Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Informatii tehnice esentiale pt Delica, adunate din surse externe


Postări Recomandate

Salut,

 

va propun sa postam aici link-uri importante si informatii tehnice pt Delica.

 

Incep eu:

 

1. Coduri piese originale Mitsubishi (dupa astea gasiti si de producator, aftermarket):

 

http://www.mdocuk.co.uk/forums/viewtopic.php?t=393

 

2. Rezolvarea (in cele mai multe cazuri) consumului excesiv de ulei (de obicei nu e turbina ci e o poveste mult mai simpla):

 

http://www.mdocuk.co.uk/forums/viewtopic.php?t=40118

 

3. Manualul de service!

 

http://www.mdocuk.co.uk/forums/viewtopic.php?t=38831

 

4. Tabloul de sigurante:

 

http://www.mdocuk.co.uk/forums/viewtopic.php?t=31609

 

5. Fluide si cantitati:

 

http://www.mdocuk.co.uk/forums/viewtopic.php?t=79

 

6. Cum afli daca Delica ta are diferential spate cu alunecare limitata (asta ca sa stii ce ulei ii pui in grupul spate!):

 

http://www.mdocuk.co.uk/forums/viewtopic.php?t=40190

 

7. Utilizarea si intretinerea cutiei de viteze automate: http://www.mdocuk.co.uk/forums/viewtopic.php?t=18735 --- aici va zic eu: va trebuie ulei ATF II (adica Dexron II, in nici un caz IID), cutia nu are filtru ci doar o sita care poate fi curatata pe pozitie, pt asta trebuie sa dati jos baia de ulei a cutiei (un pic mai complicat, daca nu aveti cunostinte tehnice solide si scule, mereti la service, culoarul jojei este sudat direct pe baie dar are o inadire mai sus, din care isi da drumul). Atentie: in baie veti gasi niste magneti mici, se pot lua de acolo, trebuie curatati, praful ala de pe ei e pilitura, o sa aveti ceva de munca sa-l faceti sa dispara de pe magneti (cu rabdare si cu servetel curat!), puneti-i apoi, tot acolo de unde i-ati luat (faceti un desen cu pozitionarea lor!), japonezul nu e prost.

 

7. Daca nu stii si vrei sa afli daca a ta Delica e LWB (long wheel base) sau SWB (standard wheel base), hi-roof sau low-roof, trimite-mi o poza din lateral si iti zic (e mult de scris, nu ma apuc sa explic).

 

Atentie! Desi eu nu am gasit scris nicaieri, am constatat ca Delica are grup si pe fata (urmariti planetarele, il gasiti intre ele). Si la acela trebuie schimbat uleiul. Cantitatea de ulei inca nu o stiu dar aflu zilele astea (e deja pe rampa pentru intretinere preventiva) cand o sa-l schimb si scriu aici.

 

Punctele de gresare (3 cunoscute pana acum): in ambele cruci de la extremitatile cardanului mare veti gasi gresoare. Mai exista un cardan mic pe fatza, vine de la cutia de transfer la grupul fatza, are doar un gresor, in extremitatea dinspre grupul fatza. In unele cazuri, pivotii au si ei gresoare, chestie aftermarket (se greseaza din afara, prin carnea basculei - daca nu gasiti gaura, se dau jos de pe bascule si au gresoare pe carcasa metalica, asta daca modelul prevede). Cel putin teoretic ar trebui sa mai existe si alte gresoare, inca mai caut dupa ele. Va anunt ce mai gasesc.

 

Va rog sa continuati sa postati informatii si link-uri relevante pt intretinerea si repararea delicioaselor noastre.

 

Daca va pot sta la dispozitie cu alte informatii, rog intrebati fara retinere. In materie de teorie, cred ca am ajus sa stiu f.f. multe desre Delica, am petrecut nopti intregi pe toate forumurile specializate (in lb. engleza) de afara.

 

AM MAREA RUGAMINTE: daca aveti pe masini serii de 17 caractere, postati-le aici, impreuna cu tipul/modelul masinii, anul, etc. Celelalte serii, cele scurte, nu se regasesc in nici un program de piese din Romania/EU, am incercat sa fac rost de piese/consumabile inclusiv de la importatori specializati in japoneze: nici o sansa. Noroc cu forumurile...

 

Eu am inceput, hai sa continuam!

 

Bafta,

Matteo

Editat de matteo_tgv
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii tehnice esentiale pt Delica, adunate din surse externe

 

Salut,

 

ca si unii fosti sau actuali ministri, de diverse ranguri, fac, mai jos, copy-paste la un post (de data asta nu e plagiat pt ca imi apartine tot mie) pe care l-am scris si in alta sectiune a forumului dar care contine informatii elementare referitoare la Delica. Asadar:

 

1. Delica nu exista AWD ci doar 4x2 sau 4x4 nepermanent avand cutie de transfer cu High-Low range si Dif central bocabil. Ma refer strict la versiunea L400 Space Gear dupa care au furat coreenii cand au creat nereusitul H-1 Starex (nu ma injura: din tot ce am studiat, asa reiese; o apreciere personala: e si cam uratzel). Versiunile LWB au LSD in standard. Extrem de rar vei gasi blocant spate la buton (eu nu am gasit asa ceva pe net desi, cand mi-am cumparat Delica, m-am uitat expres).

 

2. Desi ai acel LSD, versiunea LWB te depuncteaza grav in off-road datorita ampartamentului marit si al unghiului de degajare slab pe spate.

 

3. Diferenta de lungime intre SWB si LWB este de cca. 45 cm dar poti sa faci, si in SWB, acelasi pat dublu ca si in LWB.

 

4. Versiunile 4x4 au fost echipate cu motoare 2.5 TD, 2.8 TD si 3000 V6 benzina.

 

5. Versiunea 2.8TD 4x4 s-a vandut, de noua, doar in Japonia, cutia fiind automata si f.f. reusita, volan, evident, pe dreapta. Ulteriror s-au importat 2nd hand in tari precum UK, Australia si US. O adevarata manie Delica. Se mai gasesc bune in Anglia la preturi de peste 2000 lire, cu putin noroc si mai jos. Ce gasesti in jurul la 1000 lire sunt, de obicei, adevarata epave, fugi. Nivelele de echipare la acestea au fost Exeed, Super Exeed, Royal Exeed (extrem de rara, doar LWB), Jasper, Chamonix si Green Field (Green Field e un fel de compilatie intre Jasper si Exeed). Jasper si Chamonix sunt versiuni de iarna, cu 2 baterii (dar gasesti 2 baterii si pe unele din alte nivele de echipare), 8 locuri. Intre aceste 2 modele difera doar coloritul si materialul tapiseriei care e mai rezistent la Chamonix. Exeed si Super Exeed sunt versiuni de echipare mai pretentioase pe care, in general, le regasesti in 7 locuri si cu trape de tot felul. Super Exeed are in plus o tapiserie mai frumoasa din microfibra dar care se scamoseaza f. repede, aer conditionat automat (gen climatronic) si busola. Toate modelele Delica Space Gear au aer conditionat bizonal, fata si spate. Daca vrei sa vezi cum arata fiecare versiune, cauta cu Google Imagini fiecare versiune si vei gasi tone de poze. Exista versiuni high roof si low roof (desi parca arata mai sleek low roof, in high roof e simtitor mai mult spatiu, mai ales daca vrei sa o folosesti si pe post de autorulota).

 

6. 2.5 TD 4x4 s-a vandut in Europa, cu volan pe stanga si doar cu cutie manuala. Nu am gasit asa ceva decat in Spania, la preturi in jur de 10.000 Euro. Fata de 2.8 TD, acestea sunt mai slab echipate si nu beneficiaza de bullbar-ul acela superb din fabrica.

 

7. Vesiunea denumita oficial L400 este o autoutilitara, 4x2 sau 4x4, cutie manuala, 2 locuri si ferestre doar in fatza, dotare saracacioasa (e doar o duba, deh). Daca vrei sa faci aprovizionare la cabane montane e ok, in rest nu se merita.

 

Ar fi foarte multe de spus despre Delica, nu termin nici pana maine, asa ca ma opresc la aceste informatii elementare. Daca vrei sa mai stii si altceva anume, intreaba-ma exact.

 

Cum recunosti un LWB fata se SWB:

 

A. Uitandu-te, din lateral, fereastra din spate are aceeasi lungime cu cea din mijloc (la SWB este vizibil mai scurta).

B. In partea de jos, distanta dintre marginea din spate a usii glisante centrale laterale si arcul caroseriei pt roata din spate este de cca. 20 cm (la SWB este de doar vreo 4-5 cm).

 

Bafta,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Informatii tehnice esentiale pt Delica, adunate din surse externe

 

Salut,

 

eu am Delica 2.8td cu cutie manuala.....deci exista si in versiunea manuala prin europa. Am mai vazut pe net, deci nu e singura asta a mea!

 

Preferam automata dar asa a fost sa fie....

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Informatii tehnice esentiale pt Delica, adunate din surse externe

 

Poate o fi fost o comanda custom la vremea ei. Oricum, foarte interesant ce spui.

 

Ce versiune de echipare este? Volan pe ce parte? Cate locuri are?

 

Vedem si noi niste poze? Ar fi tare interesant.

 

Bafta,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Informatii tehnice esentiale pt Delica, adunate din surse externe

 

Poate o fi fost o comanda custom la vremea ei. Oricum, foarte interesant ce spui.

 

Ce versiune de echipare este? Volan pe ce parte? Cate locuri are?

 

Vedem si noi niste poze? Ar fi tare interesant.

 

Bafta,

Matteo

 

 

Este Exceed din 95, motor 2.8td, super select, acum are 5 locuri + lada in spate insa a fost cu locuri la inceput si ulterior modificata in crew cab. Are clima fata spate cu comanda si in spate, are si doua compresoare cred.

 

Si este ....manuala cu 5 trepte. Am sa pun poze si din interior sa vezi "manetele" de schimbat viteza :grin: .

Photo0002.thumb.jpg.526da3754e8e2b65ef54edd230d2759c.jpg

Photo0003.thumb.jpg.efa5e4a1a212316765ef9fcbfa349926.jpg

Photo0004.thumb.jpg.66f58fbcd5ff47c35a87bee9605d3e49.jpg

Photo0005.thumb.jpg.6c920110ec9f1e10cc1acffc8ed5df98.jpg

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare