Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Track pentru Gura Portitei ?


albinaru

Postări Recomandate

Re: Track pentru Gura Portitei ?

 

De ce ai vrea sa ajungi la Gura Portitei cu masina ?? E Delta, e rezervatie, chiar nu inteleg, nu putem respecta asta ? In momentul in care vei ajunge acolo cu masina, nu va mai fi Gura Portitei pentru 99% din cei care merg acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track pentru Gura Portitei ?

 

Am marfa de dus, juma'de China.Exista oare sau nu vreo cale pe uscat pentru Hiluxul meu?

 

Mergi la Jurilovca, lasi masina acolo si pana la Gura Portitei mergi cu barca. Mi se pare cel mai corect!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track pentru Gura Portitei ?

 

Sunteti ca in bancul ala cu am cu cine ,am cu ce dar, de ce?

 

Eu va intreb pe unde sa-mi plimb animalu' si voi ma intrebati in cor de ce.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track pentru Gura Portitei ?

 

Sunteti ca in bancul ala cu am cu cine ,am cu ce dar, de ce?

 

Eu va intreb pe unde sa-mi plimb animalu' si voi ma intrebati in cor de ce.

 

Eu nu te-am intrebat nimic, doar ti-am sugerat cea mai buna varianta...din toate punctele de vedere.

Cei din Jurilovca chiar si-au facut un obicei din a parca, pe perioade mai mari sau mai mici, masinile celor care merg la Gura Portitei.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track pentru Gura Portitei ?

 

Daca te uiti cu Google earth, ai sa vezi ca exista un drum, nu se vede foarte bine cat de practicabil, insa, la cat ai de ocolit, este mai recomandat sa iei barca din Jurilovca.

Editat de mirciulica
Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track pentru Gura Portitei ?

 

@mirciulica m-ai luminat, mai ales ca, cu ocazia asta, am aflat ca trebuie sa treci un pod - stavilar cu latimea de un metru...

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track pentru Gura Portitei ?

 

@mirciulica m-ai luminat, mai ales ca, cu ocazia asta, am aflat ca trebuie sa treci un pod - stavilar cu latimea de un metru...

 

Hmmm, totusi, acum 6-7 ani cand am ajuns eu pe acolo am vazut un 4x4 parcat.

Pe undeva a venit... imi e greu sa cred ca l-a adus cu barca.

Insa, totusi, sfatul si parerea mea este sa optezi pt parcarea jurilovca.

 

Mult succes!

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track pentru Gura Portitei ?

 

Hmmm, totusi, acum 6-7 ani cand am ajuns eu pe acolo am vazut un 4x4 parcat.

Se poate vedea si acum Frontera politiei de frontiera ba chiar si doua tractoare. N-au fost montate acolo.

@albinaru. Mai sunt cateva topicuri pe subiect unde citesti si afli detalii:

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?70496-2012-02-25-Mi-s-a-indeplinit-un-vis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Track pentru Gura Portitei ?

 

@mirciulica m-ai luminat, mai ales ca, cu ocazia asta, am aflat ca trebuie sa treci un pod - stavilar cu latimea de un metru...

 

nu mai treci nimic pe niciunde !

daca vrei pe 04 08 mergi cu mine cu barca de la dunavatul de jos la gura portitei ! sau merge si cu o cabara ,numa sa l gasesti pe ala sa te treaca !

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track pentru Gura Portitei ?

 

La Gura Portitei si chiar mai departe (spre Perisor) se putea trece pana acum ~8 luni, deoarece era colmatata varsarea in mare de la Periboina si mergea cu un 4x4 sa treci. Acum a fost sapata si nu mai sunt sanse.

Traseul trece pe la Vadu (in apropiere de plaja de la Corbu) si pe la Grindul Chituc catre prima ecluza unde poti vb si te lasa pana la Periboina. Aici insa e capat de drum.

 

Traseul 2 este de la Jurilovca, cu bacul care duce utilaje agricole sa treci la Gura Portitei. Nu este scump, problema este insa ca bacul nu este regulat si nu sti cand te intorci.

 

Pentru toata zona asta, ai nevoie de permis de intrare in Biosfera Deltei Dunarii. Fara, amenda este ff mare.

Permisul se ia de la Tulcea, pe nr. de masina. Platesti pentru nr. de zile dorite.

 

La fel pentru cei ce merg pe plaja din apropiere de Grindul Chituc. Acolo este mare indicatorul cu accesul interiz.

Cei de la mediu patruleaz periodic.

Politia de frontier are sisteme de supraveghere care te vad de la multi km.

 

1.jpg2.jpg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare