Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jeep Commander Kit ridicare


Postări Recomandate

Buna seara tuturor. Sunt nou detinator al unui Commander din 2008 3,0 CRD . Imi doresc sa-l ridic 5-7 cm pt a putea folosi aceste dimensiuni la anvelope; 245/75/r17. Dimensiunea stoc este 245/65/r17 si ceea ce vreau eu nu imi permite, imi atinge in spatele rotii din fata foarte putin si asta doar cand virez dreapta sau stanga. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? De unde pot procura un kit de inaltare sau alte variante (poate sa mai lovit cineva care are Commander cu aceasta problema) Astept pareri sau sfaturi, va multumesc anticipat si ma bucur ca sunt nou membru pe acest forum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Jeep Commander Kit ridicare

 

Ia legatura cu NIKE: 0722-230.583

Editat de Astral

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Commander Kit ridicare

 

Salut Florin

Cred ca cu ce ai in kit-ul de ridicare, rotile pe fata vor sta ca la Tatra ,adica asa \ / .Tu ai bascule !!

 

Mai studiez acest aspect si astept alte opinii de la cunoscatori de Commander :hl

"Toata lumea este revoltata de ceea ce se intampla in toata lumea."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Commander Kit ridicare

 

Salut florinphg , sa-l noroiesti fara probleme.

Cred ca ai 2 probleme nu sunt sigur 100% din cite stiu eu este aceeasi motorizare si cutie de viteze ca la Jeep Grand Cherokee aici este prima problema adica cutia de viteze are un soft cu citeva dimensiuni de roti si profile de caucic ( ATR, IARNA, VARA) daca in softul cutiei de viteza nu ai dimensiunea 245/75R17 in timp destul de scurt se strica cutia aici te pot ajuta cei de la CASA AUTO .

Problema doi articulatia este la fel ca la Jeep iar daca ai luat inaltatoarele din poza nu cred ca te vor ajuta ai un pdf atasat sa vezi cum trebuie sa arate inaltatoarele

Inaltatoare jeep.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Commander Kit ridicare

 

Salut florinphg , sa-l noroiesti fara probleme.

Cred ca ai 2 probleme nu sunt sigur 100% din cite stiu eu este aceeasi motorizare si cutie de viteze ca la Jeep Grand Cherokee aici este prima problema adica cutia de viteze are un soft cu citeva dimensiuni de roti si profile de caucic ( ATR, IARNA, VARA) daca in softul cutiei de viteza nu ai dimensiunea 245/75R17 in timp destul de scurt se strica cutia aici te pot ajuta cei de la CASA AUTO .

Problema doi articulatia este la fel ca la Jeep iar daca ai luat inaltatoarele din poza nu cred ca te vor ajuta ai un pdf atasat sa vezi cum trebuie sa arate inaltatoarele

 

Multumesc mult. Cred ca ai dreptate sau sigur ai dreptate. Am sa mai studiez si eu aceste aspecte. Inca nu sunt hotarat sa o inalt. Vroiam sa o inalt doar in ideea de a pune rotile care deja le am cu anvelope 245/75/17. Nu vreau sa fac off road cu ea, ma gandeam doar la aspect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Commander Kit ridicare

 

Salut Florin

Cred ca cu ce ai in kit-ul de ridicare, rotile pe fata vor sta ca la Tatra ,adica asa \ / .Tu ai bascule !!

 

Mai studiez acest aspect si astept alte opinii de la cunoscatori de Commander :hl

 

Te salut. Toata stima si multumesc pt frane, au scartait cateva zile dar acum si-au revenit, sunt ok:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Commander Kit ridicare

 

Pe jeepforum.com aceste kituri cu distantiere, numite Budget Boost (BB) sunt destul de populare printre cei care isi inalta masina doar ca sa le incapa roti mai mari, fara planuri de "offroad" serioase.

Orice modificare a suspensiei, mai ales la o masina cu IFS, are drept consecinta alterarea geometriei, dar cei de pe jeepforum.com nu par a avea probleme serioase din cauza asta. Singura problema de card s-au lovit unii a fost uzura mai rapida a pivotului superior, fapt pentru care s-au gasit unii sa vanda bascula superioara cupivotul montat astfel incit sa srea bine la unghiul de lucru de dupa inaltare. Dar asta se face mai ales dupa ce se pune kitul OME cu arcuri si amortizoare.

Cit despre reprogramarea cutiei cu noua dimensiune de anvelope, nu e ceva popular pe jeepforum.com, unde sunt foarte multi care merg cu wk/xk cu 265/70/17.

Eu nu ma pricep la mecanica, ci doar va spun ce am citit prin alte parti, asa ca nu dati cu oua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Commander Kit ridicare

 

Salut

georgei23 nu cred ca va da cineva cu oua :grin: cei de pe jeepforum.com sunt posesori in mare parte daca nu chiar toti de jeep pe benzina aici nu sunt probleme cu cutia doar la motorizarea diesel Mercedes au facut treaba cu softul si totusi exista o asemanare respectiv la vitezometru in momentul cind schimbi dimensiunea rotii (cauciucului) fata de ce are din fabrica se decalibreaza vitezometrul asta se intimpla pentru ca nu cutia transmite viteza cu care rulezi ci roata in functie de rotatie. De aici decalibrarea o roata mai mare = rotatii mai putine, o roata mai mica = rotatii mai multe.

 

florinphg cu placere

Editat de Alex suv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare