Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Troliu pentru Outlander


Andrei_lander

Postări Recomandate

Salut, as vrea sa cumpar un troliu portabil pentru Outlander, am gasit de 5000 LBS pentru situatii rare, in care poate ramai suspendat in noroi sau zapada. Mai mult sa-l am la mine se ma simt in siguranta, dar sa si ma scoata din situatii neplacute. Am inteles ca este de fabricatie POLONIA...

 

afaceri-comert-image006.gif.bf8395410679cf56ba44e3d31542109a.gif

Editat de Andrei_lander
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

Salut, as vrea sa cumpar un troliu portabil pentru Outlander, am gasit de 5000 LBS pentru situatii rare, in care poate ramai suspendat in noroi sau zapada. Mai mult sa-l am la mine se ma simt in siguranta, dar sa si ma scoata din situatii neplacute. Am inteles ca este de fabricatie POLONIA...

 

[ATTACH=CONFIG]151765[/ATTACH]

 

. :cn

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

daca vad bine este un troliu portabil . pentru utilizare cred ca ai nevoie de carlig pe spate ,iar pentru fata o sufa si cred ca un ochet. Dar sincer nu pare un troliu de 5000lbs , cablul cred ca are diametrul de 6 mm. Cam firav ,parerea mea :old

Editat de nea fane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

Daca ramai suspendat nu cred ca acest troliu ar ajuta cu ceva. Dupa cat de subtiri sunt cablurile de alimentare m-as mira sa faca minuni. E doar parerea mea.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

Eu ma gandeam ca Outlander nu o sa fie impotmolit in pamant pana la usi ca sa necesite ca puterea troliului sa fie de 2 ori greutatea masinii, in plus exista si scripete. De rupt m-as mira sa se rupa cablul pentru ca nu cred ca va fi nevoie ca masina sa ramana atat de suspendata incat sa se forteze cablul, pana la urma este cablu de otel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

E destul sa ramina pe burta intr-o poienita cu iarba care ascunde ceva moale , si sa faca o tragere de un metru ( caz in care incepe sa lase plastice in urma , si daca n-ai scuturile alea scumpe , de origine , mai lasi si ceva organe cum ar fi radiatorul de sub burta etc , are si conducte de agatat la discretie ...) - se formeaza un mic val de pamint in fata , si tragerea devine mult mai grea .

Cablurile de otel nu sint indestructibile , ( se rupe un cablu de troliu de 12000 lbs ... iar situatiile nu par , asa, extreme - un cablu de 6 mm e mult prea fragil ) , iar scripetele iti injumatateste distanta . Din aceaasta cauza uneori vei fi tentat sa foosesti o singura linie , fara scripete , si are ca rezultat direct reducerea capacitatii de tragere pina la limita inutilizarii , sau defectarea troliului .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

Da, probabil la masina fara scuturi. Fara scut am spart vasul e plastic cu punga Eolys. Dar de atunci am montat scut facut manual din otel de 4 mm, care se prelungeste si putin pe diferential si tot rezervorul stanga de motorina. Asta pentru spate, in fata am montat scut din tabla de otel, special pentru Outlander, tratat si fabricat in Rusia sub tot motorul (cutie, baie de ulei etc.), ar mai ramane doar returul de motorina, care este destul de ascuns si are o idee de tabla subtire pentru niste pietre. Oricum ma repet nu cred ca voi ajunge vreodata in situatii dificile. Pe dedesupt m-am uitat mult timp sa observ lucruri moi si nu prea am gasit.

Eu ma gandeam, pentru ca am mai ramas in zapada de cateva ori mai mult pentru lucrul acesta, in noroi nu prea cred ca ma aventurez neavand cauciucuri adecvate si mai ales singur.

Editat de Andrei_lander
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

Daca ....

- iti iei elan si parchezi peste un morman de zapada punand-o pe burta

- sau daca te prinde ploaia la picnic intr-o poenita cu iarba si inclinata

- sau daca aluneci iarna cu 2 roti in santul de drenaj de pe marginea unui drum forestier

... probabil ca te poti folosi de acel troliu. Asta daca gasesti de ce sa te ancorezi...

 

Din namol pana la faruri nu cred ca iesi cu el, dar in mod normal nici nu prea ai ce cauta cu Outlanderul in astfel de locuri.

 

Daca nu costa mult e ok sa-l ai la tine iarna sau cand mergi in excursii, ca nu se stie niciodata... Dar de baza raman tot mintea si gumele :)

Si eu am cochetat cu asa ceva, dar pana la urma mi-am luat 4 placi care se pun sub roti.. (recovery tracks).

Si astea nu pentru vreo mega aventura ci pt o straduta din centrul Bucurestiului, care fiind infundata si ingusta nu intra niciodata lama pe ea.

Asa ca la 10-11 cand ajung la birou singurele locuri libere sunt mormanele de zapada facute de cei care au ajuns mai devreme si si-au sapat locuri de parcare.

Nici sa vreau n-as mai avea unde sa mut zapada, asa ca parchez peste. Doar ca atunci cand e mai moale, raman pe burta cu rotile in aer....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

Pina la urma cit de greu este, citi metri de cablu are si cel mai important cit costa?

Daca e usor si ieftin nu cred ca e idee proasta sa-l ai in portbagaj la un suv daca stii ca te mai "maninca" uneori.

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

Am si eu un troliu similar dar nu am reusit sa il testez personal si nu le-am scos la vanzare din acest motiv .

 

Am dat unul unui prieten care a fost , surprinzator , multumit de troliu , a zis ca a scos un Hilux dintr-un sant (si a si cumparat unul ).

 

Ce am eu parca este de 3500 Lbs ... cred ca in realitate te poti baza pe 300 ~ 500 ~ 700 kg forta , nu mai mult .

 

Combinat cu un scripete pt situatii simple as zice ca merge .

 

Atentie , ar trebui sa pui un carlig de tractare ... pe bara fata :) , al meu parca are niste table care intra pe cuiul de la carligul de tractare.

 

Cred ca nu merge sa legi troliul cu o sufa de masina fiindca o sa traga aiurea .

 

Daca ai timp si chef pot sa-ti ofer unul sa te joci cu el pe la mine pe langa depozit .

 

Toate bune ,

Calin

http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj

Trolii Kingone

Trolii BestWinch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

Am tot cautat si am stat sa analizez, in concluzie cred ca sunt nedumerit intre troliu acela sau tirfor ( troliu manual ). Avantajele la troliu manual sunt ca de poti baza pe el pentru ca nu prea are ce sa cedeze usor ( de ex la troliu portabil : cablu, motorul electric ).

 

 

@ calinvas: Chiar sunt foarte interesat sa vad cum functioneaza troliu, prin ce zona as putea veni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

Am tot cautat si am stat sa analizez, in concluzie cred ca sunt nedumerit intre troliu acela sau tirfor ( troliu manual ). Avantajele la troliu manual sunt ca de poti baza pe el pentru ca nu prea are ce sa cedeze usor ( de ex la troliu portabil : cablu, motorul electric ).

 

 

@ calinvas: Chiar sunt foarte interesat sa vad cum functioneaza troliu, prin ce zona as putea veni.

 

Despre troliul manual poti citi urmatoarele topicuri :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?40478-troliu-manual-vs-troliu-electric&highlight=troliu+manual

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?40275-troliu-manual&highlight=troliu+manual

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?42422-troliu-manual-scripete&highlight=troliu+manual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Troliu pentru Outlander

 

Salut Andrei,

 

troliul prezentat de tine este un troliu Lift Winch de 3000Lbs un troliou mobil ptr peridoc, de scos salupa, face treaba si in situatii usoare.

 

Totusi, te invit pe la noi la "pravalie" sa-ti aratam mai multe chestii si sa stam de vorbe.

 

Marcel

http://house4x4.ro/en/component/djcatalog2/item/5-trolii-12v/5-troliu-s6000lbs-12v

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Troliu pentru Outlander

 

Pt CALINVAS pui daca se poate si un pret la troliul acela de mai sus, as vrea sa achizitionez un troliu nu heavy duty si sa-mi fac o idee cam cat ar fi unul si sa incep sa fac niste comparatii. mercy mult.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Troliu pentru Outlander

 

Salut, am si eu un troliu ca cel din imagine, al meu este fabricat pentru a tracta 2000kg. L-am testat pe Outlanderul meu in padure in namol nu prea mare (rotile scufundate cam o palma - toate 4) pe o panta putin inclinata (aprox 15-20 grade). L-am folosit fara scripete, a functionat perfect, merge prins si cu sufa in fata masinii, si direct cu un ochet; am tras masina si cu spatele (legat de carlig) si cu fata (acelasi scenariu pe aceeasi panta). Troliul are si o manivela pentru folosire manuala, am incercat si treaba asta - am dat la manivela destul de mult, am vrut sa vad daca se misca rotile cat de cat pe manual. Pentru ce ai spus tu ca iti trebuie este potrivit. Eu l-am gasit pe net cu. 350 de lei, este tot polonez.

PS: Vad ca postul e de multi ani dar am zis sa raspund si eu, poate raspunsul meu ajuta in luarea unui decizii in caz ca cineva are aceeasi dilema prezentata aici.

Numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare