Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Marime anvelope MT pentru Duster ?


air_wolf

Postări Recomandate

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

Eu mergeam cu BFF km1 pe Zapada cu 90 si dl. Bullbar :) cu adi kamikaze mergeau cu 120 cu simexuri. dupa cum se vede, am ajuns toti intregi :)

pentru duster astept sa vina un profil sahara parca, cu 215/65/16

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

au vnit MT-urile, 215/65/16, abia astept sa le pun sa vad cum merge. profil bfg km1.

 

sint insa turbo dakar

 

20121126_120744_1024.thumb.jpg.ca103cd0136e7d4c597ec1cee6b9c04f.jpg

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

au vnit MT-urile, 215/65/16, abia astept sa le pun sa vad cum merge. profil bfg km1.

 

sint insa turbo dakar

 

[ATTACH=CONFIG]158400[/ATTACH]

 

aceleasi le folosesc si eu de 2-3 ani si e foarte ok merge bine are si aderenta buna pe zapada.

mie asta ca profil imi place mai mult decat km2 :)

doar ca sunt mai grele decat bfg-ul original cu cateva kilograme ca doar sunt resapate :):):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

Le-am testat din greu prin zapada destul de mare (la un moment dat m-am oprit intr-un namete pana la praguri) si sunt super incantat. Pe FB am pus 2-3 filmulete si ceva poze (facebook.com/pgpdesign).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

Salut ! De anvelopele off road 215 65 r16 INSA TURBO DAKAR ce parere aveti ?Sunt bune iarna la zapada ?Este diferenta la mersul in zapada fata de continentalul cu care este echipata din fabrica ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

Salut. Asa cum am scris intr-un post la inceputul paginii, anvelopele MT sunt foarte bune pe zapada. Compozitia cauciucului este ca cea a anvelopelor all season dar profilul ajuta mult cand e vorba de zapada afanata spre exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

Salut ! De anvelopele off road 215 65 r16 INSA TURBO DAKAR ce parere aveti ?Sunt bune iarna la zapada ?Este diferenta la mersul in zapada fata de continentalul cu care este echipata din fabrica ?

 

recomandare personala ca am mers cu asa ceva :)

este Federal Couragia MT cu 205/80 R16 fie ele noi ca le cumperi de la distribuitor fie ca le iei second merita,

eu am un set de genul si sunt foarte multumit de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

recomandare personala ca am mers cu asa ceva :)

este Federal Couragia MT cu 205/80 R16 fie ele noi ca le cumperi de la distribuitor fie ca le iei second merita,

eu am un set de genul si sunt foarte multumit de ele.

 

nu intra decit cu ceva modificari. eu am avut insa dakar si am mers bine cu ele, exceptind zgomotul de troleu si faptul ca sint grele. pe zapada sint bune. masina merge si azi tot cu aceleasi gume.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

nu intra decit cu ceva modificari. eu am avut insa dakar si am mers bine cu ele, exceptind zgomotul de troleu si faptul ca sint grele. pe zapada sint bune. masina merge si azi tot cu aceleasi gume.

 

pai eu am masurat 2 gume una insa turbo dakar si una federal couragia aceasi dimensiune de 205 80 cu 16 si insa a iesit cu un plus de 2 cm mai inalta pe diametru si cu aproape 1 centimetru mai lata ...deci federalul nu ar trebui sa atinga,daca atince atunci e alta treaba poate ET-ul jentii, ca stii cum e la dusterica:) eu stiu cel putin 2 tipuri de janta :) da nu mai stiu care e et-ul lor.

da daca vrei facem o proba intr-o zi cu rezerva mea si o lamurim practic :)

as mai fi ceva :) eu am aruncat plasticaraia de la contraaripa :) cred ca si asta e un factor important :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

pai eu am masurat 2 gume una insa turbo dakar si una federal couragia aceasi dimensiune de 205 80 cu 16 si insa a iesit cu un plus de 2 cm mai inalta pe diametru si cu aproape 1 centimetru mai lata ...deci federalul nu ar trebui sa atinga,daca atince atunci e alta treaba poate ET-ul jentii, ca stii cum e la dusterica:) eu stiu cel putin 2 tipuri de janta :) da nu mai stiu care e et-ul lor.

da daca vrei facem o proba intr-o zi cu rezerva mea si o lamurim practic :)

as mai fi ceva :) eu am aruncat plasticaraia de la contraaripa :) cred ca si asta e un factor important :)

 

eu am folosit dimensiunea standard din talon 215/65/16. hai ca erai la tintea, dusterul maro de la standard m/t. george avea 205 de la couragia. trebuie doar batuta bine bucata aia de caroserie (bavura :grin:) si s-ar putea sa vrea si inaltare. :wink:

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

eu am folosit dimensiunea standard din talon 215/65/16. hai ca erai la tintea, dusterul maro de la standard m/t. george avea 205 de la couragia. trebuie doar batuta bine bucata aia de caroserie (bavura :grin:) si s-ar putea sa vrea si inaltare. :wink:

 

aaa pai aia nici macar nu ma gandeam ca nu o bati :) aia indiferent cum e prezinta un risc de taiere cauciuc :) aia am batut-o prima dar am si facut dupa o cosmetizare cu zamac protector :)

ce spun eu ma refer la un duster stoc nu la alea de concurs care sunt putin inaltate si putin evazata aripa fata :)

George :) e putin mai camicaze el dar e de treaba :) dar acum a trecut la patrol:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

aaa pai aia nici macar nu ma gandeam ca nu o bati :) aia indiferent cum e prezinta un risc de taiere cauciuc :) aia am batut-o prima dar am si facut dupa o cosmetizare cu zamac protector :)

ce spun eu ma refer la un duster stoc nu la alea de concurs care sunt putin inaltate si putin evazata aripa fata :)

George :) e putin mai camicaze el dar e de treaba :) dar acum a trecut la patrol:)

 

eu pe dimensiunea standard n-am batut-o. de asta zic, daca e dispus sa modifice, 205/80 - daca nu, 215/65. ambele fac treaba, dar 205/80 + scuturi inseamna treceri mai sigure.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

Salut , daca vreau s apun pe un duster bridgestone blizzak 205 80 16 trebuie facut ceva modificare sau incap fara probleme , dimensiunea este ok sau este posibil sa mi arate erori prin bord , multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

Salut , daca vreau s apun pe un duster bridgestone blizzak 205 80 16 trebuie facut ceva modificare sau incap fara probleme , dimensiunea este ok sau este posibil sa mi arate erori prin bord , multumesc

 

erori prin bord la ce?

la vitezometru?

in rest daca profilul iti place,si iti intra in spatiul aferent fara sa frece atunci e simplu, pune-le si gata

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Marime anvelope MT pentru Duster ?

 

Cateva poze facute in graba. Deocamdata nu am avut timp sa ies cu ele prin noroaie - abia saptamana viitoare. Nu am observat sa atinga ceva (nici la virare maxima, nici la hopuri).

 

Salutare,

 

Ne poti spune daca anvelopele 205/80/16, montate de tine, au frecat/atins in vreo situatie?

Si cum se comporta pe asfalt si mai ales iarna?

Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare