Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina


catacore

Postări Recomandate

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Am fost, in sfarsit, pe Strategica, de la Plaiul Poienii pana in Saua Stefanu, am facut vreo doua ore, insa n-am prea stat pe drum, sa nu scapam morcovu' (am oprit sub vf. Puru, sa ne uitam pe harta). Pe care sincer, l-am avut, la vreo 2-3 treceri cu inclinare spre vale.

 

Spre iesire am intilnit o Toyota seria 7, super preparata, cu nr. de PL, care si-a cocotat dosul pe versant, sa ne faca loc de trecere. Si, chiar unde se lateste drumul, venea in viteza o alta Toyota (seria 100), tot super preparata, cu citiva copii la bord. Si venea chiar tare. N-am apucat sa-i vedem nr., dar nu cred ca erau de-ai nostri....

 

In rest, peisaje faine, vremea a fost excelenta, iar in statie am auzit un singur apel "ma aude cineva?", la care am raspuns, si s-a facut liniste. Am avut semnal GSM o mica portiune, la ocolirea vf. Fratosteanu, cind aveam pe dreapta niste relee si lacul Vidra.

 

Multumesc tuturor pentru track-uri si informatii, au fost de mare folos! Si abia astept sa reeditez iesirea.

 

Merci.

 

M-am intalnit si eu cu ei !

Dar in portiunea cu asfalt !

Felicitari

Am numarat si admirat 8 echipaje, cu masinile pregatite de nota 8.5 spre 9-media

baciudibaciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

ar trebui mutat la zona oltenia, n-are legatura cu maramuresul sau transilvania.

 

in alta ordine de idei (pentru ca am vazut multe bazaconii scrise) :

- drumul strategic are 40 de km de la valea macesului pina in saua stefanu, unde se intersecteaza cu transalpina (spre stinga este rinca, iar spre dreapta este obirsia lotrului, mai aproape).

- este semnal gsm pe alocuri, pe cosmote, dar navigatia prin a-gps este exclusa.

- o varianta mai usoara de urcat in el este din ciungetu, altfel iti trebuie garda la sol mare, iar nevasta din dreapta trebuie sa aiba nervii tari.

- se parcurge in aproximativ 4 ore, asta daca vrei sa si vezi ceva, nu ca la raliu; oricum, in 2 ore este exclus.

- eu n-am reusit sa gasesc drumul din curmatura oltetului in strategic; n-am avut harta pe care acum o am, si nici timp.

- drumul poate fi parcurs si de o singura masina, nu este nevoie de troliu sau alt ajutor, este suficient sa fie rezervorul plin.

- cea mai buna solutie de navigatie gps este cu oziexplorer, cu harte turistica calibrata, nu cu cea militara; adica poti sa fii boul baltii si tot nu te ratacesti.

prieteni, dati un semn de viata daca mai traiti / si hai sa bem, ca va iau banii de la piept daca muriti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Eu am facut, pe GPS, din Plaiul Poienii, 23 km pina in Saua Stefanu. Si mi-a luat putin peste 2 ore, iar de oprit am oprit doar o data, sub Vf. Puru, vreo 10 minute. Cum, cit si ce e din Plaiul Poienii pina in Valea Macesului nu stiu, fiindca am urcat din Ciungetu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

deci se cofirma ce-am spus. ai facut 23 de km in 2 ore. tot drumul strategic are 40 de km, pe care eu l-am facut in 5 ore, cu multe opriri, poze, si admirat peisajul. si intr-adevar, la un moment dat trebuie sa deschizi o poarta, ceea ce inseamna ca treci prin curtea cuiva.

prieteni, dati un semn de viata daca mai traiti / si hai sa bem, ca va iau banii de la piept daca muriti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Felicitäri de expeditie si de informatiile ce le aduceti cu voi.

Mare päcat cä Sorin Leonte nu inträ des pe forum, cä si el la rändul lui, bätätoreste strategicul si transalipina des.

Ce e frumos la el, el merge din cabanä in cabanä, adunä si comparä preturi si calitatea oaspetelui.

Eu doar de Oasa si Sureanu pot sä vä spun cä se mänäncä si dormi ieftin si bine, Sorin insä stie multe altele.

Se pare cä in sfärsit se va putea inopta si pe muchie, la cab.Prejba( dinspre Tälmäcel) acum o lunä se lucra bine.

In 4,5 zile am sä fiu acolo.

As incerca si caut informati despre o turä - Oasa-poarta raiului-Sureanu-si tot spre vest dacä s-ar ajunge undeva bine. Sarmisegetusa ar fi minune! Pe 2 roti e realizat traseul..dar pe 4???

Caut oameni cu interese comune, morale.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Vad ca nu s-a mai scris de mult pe aici ... Ma intereseaza daca se poate urca de la Lacul Galbenu in Strategica, am inteles ca se ajunge in portiunea unde sunt bonarii (afinarii).

Unii zic ca da altii zic ca ba . A fost cineva recent, vrem sa mergem in weekend, trei echipaje. Oare ne iese ceva ?

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

am fost eu, anul trecut...

am trecut apa, am găsit un drum pe care am mers cam 2 km, pe urmă am mers puțin pe jos pentru că drumul se tot îngusta; m-am întors și am găsit un cioban, care mi-a zis că doar cu bicicleta sau cu motocicleta se poate trece pe acolo; drumul se transformă în potecă și sunt pietre mari printre care șerpuiește

 

am aruncat un ochi și la drumurile de tafuri, case sunt mai în dreapta, dar la ce înclinație au... sincer nu m-aș băga

dacă plouă sau e ud, nici TAFul nu se duce acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Altă întrebare...Sa nu deschid topică nou.

 

Se poate ajunge din Curmatura Oltetului sus in muntii Capatanii , la Vf Romanul de exemplu?

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Sa fiu mai explicit: se poate urca din Curmatura Oltetului pe la vf Nedeia sus la vf Ursu ?

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Sa fiu mai explicit: se poate urca din Curmatura Oltetului pe la vf Nedeia sus la vf Ursu ?

 

Nu. Exista o varianta sa ocolesti un pic vf Nedeia, pe sub Tarnovu ( adica coborare) ... apoi urcare iarasi si iesi sub Ursu. Este trist pe coborare daca se pune ploaia - e drum de TAF.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Deci, daca vreau sa fac Muntii Capatanii, mai civil ar fi sa urc prin Vaideeni direct la Romanu ?

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

...sau se poate Vaideeni Vf Ursu? Am inteles ca exista si o cale din Malaia - Zmeuretu .

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Din Vaideeni se poate, drumul bun, fara probleme pana sub vf. Ursu.

La fel din Vaideeni pe langa vf. Nedeia spre Curmatura Oltet ok drumul.

Nu am cunostinta sa existe legatura dinspre Nedeia spre Ursu. Am studiat aspectul @BoeruMarius si nu cred ca e posibil. Doar cu pasul.

Din Malaia nu am fost, dar am auzit si eu ca se poate. Exista o cale din Ciunget, dar nu recomand. Posibil sa se fi agravat de acum 2 ani.

Reality bites! :shrk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Din Vaideeni se poate lua pe muchea Casariei sa ajung la Beloaia sau Funicelu? Daca da ma puteti lumina ?

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Din Vaideeni se poate lua pe muchea Casariei sa ajung la Beloaia sau Funicelu? Daca da ma puteti lumina ?

 

Vaideeni-Capela-Dealu Singurul-Piscu Putului-Muchia Casariei-Funicel-Beleoaia-Nedeia-Negovanul-Boul-Curmatura Oltetului

 

sau dupa Nedeia, la prima intersetie o iei la dreapta, apoi Curmatura Borogeana-Piatra Tarnovului si cobori in forestierul de pe Repedea.

 

 

Drum de Dustere.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Vaideeni-Capela-Dealu Singurul-Piscu Putului-Muchia Casariei-Funicel-Beleoaia-Nedeia-Negovanul-Boul-Curmatura Oltetului

 

sau dupa Nedeia, la prima intersetie o iei la dreapta, apoi Curmatura Borogeana-Piatra Tarnovului si cobori in forestierul de pe Repedea.

 

 

Drum de Dustere.

Si ca sa inchizi "cercul", var 1: Repedea, Stana Popestilor, Groset, Ursu,

Var 2: Repedea, Groset ( pe langa cascada Cosana), Ursu.

 

Cobararea la alegere, Varful lui Roman sau Valeanu.

 

Din cate stiu acum, va fi facut/reparat un drum intre Saua Funicelul si Balota. ( daca nu s-o fi si facut). De la Balota exista drum pana in Varful Capatana si mai departe spre Ursu sau Varful lui Roman.

Editat de Cristian Irimescu
Luaz 969, Aro 244, L200
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Si ca sa inchizi "cercul", var 1: Repedea, Stana Popestilor, Groset, Ursu,

Var 2: Repedea, Groset ( pe langa cascada Cosana), Ursu.

 

Cobararea la alegere, Varful lui Roman sau Valeanu.

 

Din cate stiu acum, va fi facut/reparat un drum intre Saua Funicelul si Balota. ( daca nu s-o fi si facut). De la Balota exista drum pana in Varful Capatana si mai departe spre Ursu sau Varful lui Roman.

 

Stiu ca e de acum ceva vreme, insa planificam pentru la vara:

Varianta 1 cu coborare pe Roman sau Valeanu -> un track pentru asta ? Sa iasa un week-end frumos cu stat la cort sus :)

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: legatura Curmatura Oltetului (sau lacul Petrimanu) spre Transalpina

 

Asta e. De la Varful Lui Roman, baietii au coborat in Vaideeni. Daca ploua, e urat rau pe bucata Valea Repedea-Stana Popestilor- Stana Groset ( pana sub varful Ursu). Trebuie sa fie filmari pe undeva... si ploaie si noapte..

 

[ATTACH]281231[/ATTACH]

 

Asta-i track-ul. Singur sau fara masini pregatite bine nu recomand partea a doua, Ciunget-P.Rosie-Vaideeni.

 

Later edit.

 

 

Coborarea spre Horezu.

Editat de Cristian Irimescu
Luaz 969, Aro 244, L200
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare