GTC Auto Shop
Afisez rezultatele 1 la 4 din 4
    Fondator
    Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    45
    Masina
    Toyota Landcruiser HJ60 '85, HJ61 '88, FJ62 '88

Implicit Scut de protectie pentru Rav4

Chiar daca Rav4 nu este cea mai buna solutie pentru offroad, meritat totusi de montat un scut de protectie a motorului.

Va prezint aici un model de scut si modul de realizare si montaj.
    Aveti nevoie de niste teava de 3/8, o bucata de tabla de aluminiu de 5mm grosime, suruburi si piulite de (/)6.

Deoarece nu sunt puncte de sprijin suficient de bine pozitionate, se va construi intai o structura din teava, structura prinsa de sasiu si pe care se va monta blindajul de aluminiu cu suruburi cu cap ingropat.

Aici aveti o imagine de ansamblu a structurii.

Structura este construita din teava de 3/8", este indoita cu un dispozitiv de indoit tevi si vopsita de preferat electrostatic.

Aceasta structura este prinsa in 4 locuri direct de sasiu. Doua prinderi in fata pe capetele lonjeroanelor si doua pe lateral in lonjeroane.
    Exista posibilitatea ca sa exista gauri cu piulite de 6 gata sudate in sasiu si de care puteti sa va prindeti. Daca nu, da-ti o gaura in sasiu, gaura in care sa intre cu totul o piulita de 6 pe care o veti suda chiar la nivelul sasiului.
    Suportii de prindere a tablei pe structura au sudati pe ei piulite de (/)6 mm

Faceti masuratori pentru constructia scheletului astfel incat acesta structura sa fie cat mai apropiata de motor pentru a nu fi expusa in exces si sa se agate de diverse obiecte din teren (pietre, lemne etc)

Tabla de aluminiu de 5 mm este foarte buna pt acest blindaj. Varianta mai economica ar fi cu o tabla de otel de 3 mm.
    Prindera pe structura se face in 8 puncte cu suruburi de (/)6 cu cap ingropat. Gaurile din tabla se zencuiesc pt a putea fi ingropat capul surubului

Cam asa arata blindajul in varianta finala:

Neaparat structura trebuie prinsa de sasiu cu suruburi, nu sudata. Trebuie sa se poata demonta usor daca va fi de lucru la motor sau la diferentialul fata.

Spor la treaba.
    Last edited by Max; 28th December 2012 at 03:01.

Implicit Re: Scut de protectie pentru Rav4

mi-am facut si eu scut urmand recomandarile si exemplul dumneavoastra. nu l-am facut identic, dar m-am inspirat in mare parte de la dumneavoastra. au fost foarte folositoare indicatiile. multumesc.

Foarte buna treaba !

Data Inscriere
    Dec 2014
    Varsta
    48

prin cluj mi-ar face si monta cineva asa ceva?

Discutii Similare

1. Scut activ pentru 80
    By vitalies in forum Landcruiser J8
    Raspunsuri: 4
    :: 30th September 2012, 14:51
  2. Scut protectie complet (motor, diferential etc)
    By spooky in forum Pajero Sport
    Raspunsuri: 0
    :: 5th September 2012, 20:08
  3. Montare scut protectie rezervor
    By stanley in forum Accesorii
    Raspunsuri: 0
    :: 12th October 2011, 22:44
  4. scut pentru niva
    By andy68 in forum Lada Niva
    Raspunsuri: 53
    :: 20th March 2011, 21:55
  5. Caut scut pentru Terrano II