Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

GPS forestier ???


radu ovidiu

Postări Recomandate

buna .

deschid acest topic pentru a pune o intrebare celor mai priceputi in ale navigatiei.

saptamanile trecute am facut o tura peste muntele mare , la un moment dat ne-am ratacit , am ajuns pe o platforma forestiera unde erau niste muncitori . i-am intrebat de drum ne-au explicat cam pe unde am gresit , si la un moment dat intreaba unul dintre ei " da gps nu aveti ?" . avem cum sa nu , le aratam garminul , la care el spune "nu deasta civil , ca asta nu face treaba aici , deala forestier nu aveti ?".

acum , nici el nu avea unul acolo sa vedem ce si cum , motiv pentru care am venit cu intrebarea la voi poate ma lamureste cineva ce este aparatul / softul de care zicea omu.

multumesc celor care vor putea da raspunsuri .

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS forestier ???

 

Nu exista GPS forestier, exista doar harti forestiere.

 

Pe device-urile Garmin nu poti pune decat harti proprietar, asa cum vrea sa le faca Garmin. Cui ii plac, sau cine nu a vazut si alte variante, zice ca-s cele mai bune...

 

Pe mine ROAD de la Garmin nu ma ajuta aproape deloc la navigatia in offroad.

Pe OZI, TTQV, etc, se pot pune hartile cele mai potrivite si cele mai detaliate pentru zona care te intereseaza, chiar si o harta forestiera. Pe Garmin, doar ce vrea Garmin...

 

Pe Android - Path Away - foarte Ok.

 

Eu folosesc de ani buni TTQV - Quo Vadis, pe bani, dar merita.

Editat de yo2bt

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS forestier ???

 

Nu exista GPS forestier, exista doar harti forestiere.

 

Pe device-urile Garmin nu poti pune decat harti proprietar, asa cum vrea sa le faca Garmin. Cui ii plac, sau cine nu a vazut si alte variante, zice ca-s cele mai bune...

 

Pe Garmin, doar ce vrea Garmin...

 

.

Aici nu prea sunt de acord cu tine...eu am un Garmin Colorado si folosesc cam ce vreau eu "nu ce vor ei"...momentan ma multumesc cu GoogleEarth si 1:25k....dar sunt convins ca se poate adapta orice harta.

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS forestier ???

 

multumesc de raspuns , deci era vorba de harti forestiere :g

 

si sa inteleg ca in cazul in care imi vopsesc gps-ul verde se considera ca am GPS forestier ?:grin:

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS forestier ???

 

buna .

deschid acest topic pentru a pune o intrebare celor mai priceputi in ale navigatiei.

saptamanile trecute am facut o tura peste muntele mare , la un moment dat ne-am ratacit , am ajuns pe o platforma forestiera unde erau niste muncitori . i-am intrebat de drum ne-au explicat cam pe unde am gresit , si la un moment dat intreaba unul dintre ei " da gps nu aveti ?" . avem cum sa nu , le aratam garminul , la care el spune "nu deasta civil , ca asta nu face treaba aici , deala forestier nu aveti ?".

acum , nici el nu avea unul acolo sa vedem ce si cum , motiv pentru care am venit cu intrebarea la voi poate ma lamureste cineva ce este aparatul / softul de care zicea omu.

multumesc celor care vor putea da raspunsuri .

 

Salut incearca gps tuner e un soft de navigatie care accepta mai multe tipuri de harti chiar si format jpg

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare