKAZE Off Road Team
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...

Re: Suspensie Pajero MK2 2,5l, 1998, varianta scurta

 

Salut. Desi am schimbat amortizoarele pe spate(doar amortizoarele, cu unele Monroe "pe gaz" ), la denivelari se aude un zgomot puternic de lovitura. Cred ca tamponul loveste in punte. Cum se poate remedia problema?

Editat de bogdan.c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare